Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

50cc Kuryelik Sorularım

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar selamlar iyi akşamlar herkese,
    50cc TK 03 motor kullanıyorum, zannediyorum 150-200 arası bir CC'ye yükseltilmiş ama 125 üzeri olduğundan eminim,satıcı 200 demişti ama pek inandırıcı gelmedi fakat 6-7 aydır kullanıyorum 125cc fabrika çıkışlıları geçiyor rahatlıkla.

Yakın zamanda kuryeliğe başladım deneme amaçlı 1 gün falan çalıştım, daha öncesinde CUP motor kullanmıştım, açıkcası tk'nın cupdan daha iyi olduğunu düşünüyorum fakat gene de kuryelik sırasında:
    - Motor commuter tipi olduğu ve yüksek olduğu için inip binerken sürekli in bin yapmaktan zorluk çektim,
    - Vitesli olduğu için çok yorulmadım açıkcası ben vites olmasını biraz daha hakim hissetmek açısından iyi buluyorum yokuş inerken falan,
    - Motorun amortisörden sanırım aşırı bir titreşim var en ufak hendek veya kasisten geçince tüm vücudum hissediyor ek olarak depodaki malzeme de dökülüyor.

Bunları yaşadım.
    Dolayısıyla içimde bir scooter'a geçme isteği oldu. Bugün bir arkadaşın scooterını sürdüm 2-3dk ancak hem yere çok yakın hissettim, hem emniyetsiz hissettim çünkü vitesi yoktu ve sanki kendi sürüyor gibi, mesela bi yokuş insem vitesi 5'e takıp o vitesin verdiği hafif emniyet hissini hissedemiyorum veya yokuşu çekmezse 1'e takıp bir şekilde çıkma denemesi yapamam gibi geldi. Dolayısıyla scooter isteğim biraz azaldı ama sanki scooter kuryelik için daha iyi gibi geliyor.

Hal böyleyken benim motorla takas için birkaç scooter baktım ama iyi bir model bulamadım, takas edersem de özel seri veya yükseltilmiş ve güçlü 50cclerle takas etmek isterim. Bu tarz model bilgileriniz var mı? 50cc kötü demeyin lütfen bende farkındayım ama ehliyet, sigorta, vergi vb. bu masrafları şuan yüklenebilecek durumda değilim cub+tk03 olmak üzere yaklaşık 1 yıldır sürüyorum ve halimden gayet memnunum açıkcası arkadaşım 125cc aldı sigortası vs. herşeyi var kaza yaptı cebinden ödedi, ne bileyim tamirciden çıkamıyor, servisi usta hasta usta kaçtı falan diye yapmıyor, parçası desen benimkiyle aynı fiyatta, o yüzden ben memnunum 50cc iyimidir kötü müdür tartışması yapmazsak sevinirim.

Onun dışında üstte yazdıklarıma nazaran fikriniz görüşünüz öneriniz neler vardır acaba?
    Teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bu yükseltilmiş 50 cc leri polis çevirince orta ayakta gaz verip 45-50 km yi geçiyormu diye bakıyorlar diye duydum siz böyle birşey yaşadınız mı ? sonuçta o motorların ehliyetsiz , sigortasız kullanılabilmesi için 45 km yasal hız sınırı konmuş..
    mertowski ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yükseltilmiş 50 cc leri polis çevirince orta ayakta gaz verip 45-50 km yi geçiyormu diye bakıyorlar diye duydum siz böyle birşey yaşadınız mı ? sonuçta o motorların ehliyetsiz , sigortasız kullanılabilmesi için 45 km yasal hız sınırı konmuş..
    Hayır böyle bir şey yaşamadım ki zaten yükseltildi diye 200km hız da yapmıyor gene yaptığı 80-90 falan.

Motosikleti
    Alıntı whoave adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır böyle bir şey yaşamadım ki zaten yükseltildi diye 200km hız da yapmıyor gene yaptığı 80-90 falan.
    50 cc motoru 200 km hız yapacak seviyeye getirebilirsen kuryelik yapmana gerek kalmaz ;) Honda da falan çalışmaya başlarsın :D
    whoave, yulis ve espresso bunu beğendiler.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle bir uygulama yapmaya hakkı var mı? Varsa eğer km saatinin kablosunu çekmek lazım.

Motosikleti
    Alıntı mertowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle bir uygulama yapmaya hakkı var mı? Varsa eğer km saatinin kablosunu çekmek lazım.
    Hakkı varmı yokmu bilmiyorum , egzozu kontrol etmek için gaz verdirdiklerine göre bunuda yaparlar :D muayenede de sorun olabilir km saatinin çalışıyor olması gerek..
    mertowski ve espresso bunu beğendiler.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Evet muayenede km saatinin çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorlar. Günlük kullanımda sökerim, muayeneye giderken takarım. Diğer türlü polis amcalarla uğraşmak daha büyük dertlere yol açacaktır.

Egsozunda desibelini ,desibelmetre ile ölçmesi lazım ancak dediğin gibi gaz ver bakayım diyor. Sonra tamam motürü bağladım diyor

Konuyu fazla dağıtmadan geri döndürebilmek adına;

Büyük tekerlekli sukuter belki biraz daha iyi olacaktır ancak vites kullanımının avatajlarını size hiç bir sukuter yaşatamaz. Belirtmiş olduğunuz gibi ehliyet,sigorta vs handikaplardan dolayı TK-03 ile yola devam etmek bence daha mantıklı olacaktır.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mertowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Avcı ne kadar al* bilse, ayı o kadar yol bilir." - Atasözü

* Al=hile.
    mertowski bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)