Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Zincir Yağı Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Alıntı motomad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ çözücü hariç birşey sürme zincire,benzin mazot başka bişe bunlar yakıcı maddeler
    çok aşırı yağ birikirse gazyağı ile temizlersin çok rahat çıkarıyor.
    az kirliyse yağ çözücü devam.
    c5 daha az sıçrıyor ama sürmesi benim için tembellik ben c4 deyim
    zincir fabriksları 300km öneriyor yaglamak için.ben 300-400 arası yaglıyorum.
    yagmurda kullanırsan ertesi gun hemen tekrar yağlamalısın
    Teşekkür ederim dostum, kuzenimde Motul C4 varmış, şuanlık bir ücret ödemeyeceğim, zincirim temiz, 300 km olunca bir yağ sürerim, 40km'si kaldı zaten.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    250r
    İpone temizleyici ve Motul C5 kullanıyorum Zincir temizliği ve yağlaması için. Motul susuz grenaj temizleyici, cila vs. vs.
    Geçen gün temizlerken birkaçının arkasındaki açıklamaları okudum. Bunları kullanmanın pek akıl karı olmadığına kanaat getirdim.
    Temizlemek için gazyağı, dalin ve sudan devam.
    Metehan48 bunu beğendi.

SerdarC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon
    Alıntı Metehan48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır olan ürünlerden alma taraftarıyım hocam, birde o ring ve x ringli hangisi hiç bir fikrim yok. CF Moto 250NK marka model. Teşekkür ederim tavsiyeniz için.
    Zinciriniz o-ringli, temizleme kimyasalları zarar verebilir. Hazır markalı ürünler almanız yararınıza. Bilgi açısından görsel ekliyorum.
    Metehan48 bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    12 gündür yollarda idim. En sevdiğim konu açılmış. ...
    Hemen standart kopyala yapıştır metni koyayım buraya...

Tavsiyedir....

1- Asla yağ çözücü bir şey ile zincirinizi temizlemeyin ( gazyağı,mazot,benzin,... vs)
    Yağ çözücüler çok ince malzemedir. Oringlerden içeri sızarak oradaki mevcut fabrikasyon gresi çözer. Bu da zincirin çabuk bozulması demektir

2- Zincirinizi akışkan bir yağ ile yağlayın ( 90-140 dişli yağı, kızak yağı, yada akışkan zincir yağı)

3- temizlik işini yine yağ ( daha ince) ile yapın bez ile silip parlatın...

4- Yağlama işini motoru park edince yapın ve bekletin. Sıçrama minimum olacaktır.( Akşam yağla sabah devam gibi)

Bunları yaparsanız Zincirinizi çok uzun km ler gittiğini göreceksiniz
    espresso ve Metehan48 bunu beğendiler.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İpone temizleyici ve Motul C5 kullanıyorum Zincir temizliği ve yağlaması için. Motul susuz grenaj temizleyici, cila vs. vs.
    Geçen gün temizlerken birkaçının arkasındaki açıklamaları okudum. Bunları kullanmanın pek akıl karı olmadığına kanaat getirdim.
    Temizlemek için gazyağı, dalin ve sudan devam.
    Bir kesim temizleyicilerle temizlemeyin diyor, bir kesim temizleyicilerle temizleyin diyor.

Grenaj temizleyici kullanacağımı düşünmüyorum ya, köpükle su vur geç yapıyorum ben. Tanziksiz, dinamo suyu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:52 ----------

Alıntı SerdarC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zinciriniz o-ringli, temizleme kimyasalları zarar verebilir. Hazır markalı ürünler almanız yararınıza. Bilgi açısından görsel ekliyorum. https://i.hizliresim.com/kxhlgpt.jpg
    Teşekkür ederim hocam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:53 ----------

Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tavsiyedir....

