Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda bakım aralıklarını 12000 km’ye yükseltti

Motovento
    REKLAM ALANI
    KILINC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet
    Dün Honda Güngör bayiine 6000 bakımı için randevu almaya gittiğimde Honda’nın bakım aralıklarını 12000 km’ye yükselttiğini söylediler. Hem şu ekonomik koşullarda masrafları düşürdük hem de kalite farkını bir kez daha anladık. Yine de “olmaz ben alıştım yağ, filtre vs değiştireyim” diyenlere kapılar açık 😁
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BoraKara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Scrambler
    Zaten manuellerinde bu sekilde 2012 cbr 1000rr- 2015cbr 1000rr ve 2016 cbr650f sifir kilometre satin aldiklarım hepsinin manuelinde Yağ ve filtre degisimi 12.000 km yada 1 yıl diyordu. Siz cok bilen tayfaya bakmayın, yuksek devirli 4 silindirlilerde bile durum boyle. Muhendisten iyi bilecek halimiz yok. Gidip pistte yarismiyoruz yada sacmasapan surekli kesiciye sokup motorun canini almiyoruz. 5 bin km de bir yag degismez yani.
    Arabamdada oyle 2008 model sifir km aldigim ve iş icin halen kullandigim benzinli aracimin yagini hep 20 binde bir kitapciginda yazdigi gibi degistiriyorum, hic bir sorun yok.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Firmaların servisleri kendi kafasına göre yağ değişim aralıklarını düzenleyemezler.Üretici firma kullanım klavuzunda yağ değişim aralığını ne yazdıysa odur.Zaten çoğu kaliteli orta sınıf motosikletin yağ değişim aralığı 10.000-15.000 km arasındadır ama bizim çakal servislerimiz daha fazla vatandaşı düdüklemek için keyiflerine göre bunu 6000 km,5000 km hatta 3000 km ye bile indiren var.Honda Türkiye'nin yaptığı şey övülecek kaliteli bir şey değil.Sadece şimdiye kadar bilerek yanlış yaptıkları şeyi düzeltmişler.
    MrJ bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Firmaların servisleri kendi kafasına göre yağ değişim aralıklarını düzenleyemezler.Üretici firma kullanım klavuzunda yağ değişim aralığını ne yazdıysa odur.Zaten çoğu kaliteli orta sınıf motosikletin yağ değişim aralığı 10.000-15.000 km arasındadır ama bizim çakal servislerimiz daha fazla vatandaşı düdüklemek için keyiflerine göre bunu 6000 km,5000 km hatta 3000 km ye bile indiren var.Honda Türkiye'nin yaptığı şey övülecek kaliteli bir şey değil.Sadece şimdiye kadar bilerek yanlış yaptıkları şeyi düzeltmişler.
    Honda'nın zamanında yaptığı daha pislik bir şey söyleyeyim; 6000km veya 1 yıl iken bir de utanmadan 6000km veya *6 ay* yapmışlardı. Sanki 1l yağ alan filtresiz Çin scooter kullanıyoruz...

Yanlıştan döndükleri iyi olmuş, çünkü milleti servisten uzaklaştırıyorlardı. Onun analizini yapıp durumu görüp düzeltmişlerdir.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Honda der ki "Zaten galericilikti, oydu buydu derken nazar değmesin çok kazanmaya başladık. Artık bakım ve servis işinden gelen gelirin çok bir önemi kalmadı. Normal kitapçık rakamlarını uygulayabiliriz artık"
    volkan190, -Black-, mavellen ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Triumph Tiger 800 XCX
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda der ki "Zaten galericilikti, oydu buydu derken nazar değmesin çok kazanmaya başladık. Artık bakım ve servis işinden gelen gelirin çok bir önemi kalmadı. Normal kitapçık rakamlarını uygulayabiliriz artık"
    Kesinlikle katiliyorum. Senelerdir Amerika’dan Thailand’a ayni olan bakim araliklari Türkiye’ye gelince yariya dusuyor. Sorunca da “ulkenin trafik yapisi, yol durumu” vs. gargara yaparlardi.

Ancak bu Honda’ya da mahsus degil, motosiklet bi yana arabalarda da yapiyorlar. (Baltayı elime almışken başkalarına da vurayım dedim )
    espresso bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Çünkü servisler de öyle bir yoğunluk oluşmaya başladı ki yetersiz mevcut servis sayısı
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda'nın zamanında yaptığı daha pislik bir şey söyleyeyim; 6000km veya 1 yıl iken bir de utanmadan 6000km veya *6 ay* yapmışlardı. Sanki 1l yağ alan filtresiz Çin scooter kullanıyoruz...

