Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ lambası ne durumda yanar ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Hacılar geçtiğimiz hafta halsiz ve hastaydım işe motorla gidip geldim (malum para lazım ) bu süre içinde motorumu kontrol edemedim pazar günü motoru temizlerken yağ camında oldukça düşük bir seviyede yağ olduğunu fark ettim Ns200 yağ tapası yarısındaysa full anlamına geliyor ancak ben motorumu yokuşa park ediyorum bundan dolayı camda yağ her zaman full görünüyordu aynı yokuşta olduğum halde yağ çizginin altına dahi düşmüş hemen yağını fulledim düzlükte de kontrol ettim yağı normal. Ancak bu yağ lambası neden yanmadı yağ sensörü vs bir problem mi var acaba? Kontağı açtığımda yanıyor marş bastığımda sönüyor doğal olarak.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yağ ikazı basınç çok düştüğünde yanar , yağ seviyesi düşük ise yanmaz taaki yağ 200 ml falan kalınca artık pompa yağ ememez , basınçta oluşamayacağı için ikaz yanar..
    killingroad ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ ikazı basınç çok düştüğünde yanar , yağ seviyesi düşük ise yanmaz taaki yağ 200 ml falan kalınca artık pompa yağ ememez , basınçta oluşamayacağı için ikaz yanar..
    Her motosiklet için mi geçerli bu ? Arabalarda da durum aynı sanırım ?

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağ lambası yağ basıncına bağlı olarak yanar.
    -Yağ pompası bozuk olabilir.
    -Yağ müşüri bozuk olabilir.
    -Yağ seviyesi pompanın düzgün basamayacağı kadar azalmış olabilir.
    -Yağ uzun süreden beri değişmediğinden yada başka bir sebepten yağın kimyasal ve fizisel yapısında bozulma olduysa buna bağlı pompa yeterli basınçta basamayabilir.

Öncelikle olarak yağın seviyesi bir kontrol edin.Yağın seviyesinde yada kıvamında gözle görülür bir sorun yoksa büyük ihtimal ya müşürde yada pompada sorun vardır.Kesinlikle aksatmayın eğer sorun yağ müşüri dışında bir şey ise bu şekilde sürmeye devam ederseniz motorun ömrü pek uzun olmaz.

Motosikleti
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ lambası yağ basıncına bağlı olarak yanar.
    -Yağ pompası bozuk olabilir.
    -Yağ müşüri bozuk olabilir.
    -Yağ seviyesi pompanın düzgün basamayacağı kadar azalmış olabilir.
    -Yağ uzun süreden beri değişmediğinden yada başka bir sebepten yağın kimyasal ve fizisel yapısında bozulma olduysa buna bağlı pompa yeterli basınçta basamayabilir.

Öncelikle olarak yağın seviyesi bir kontrol edin.Yağın seviyesinde yada kıvamında gözle görülür bir sorun yoksa büyük ihtimal ya müşürde yada pompada sorun vardır.Kesinlikle aksatmayın eğer sorun yağ müşüri dışında bir şey ise bu şekilde sürmeye devam ederseniz motorun ömrü pek uzun olmaz.
    Sağ olun hocam dediğim gibi kontrol ettim yağda bir sorun yok yarın servise gidip yağ değişimi ve kontrol yaptıracağım 45 binde 2016 motor yaşından dolayı fazla zorlamıyorum.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Her yağ basınç uyarı sisteminin toleransı da başka seviyededir bu arada.
    Ben bir motorda 2.8l yağ kapasitesi varken 2.2l ile 5dk çalışıp sonrasında yağ lambası yandığını da gördüm.
    2.5l alan bir motorda 1.7l yağ varken yamnadığını da gördüm.

Bu nedenle nasılsa bir şey olursa ışık yanar diye bakmak doğru değil.
    Benim arabada mesela 1 litre kadar yağ azaldığında (4.25l alıyor) "yağ az" diye ana ekranda bir uyarı çıkıyor, ama esas kırmızı yağ ışığını yakmıyor. Biraz daha azaldığı zaman bu sefer ilk fırsatta yağ ekle mesajı yerine, hemen yağ ekle diye bir uyarı geliyor, ama ana kırmızı yağ ışığı halen yok piyasada.

Bu kırmızı yağ ışığı uyarısı işler boka sarmadan hemen önce son çıkış olarak yorumlanmalı, ona güvenilmemeli yani.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Büyük hacimli motorlarda yağ eksildiği zaman aynı benzin azaldığı gibi yanan bir ikaz var ama ufak cc lerde görmedim , bendeki 650 cc Vstrom da yoktu Bmw de var , yağ seviyesi çok eksilirse kırmızı basınç ikazı yanmasa bile motorunuz zarar görebilir , bu sebeple yağ seviyesini ayda bir muhakkak kontrol edin , yüksek kilometreli motorlarda daha sık kontrol etmelisiniz hatta böyle bir motoru uzun süre tapagaz kullandıktan sonra mutlaka yağı kontrol edin , yüksek devirli kullanım sonucu 250 ila 500 km de bile karterde yağ kalmayabilir..
    killingroad bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)