Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask Tavsiyesi 2023

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese iyi akşamlar bilgisi olan,tecrübe eden üyeler kask tavsiyesi ve yorumu yapabilir mi

5000-6000 Bandında ve 10.000-11.000 Bandında

5-6 için Scorpion düşüncem var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    11 bine agv k6s.

tesekkur ederim

ortho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM RC 390
    Hjc rpha 70

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kask pek önerilecek bir şey değil, denemek gerekli.
    Ben şimdi Scorpion R1 kullanıyorum, yaşadığım 1-2 problemi söyleyip ergen gibi uzak durrrrr diyebilirim ama bunlar senin kafada gerçekleşmeyecek problemler olabilir. Motor üstünde denenemeyeceği için gürültü gibi konularda yorum yapılabilir belki, ama o da çok göreceli. AGV'den geçen adam Arai'ye sessiz diyor, Shoei'den geçen sağır oldum diyor (o da hangi Shoei modeli) falan..

louıs .de den evo air 520 aldım 2hafta önce. bana malıyeti 139euro+450TL gumruk

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask pek önerilecek bir şey değil, denemek gerekli.
    Ben şimdi Scorpion R1 kullanıyorum, yaşadığım 1-2 problemi söyleyip ergen gibi uzak durrrrr diyebilirim ama bunlar senin kafada gerçekleşmeyecek problemler olabilir. Motor üstünde denenemeyeceği için gürültü gibi konularda yorum yapılabilir belki, ama o da çok göreceli. AGV'den geçen adam Arai'ye sessiz diyor, Shoei'den geçen sağır oldum diyor (o da hangi Shoei modeli) falan..
    R1 ben de düşündüm incelemelerinde epey sessiz olduğu söyleniyor. sizin deneyimleriniz nasıl?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    R1 ben de düşündüm incelemelerinde epey sessiz olduğu söyleniyor. sizin deneyimleriniz nasıl?
    Heh, tam da bunu diyorum :D
    Kime göre sessiz neye göre sessiz? En sağlam karşılaştırabileceğim eski kaskım Arai Quantum ST-PRO. Arada hala scooterla bakkala çakkala giderken de kullanıyorum. Arai'ler gürültülü olarak bilinir havalandırmaları baya fazla olduğu için, ama bu kask benim Quantum'dan gürültülü, çok net. Vizor kapanma noktaları Arai kadar başarılı değil, rüzgar daha fazla giriyor, üstelik totalde havalandırması da yine Quantum ST'ye göre daha zayıf. Bunu Ağustos'ta İstanbul Park'ta en iyi gözlemledim, ama yolda çok kötü falan değil, "daha kötü" sadece.

Tabi fiyatını da yanına koymak lazım. Arai RX7V alacaktım ben, siyah vizör arka difüzör derken 20bin'e geliyordu fiyatı, 8-9 civarı bir şeye Scorpion'u aldım. Aradaki fiyat farkı muazzam gerçekten, ama net olarak da eğer 20bin TL verilebiliyorsa alınması gereken (bu ikisi arasından) Arai. Ama burada da ses dışında söylediklerim subjektif şeyler olacak hep.

Bir avantajı var R1'in, şişirilebilir cheekpad'ler hem kaskın ilk etapta daha iyi oturmasına yardımcı olabiliyor, hem de ilerleyen zamanlarda cheekpad gevşedikçe yenisini takma gereksinimi ortadan kaldırıyor. Bu tipte kişilselleştirme işlerinde de Arai yine zirvede, ama orada bu işler parra parra parra. Yeni pad almadan eskisini şişirebilmek süper basit ve etkili bir işlem.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Heh, tam da bunu diyorum :D
    Kime göre sessiz neye göre sessiz? En sağlam karşılaştırabileceğim eski kaskım Arai Quantum ST-PRO. Arada hala scooterla bakkala çakkala giderken de kullanıyorum. Arai'ler gürültülü olarak bilinir havalandırmaları baya fazla olduğu için, ama bu kask benim Quantum'dan gürültülü, çok net. Vizor kapanma noktaları Arai kadar başarılı değil, rüzgar daha fazla giriyor, üstelik totalde havalandırması da yine Quantum ST'ye göre daha zayıf. Bunu Ağustos'ta İstanbul Park'ta en iyi gözlemledim, ama yolda çok kötü falan değil, "daha kötü" sadece.

Tabi fiyatını da yanına koymak lazım. Arai RX7V alacaktım ben, siyah vizör arka difüzör derken 20bin'e geliyordu fiyatı, 8-9 civarı bir şeye Scorpion'u aldım. Aradaki fiyat farkı muazzam gerçekten, ama net olarak da eğer 20bin TL verilebiliyorsa alınması gereken (bu ikisi arasından) Arai. Ama burada da ses dışında söylediklerim subjektif şeyler olacak hep.

