Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fren Müşürü Tamir Edilir mi? Servis 1 aya geleceğini söylüyor muayene yanacak.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Muqarnas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X-Evo 250
    Herkese selamlar,

Svartpilen 250'yi geçen muayeneye götürdüm. Farkında değildim arka frene basınca stop yanmıyormuş. Müşürde sorun var muhtemelen fakat hangi servisi arasam taze bittiğini ve gelmesini beklediklerini öğrendim. 1 ayı bulurmuş fakat ücretsiz muayene tekrarımın süresi dolacak. Bu müşür denilen meretin tamiri var mı arkadaşlar? En azından gelene kadar tamir ettirip şu muayeneyi geçeyim.

Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Mekanik olarak çalışır durumdaysa temassızlık sorunu sprey temizleyiciler ile giderilebilir denediniz mi ?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim şu anki motorda da olmuştu, arka frene bastığımda fren ışığı yanmıyordu, benim ustam da bir şeyler yapıp düzeltmişti. Para pul da istememişti.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Müşürler genelde ayarlı oluyorlar, ayarlamayı denediniz mi?
    pea bunu beğendi.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Django'da bozulmuştu. Sökmeden, önce balata spreyi sıkıp temizledim sonra WD-40 sıktım ve çalıştı.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Benim xmax'da da arka frene basınca fren lambası yanmıyordu. marşa basarken frene basmak gerekiyor benim motorda, hep arka frene basmaya alışmıştım, marş mı basmıyor ne oldu derken farkettim. Ön frene basınca arkadaki fren lambası yanıyordu demek ki lambada sorun yok demiştim.
    Ustaya götürdüm fren manetinde küçük bir switch vardı onu kontak spreyle temizledi düzeldi. Para da almamıştı usta.
    Belki sizdeki sorun da kontak spreyi ile çözülecek bir sorundur.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    İllahki orjinal diye diretmeyin. Muadil onkadar çok ürün var ki..
    1997 yzf 1000 için ön fren müşürünü iki hafta önce 9 liraya evet 9 oiraya aldım.
    Birebir aynı şekil. Ha nedir çinlidir 5 senede bozulur. Olsun.
    Eskisini sökün ,tamir olabilir amanolmazsa da arayın mutlaka vardır.
    birbilent bunu beğendi.

Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Bayramdan önce ben de muayeneye girdim aynı sorun benim motorda da vardı. Görevli motorun arkasına geçip ön frene bas dedi bastım, şimdi de arkaya bas dedi yine öne bastım fark etmedi geçtim öyle. Sonra yaptırdım tabi usta başka bir motorun sensörünü taktı fren pedalınada bi yay bağladı sensörü tetiklemesi için hala çalışıyor.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Şükrü Çelik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayramdan önce ben de muayeneye girdim aynı sorun benim motorda da vardı. Görevli motorun arkasına geçip ön frene bas dedi bastım, şimdi de arkaya bas dedi yine öne bastım fark etmedi geçtim öyle. Sonra yaptırdım tabi usta başka bir motorun sensörünü taktı fren pedalınada bi yay bağladı sensörü tetiklemesi için hala çalışıyor.
    Motosikletlere özel muayene istasyonlarında yemezler bunu her yerde ayna var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:03 ----------

Muhtemelen fren kablosunu müşüre bağlayan kısımdaki bakır tırnak kırılmıştır. Parçayı sök eğer tırnak kırıksa lehimlersin eskisinden de sağlam olur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    svartpilen'de hatalı bilmiyorsam yağ basıncı ile çalışan saçma seviyede karmaşık bir sensör var. serviste de sanırım aşırı pahalı bir parçadır.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    svartpilen'de hatalı bilmiyorsam yağ basıncı ile çalışan saçma seviyede karmaşık bir sensör var. serviste de sanırım aşırı pahalı bir parçadır.
    Yağ basıncıyla çalışan sensör mü? Bir yaşıma daha girdim, bu forumda daha ne cahillikler duyacağız bakalım.

Başlık sahibi arkadaşa da tavsiyem motorunu al, bir elektrik ustasına götür. Bu müşür denilen şey hepsi aynı mantıkta çalışır. Basit bir şey yapsın. Muayene bitince sök, orjinalini tak.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Bajaj motor swiçlerine bakın sonuçta aynı yerden çıkıyor büyük ihtimal uyumludur tabi önce kontrol edin ayar yapılabiliyor ayarı bozulmuş ta olabilir.

Motosikleti
    Dominar D400
    Şu "arka fren müşürü"nün fotosunu çekip koysanız daha araştırılabilir olacak. Yoksa böyle havanda su dövmek gibi oluyor. Zira çok kullanılan bir motor değil ve yardım etmek istesek bile ne arayacağımızı bilmiyoruz.
    espresso bunu beğendi.

Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletlere özel muayene istasyonlarında yemezler bunu her yerde ayna var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:03 ----------

Muhtemelen fren kablosunu müşüre bağlayan kısımdaki bakır tırnak kırılmıştır. Parçayı sök eğer tırnak kırıksa lehimlersin eskisinden de sağlam olur.
    Tabi doğrudur. Ben Çatalcada( İstanbul merkezine uzak bir ilçe) girdim muayeneye orda pek umursamıyorla motosikleti.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ basıncıyla çalışan sensör mü? Bir yaşıma daha girdim, bu forumda daha ne cahillikler duyacağız bakalım.

Başlık sahibi arkadaşa da tavsiyem motorunu al, bir elektrik ustasına götür. Bu müşür denilen şey hepsi aynı mantıkta çalışır. Basit bir şey yapsın. Muayene bitince sök, orjinalini tak.
    https://m.media-amazon.com/images/I/...1000_QL80_.jpg
    maktama bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar D400
    Ülen o zaman doğru şeyi bulmuşum dün arattığımda. Ama "Bu değildir herhalde" diye düşünüp düğmeli bir switch gibi bir şeyler bakındım, sonra bulamayınca yukarıdaki mesajımı yazıp foto istedim.
    Sizin bu verdiğiniz görseldeki müşür aranıyor ise bir çok motorda benzer/aynı görünüyor. Tabii motor markasına göre aynı şeyin fiyatı farklı farklı.

Örnek link 1
    Örnek link 2
    Örnek link 3

Görselleri benzer/aynı da olsa içerik/özellik olarak aynılar mı bilemiyorum. Bunu araştırıp durumunuz da var ise soketsiz olanın en ucuzunu alır, eskisini soketinden çıkarttırarak/çıkartarak takar denerdim.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Fren müşürü hidrolik çalışıyorsa,
    Benelli BN125 arka fren müşürüne bir bakın.
    O da hidrolik sistem çalışıyor.

Not : 125s modelde nasıl bilmiyorum.
    Benim bahsettiğim BN125 olan model.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)