Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kursa başladım :)

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba!
    bugün kursa başladım ve özel ders aldım.
    2 saat kadar motosiklet kullandım çok mutluyum

Açtığım önceki konuda fikir veren, yorum yapan herkese teşekkür ederim. Tatil bitti ve köy-yayla-deniz sezonu kapandı. O yüzden bu zamana kadar beklemek durumunda kaldım.

Bugünlük, debriyaj ve kavrama, kalkış, duruş, vites değiştirme, hafif dönüşler çalıştım.
    Manet sıkmaktan sol elim ağrıdı ve hâlâ da ağrıyor...
    Sağ elimde de bi ağrı oldu ama ön freni çok fazla kullanmadığım için sorun yok şimdilik.

İlk bindiğimde gidon çok ağır geldi, yavaş gitmekte ve yavaş giderken çok zorlandım.
    Dönüşlerde düşeceğim diye korktum ama 10-15 dakka sonra geçti.
    Motosikletin modeli mondial zs 180, unutmadan yazayım. Videolarda, yorumlarda falan 600lüklere 1000liklere nasıl oluyor da "gitmiyor" diyorlar anlayamadım.
    180lik motosiklete gazı açınca fişşek gibi gidiliyor.

Şunu fark ettim ki, yüksek devirden sonra gazı kesince egzos kendi kendine patlıyor, insanın daha çok yapası geliyormuş

Kalkıştan sonra, 10 metre falan gidip gazı kesince motosiklet silkeliyor, bu durumda ne yapmak lazım onu tam çözemedim, 1. viteste de 2. viteste de oldu bu.
    Sürekli debriyaj mı sıkmak lazım silkeleme olmaması için?

Bugün kurs sonunda arabaya binince üzüldüm...
    Kendi motosikletim olmadığı için yıkıldım diyebilirim :(
    Eve motosikletle gitmek vardı!

Bi de çıkarken, bi genç kız geldi, motosiklet özel dersine, kendi motosikletiyle gelmiş.
    Vay ben nerelere gidem!
    https://www.youtube.com/watch?v=KkugUFp-7xg

son olarak ön kaldırma nasıl oluyor?
    DickName, abyasar ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı jackknife adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi de çıkarken, bi genç kız geldi, motosiklet özel dersine, kendi motosikletiyle gelmiş.
    Vay ben nerelere gidem!
    son olarak ön kaldırma nasıl oluyor?
    Kıza biraz daha baksan kendiğinden olurdu.
    espresso, jackknife, maximusti, ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hayırlı olsun, bu heyecanınızı hiç kaybetmemeniz dileğiyle.
    jackknife ve espresso bunu beğendiler.

The-Rock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 200
    Hayırlı olsun, umarım uzun yıllar sürecek bir serüvenin başlangıcı olmuştur. Tekerinize taş değmesin.
    jackknife bunu beğendi.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Hayırlı olsun abi. Motoru bacaklarınla sıkınca ellerinin rahatlıyor haberin olsun.
    Çanakkale Turu ne zaman gelir? Golf'ün acı çayını özlemişsindir.
    jackknife bunu beğendi.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Öncelikle hayırlı olsun, özel ders ile başlayarak en iyisini yapmışsınız.

Öğretmeninizde söylemiştir ama yine de söyleyeyim sol ve sağ elimde ağrı oldu demişsiniz, gidonu biraz rahat tutacaksınız, ne sıkı ne çok hafif, orta sertlikte gibi düşünün. İlk başta bunu yaşamanız normal ama. Gördüğüm yeni öğrencilerde çok karşılaştığım bir durum. Manet sıkmaktan ağrıyorsa da manetiniz çok serttir. Örn; NK250'de maneti serçe parmağınızla güç uygulamadan çekebiliyorsunuz, çok tatlı. Ağrı sızı hiçbir şey olmuyor.

Silkelemeden kastınız tam olarak ne anlayamadım fakat anladığım gazı açıyorsunuz, biranda bırakınca öne doğru yığılıyorsunuz, sorunuz buysa bu çok normal bir şey. Özelliklede düşük viteslerde. Gazı bıraktığınızda komprasyondan kaynaklı motor freni atmış oluyorsunuz. Eğer çok yumuşak durmak istiyorum biranda yığılma yaşamak istemiyorum diyorsanız, öncelikle gazı biranda bırakmayın, daha soft bir şekilde gaz kesebilirsiniz, 2.side gazı bırakırken debriyajı çekerseniz ve frenide soft bir şekilde sıkarsanız yine yığılma yaşamazsınız. Tabi bunları ben şimdi böyle diyorum ama eğitmeninizden öğrenmeniz daha iyi olur. Sonuçta trafiğe çıkacaksınız, her zaman bu şekilde frenleme, gaz bırakma vs. aynı şekilde yapamayabilirsiniz, ani durumlarda gibi.