Bir avantajı var R1'in, şişirilebilir cheekpad'ler hem kaskın ilk etapta daha iyi oturmasına yardımcı olabiliyor, hem de ilerleyen zamanlarda cheekpad gevşedikçe yenisini takma gereksinimi ortadan kaldırıyor. Bu tipte kişilselleştirme işlerinde de Arai yine zirvede, ama orada bu işler parra parra parra. Yeni pad almadan eskisini şişirebilmek süper basit ve etkili bir işlem.
    ek olarak kullandığınız motosiklete göre de çok değişiklik gösteriyor, sürüş pozisyonuna göre tasarlanmış kasklar. ben naked ve supermoto kullanıyorum haliyle belimden yukarı komple rüzgar alıyor ama ona rağmen yıllardır cross kaskla takılıyorum. herhangi bir camlı kask bile benim için mükemmel konforlu olacak.

R1 özelinde konuşacak olursam da muadilleriyle desibel ölçer eşliğinde yapılan testleri izledim, en sessiz olmasa da gayet iyi performans verdiği anlatılıyor ama kullanılan motor yine rüzgara dirençli bmw gs.

Bu noktada yine tarzımdan ödün vermeyip adventure kaska yöneleceğim sanırım, hızla yarışla işim yok ara hızlanmalarda interkomdaki müziği bozmasın rüzgar ses kafa şişirmesin yeter.

teşekkürler bu arada yorumlarınız için.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Terekli kask varken napıcan R1'i ya =)

rica ederim.

MotoTavsiye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaskınızın ne kadar koruduğunu (ne kadar güvenli olduğunu) görmek için SHARP sitesini kullanabilirsiniz. Her marka her model olmasa da geniş bir test veri tabanı var.
    SHARP hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz: https://motorhikayesi.com/kaskiniz-ne-kadar-guvenli/

Kask standartları hakkında bilgi için de buraya bakabilirsiniz: https://motorhikayesi.com/kask-standartlari-hakkinda/

Hangi marka hangi model olursa olsun, kaskın:
    - kafanıza tam oturması
    - kafa arka üstü ve özellikle alın bölgesinde boşluk olmaması,
    - tercihan kapalı kask alınması (daha güvenlidir),
    - sürüş anında alt kayışın bağlı ve gergin olması
    - kaskınızın düşürülmemesi, boyanmaması,
    güvenliğiniz için önemli noktalardır.

Daha fazlası için sorularınız varsa yazabilirsiniz, ek kaynaklar ve bilgiler sunmaktan memnun oluruz.
    motorhikayesi.com | motorhikayesi@gmail.com
    Bilgi temelli, yorum içermeyen yazılar yazıyor, genelde web sitemden yazı bağlantılarıyla cevap veriyorum.

Tavsiye edilen modeller tabii ki denedikten sonra alınacak ama insanın aklında fikir olması + her zaman

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Terekli kask varken napıcan R1'i ya =)

rica ederim.
    100km üstünde paraşüt etkisi yapıyo abi öyle deme

supermoto kullandığım için bütün rüzgarı yiyorum, cross kask da gözlüklü olduğu için her yerinden aldığı rüzgar sesi rahatsız ediyor. bu yüzden niyetim yine terekli bir adventure kaskı ama cam mutlaka olmalı. nexx xwed 2'de gönlüm ama fiyatlar can yakıyor malesef.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Derler ki agv = Al Geri Ver

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Keşke dislike butonu da olsa..
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    5-6bin arasına Caberg Duke2 alınabilir gibi. belki o kadar artmamıştır fiyatı, 2 yıl önce 2bin liraya almıştım. Sharp testlerindne 5 yıldız almış, kendi fiyat sınıfında en iyisi gibi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100km üstünde paraşüt etkisi yapıyo abi öyle deme

supermoto kullandığım için bütün rüzgarı yiyorum, cross kask da gözlüklü olduğu için her yerinden aldığı rüzgar sesi rahatsız ediyor. bu yüzden niyetim yine terekli bir adventure kaskı ama cam mutlaka olmalı. nexx xwed 2'de gönlüm ama fiyatlar can yakıyor malesef.
    Çökeceksin o hıza çıkınca o zaman :D
    Benim de terekli bişeye bulaşma niyetim var ama onu kullanacağım motor yok daha ortada :D önden kask alıp turşusunu kurayım :D
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Shark Spartan Carbon 1.2 Skin
    Iki defadir bu kaski aliyorum, cok memnunum

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Alıntı recaip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shark Spartan Carbon 1.2 Skin
    Iki defadir bu kaski aliyorum, cok memnunum
    bende 1 ay önce Shark Spartan Replica Lorenzo Catalunya modelini aldım. kesinlikle scorpion'dan daha kaliteli bir marka. boyasına tam anlamıyla bayıldım. kaskın gri kısımları simli boya ile boyanmış ve acayip güzel duruyor. iç pedleri'de gayet rahat. güneş vizörü harika baya bi aşağı iniyor.daha önce shoei kullanıyordum, tabiki bi shoei kalitesi beklemek yanlış olur fakat shoei'nin yarı fiyatından bile ucuza böyle bir kask almak beni gayet memnun etti.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)