1- Asla yağ çözücü bir şey ile zincirinizi temizlemeyin ( gazyağı,mazot,benzin,... vs)
    Yağ çözücüler çok ince malzemedir. Oringlerden içeri sızarak oradaki mevcut fabrikasyon gresi çözer. Bu da zincirin çabuk bozulması demektir

2- Zincirinizi akışkan bir yağ ile yağlayın ( 90-140 dişli yağı, kızak yağı, yada akışkan zincir yağı)

4- Yağlama işini motoru park edince yapın ve bekletin. Sıçrama minimum olacaktır.( Akşam yağla sabah devam gibi)

1-) Ben gazyağı veya mazot ile temizlik yaparım diyordum veya x marka temizleyici ile. Öğrendiğim iyi oldu.

2-) Motul C4 ile yağlayacağım ama dediğinize uyuyor mu bilemedim?

3-) Bu makine yağları var onla yapsam olur heralde, oldukça akışkanlar. 3D Printer'ımın mil yatakları için kullanıyorum.

4-) Kapalı garajım mevcut, ailecek oraya koyuyoruz motorları, tam olarak akşamdan yapıp sabah bin git şeklinde yapacağım.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sizi copy paste yordum.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F

Tavsiyedir....

En iyi yağlamayı akışkan makine yağı veya dişli yağı sağlar ama sağlam düzgün zincir muhafazası olmayan motorlarda o iş yalan oluyor. 3 tane pantolon sıçrayan zincir yağı sayesinde murdar olunca başlarım zincire diyip yapışma özelliği olan motul c4 vb. yağ kullanıyoruz. Ama kimse sprey yağ akışkan yağdan iyi yağlama yapar diyemez. Sprey zincir yağı yapışkan olduğu için de temizleme olayında yağ ile temizleme yöntemi yalan oluyor.
    Metehan48 bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bu zincirleri niye scooterlardaki kayışın kapalı yerde olması gibi etrafını kapalı yapmıyorlar? Ne güzle toz almaz kirlenmez, sık sık yağlayıp temizlemek gerekmez.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu zincirleri niye scooterlardaki kayışın kapalı yerde olması gibi etrafını kapalı yapmıyorlar? Ne güzle toz almaz kirlenmez, sık sık yağlayıp temizlemek gerekmez.
    Hindistan'da alttan üstten kapatan zincir muhafazalar kullanılıyor. Örnek:
    https://www.indiamart.com/proddetail...332394473.html
    https://www.amazon.in/nirwana-Planti.../dp/B0BSFQM3VN

Güçsüz motorlarda mantıklı olabilir.

Zincir bollaştıkça muhafazanın her yerine çarpacak. Söküp ayarlasan dert, ayarlamasan dert.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    zincir nerede olursa olsun yağlanmak zorunda
    espresso bunu beğendi.
    “Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    zincir nerede olursa olsun yağlanmak zorunda
    yağlanmak zorunda tamam ama komple kapalı ortamda olsa toz kir gelmese en azından daha uzun periyotlarda yağlamak yeterli olurdu. Kesin mühendislik açısındna bir nedeni vardır yoksa bunca yıl bunca mühendis hesap kitap yapmışlardır da bu şekildedir ama aklıma takıldı işte.

Scooter'ların en büyük artısı bu bence. Sırf bu yüzden honda x-adv 750 gibilerini scooterdan sayıp tercih etmem, zincirle uğraşacaksam niye scooter süreyim derim.

Olur da zinciri olan motor alacak olursam ilk işim size gelip otomatik yağlama taktırıp uğraşmamak olur. Motoru yıkamaya bile üşenen biri olarak 500km'de bir zincir yağlamak, temizlemek falan uğraşmak isteyeceğim detaylar değil.
    Ahmet Turan Peker ve Metehan48 bunu beğendiler.

