Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vurdurarak motor çalıştırmak zararlı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    olası bir durumda ayak marşının da çalışmadığını varsayarak motoru vurdurarak çalıştırsak şanzımana bir zararı olur mu veya diğer parçalara? ve bu işin püf noktaları neler?
    Ey Büyük Atatürk!
    Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yumuşak yani usulünce vurdurursan hiçbirşey olmaz..ani hareketler , debriyajı hızla bırakmak , hıza uygun vites seçememek , çok düşük hızlarda vurdurmaya çalışmak motosikletin dengesini bozup mekaniğine zarar verebilir..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bol elektronik donanımlı motosiklet vurdurmak zararlı olabilir kontağı açıyorsun benzin basmıyor motor kendini çek etmiyor direk çalışıyor
    tenerem varken vurdurarak çalıştırma yapıyordum ama afrika yı vurdurarak hiç çalıştırmadım 2 defa fabrika da çalışmadı servise binip gittim

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bol elektronik donanımlı motosiklet vurdurmak zararlı olabilir kontağı açıyorsun benzin basmıyor motor kendini çek etmiyor direk çalışıyor
    tenerem varken vurdurarak çalıştırma yapıyordum ama afrika yı vurdurarak hiç çalıştırmadım 2 defa fabrika da çalışmadı servise binip gittim
    Evim yokuşa bakıyor , kendi vitesli motorlarımı garajın önüne çıkarıp hep yokuş aşağı 6. vitesle salıp çalıştırırım , bu sene ve geçen sene İstanbul dan İzmir'deki iki arkadaşıma Africa aldım bir süre bende durdular , onlarıda aynı şekil defalarca çalıştırdım hiçbir sıkıntı yaşamadım..
    espresso ve F54 bunu beğendiler.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yapman gerektiği gibi yaparsan bişey olmaz.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Her gün değil de nadiren yapılırsa sıkıntı olmaz. Kontağı açınca enjeksiyon zaten ilk çalıştırma için gerekli olan yakıtı pistona veriyor. Yağ pompasında sıkıntı varsa zaten çalıştıktan sonra yağ ışığı sönmez. Uygun viteste ver coşkuyu hiç bir şey olmaz sabah akşam yapmadığın sürece. Motogp'de elektronik marş mı var sanki?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evim yokuşa bakıyor , kendi vitesli motorlarımı garajın önüne çıkarıp hep yokuş aşağı 6. vitesle salıp çalıştırırım , bu sene ve geçen sene İstanbul dan İzmir'deki iki arkadaşıma Africa aldım bir süre bende durdular , onlarıda aynı şekil defalarca çalıştırdım hiçbir sıkıntı yaşamadım..
    iyi cesaret bravo
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi cesaret bravo
    Bence bu şekilde çalıştırılan soğuk motorun ömrü uzuyor , yağ bir iki saniyede motorun en üst noktalarına kadar ulaşıyor , vitesteki motora ECU cutoff yaptırdığı için silindirlere aşırı benzin göndermiyor buda subaplarda ve manifoldda ciddi karbon birikintisini engelliyor...yabancı forumlarda da bu konuyu çok tartıştık genel fikir aynı sadece tecrübesiz sürücülerin (özellikle otomatik vites otomobil kullananların) düz vitesi vurdurmaya çalışmasını tavsiye etmiyorlar ki haklılar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:01 ----------

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....Kontağı açınca enjeksiyon zaten ilk çalıştırma için gerekli olan yakıtı pistona veriyor....
    Kontağı açınca enjeksiyon silindire yakıt göndermez Beto efendi "sırf yorum yapmak için boş boş yazmayınız" lütfen
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    2-3 defa statörü yaktığımda hep yolda kalmıştım. Hatta bir keresinde motoru vurdurmak için Acıbadem Caddesinde motoru elimle yukarı itmiş, ardından viteste aşağıya salarak vurdurup çalıştırmış ve ustama gitmiştim. Motoru elde yukarı taşırken kendimi sanki hırsızmışım da tüm ahalinin gözleri üzerimdeymiş gibi hissetmiştim.
    espresso, F54 ve Sagopa K bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben scooter sürdüğüm için öyle bir şansım yok. Zaten olsa da xmax 185 kilo, çok ağır, gücüm yetmez bu yaştan sonra.
    En son akü bittiğinde, çalışmadığında takviye yapma imkanı varken onunla bile uğraşmamıştım, xmax'de akünün yerine ulaşmak için çok fazla yer sökülüyor, o kadar vida sökmeye uğraşmışken yeni aküyü takarım zaten eski akü öldü ömrünü tamamladı deyip yeni akü siparişi vermiştim.
    tommygun bunu beğendi.

Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2-3 defa statörü yaktığımda hep yolda kalmıştım. Hatta bir keresinde motoru vurdurmak için Acıbadem Caddesinde motoru elimle yukarı itmiş, ardından viteste aşağıya salarak vurdurup çalıştırmış ve ustama gitmiştim. Motoru elde yukarı taşırken kendimi sanki hırsızmışım da tüm ahalinin gözleri üzerimdeymiş gibi hissetmiştim.
    abi son cümlen bayağı iyiydi hahaha :D :D :D aynı hissiyatı bazen ben de yaşıyorum elimle ittirince :D :D :D

bu arada yorum yazan herkese teşekkür ediyorum.
    tommygun bunu beğendi.
    Ey Büyük Atatürk!
    Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Ben motorumu aküsü uzun süre durup bittiği için ve kickstart denen mereti her zaman beceremediğim için vurduruyorum. Sanırım statöre zarar verebiliyormuş .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)