Şimdi yeni motorun heycanı motor çok süratli gidiyor gibi hissediyorsunuz ama uzun yola başlayınca güç ve hız isteyince, o zaman anlayacaksınız benim motorum gitmiyor diye.

Tek tekere 2 gün önce başladım NK250 ile, kapalı alanda eğlencesine kuzenimle öğreniyoruz, trafikte tavsiye etmiyorum. Birde motora yeni başladığınız için hiç denemeyin bile. İnternet üzerinde bir sürü video var. Deviri biraz yüksek tutup maneti olduğu gibi bırakınca direk tekere geliyor makina. Ben şuanlık böyle yapıyorum.
    jackknife bunu beğendi.

Siyahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tenere 660
    Alıntı Metehan48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deviri biraz yüksek tutup maneti olduğu gibi bırakınca direk tekere geliyor makina. Ben şuanlık böyle yapıyorum.
    Rocket 3 tekere gelir mi? Denediniz mi hiç?
    Metehan48 ve jackknife bunu beğendiler.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Alıntı Siyahi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rocket 3 tekere gelir mi? Denediniz mi hiç?
    İnternette R versiyonu olanı kaldırıyor biri, arka teker havasını biraz indirmiş. Ben kendim GT versiyonunu kullanıyorum, biraz daha tekere uzak bir yapısı var, gidon açısı, duruşu ve ayak peglerinin ileride olması gibi.

Birde hiç tecrübem olmadığı için hiç denemeye bile kalkışmadım, tecrübem olsa da deneyeceğimi sanmıyorum. Hiç ucuz bir motor değil.

https://www.youtube.com/watch?v=QmB5I--nPVQ

Video bu R versiyonu. Bu arada eski 2300cc olan Rocket serisinide çok fazla teke alan var.

Güncelleme

-Bugün motosikleti hiç istop ettirmedim, bir kaç kez istop oldu çünkü parkurda 7-8 kişi birlikte çalışıyorduk, hocalar da parkurun ortasında geziyordu, panikle 1-2 kez istop etti sadece ama bunları saymıyorum. İlk günkü gibi sebepsiz istoplar olmadı.

-Bugün 8 çizmeyi başarabildim! düşeceğim korkusu vardı o yüzden yapamıyordum ama bugün motosikleti dizlerimle sıkarak döndüm ve çok rahat bi şekilde dönebildim, zaten biraz daha alıştım motosiklete onun da etkisi var tabii ki.

-Slalom ve engelden kaçma çalışması yaparken dubaların anasını ağlattım! :( Çok yakın geçiyorum ve özellikle engelden kaçmayı pek beceremedim. Sonlara doğru slalomu hallettim ancak hızı ayarlama konusunda sorun yaşıyorum hâlâ. Bi de slaloma başlangıç hem dönüş hem de viraj olduğu için geniş alıyorum sonrasında toparlamaya çalışırken sanırım biraz zorlanıyorum.

-Sakin duruş ve âni frende sorun yaşamadım ama hava karardıktan sonra biraz ıskaladım, çizgiyi tam göremediğim için oldu sadece.

-2 gündür ellerimde ağrı oluyordu bugün hem motora alışmam hem de dizlerle sıkmak sanıyorum ki bu ağrıları geçirdi. Ellerimde hiç ağrı ya da yorgunluk yok şu anda.

-Dönüşlerde bakış kaçıyor bazen, yere doğru bakıyorum ve her seferinde gitmek istediğim yeri ıskalıyorum, bakış gerçekten çok önemliymiş

-Motosiklete gerçekten alıştım diye düşünüyorum (mondial z one s 180)

-En sevdiğim olay da egzosun kendi kendine pata pata ses çıkarması. Sanıyorum ki kurs sonunda maganda olacağım, Allam sen koru.

Bugünlük eyyorlamam bu kadar.

Yarın büyük motosiklet kullanacağımı söyledi hocam, yarın görüşürüz

patapatappatpatpataaa
    Metehan48 ve Siyahi bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ne güzel heyecanlar bunlar.

Ehliyet sınavını geçtikten sonra da kapalı alanda hakimiyet eğitimi almayı da planlayın. Kursların öğrettiği ehliyet sınavı parkuru kadar, asıl gerçek trafikde çok daha fazlası var.
    jackknife ve Metehan48 bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    O iş başta öyle okuyor.Yıllarca araba kullandığım halde motorla 70 80 i görünce aklım çıkıyordu.Millet bınla nasıl 300 basıyor akıl işi değil diyordum.Biraz tecrübelenince bu motor gitmiyor diyorsun.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Pişik olocik yaklaşım.

jackknife bunu beğendi.

Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pişik demişken, selede yarım saat geçirince ağrı başlıyor. Arada ayağa kalkıyorum ama indikten sonra belli oluyor asıl

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler