Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Avrupa Seyahati Onerileri

Motovento
    REKLAM ALANI
    peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Selamlar,

Haziran sonunda 4 haftalik bir izin ayarladik ve avrupa turu yapacagiz esimle birlikte. Istanbul'dan cikacagiz yola, su anda kafamdaki kabaca rota soyle:

- Yunanistan uzerinden cikis yapip Tiran'a
    - Ardindan Kotor'a ve oradan da Hirvatistanin bir kiyi sehri olan Split'e kadar surup feribota binip Italya'ya gecmek.
    - Italya'da Roma ve Floransa'yi gorup, alplere dogru Stelvio Pass'e surmek
    - Stelvio'dan sonra yine bir dag gecidi olan Großglockner'den gecmek ve kuzeye dogru Prag'a dogru gitmek
    - Prag'dan sonra bir sekilde Romanya'ya gelmek ve Transfagarasan'da surup, ardindan yine bir sekilde Turkiye'ye giris yapmak

https://i.hizliresim.com/3q5czr0.png (Resim buyuk oldugu icin link olarak ekliyorum)

Rota cok kabaca oldu ama ozellikle gormeyi istedigim Stelvio, Großglockner ve Transfagarasan var. Bu dedigim kabaca ~5500km tutuyor, gunde 350km ortalama yapsam 16 gun yapiyor, 12 gun de gezme ve dinlenme ile gecse yapilir gibi geliyor ama cok emin olamadim. Daha once Turkiye ici turlar yaptim fakat boylesine buyuk bir tura ilk defa cikacagim.

Sizin bu rota icin onerileriniz, sunu yapma, bunu kesin yap, surayi kesin gor ya da surada suna dikkat et dediginiz neler olurdu? Yukaridaki kaba rota sizce gercekci mi? Dusuncelerinizi merak ediyorum

Son olarak, rotayi artcili yapacagim ve kamp yapmayi dusunmuyoruz. Kamp ekipmani vs tasimayacagim yani sadece kiyafet. Bu arada su anki motosikletim Africa Twin L1 fakat daha yol odakli bir makinaya gecmeyi dusunuyorum. (Multistrada V4s, AT L2/L4, Tiger 1200, GSA 1250 vs)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Tek tek gün km'lerine bakmadım ama, içinde Alp passları olan bir rotada günde 350km biraz iddialı görünüyor.
    Bu genelde bana söylenir ben plan yaparken "ulan amacım şuraya gitmek zaten beh" diyerek bir güne 600-700km de koyaabiliyorum, ama sen AT ile veya diğer seçenekler ile gezeceksin göreceksin gibi bir tahminde bulunuyorum, o yüzden ortalama 350km tutturmak zor olabilir. Normal gezinti olsa ok ama 2-3 tane pass geçişi serpiştirince oralarda işin resmi çok değişebiliyor.

Keyifli yolculuklar

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Transalpina ve Trasfararjhşsdgjhş ı 1 gün arayla yaptım F800ST ile. O yollarda ortalama hız 20 hatta altına bile düşebilir. Deli gibi sürülebilecek bir trafik olacağını hiç sanmıyorum. Avrupalı bizim gibi fakir olmadığından bol bol akıyor o bölgelere. Romanya zaten ucuz. Karadeniz varlığına inandığımız yeşilin 25.000 katı kalitede yeşil var. Yazın ortasında Transalpina'da elcik ısıtmayı 2. kademeye kadar açmak zorunda kaldım. Kesinlikle yağmur ve rüzgar geçirmez malzemeler olsun yanınızda. Soğuk için bir şekilde çözüm bulunuyor ya da dayanılabiliyor (hızlar yavaş olduğu için).

Yer ayırtırken çok para verme seçeneğini seçmedim ben açıkçası. Zira amaç gezmek. Yol motosikletim olmasına rağmen aman aman zorlanmadım. Alpina yolunu ararken biraz enduro yaptık 2 kişi. 34 plaka GS'lerin yanından uzamak keyifliydi. Anılarım canlandı.

