Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Neden kiloluyuz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu konunun bu kadar tutması garip olmuş :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Allahtan içkiyle ilişkimi (neredeyse) sonlandırdım, bir de oradan gelecek kaloriler insanın başına iyice bela olur =)
    İçerken de nispeten temiz içkiler tüketiyordum, bira sevdası gerçekten apayrı bir yük getiriyor kalori açısından.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Önce şunu anlamamız gerekiyor...

"Kilo vermek" tek başına yeterli bir çözüm değil. Doğrusu, sağlıklı bir şekilde yağ kaybederken bir yandan da kas dokusu kazanmaya çalışmaktır. Özellikle 40'lı yaşlardan itibaren de bu döngüyü yaratmak gittikçe zorlaşır. Çünkü vücut, açlıkta kullanmak amacıyla daha fazla yağ biriktirmeye başlar. Yavaşlayan metabolizma nedeniyle de bu yağdan kurtulmak zorlaşır. Bunun tek çözümü kardiyovasküler sistemi diri tutarak, ağırlık antrenmanı yapmaktır. Ayrıca destek olarak araya kardiyo çalışmaları koymaktır. Tabii ki herkesin yüksek ağırlık ve yüksek tempo ile kardiyo yapması beklenemez ancak en azından sabırlı ve disiplinli bir şekilde bir programı uygulaması gerekir.

Kas dokusu kazanmanın mantığını da açıklayayım:

Vücudunuzda kas dokusu kazanmak için, öncelikle mevcut kaslarınızı yüksek basınç altında yırtmanız beklenir. Yırtılan kas dokusu, protein ve bunun yapıtaşı olan aminoasitler yoluyla onarıldıkça büyümeye başlayacaktır. Bunu şöyle düşünün; elinizde bir kumaş parçası var ve bu bir yerden yırtıldı. İğne iplikle bunu dikerken, ister istemez orada bir tamir dokusu oluşacaktır. Yanına yeni bir yırtık eklendi, onu da diktiniz, artık elinizle dokunduğunuzda hissedeceğiz bir kabarıklık oluştu. Bu yırtık döngüsü devam ettikçe, o kumaşın kalınlığının da arttığını fark edeceksiniz. İşte kas dokumuzu da bu kumaş parçası olarak kabul edersek, yırtığa yol açan basınç kaldırdığımız ağırlıklar, iğne iplik ise protein ve amino asitlerdir. Bu nedenle body building sporcuları ekstra protein, BCAA vs. alırlar (anabolik uyarıcılar ve steroidler ayrı mesele). Tabii vücudun sus tutma kapasitesini arttıran kreatin, enerji veren Taurin, yağ yakımını hızlandıran L-Carnitin vs. birçok destek alınabilir. Bu arada belirteyim, merdiven altı olmadıkça, protein tozlarının da hiç bir zararı yoktur.

Kısaca, bu iş kolay değil. Antrenman, beslenme, dinlenme üçlüsünün yanına sürekliliği koymaz iseniz, binbir güçlükle elde ettiğiniz sonucu inanamayacağınız kısa süreler içinde kaybeder, başa dönersiniz. Hatta bir de, "yok abi benden geçmiş, olmuyor" tükenmişliğine düşerseniz artık bir daha aynı döngüye başlayacak motivasyonu da kolay kolay elde edemezsiniz. Bunu pandemi döneminde az da olsa yaşadık ama vazgeçmedik. Vazgeçtiğiniz an kaybedersiniz.

Bazen spor salonuna gitmek eziyet gelir, ayağınız gitmez, kendinizi bitkin hissedersiniz, "bugün ara vereyim sonra yaparım dersiniz", eve gidip dizi izlemek daha cazip gelir, yada dışarıda yemeğe çıkmak, içmek, vs...yapmayın işte...gidin, en azından yarım saat çalışırım deyin, inanın arkası gelecektir...
    kryeck bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allahtan içkiyle ilişkimi (neredeyse) sonlandırdım, bir de oradan gelecek kaloriler insanın başına iyice bela olur =)
    İçerken de nispeten temiz içkiler tüketiyordum, bira sevdası gerçekten apayrı bir yük getiriyor kalori açısından.

birkaç ay içinde 15 kilo verdim, hem de hamburger, pizza vs. yiyerek ve haftada 1 gün içerek.

diyetisyen esliğinde tabi ki.

aslındaiçki için yanlış bilinen şey aşırı kilo aldırdıgıdır. 1 bira 3 dilim ekmek / 200 kalori civarı kalori yapıyor.

o gün yediğin her öğünden 2 dilim ekmek kısarsan, aksam da biranın yanında çok çerez vs. gömmezsen içtiğin bira kilo falan yapmaz

problem bira değil bira içtiğin gün tükettiklerin.
    espresso ve kryeck bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı fakebitchess adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağabey sen kendi dünyanda mutlusun sana "şunu yap" demek abes olur ama bence 10 bira alınca, eve gidene kadar poşetleri indir kaldır, hiç yoktan iyidir Ha kaldırırken hızlı kaldıracaksın, indirirken yavaş yavaş indireceksin ama unutma

500ml bira olsa, 10 tanesi 5 kg eder. Bir eline 2,5 kilo, diğer eline 2,5 kilo düşüyor.

