Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Boya sonrası vernik hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba
    Benim bildiğim astarı attın 1000 1500 zımpara geçtin boyadın
    Boya kuruyacak 10-24 saat arası genelde 1 gün bekletirim parçayı sonra vernik atarım

Fakat sanayide (fırınsız) boya yaparlarken boya atıyolar 1 saat sonra verniğe geçiyolar bence boya tam kurumuyor?

Vernikle boya iç içe geçmemesi lazım tamamen kuruması lazım boyanın, boyadan sonra 2 gün bekledikten sonra bile vernik atılır tam kuruyacağı için. Ben mi yanlış biliyorum?

Aydınlatır mısınız 🤦♂
    fazil bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    Ben akrilik boyayı uyguladıktan sonra boya tam kurumadan (hava sıcaklığına bağıl nem oranına ve kullanılan incelticinin hızına göre süre değişiyor) yani ufak dokunuşta boya ele yapışmadığında verniği atıyorum. Sanayide ustaların söylediklerine göre, boya kuruduktan sonra vernik atılırsa çeşitli olumsuz nedenlerden dolayı boya ile vernik pul pul ayrılabiliyormuş.
    Thracian bunu beğendi.

Alıntı 19051919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben akrilik boyayı uyguladıktan sonra boya tam kurumadan (hava sıcaklığına bağıl nem oranına ve kullanılan incelticinin hızına göre süre değişiyor) yani ufak dokunuşta boya ele yapışmadığında verniği atıyorum. Sanayide ustaların söylediklerine göre, boya kuruduktan sonra vernik atılırsa çeşitli olumsuz nedenlerden dolayı boya ile vernik pul pul ayrılabiliyormuş.
    Anladım hocam
    Peki şu konuda bilgi verebilir misiniz
    Ben şimdi 800 attım sonra 1200 attım astarı attım
    Astar 10 dakkada kurudu ne hikmetse (boyacıdan aldım 190 tl)
    Suan 1 saat oldu şimdi yine hemen 800/1200 yapıp boyaya mı geçsem yoksa 1 gün beklesem mi
    1500 de var ama kullanmadım

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    1 saat geç bile. wet on wet tekniği ile bazkat üzerine vernik için 15 dk beklenir.

astarın zımparalanmasının sebebi ise, pürüzsüz bir yüzey elde etmek. astar ne kadar pürüzsüz olursa boya da o kadar mükemmel olur.

astar üzerinde sırası ile 800-1000 sulu zımpara tavsiye ederim.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    merhabalar, boya tam kuruduktan sonra vernik atarsanız belli bir süre sonra verniğin dökülme ihtimali var, hatta dökülecektirde. Vernik boya tam kurumadan kat arası süre gibi düşünülerek atılır.
    800-1200 gibi zımparalar vernik üzerine atılır bu tür zımparalar ile boya hazırlığı yapılmıyor. 600 numara üzerine güzelce baz kat boya atarsanız yüzeyi gayet iyi olacaktır. 1200 ile kendinizi yıpratmayın.

Amatörce boya uygulaması yapacaksanız size kendi uygulama sıralamamı yazayım,

-Kaba macun
    -Kaba zımpara 120-180-320 (yüzeyin durumuna göre sadece 320 de yeterlidir.)
    -Vuruk ezikler işaretlenip macun çekilir
    -Macunlanan yerler 320 ile zımparalanır.
    -Yüzey iyice temizlenir mumlu bez ile silinir.
    -2 kat astar atılır
    -Macun isteyen yer kaldıysa tekrar macun çekilir.
    -600 numara ile kuru zımparalama
    -Yüzey iyice temizlenir mumlu bez ile temizlenir
    -3 kat koya atılır (2 katta olur)
    -1 kat vernik atılır.
    19051919 bunu beğendi.

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 saat geç bile. wet on wet tekniği ile bazkat üzerine vernik için 15 dk beklenir.

astarın zımparalanmasının sebebi ise, pürüzsüz bir yüzey elde etmek. astar ne kadar pürüzsüz olursa boya da o kadar mükemmel olur.

astar üzerinde sırası ile 800-1000 sulu zımpara tavsiye ederim.
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar, boya tam kuruduktan sonra vernik atarsanız belli bir süre sonra verniğin dökülme ihtimali var, hatta dökülecektirde. Vernik boya tam kurumadan kat arası süre gibi düşünülerek atılır.
    800-1200 gibi zımparalar vernik üzerine atılır bu tür zımparalar ile boya hazırlığı yapılmıyor. 600 numara üzerine güzelce baz kat boya atarsanız yüzeyi gayet iyi olacaktır. 1200 ile kendinizi yıpratmayın.

Amatörce boya uygulaması yapacaksanız size kendi uygulama sıralamamı yazayım,

-Kaba macun
    -Kaba zımpara 120-180-320 (yüzeyin durumuna göre sadece 320 de yeterlidir.)
    -Vuruk ezikler işaretlenip macun çekilir
    -Macunlanan yerler 320 ile zımparalanır.
    -Yüzey iyice temizlenir mumlu bez ile silinir.
    -2 kat astar atılır
    -Macun isteyen yer kaldıysa tekrar macun çekilir.
    -600 numara ile kuru zımparalama
    -Yüzey iyice temizlenir mumlu bez ile temizlenir
    -3 kat koya atılır (2 katta olur)
    -1 kat vernik atılır.
    Alıntı 19051919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı knuis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladım hocam
    Peki şu konuda bilgi verebilir misiniz
    Ben şimdi 800 attım sonra 1200 attım astarı attım
    Astar 10 dakkada kurudu ne hikmetse (boyacıdan aldım 190 tl)
    Suan 1 saat oldu şimdi yine hemen 800/1200 yapıp boyaya mı geçsem yoksa 1 gün beklesem mi
    1500 de var ama kullanmadım

Veeniğe gerek kalmadı düz boya aldım
    Sorun şu
    Parlak gözüken dün boyadığım
    Soluk gözüken ise zımpara atıp pasta cila attığım
    Bu neden böyle oldu peki pasta cila attığımda ayna gibi olması gerekirken eskisinden kötü oldu ��

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:09 ----------

Tekrar zımpra atıp 1 kat boya atıp eski parlaklığına döndürme düşüncem var
    Niye böyle oldu ki makineyle attım 1500-3000 devir de pasta cilayı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)