Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

B Ehliyet ile 125cc motor sürmek

Motovento
    REKLAM ALANI

Eveet arkadaşlar başınızdan geçen olayları dinlemek isterim geçen dönemin iç işleri bakanı B ehliyeti ile 125cc kullanabilir demişti. Fakat yürürlüğe girmediği için çoook kardeşimizin abimizin başı yandı maalesef bende bir adet motor aldım yeni 125cc ay sonunda sınavım var şimdilik B ehliyeti ile sürüyoruz ama işe git gel dışında pek binmiyorum ehliyeti aldıktan sonra istanbulu tavaf ederim motorlar sizin başınıza ehliyet yetersizliği ile çevirmeye girdiğiniz anılarınız var mı merak ettim polislerimizin bu duruma olan tavrını

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ozer266 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar F 250
    Ben de bu ayın başında Bajaj Pulsar F250 aldım. Aynı gün A sınıfı için kursa yazıldım. 2 hafta önce motorum geldi. Sınavın da ne zaman olduğunu bilmediğimden heyecanla motora atlayıp arada geziyorum. Bir tek geçen hafta çevirmeye denk geldim. İstanbulun sıcağında kask mont eldiven pantolon ve botla görünce durdurmadan saldı. Ancak bana güzel ders oldu. Sınavım haftaya. O zamana kadar motorumu güzelce kitleyip evin önünde park ettim. Ehliyetsiz kullanmak büyük risk. Ne olacağı hiç belli olmaz. Haklıyken haksıza düşmek de var.
    espresso ve AsyMeTRiQue bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    2018 ya da 2019 idi sanırım. TEM'den Sultanbeyli'den Kadıköy'e gidiyordum haftada 2 kere, habire çevirip ehliyet kontrolü yapıyorlardı. İkincide sordum napıyorsunuz diye zira sadece ehliyete bakıp salıyorlardı, A-A2 kontrolü yapıyoruz demişlerdi.
    Ondan sonra bir kere bile denk gelmedim sanırım.

İçişleri bakanının ağzından çıkanlar kanun değil (henüz..) o nedenle o söylemlere güvenerek bir iş yapmamakta fayda var.
    Forumdaki bir çok kişinin aksine ben B sınıfı ehliyet ile 125cc motosiklet sürülmesinde de "fazladan" bir risk görmüyorum, zira işin aslına bakacaksak A/A2 ehliyet sahibi insanlar da motosiklet sürmeyi bilmiyorlar.

Polislerin tavrına gelecek olursak. Şu an motosikletlere karşı olan tutumlarını göz önünde bulundurarak, acımazlar diye tahmin ediyorum. Acımalılar mı çok başka konu.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hanozturk61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merak ettim polislerimizin bu duruma olan tavrını

Bonus.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2018 ya da 2019 idi sanırım. TEM'den Sultanbeyli'den Kadıköy'e gidiyordum haftada 2 kere, habire çevirip ehliyet kontrolü yapıyorlardı. İkincide sordum napıyorsunuz diye zira sadece ehliyete bakıp salıyorlardı, A-A2 kontrolü yapıyoruz demişlerdi.
    Ondan sonra bir kere bile denk gelmedim sanırım.

İçişleri bakanının ağzından çıkanlar kanun değil (henüz..) o nedenle o söylemlere güvenerek bir iş yapmamakta fayda var.
    Forumdaki bir çok kişinin aksine ben B sınıfı ehliyet ile 125cc motosiklet sürülmesinde de "fazladan" bir risk görmüyorum, zira işin aslına bakacaksak A/A2 ehliyet sahibi insanlar da motosiklet sürmeyi bilmiyorlar.

Polislerin tavrına gelecek olursak. Şu an motosikletlere karşı olan tutumlarını göz önünde bulundurarak, acımazlar diye tahmin ediyorum. Acımalılar mı çok başka konu.
    aslında şöyle bir risk olabilir.
    50cc alacak birçok kişi 125cc alarak zaten motosiklet sürmeyi bilmeyen kişi sayısını anında yükseklere çıkaracak ve 50ccde ölmeyecek olan belki sakatlanacak olan adamı öldürecek. kaza sayısı güç kontrolünden dolayı belki de artacak, ölümler çoğalacak. üstüne üstlük bu kazaların bir çoğu da diğer motorculara çarparak olacak.

hatta ben eminim 50cc ne abi ya diye düşünüp motor almayan adamlar dahi off 125cc. şehir içi çok iyi iş görür diyip alacak. sonra kazalar kazalar.
    onun dışında ben de katılıyorum ehliyetle sürücü olunmuyor.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    "Ne var len sürerim ben bunu" diyip kaza yapacak çok arkadaş var. Benim köri kokan eski motorum bile 120 yapıyor (en azından göstergede 120 yapıyor ). Piyasada salak çok, motor az. Hadi onlar neyse de, bari motorsikletleri de pert etmesinler.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında şöyle bir risk olabilir.
    50cc alacak birçok kişi 125cc alarak zaten motosiklet sürmeyi bilmeyen kişi sayısını anında yükseklere çıkaracak ve 50ccde ölmeyecek olan belki sakatlanacak olan adamı öldürecek. kaza sayısı güç kontrolünden dolayı belki de artacak, ölümler çoğalacak. üstüne üstlük bu kazaların bir çoğu da diğer motorculara çarparak olacak.

hatta ben eminim 50cc ne abi ya diye düşünüp motor almayan adamlar dahi off 125cc. şehir içi çok iyi iş görür diyip alacak. sonra kazalar kazalar.
    onun dışında ben de katılıyorum ehliyetle sürücü olunmuyor.
    Bu riski yok saymıyorum tabii ki, ama sokağa bakıyorum motor ehliyetli insanlara, farketmez diyorum ondan sonra
    natijax bunu beğendi.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    domicik 400 ug
    ehliyet işini pek manası yok. benim tek korkum motorcuların artması. türkiye ne zaman hint gibi olur motorcu sayısı artar ben o zaman motoru tereddütsüz bırakırım. korkunç çünkü. arkadan duramayıp diğer motorcuya giren motorcu kazalarını görürüz her gün.

ha bir de emniyet şeridinden giden motorcunun önüne aniden şeritten düz kafayla çıkan motorcu çarpıştı kazaları da çok artar. mal çok. azıcık beyni olan allah aşkına çok zor bir şey değil beyni olan emniyet şeridine atlamadan kontrol etmesi gerektiğini düşünebilir orada motorcu olduğunu düşünebilmek yeminederim akıllı olmakla alakalı bir şey değil. beyin bunu düşünemeyecek kadar mal değil.

veya mal mı

neyse kısaca sayı arttıkça full böyle kazalar olacak. anında bırakırım o durumda. ki bu ekonomide hint tarzı motor trafiği kaçınılmaz gelecekte
    killingroad bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)