BEER CURL
    O zaman en iyisi bu: Tam benlik spor:
    tommygun, fakebitchess, kryeck ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birkaç ay içinde 15 kilo verdim, hem de hamburger, pizza vs. yiyerek ve haftada 1 gün içerek.

diyetisyen esliğinde tabi ki.

aslındaiçki için yanlış bilinen şey aşırı kilo aldırdıgıdır. 1 bira 3 dilim ekmek / 200 kalori civarı kalori yapıyor.

o gün yediğin her öğünden 2 dilim ekmek kısarsan, aksam da biranın yanında çok çerez vs. gömmezsen içtiğin bira kilo falan yapmaz

problem bira değil bira içtiğin gün tükettiklerin.
    Piramitleri inşa eden işçilere de yiyecek olarak günde 2 litre bira veriliyordu da kim içkiyi bu şekilde tüketiyor?

Yoksa istediğini yiyerek içerek tabii ki kilo verirsin işin matematiği ortada canım ona itirazım yok Ben de haftada bir burger king falan yiyerek 20 kilo vermiştim üç ayda.
    arndiol ve espresso bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Biranın yanında fıstık, cips gibi yüksek kalorili şeyler yerine yeşil zeytin, salatalık turşusu vb. yiyince daha az kilo alınır, hem bira ile salatalık turşusu mesela çok iyi gidiyor, minik korniçon turşuları çıtır çıtır nefis oluyor.

Havuç da bira ile iyi gidiyor. Çok eskiden Kemancı'da en az içtiğimizde 10 bira içtiğimiz zamanlarda kilo vermeye çalışan bir arkadaşımız vardı, havuç yiyordu. Gittim bir çuval havuş aldım yığdım eve, kaç gündür yemek yemek yerine havuç yiyorum deyip cebinden havuç çıkarıp kemiriyordu, aklıma geldi güldüm yine.
    kryeck ve tommygun bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabii ki içki yüksek kalorilidir... Alkolün kendisi kalori deposu zaten. Birada alkol az ama alkol dışındaki kısım yüzünden aşağı yukarı kola kadar kalori içeriyor.

Az kalorili içki diye bir şey yok. Eğer içeceksek saf alkole yakın içki en mantıklısı: votka, viski, vs. Rum sorunlu, çünkü piyasadakilerin çoğu deli gibi şekerli. Hemen hemen her türlü tadı güzel kokteyl, konyak ve likör inanılmaz derecede şeker içeriyor.

İşin kötüsü içkilerde "nutrition facts" etiketi zorunlu değil. İçtiğiniz şeyin vücudunuza ne kattığını bilemiyorsunuz araştırmadan. Çok sevdiğim bazı içkilerin kalori içeriklerini öğrenince aklım gitti. Baileys, Chambord, Frangelico, Soju, Smirnoff sours... Bazıları koladan üç kat fazla şeker içeriyor.

Olay şu ki alkolün kendisi lezzetli bir şey değil. Lezzetli olması için alkolü azaltıp diğer içerikleri arttırıyorlar. Eğer alkol azalmıyorsa diğer içerikler aşırı uçuyor. Rumple Minze hem lezzetli, hem de 50% alkol ama neredeyse glikoz şurubu gibi akıyor resmen.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:56 ----------

Alıntı RamazanBural adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Espresso hocam, tıp biliminin alimlerini (doktorlarını) bilmem ama, kalp (ruh) biliminin alimleri bu işin sırrını vermiş aslında bizlere...

Az yemek, az uyku, az konuşmak... Nefsini yenip de bu üçünü uygulayabilenlere ne mutlu...
    Az uyumak çok kötü bir tavsiye. Hele hele kilo vermek isteyenler için daha da kötü. Kas üretimi derin uyku esnasında oluyor. Az uyku demek, çok stres demek, o da çok yağ depolama demek.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Çok eskiden Kemancı'da en az içtiğimizde 10 bira içtiğimiz zamanlarda kilo vermeye çalışan bir arkadaşımız vardı, havuç yiyordu. Gittim bir çuval havuş aldım yığdım eve, kaç gündür yemek yemek yerine havuç yiyorum deyip cebinden havuç çıkarıp kemiriyordu, aklıma geldi güldüm yine.
    Ya ben bu arkadaşı tanıyorum galiba, böyle bir şey yapabilecek tek bir kişi geliyor aklıma.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya ben bu arkadaşı tanıyorum galiba, böyle bir şey yapabilecek tek bir kişi geliyor aklıma.
    Ben de tanıyorum galiba... Şu arkadaş di mi

