Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fc-Moto 150 euro üstü vergi durumu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Dr.Aequitas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Vulcan VN 900 Classic
    Herkese merhaba.
    Fc-Moto'dan kask almak istiyorum, 150 euro üstü fiyatlı bir kask için gümrük ve vergi işlemleri nasıl olur, daha önce bu konuda tecrübesi olan biri var mıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Artık alınmaz hocam. Ben tüm ekipmanları yurt dışından alıyorum ama artık girilecek top değil. Gümrüğe takılırsa türkiyede ki kask parası kadar masrafı olur.

En iyi yol burada bir şubeye gidip denemek, avrupadan gelecek bir eşe dosta öğrenciye rica edip yanında getirmesini istemek. Bavul kg parasını bile karşılasanız çok uyguna geliyor.

Artı olarak kargoda sağdan sola tekmelenmiyor, yurt dışından 2 kere kask aldım. İkisinde de kutu yırtılmış ezilmiş, allahtan kaska çizik bile gelmemişti de bir daha iade ile uğraşmamıştım.

İade süreci daha da berbat, vergi yanıyor, kargo parası yanıyor bir ton dert. En iyisi tatile gelen bir eş dost arkadaşın getirmesi. En kötü bavul ticareti yapan Facebook gruplarını falan kovalamak.
    Dr.Aequitas, maktama ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı Dr.Aequitas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba.
    Fc-Moto'dan kask almak istiyorum, 150 euro üstü fiyatlı bir kask için gümrük ve vergi işlemleri nasıl olur, daha önce bu konuda tecrübesi olan biri var mıdır?
    kargolamıyorlar zaten.
    benim yüksek tutarlı bir siparişim vardı. 5-6 gün kargolamadıkları için telefon açıp sormuştum. tutar yüksek olduğu için kargolamadıklarını söylemişlerdi. hiç uğraşmaya bile gerek yok.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Onlara neymiş yahu yükseği alçağı..

Teorik olarak alınabilir elbette ama hemen hemen kimse girmediğiiçin bu topa, güncel bilgi çıkartmak zor oluyor, bir de kask ithalatında eskiden çok spesifik konular vardı, bireysel olarak altından kalkılamayacak boyuta gelebilir iş. Aynı ürün grubu olmasa da arabaya amortisör falan filan ıvır zıvır getiren arkadaşlarımın tecrübelerini yazmıştım daha önceden, kaba özet olarak ürün fiyatının kendisi kadar ek maliyet oluşması çok olası, bir çok durumda geçebiliyor dahi.

Bir arkadaşım kask aldı, Champion kendince yardım etmek için düşük göstermiş, gümrüğe çağırıp kredi kartı ekstresi istediler, sonunda 4000TL bağış işe durum çözüldü. Evet 4000 (yazıyla dörtbin)

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    En mantıklısı Kerem'in dediği gibi birine getirtmek veya daha da iyisi güzel bir alışveriş listesi oluşturup uygun uçak bileti bulunca atlayıp gitmek 1-2 gün kalmak. Fiyat farkı masrafları çıkarır üzerine gezi yapmış olursunuz, kar bile etme şansı var yapılacak alışverişin kapsamına göre.

Örnek: Givi Airflow cam burada 4.000₺, dışarıda 90€. Aradaki fark 2.200₺. Böyle birkaç kalem daha mal olsa masrafı çıkar, gezisi de yanınıza kar kalır.

Bu arada sınıra nispeten yakın iseniz Sofia'ya otobüsle gidip oradan Ryanair vb. Avrupa'nın her yerine 100€'dan az (yeri geldiğinde 40€ gibi) bedellerle uçabiliyorsunuz. Arada bir de Sofia görülmüş olur ;)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada sınıra nispeten yakın iseniz Sofia'ya otobüsle gidip oradan Ryanair vb. Avrupa'nın her yerine 100€'dan az (yeri geldiğinde 40€ gibi) bedellerle uçabiliyorsunuz. Arada bir de Sofia görülmüş olur ;)
    Bunu yapmak isteyen olursa bir alternatif olarak Selanik Havalimanı'nın karşısındaki IKEA otoparkı da 7/24 açık ve ücretsiz idi eskiden.
    Töbe yarabbim uğraştığımız şeylere bak.
    ryangt, Cyan ve espresso bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu yapmak isteyen olursa bir alternatif olarak Selanik Havalimanı'nın karşısındaki IKEA otoparkı da 7/24 açık ve ücretsiz idi eskiden.
    Töbe yarabbim uğraştığımız şeylere bak.
    Selanik aslında daha keyifli bir durak tabi Hastasıyım... Sofia'dan uçaklar bir tık daha ucuz olabiliyor.
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    150 euronun üstü her türlü gümrüğe takılıyor. Yeminli mali müşavir bulman gerekiyor. Ben bayağı çabaladım bir ürünü alabilmek için lakin en az 6 7 bin lira masraf çıkar dedi kimi aradıysam. Zaten aldığım ürün 5000 lira civarıydı. Ben de geri iade ettim.

Dr.Aequitas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Vulcan VN 900 Classic
    Peki 150 euro altında bir kask almak istesem durum farklı olur mu? İndirim kuponlarıyla 136 euroya düşüyor kask. Bu durumda gümrük vs nasıl işler? O zaman mantıklı olur mu ordan almak?
    Bu arada vergi matrahı için geçerli rakam ürünün fiyatı mı yoksa kargo ücretini de buna dahil edip mi hesaplıyorlar 150 euro işini.

Motosikleti
    CRF 250
    1 Euro da olsa vergi var.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Alıntı Dr.Aequitas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki 150 euro altında bir kask almak istesem durum farklı olur mu? İndirim kuponlarıyla 136 euroya düşüyor kask. Bu durumda gümrük vs nasıl işler? O zaman mantıklı olur mu ordan almak?
    Bu arada vergi matrahı için geçerli rakam ürünün fiyatı mı yoksa kargo ücretini de buna dahil edip mi hesaplıyorlar 150 euro işini.
    Ürün Avrupa'dan geliyorsa kargo hariç bedelinin %18'i artı 24,20 lira vergi çıkar. Bu 150 avro ve altı için. Satıcı o ülkenin KDV'sini de düşmeli bedelden.
    Vargath bunu beğendi.

Bu arada önemli bir nokta;
    Amazon amerika gibi vergiler dahil alışveriş yapılmıyorsa, gümrüğe giriş tarihi itibarıyla vergilendirme olur.
    Örneğin indirimler bittiyse liste fiyatı üstünden bakılır. