Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

24.Haziran.2023 çıtırdan 900 km yapışım ve eve geri dönüşüm

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Değerli arkadaşlar, geçen haftasonu canım Ayvalık tostu çekti, sabah kalkıp Ayvalık’a gideyim dedim. Hazır gitmişken de hırbonen ile de yüzyüze görüşüp tanışırız diye düşündüm. Hırbonen’e “Hacım geliyorum senin oraya” yazdım ama bana havanın Ayvalık’ta felaket yağmurlu olduğunu söyledi. Problem etmeyerek yola çıktım, hatta yolu az biraz daha uzatayım diye Kumburgaz’dan otobana bağlandım, Edirne’den dönüş alırım diye umdum. Lakin o kadar düz ve sıkıcı bir yoldu ki daral geldi ve Havsa’dan dönüş alarak Uzunköprü-Malkara-Şarköy yapıp Uçmakdere üzerinden eve geri döndüm. Hırbonen’e de gelemeyeceğimin bilgisini verdim.

Yola çıkıp da hedeflenen yolu yapamamak en nefret ettiğim şeylerden biridir. O nedenle bugün tekrardan yola koyuldum. Bu sabah saat 7:00’de başlayan yolculuğum akşam 20:00’de eve sağ salim vararak son buldu. Büyükçekmece – Tekirdağ – Çanakkale - Ayvalık derken git gel 900 km yapmışım. 1915 Çanakkale köprüsü ve yeni otobanı kullandım.

13:45 gibi hırbonen ile Ayvalık tostçusunun önünde buluştuk, yarım saat çok sağlam geyik çevirdik, dedikodu yaptık, bol bol güldük. Africa Twin’i de gördüm, gerçekten tertemizdi. Yakıt tüketimiyle ilgili ekrana da baktım, hakikaten motor çok az yakmış. Dönüşe geçtiğimiz sırada istersem biraz sürebileceğimi söyledi, kendi motorumdan soğumamak adına Africa’yı sürmedim. Gizliliğe saygı duyduğumdan dolayı da emrivaki yapmadım, adamın da motorunun da resmini çekmedim. Bir dahaki sefere kalmalı program yaparsam süper sağlam muhabbet çıkacak.

Bugün güzergah boyunca hava gerçekten bunaltıcı derece de sıcaktı, bu havalarda hele ki bayram trafiği varsa insan daha bir yoruluyor. Ben de yoruldum. Yol güzeldi am şu Altınoluk-Edremit tarafları kadar dandik yolu olan yer yok, adım başı trafik ışıkları, yemin ediyorum daral geldi kırmızı ışığa denk gelmekten. Bir daha tost yemeye gidersem sırf o ışıklara denk gelmemek adına Bursa üzerinden gidip döneceğim.

Dönüş yolunda Çanakkale otobanında kenara çekmiş eski kasa, tek farlı bir Cbr 125/250 gördüm, sahibi sıkıntı yaşamış. Motorda depo altında bir koruma keçesi gibi birşey varmış, bu keçe fana takılıyor ve motor hararet yapıyormuş. Gençten bir arkadaştı, durdum, muhabbet ettik ama yardımcı olamadım. Çocuk dün bakımlarını yaptırmış ve bu yolculuğu uzun zamandır hayal ediyormuş, Çanakkale'den İstanbul Çengelköy'e gidecekmiş. Çok üzüldüm çocuğa. Motorunu Gelibolu'da birine bırakıp otobüsle devam edeceğini söyledi. Hayırlısı olsun dedim.

Arkadaşlar yine motor tepesinde geçen ve yakıt alımı için bol bol para harcanmış bir gündü. Kıç ağrısından birkaç gün motor sürmem desem de yarın yine gideceğim bir yerlere. Şaka maka şu fukara motoru "Türkiye'nin en çok gezen Er6F'i" haline getirdim. Yine yağ değişimim geldi :(