Motosikleti
    metal in metale sürtündüğü yer ister kapalı olsun ister açık farketmez birbirini yer. Bilinenin aksine toz kir..vs den ziyade zinciri yağsızlık bozar. yağlı zincir zaten toz tutmaz. 4800 km yoldan gelen motorun durumu bu toz kir olabilir ama yağ var ise sorun olmaz

“Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de aslında zincirin eski usul yağ ile temizlenmesi kafasındayım, hatta yağ çözücü hiçbir maddenin sürülmemesi gerektiğine inanıyorum. Sadece günümüz şartlarında insanlar yağla,balla uğraşmak istemez diye tozlu topraklı zincirle gezileceğine "bas gazyağını, bas sprey yağı uğraşma" demek istedim.
    biz yine de old school sirseriler imajımızı muhafaza edelim
    tommygun ve Metehan48 bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorcular neden zinciri temizlemek için bu kadar çaba sarf eder anlamam. Ben mesela hiç zincirimi temizlemem sadece oto yıkamada motoru yıkarken uzaktan su tutturup temizlettiğim vardır. Zincir yağsız kaldıysa Çıkma Yağı vurur yola devam ederim. Daha hiç problem yaşadığımı hatırlamıyorum
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    ben de anlamıyorum neden konu hortluyor sürekli.zincir üreticilerinin dediği belli.
    yağ çözücü ile temizle,zincir spreyi ile 300km de bir yağla.bir zincirin ömrü ortalama 15bin kmdir.başka bunun etrafından dolaşacak bilgi yokki
    Metehan48 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı motomad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de anlamıyorum neden konu hortluyor sürekli.zincir üreticilerinin dediği belli.
    yağ çözücü ile temizle,zincir spreyi ile 300km de bir yağla.bir zincirin ömrü ortalama 15bin kmdir.başka bunun etrafından dolaşacak bilgi yokki
    İşte bu doğru bilgi zincir üreticisine destek vermek lazım. 15 bin bile çok 10 binde değişmek daha iyi olur. ....

Abim 15 binde zincir mi değişir yahu. Zaten hiçbir şey yapmasan 10 bin gider...doğru yağlama ile 40- 50 binden önce zincir değişmez.
    Metehan48 bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İşte bu doğru bilgi zincir üreticisine destek vermek lazım. 15 bin bile çok 10 binde değişmek daha iyi olur. ....

Abim 15 binde zincir mi değişir yahu. Zaten hiçbir şey yapmasan 10 bin gider...doğru yağlama ile 40- 50 binden önce zincir değişmez.
    40-50k diye bir şey yok ama? O kadar kullanılmış zincir Arap Kadri donu gibi sallanır, en az 1,5 - 2 bakla boyu uzar o kilometreleri yapmışsa. Güzel bakılır ve hor kullanılmazsa 20-25k en fazla. O yazdığınız kilometreler eşyanın tabiatına aykırı.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    ne diyon dayı normal kullandığım halde son zincir 10500 km yaptı hem de orjinal üst düzey zincirdi.ne teker yaptım ne zorladım motoru.kim yapmış 40-50bin
    20binde debriyaj bitiren var

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    CB500F, Sunstar zincir ile 32000'deyim
    Yağmurda çamurda sürüyorum. Çok sakin kullandığım söylenemez. Zincir temizliği yok, yağlama ise 2 ayda bir aklıma gelirse.

Takmayın abi şu yağ konusunu bu kadar. Adamlar siz uğraşmayın diye yağı baklaların arasına kilitlemiş zaten. Dışı da paslanmayacak kadar yağlı kalsın yeter.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hem hangi marka alet ile motosiklete başlanır ,hemde bu konuda benim tek referansım AEA dır. Onun her iki konuda da videoları var açar izler o ne derse onu yapar geçerim.

Motosikleti
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    40-50k diye bir şey yok ama? O kadar kullanılmış zincir Arap Kadri donu gibi sallanır, en az 1,5 - 2 bakla boyu uzar o kilometreleri yapmışsa. Güzel bakılır ve hor kullanılmazsa 20-25k en fazla. O yazdığınız kilometreler eşyanın tabiatına aykırı.
    Son iki zincirim 46.5 k 53 k . Ve 116 bin km deki NC de sadece bir kez dişli değişti. Bir kaç kurye ile görüşün o zaman gerçek km leri görürsünüz

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)