Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akaryakıt Tüketim Miktarını Lt Olarak Değil de, TL Olarak Hesaplamanın Anlamsızlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Jeansque adlı üye Dominar 400 ile Elazığ-İzmir-Elazığ yapmış.
    Kazasız belasız gezini tamamladığı için geçmiş olsun.
    Gezi mesajının sonunda "Bu süreçte toplamda 3500 KM yol yapmışım ve 5250 TL yakıt yakmışım." demiş.
    Bu tüketim miktarı bir şey ifade etmiyor.
    Günümüzde ediyor, 1 yıl sonra benzin fiyatı 70 tl olduğunda bu 5250 tl rakamı komik ve yanıltıcı olur.
    Lütfen tüketim miktarını lt olarak verelim. Herkes öyle versin.
    "Bu süreçte toplamda 3500 KM yol yapmışım ve 150 Lt yakıt yakmışım." şeklinde bir ifade, doğru ve güvenilir bir ifadedir.
    Zaten tüm araçların tüketim miktarları da "100 km.de yaktığı LT akaryakıt" olarak verilir.
    Ben şahsen (otomobil veya motosiklet olsun) bir yolculuğa çıktığımda, yola çıkmadan önce bulunduğum yerde depoyu fullüyorum. O akaryakıt fişini atıyorum.
    Başlangıç km.yi de kayıt ediyorum.
    Sonra, akaryakıt göstergesi her kırmızı bölgeye gelip, bitmeye yakınlaşınca, depoyu fullüyorum.
    Akaryakıt fişinin üstüne, o depo ile kaç km gitmiş olduğumu yazıyorum.
    Zaten kaç lt yakıt almış olduğum fişin üstünde var.
    Seyahat bitince, son olarak depoyu fullüyorum.
    Uygun bir zamanda "Kaç km yol yapmışım, kaç lt yakıt harcamışım." bunu hesaplıyorum
    Tavsiye ederim

espresso, ilkeronat, DickName ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bana da garip gelir bu; kuruş/lira söylemek bizim gibi batık üülkeler için dogru değil.

3 ay önce 50 kuruş yakan motor su an 1.1 tl yakıyor.
    cerkezbiker ve F54 bunu beğendiler.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    km de şu kadar tl yakıyo diyen beyin özürlüdür, en iyi durumda bile her hafta 10 kuruşa yakın oynama oluyo. Ne yani her gün yenidenmi hesaplıyosunuz ne kadar malca bir hesaplama birimi yakıt 100km de kaç litre yakıyor diye hesaplanır aksini idda edenle münakaşaya dahi girilmez

Örnek: benim motorum 100KM de 4.5 Litre yakıyor ve bu hiç değişmiyor

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    Arkadaşım öyle her daim takip eder. Ben 15 yıldır hiç ne yakıtyor ne ediyor motorlarıma bakmadım sadece 1 deponun gideceği ortalama (tempolu yada sakin) menzili bilmem yetiyor.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Alıntı OnixsyS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    km de şu kadar tl yakıyo diyen beyin özürlüdür, en iyi durumda bile her hafta 10 kuruşa yakın oynama oluyo. Ne yani her gün yenidenmi hesaplıyosunuz ne kadar malca bir hesaplama birimi yakıt 100km de kaç litre yakıyor diye hesaplanır aksini idda edenle münakaşaya dahi girilmez

Örnek: benim motorum 100KM de 4.5 Litre yakıyor ve bu hiç değişmiyor
    Konuyu açan beyefendinin meramını anlatırken üslubu çok uygun ve yerindedir. Fakat sonraki yorumda sizin beyin özürlü, malca gibi tabirleri kullanmanız çok kaba olmuş. Güzel bir kardeşimiz yolculuğuna dair kendince bir paylaşımda bulunmuş. Bu çirkin üslubunuzla eleştiri yapmanız hiç yakışık almamış.
    espresso, wing41, Fr.Sante ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    valla bende illet oluyorum kuruş hesabı zaten her gün değişiyor.fakirlik genlere işleyince kuruş hesabı yapılıyor tabi yapacak bişi yok.ben litre hesabı yaparım o hesabı cüzdanım çarpar toplar hesaplar çoksa çoktur yani ha bu arada karma kullanım mt09 5.8 litre gayet memnunum
    cerkezbiker bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim de camiada en kıl olduğum profil otu moku kuruşla hesaplayan kardeşlerimizdir. "Km.de şu kadar kuruş yakıyorum" diyen kardeşlerimiz bizi hem yoruyor, hem de üzüyor.
    espresso ve cerkezbiker bunu beğendiler.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Dominar 100km de kaç lt yakıyor?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    allah razı olsun reisten beni bu dertten kurtardı km 1 tl yakıyor hesaplamak hiç zor değil artık yuppiii

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Enflasyonun yıllardır şaha kalkmış olduğu ülkede yaşayan yurdum insanı hala 100 km'de şu kadar TL yakıyorun anlamsızlığını kavramış değil.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de camiada en kıl olduğum profil otu moku kuruşla hesaplayan kardeşlerimizdir. "Km.de şu kadar kuruş yakıyorum" diyen kardeşlerimiz bizi hem yoruyor, hem de üzüyor.
    genelde yaşlı moruklar soruyo bana bende 3.5 litre diyom defolup gidiyolar

Eskiler yani babalarımız öyle kuruşla yapardı hesabı. Bana da hep tuhaf gelirdi ama onların tarzı öyleydi.
    Bizim gibi enflasyonu yüksek bir memlekette saçma tabi. Neredeyse günlük değişiyor maliyet.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Jeansque adındaki arkadaş bence motorun ne yaktığını değil gezinin maliyeti hakkında yazmak istemiş. yoksa km'de şu kadar litre yaktım derdi.