Ben de temmuz sonu romanya - Macaristan (asıl amaç F1) - Avusturya - italya ve devamı belli olmayan bir tur yapacağım o zamana kadar sağ kalırsam. Hanım tek gitmemi istedi. Evet istedi. İzin vermedi (Ben de halen inanamıyorum). Belki karşılaşırız. Romanya'da Balea gölü rota üzerinde zaten. Görmeden geçmezsiniz.
    tommygun, Bergson ve sedat karaca bunu beğendiler.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Transalpina ve Trasfararjhşsdgjhş ı 1 gün arayla yaptım F800ST ile. O yollarda ortalama hız 20 hatta altına bile düşebilir. Deli gibi sürülebilecek bir trafik olacağını hiç sanmıyorum. Avrupalı bizim gibi fakir olmadığından bol bol akıyor o bölgelere. Romanya zaten ucuz. Karadeniz varlığına inandığımız yeşilin 25.000 katı kalitede yeşil var. Yazın ortasında Transalpina'da elcik ısıtmayı 2. kademeye kadar açmak zorunda kaldım. Kesinlikle yağmur ve rüzgar geçirmez malzemeler olsun yanınızda. Soğuk için bir şekilde çözüm bulunuyor ya da dayanılabiliyor (hızlar yavaş olduğu için).

Yer ayırtırken çok para verme seçeneğini seçmedim ben açıkçası. Zira amaç gezmek. Yol motosikletim olmasına rağmen aman aman zorlanmadım. Alpina yolunu ararken biraz enduro yaptık 2 kişi. 34 plaka GS'lerin yanından uzamak keyifliydi. Anılarım canlandı.

Ben de temmuz sonu romanya - Macaristan (asıl amaç F1) - Avusturya - italya ve devamı belli olmayan bir tur yapacağım o zamana kadar sağ kalırsam. Hanım tek gitmemi istedi. Evet istedi. İzin vermedi (Ben de halen inanamıyorum). Belki karşılaşırız. Romanya'da Balea gölü rota üzerinde zaten. Görmeden geçmezsiniz.
    Dominar 400 Ug ile aynı rotayı İtalya haricinde norkkapp a kadar bende yapmayı planlıyorum. Temmuz yada Ağustos ta.(Norveç in yağış durumuna göre )
    tommygun bunu beğendi.

Aklıma gelmişken ekleme yapayım.

İskenderun'da taştan bir gemi bir daha Roma / Atina'ya gidersem sevsinler benimi... Roma çöp. Su bulmak bile dert haline dönüşebiliyor. Müthiş pis ve her yerde inşaat var. Atina'dan hatırımda kalan pek bir şey olmadı açıkçası. Yani uuu iyi ki gittim demiyorum.

Ancaak, Venedik'e bir daha giderim. Şehire 3-5 km mesafede bir yer var. Kalma şartları çok mükemmel değil ancak bedavadan az pahalı ve venediğe hemen önünden otobüs kalkıyor. İtalya'da araç dert. Ben otomobil ile gittim bu yaz ve parkomatlara para verdim sıksık. Ancak arka caddelere gidip bir de akşam 6-7 gibi park yapınca 1-2 euroya tüm gece (sabah 8'e kadar) otoparkınız olmuş oluyor. Özetle Roma şart değil ama Venediği görmeden gelmeyin derim.

Stelvio ve Großglockner benim de listemde. Nasip kısmet.

Bu arada cidden ucuz sayılabilecek oteller/hoteller var Avusturya'da.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:21 ----------

Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dominar 400 Ug ile aynı rotayı İtalya haricinde norkkapp a kadar bende yapmayı planlıyorum. Temmuz yada Ağustos ta.(Norveç in yağış durumuna göre )
    Oraya kadar muhtemelen totom yemez benim :D 4-5 günü zaten F1 için ayırdım. Öncesinde de Romanya özlemimi gidermeyi planlıyorum 2-3 gün. Sonrası Allah kerim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Aklıma gelmişken ekleme yapayım.

İskenderun'da taştan bir gemi bir daha Roma / Atina'ya gidersem sevsinler benimi... Roma çöp. Su bulmak bile dert haline dönüşebiliyor. Müthiş pis ve her yerde inşaat var. Atina'dan hatırımda kalan pek bir şey olmadı açıkçası. Yani uuu iyi ki gittim demiyorum.