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de tanıyorum galiba... Şu arkadaş di mi

https://www.shutterstock.com/image-p...-126338885.jpg
    Yok bu değil, tahmin ettiğim arkadaş ise toprak oldu artık. Rahat uyusun.
    espresso bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Valla yemeyi içmeyi deli gibi seven biriyim ama yakın zamanda tüm sağlıksız besinleri kesip eskiden uğraştığım gibi vücut geliştirmeye devam edeceğim, o zamanlar gibi ne atikliğim ne fitliğim nede uyku kalitem var. Şekerli ve yağlı gıdalar ne kadar lezzetli olsada vücuda aşırı yük bindiriyor ve ciddi derecede mental sağlığı sağlığı düşürüyor.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Spor geçmişi olmayıp da yaşı kemale ermeye yakın özellikle cuğara içen arkadaşlar gaza gelip de bir anda yoğun spor faaliyetine girmesinler. Allah korusun kalp krizi tehlikesi var.
    espresso bunu beğendi.

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Spor geçmişi olmayıp da yaşı kemale ermeye yakın özellikle cuğara içen arkadaşlar gaza gelip de bir anda yoğun spor faaliyetine girmesinler. Allah korusun kalp krizi tehlikesi var.
    Doğru dedin ağam. Eğer tansiyon düşmesi (mesela durduk yere gözleriniz kararır) veya kalp çarpıntısı (3-5 saniyelik ani yüksek tempo kalp atışı) bu sorunlarınız varsa dikkatli olmanız gerekmekte.
    En sağlıklısı bir doktor muayenesi sonrası spora başlamak olacak.
    Hiç spor geçmişiniz olmasa bile bu yavaş yavaş başlamanıza engel değildir.
    Evde bile gayet kolay diyet ve egzersiz programı ile kendi başınıza çalışarak kilo verebilirsiniz, ben yapıyorum.
    Almak içinse ne yapılır bilmiyorum, en azından sağlıklı bir şekilde..
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı kryeck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru dedin ağam. Eğer tansiyon düşmesi (mesela durduk yere gözleriniz kararır) veya kalp çarpıntısı (3-5 saniyelik ani yüksek tempo kalp atışı) bu sorunlarınız varsa dikkatli olmanız gerekmekte.
    En sağlıklısı bir doktor muayenesi sonrası spora başlamak olacak.
    Hiç spor geçmişiniz olmasa bile bu yavaş yavaş başlamanıza engel değildir.
    Evde bile gayet kolay diyet ve egzersiz programı ile kendi başınıza çalışarak kilo verebilirsiniz, ben yapıyorum.
    Almak içinse ne yapılır bilmiyorum, en azından sağlıklı bir şekilde..
    Bu kalp krizi yoğun faaliyet sonrası dinlenme esnasında çok görülüyor, aman dikkat.
    kryeck ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Yok, o arkadaş değildi ama o da tanıyordu, aynı ortamlardaydık, hatta aynı sokakta oturuyorduk.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Bu arada merak edip baktım, Rumple Minze'nin litresi 4000 kaloriymiş. Yani yarım litresi yetişkin bir erkeğin günlük kalori ihtiyacına eşit!

Redditte biri sormuş:

-What goes with Rumple Minze?
    (Rumple Minze ile ne iyi gider?)

İlk cevap:

-Shame/regret
    (utanç ve pişmanlık)

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada merak edip baktım, Rumple Minze'nin litresi 4000 kaloriymiş. Yani yarım litresi yetişkin bir erkeğin günlük kalori ihtiyacına eşit!

Redditte biri sormuş:

-What goes with Rumple Minze?
    (Rumple Minze ile ne iyi gider?)

İlk cevap:

-Shame/regret
    (utanç ve pişmanlık)

500ml %50 alkollü bir içki içmek de herkesin harcı değildir. Neredeyse 3 şişe şarap yapar. Standart kullanım şekli yemekten sonra 1-2 shot atmak olsa gerek...
    espresso bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    herşeyi doyana kadar yemeyeceksin, Alkol varsa sporda yapacaksın.

Motosikleti
    SD 1290R
    500ml %50 alkollü bir içki içmek de herkesin harcı değildir. Neredeyse 3 şişe şarap yapar. Standart kullanım şekli yemekten sonra 1-2 shot atmak olsa gerek...
    Tabii ki. Yine de İki shot 400 kalori ediyor. 100 gram baklavayla aynı.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)