Yanlıştan döndükleri iyi olmuş, çünkü milleti servisten uzaklaştırıyorlardı. Onun analizini yapıp durumu görüp düzeltmişlerdir.
    6 ay olayı tam çakallık.
    Yamaha servisi bana bir yıl diyor, eh bence haklılar, bir yılda 3bin km yol yapmazsam böyle olur deyip yapı değiştirtiyorum, yine yağ dğeişti, en son değişimden bei 2800km olmuştu, yani zaten şimdi olmasa 2 hafta sonra değişecekti.
    Ama 6 ay da nedir yaa. tam çakallık.
    yine de bu motorlardaki yağ değişimi periyotlarının kısa olması canımı sıkıyor, arabalarda 10k km hadi düz hesap olsun diyoruz ki kimi sıfır araçlar 15k km falan diyormuş, 3k km de nedir? çok fazla. Benzinden çok yağ parası mı vericez?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    1 ay önce dio bakıma gittiğimde şaşırmıştım 6 ay veya 4000 km sonra gel dedi daha önce ilk bakımlarda almadığı işçiliği de kitlemişti
    bundan önce honda 250 cc altı motosikletleri 2000 km de servise çağırıyordu

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yılda 12 yapan insan zaten sayılı.

bu arada cidden yağ 1 yılda değişmek zorunda mı?

ben 1 yılda 3 bin km yol yapmışım, değiştirmek istemiyorum: D

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yılda 12 yapan insan zaten sayılı.

bu arada cidden yağ 1 yılda değişmek zorunda mı?

ben 1 yılda 3 bin km yol yapmışım, değiştirmek istemiyorum: D
    Yanma yan ürünleri ile karşılaşan yağ kimyasal bir bozunma sürecine giriyor diye biliyorum. Km'nin dolmasına çok kalmadıysa ve tam sentetik yağ ise bence bir +6 aya kadar esnetilebilir gibi. Daha fazla zorlamazdım şahsen.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    hem o hemde yağ havadan nem/su alıyor, filtreninde içindeki malzeme ömrü 2 yıla kadar çıkabilsede gerek yok çok masraflı bir işlem değil. (Pist kullanımı dışı)

1yıl/12000km çoğu motosiklet üreticisinde neydeyse 20+ yıldır standard.

Son yıllarda yeni üretilen bazı yol motorlarında (Ducati Multstrada v4) gibi 15.000km / 24'aya çekti.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    ben zaten yıllardır 10,000 km de bır yağ deısıyorum bazan 12000 de oluyor zamanım olmayınca
    MrJ bunu beğendi.

Motosikleti
    T7
    Bence rezalet, üretim teknolojimizi geliştirdik, değişiklik yaptık artık bu tarihten itibaren ürettiğimiz modelleri 6000 değil 12000 km'de bir bakıma getirin deseler anlarım. Ya da Türkiye'nin iklimsel/trafiksel koşulları şu şekilde değişti deseler o da ok.

Ben 2014 - 2018 arası Honda kullandım ve garanti için 6000 km'de bir yetkili servise götürdüm. Açgözlülükleri nedeniyle gereksiz yaptıkları bakımların kullanıcıya maliyetini ve ayrıca doğaya verdikleri zararı nasıl telafi edecekler. Bu nedenle tonlarca atık yağ ve atık bakım malzemesi oluşturdular.

Çevreciliğiyle övünen Honda'ya büyük bir alkış..
    Fr.Sante ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar D400
    2014 mü 2015 mi neydi, Honda Türkiye kendi kafasına göre 12000km'den 6000km'ye düşürmüştü. Burada da çok konuşulmuş, sövülüp sayılmıştı ama resmi bir güç olmayınca adamlar kendi düdüklerini öttürmüşlerdi. Şimdi de benzerini yapıp tekrar kendi kafalarına göre yükseltmişler (aslında olması gerekene getirmişler). Vardır bunda da bir kazançları/ zorunlulukları, yoksa tüketicinin iyiliğine birşey yapacağını düşünmüyorum Honda Türkiyenin.
    espresso bunu beğendi.

lordmayros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG 2023
    Full sentetik yağlar 24 ay yada km gelince değişiyor 1 yıl tamamen duduklemece

Motul Liqui Molly mobil gibi siteler değişim aralığını belli serilerinde 24 olarak veriyor

Tamamen Türkiye distribütörü ile alakalı bir durum

Bajajda motorlarına 75.000km garanti veriyor ama TR de bunu distribütör 30.000km olarak uyguluyor

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    6 ayda bir çağırmaları da kalktı ise o zaman ne mutlu bize derim

KILINC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6 ayda bir çağırmaları da kalktı ise o zaman ne mutlu bize derim
    Evet 1 yıl ya da 12000 km dediler. Yazmayı unutmuşum.

Motosikleti
    cb250r
    Kucuk cc lerde durum nasil bi degisme varmi acaba? cb250r 4k kmde idi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)