Ancaak, Venedik'e bir daha giderim. Şehire 3-5 km mesafede bir yer var. Kalma şartları çok mükemmel değil ancak bedavadan az pahalı ve venediğe hemen önünden otobüs kalkıyor. İtalya'da araç dert. Ben otomobil ile gittim bu yaz ve parkomatlara para verdim sıksık. Ancak arka caddelere gidip bir de akşam 6-7 gibi park yapınca 1-2 euroya tüm gece (sabah 8'e kadar) otoparkınız olmuş oluyor. Özetle Roma şart değil ama Venediği görmeden gelmeyin derim.
    ...
    Venedik yakınlarındaki o yer Mestre / Marghera olsa gerek. Marghera kalesinden yukarı doğru bir çok butik otel var. Güzel cici bir yer. Merkez Venedik'i o kadar çok sevememiştim; Ağustos ayında gitmiştim (tam prime time!), her yer aşırı kalabalık, herkes turist, sanki topluca bir açık hava müzesi geziyoruz havası. Bazı yerler de ciddi klostrofobikti ve bir yerden gözünle gördüğün başka bir yere bazen çok uzaklardan dolaşarak gitmen gerekiyor - direkt ulaşamıyorsun o can sıkıncıydı. Venedik'ten akılda kalıcı üç güzel anım var; tam da çan çalarken San Marco kulesinin tepesinde çanın hemen altında / ona dokulabilecek bir mesafede olmak, Guggenheim Müzesi ziyareti ve Burano / Murano gezisi...

Roma'yı oldukça sevmiştim; Termini istasyonu yakınlarında ucuz otellerden birinde kalıyorduk, kaldığımz birkaç gün boyunca her gün rahat 10-15km yürümüştük. (Bu anlattığımdan çok daha önce de bir sefer dha gitmişliğim var 1991'de...)

İtalya enteresan ülke vesselam; 1991 ziyaretimde gezdiğim sokakları Google Street ile tekrar gezeyim dedim; 30 yıldan fazla zaman geçmiş, halen bire-bir aynı, ilk defa dilim pizza yediğim dükkân bile yerli yerinde duruyor. İstanbul'da bir yere 10 yıl gitme, yerine göre tanıyamıyorsun nerede olduğunu çıkaramıyorsun...
    espresso ve Bergson bunu beğendiler.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1991 ziyaretimde gezdiğim sokakları Google Street ile tekrar gezeyim dedim; 30 yıldan fazla zaman geçmiş, halen bire-bir aynı, ilk defa dilim pizza yediğim dükkân bile yerli yerinde duruyor. İstanbul'da bir yere 10 yıl gitme, yerine göre tanıyamıyorsun nerede olduğunu çıkaramıyorsun...
    Ülkemizi öyle güzel özetlemişin ki. Türkiye ne deseler işte bu derim.Hatta 10 diyerek iyimserlik yapmışın. üç yıl...
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Venedik yakınlarındaki o yer Mestre / Marghera olsa gerek. Marghera kalesinden yukarı doğru bir çok butik otel var. Güzel cici bir yer. Merkez Venedik'i o kadar çok sevememiştim; Ağustos ayında gitmiştim (tam prime time!), her yer aşırı kalabalık, herkes turist, sanki topluca bir açık hava müzesi geziyoruz havası. Bazı yerler de ciddi klostrofobikti ve bir yerden gözünle gördüğün başka bir yere bazen çok uzaklardan dolaşarak gitmen gerekiyor - direkt ulaşamıyorsun o can sıkıncıydı. Venedik'ten akılda kalıcı üç güzel anım var; tam da çan çalarken San Marco kulesinin tepesinde çanın hemen altında / ona dokulabilecek bir mesafede olmak, Guggenheim Müzesi ziyareti ve Burano / Murano gezisi...

Roma'yı oldukça sevmiştim; Termini istasyonu yakınlarında ucuz otellerden birinde kalıyorduk, kaldığımz birkaç gün boyunca her gün rahat 10-15km yürümüştük. (Bu anlattığımdan çok daha önce de bir sefer dha gitmişliğim var 1991'de...)

İtalya enteresan ülke vesselam; 1991 ziyaretimde gezdiğim sokakları Google Street ile tekrar gezeyim dedim; 30 yıldan fazla zaman geçmiş, halen bire-bir aynı, ilk defa dilim pizza yediğim dükkân bile yerli yerinde duruyor. İstanbul'da bir yere 10 yıl gitme, yerine göre tanıyamıyorsun nerede olduğunu çıkaramıyorsun...
    Geçen eşimin başına geldi, tamam belki taze gittiğimiz için ama sadece 1 sokak karesini video esnasında görerek orayı tanıyabilmek sonrasında gerçekten enteresan. Şehir insanın aklında yer ediyor. Biz günde bazen 22 km. yürüyerek gezdik şehirleri sanırım biraz da ondan. Venedik'te adalara geçmek önemli tabi. Tekne ile geçiş esnasında bambaşka bir açıyla şehri görmek güzeldi.