Aa genel olarak km'de şu kadar kuruş yakıyor mantığı saçma tabi.

Ben yıllardır takıntılı gibi psikopat gibi her benzin alışta odometreden km'yi ve benzin fişinden bilgileri fuelly uygulamasına giriyorum, yakıt tüketimindeki küçük farklardan artık hangi marka benznin ne kadar gideceğini tahmin ediyorum.
    Mesela sheel fuelsave alınca normal yakıyor ama motor iyi gitmiyor, opet alınca hem az yakıyor hem iyi gidiyor, shell vpover alırsam hem iyi gidiyor ama çok yakıyor gibi.

Merak edene benim motorun benzin istatistikleri herkese açık: https://www.fuelly.com/motorcycle/ya...odelisi/833336

Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhabalar, konu bana yönelik açıldığı için kısa bir cevap verme gereği hissettim. Sadece gezinin motosiklet maliyeti açısından kısa bir bilgi vermek istemiştim.

Zaten böyle bir yola çıkan kullanıcıların ortalama yakıt derdi olduğunu düşünmüyorum. Dominarın ne yaktığını almayı düşünen kişiler zaten sağdan soldan öğrenebilir.

Yukarıda bana hakaret eden arkadaşa da bu davranışı yakıştıramadım.
    espresso, ERROR88 ve Thracian bunu beğendiler.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Jeansque adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, konu bana yönelik açıldığı için kısa bir cevap verme gereği hissettim. Sadece gezinin motosiklet maliyeti açısından kısa bir bilgi vermek istemiştim.

Zaten böyle bir yola çıkan kullanıcıların ortalama yakıt derdi olduğunu düşünmüyorum. Dominarın ne yaktığını almayı düşünen kişiler zaten sağdan soldan öğrenebilir.

Yukarıda bana hakaret eden arkadaşa da bu davranışı yakıştıramadım.
    Sevgili Jeansque, benim demek istediğim de tam bu:
    "..... toplamda 3500 KM yol yapmışım ve ... Lt yakıt yakmışım" deseydin, bu tüketilen yakıtı bugün 35 TL ile, gelecek yıl (farz edelim) 70 TL ile çarpar, maliyeti hangi zamanda olursa olsun, hemen bilirdik.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben şimdi ortalığı yatıştırayım. (Genelde sinirlerime hakim olamayıp kızıştıran şeyler yazardım ama bu sefer böyle oldu)

Şimdi habire benim aracım km'de şu kadar kuruş yakıyor diyenlere gıcık oluyoruz, sinir oluyoruz. Jeansque arkadaş da farkında olmadan bizim bu gıcık olduğumuz konuyu tetikledi. zileliorhan arkadaş da aslında hakaret vb. içermeyen uslupla gayet güzel hatırlattı. Buraya kadar sorun yok, iki taraf da birbirine gıcık olmasın. Sonradan hakaret içeren şeyleri de konu ilk Jeansque'nin yazdığına karşılık açıldığı için ona gitmiş oldu ama ona değil, Jeansque arkadaş üzerine alınmasın diyeceğim ama sitem etmekte, kızmakta da haklı biraz.

Bu arada bana göre benim aracım kmde şu kadar kuruş yakıyor demek saçmadır, aptalcadır ama Jeansque arkadaşın anlatmaya çalıştığı keyif aldığı ilk uzun yol gezisiydi, o kadar şey içinde yakıttan bahsetmedi yani hakaretlerin muhattabı o değil.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Konuyu çok detaylı okumadığımdan Jeansque'nin konusundan buraya gelindiğinin farkında değildim. O nedenle yanlış anlaşılmışsam Jeansque kusuruma bakmasın. Benim kastettiğim kitle uzun bir gezi yapıp toplam yakıt maliyetini TL olarak paylaşanlar değil, normal gündelik yaşamda "ne kadar yakıyor bu motor?" diye sorduğumuzda "km.de şu kadar kuruş." diye yanıt veren arkadaşlarımızdır.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    bana da soruyo birileri şehir içi 4,uzun yol 3.5 litre diyorum anlamıyolar.kuruşmu diyen var.liramı diyen var.
    tam tersi soru olarakda kkmde kaç kurus yakan diyenler var.bunu kim çıkardıysa tarihte kokunu kazımalı.
    kuruşdan,liradan değil ancak litreden anlarsın arabanın arıza verip vermediğini.tüketim artıyorsa sorun vardır onu da ancak uzun periyodda ölçersin.o da belki 300km de belli olur belki 500kmde.
    bu ay 300 lira yaktım eeee? sonraki ay 200 lira yaktın daha az gezerek nolcak?
    kime göre neye göre.
    ha birde hesaplama açısından zaten artık yol bilgisayarı var sana 100km/ yakıt veriyo sen daha neyin kuruşunu hesaplıyon.
    geçen adam vardı arabam kmde 1 lira yakıyo derken gözleri parlıyordu

bide hatırlatalım motosiklet fiyatını sorup cevap alınca o paraya şahin alınır diyenler var
    espresso bunu beğendi.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    insanlar birbirine hakaret etmekten ne kadar zevk alır oldu yazık saygılı olun saygı görün.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)