Motoseverrr, ShipShaq, ilker a. ve 25 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Maşallahın var abi, Allah nazarlardan sakındırsın. Ne zaman forumda böyle yüksek kilometrelerde gezi konusu açılsa konu sahibine bakmadan kesin Kaan abimdir derim bir kerede yanılmadım .
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Süper
    Valla bu tarz geziler yaptığında içim gidiyor.
    5-6 yıl önce bekarken ben de böyle geziler yapıyordum ama evlendik evleneli çok azaldı bu tarz gezilerim.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süper
    Valla bu tarz geziler yaptığında içim gidiyor.
    5-6 yıl önce bekarken ben de böyle geziler yapıyordum ama evlendik evleneli çok azaldı bu tarz gezilerim.
    Boşverin hocam, evliliğiniz mutlu ve huzurlu olsun da gerisi önemli değil. Elbet siz de zaman yaratıp gezersiniz tekrardan. Motorunuzu ne yaptınız buarada?
    espresso bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Güzel bir gezi olmuş .İnsan imreniyor.Aynı gün gidip gelince bir hüzün çöküyor bana
    tommygun bunu beğendi.

lordmayros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG 2023
    Yaw nasıl bir toto varmış ben Gebze’ye gittim geldim toto ağrısı çok fena idi birde titreşimden motor yoruyor sendeki azim takdire şayan
    tommygun bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    vay arkadaş, adam durduğu yerde durmuyor. bi de karpuz sevdasına Diyarbakır'a gitse tam olacak.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Ellerine sağlık Kaan'cım.
    Yine gözümüzü gönlümüzü açtın akşam akşam.
    tommygun bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vallahi Helal olsun
    tommygun bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    O kadar kibar yazmışsın ki "Canım Ege'me saygımla geldim" der gibi olmuş.

önümüzdeki ay ayvalıkta konaklamalı bir plan yapalım ben de geleyim. aynı gün hem gidip hem dönenem, nasıl olsa bir sürü bira içtikten sonra neresi olduğu farketmeyecek en ucuzundan bir otel/pansiyon bulsak da olur kamp yeri de olur ama çadır taşımaya üşendim.
    tommygun ve yec bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar kibar yazmışsın ki "Canım Ege'me saygımla geldim" der gibi olmuş.

önümüzdeki ay ayvalıkta konaklamalı bir plan yapalım ben de geleyim. aynı gün hem gidip hem dönenem, nasıl olsa bir sürü bira içtikten sonra neresi olduğu farketmeyecek en ucuzundan bir otel/pansiyon bulsak da olur kamp yeri de olur ama çadır taşımaya üşendim.
    Abi tabi her detayı forum ortamında veremiyoruz. Mesela vizör açıkken kask içine giren sineği kovmak için kafamdaki kaska yumruk atmamı, trafik ışıklarında beklerken trafik ışığına el kol yaparak bağır bağıra küfretmemi, yolda giderken endurocular gibi ayağa kalkmamı (gaz çıkarmak için), yoldaki güzel kızlara bakarken önde durmuş olan arabayı geç farketmem vs vs

Ok gideriz. Ben anlamam abi çadırdan kamptan. Otel,pansiyon, günlük kiralık ev bir mekan bulup kalırız.
    Cyan, Motoseverrr, espresso ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Hırbonenin çaktırmadan bi fotosunu çekseydin olurdu Çok merak ediyoruz arkadaşı....
    tommygun, espresso ve Green Arrow bunu beğendiler.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Kaan abinin yine helali var
    tommygun bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Helal olsun kaan, kawa yetkilisi olsam seni genel merkezde ağırlar; çay, çorba ikramdan sonra altına da en son model kawa'yı hediye olarak verirdim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi tabi her detayı forum ortamında veremiyoruz. Mesela vizör açıkken kask içine giren sineği kovmak için kafamdaki kaska yumruk atmamı, trafik ışıklarında beklerken trafik ışığına el kol yaparak bağır bağıra küfretmemi, yolda giderken endurocular gibi ayağa kalkmamı (gaz çıkarmak için), yoldaki güzel kızlara bakarken önde durmuş olan arabayı geç farketmem vs vs

Ok gideriz. Ben anlamam abi çadırdan kamptan. Otel,pansiyon, günlük kiralık ev bir mekan bulup kalırız.
    2007 den beri enduro kullanıyorum,hiç aklıma gelmedi ayağa kalkmak,virajda motoru fazla yatırınca ihtiyaç sona eriyor
    F54, tommygun, haluk23 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha XMAX 250 Blue
    Peki ilk uzun yol deneyimi yaşayacaklara bir öneriniz var mı? Bir nasihat, bir bilgi paylaşımı beklerim. İzmir - Konya-Ereğli arası olacak.
    Teşekkürler bilgi paylaşımı yapacaklara şimdiden.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı cozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki ilk uzun yol deneyimi yaşayacaklara bir öneriniz var mı? Bir nasihat, bir bilgi paylaşımı beklerim. İzmir - Konya-Ereğli arası olacak.
    Bu işlerde bir sır varsa da ben bilmiyorum. Benim size en büyük tavsiyem kendi sınırlarınızı ve de motosikletinizin sınırlarını bilerek sürmeniz ve de almamanız gereken risklerden kaçınmanızdır. Elbette motorunuz bakımlı, siz de dinlenmiş bir şekilde yola çıkmalısınız.