Bu arada Motosiklet outlet mağazaları falan var. Hatta outlet köyleri var adamların enfes. Gerçekten outlet. 50 euroya bot aldım eşime mesela TCX marka.

Venedik'te kaldığımı kamp:
    Camping Serenissima
    Adres: Via Padana 334, 30176 Malcontenta, İtalya
    Telefon: +39 041 921850
    GPS koordinatları: N 045° 27.147, E 12° 11.010
    freasy, Cyan ve espresso bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hungaroring sıkıcı olur ya.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hungaroring sıkıcı olur ya.
    Allah taş yapar! En kült pistlerdendir.

Macaristan Grand Prix'sine ev sahipliği yapan Hungaroring pisti, Formula 1'le olan kontratını 2037 yılına kadar uzattı.
    Bu kadar süre uzatma yapan başka bir pist açıkçası bilmiyorum.

Açık alanı çekerse kameralar el sallarım

Çaktırmayayım asıl amacım Avusturya biletiydi ama yakalayamadım. Kısmet Macaristanmış.

Ne demişler? Arabayı Alman Kızı Balkan alacaksın. Bakalım doğru mu...
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    En az sevdiğim pistlerdendir. Oyunlarda sürmesi de zevksizdi zamanında, izlemesi de zevksiz.

A1 Ring (şimdi RedBull Ring oldu galiba) tabii ki daha iyidir.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    bende bu yaz ilk defa motosiklet ile yurtdışı gezisi yapacağım. konuyu takipteyim. açıkçası yunanistan'dan italya'ya feribotla geçmeyi düşünüyoruz. var mı aramızda bu civarlardan feribot ile geçen birisi, hangi firmadan bilet almalıyız ? " oradan değil de şuradan feribotla geçersen daha iyi olur " gibi önerilere de açığım.

Ben yine aklıma geldikçe yazmaya devam edeyim.

Yunan'da sanırım artık otobanlardaki çileden çıkartırcasına adetli olan gişe sayısı daha da artmış. Bol bozuk para euro şart.

İtalya'da ise otomobil için otobanlar biraz pahalı ancak saçmalık derecesinde (1/3) yolu süre olarak kısaltıyordu mecbur kullandım. Birim olarak o kadar da fazla değil, öderken acıtmıyor, TL'ye çevirme gafletine düşmediğiniz sürece! Yalnız otoyollar efsane güzel. Bir de Roma tarafına inince yollar patates tarlasına bağlıyor.
    espresso ve sedat karaca bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence ağustos a kalmayın. Yağışlara yakalanma riski yüksek gerçi küresel ısınma var kurak mevsimler uzadı ama olsun bence siz yine de o tarihe kalmayın.
    Bergson bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 UG
    Ben yine aklıma geldikçe yazmaya devam edeyim.

Yunan'da sanırım artık otobanlardaki çileden çıkartırcasına adetli olan gişe sayısı daha da artmış. Bol bozuk para euro şart.

İtalya'da ise otomobil için otobanlar biraz pahalı ancak saçmalık derecesinde (1/3) yolu süre olarak kısaltıyordu mecbur kullandım. Birim olarak o kadar da fazla değil, öderken acıtmıyor, TL'ye çevirme gafletine düşmediğiniz sürece! Yalnız otoyollar efsane güzel. Bir de Roma tarafına inince yollar patates tarlasına bağlıyor.
    yunanistan ve makedonya. adım başı gişe. neyse kart geçiyor ama o kadar çok gişeden geçince benim kart güvenlik sebebiyle artık geçmiyordu gitmeden önce bankayı arayıp muafiyet tanımlatmak önemli.
    espresso, ero__ ve Bergson bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı darling1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yunanistan ve makedonya. adım başı gişe. neyse kart geçiyor ama o kadar çok gişeden geçince benim kart güvenlik sebebiyle artık geçmiyordu gitmeden önce bankayı arayıp muafiyet tanımlatmak önemli.
    Bunu hatırlattığınız iyi oldu. Gitmeden önce de hatırlamak lazım.
    En son yunanistan turumda çok az yerde nakit geçiyordu, çoğunlukla kartla ödedim hep, yanımdaki euroların hepsini geri döndüğümde bozdurup kredi kartına yatırmıştım sonradan. yanıma nakit olarak 200 euro falan alsam bile yetecekmiş. Kampingde birayı bile kartla almıştım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)