Daha önce hiç uzun yol deneyiminiz yoksa atıyorum 300-350 km gibi kısa bir mesafeyle başlayıp kendinizi tartmanız, sonra da bir kaç uzun yolda mesafeyi kademeli olarak arttırmanı öneririm. Sizin güzergah 700 km gibi gözüküyor, bence araya 300-350 km.lik 1-2 gezi sıkıştırın. Tek seferde 700 km zorlar. Sabah saatlerinde doğuya yapacağınız yolculuklarda güneş tam gözlerinize vurur, önünüzdeki engeli, arabayı göremeyebilirsiniz. Bu nedenle güneş gözlüğü ve de kulak tıkacı kullanmanızı tavsiye ederim. Kulak tıkacı rüzgarın uğultusu ve de motorun sesini duymanızı azaltacaktır, böylelikle daha konforlu seyahat edip daha az yorulacaksınız. Mutlaka belirli aralıklarla mola verin. Ben genelde 200 km.de bir depo fuller ve mola veririm. Siz daha kısa sürede bir mola verebilirsiniz. Molalarınızda su içmeniz ve de kan dolaşımınız için kültür fizik hareketleri yapmanız faydalıdır. Uzun yolda kazaların büyük bir kısmı varış noktasına 40-50 km gibi kısa mesafeler kalmışken yaşanır, varmaya yakın daha da dikkatli olun. Konsantrasyonunuzu koruyun.

Bunlar sadece benim gözlemlerim, tecrübelerimle oluşturduğum kendi fikirlerimdir. Asla profesyonel tavsiye değildir. Uzun yol yapmak isteyen her sürücünün güvenilir bir kurumdan yol eğitimi almasını tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:35 ----------

Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2007 den beri enduro kullanıyorum,hiç aklıma gelmedi ayağa kalkmak,virajda motoru fazla yatırınca ihtiyaç sona eriyor
    Üstadım virajda motoru haddinden fazla yatırınca korkudan dolayı duaya başlıyorum. Haliyle günaha girerim, yukarıda saygısızlık sayılır diye de pırtlayamıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:43 ----------

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helal olsun kaan, kawa yetkilisi olsam seni genel merkezde ağırlar; çay, çorba ikramdan sonra altına da en son model kawa'yı hediye olarak verirdim.
    Yedek parça ithal etsinler önce. Mal gibi bir de yedek parça stoklarındaki tüm eski parçaları satmışlar İzmir'de Ege Honda'ya. Daha çaya, çorbaya sıra gelene kadar yapmaları gereken çok iş var.
    cozturk, iptaluyelik02, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha XMAX 250 Blue
    Çok teşekkürler. Benim için çok değerli bilgiler.Evet bahsettiğiniz gibi sabah erkenden çıkmaktı planım ve her 100 -130 km arası 10-15 dk gibi molalar dahilinde gitmekti düşüncem. İnterkom var kaskımda müzik eşliğinde giderim diye düşünüyordum ama şimdi kulak tıkacı olması olumlu bir öneri. Ocak'tan beri uzun yolum İzmir-Çeşme, izmir-Foça, İzmir -Manisa gibi 100 lü km ler tecrübem ama Zafer Akçay'dan çok fazla video izledim tecrübe denirse (teorik-pratik elbette çok farklı) Daha öncesi bisiklet uzun turlarım oldu,onda da günlük 80-100 km idi sadece güvencem o turlar ki o da çok başka.Konsantrasyonum çok yüksek umarım stop ettiğim zamana kadar aynısı devam eder. Verdiğiniz bilgiler çok değerli bilgiler tekrardan çok teşekkürler.
    öğrendikçe hiç birşey bilmediğini fark ediyorsun..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı cozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sakın, SAKIN, uykudan kısıp da yola çıkma.
    espresso bunu beğendi.
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Rodaj rotam belli oldu. Bi Ayvalikta biz yapalim bakalim Tekerine saglik baskan.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)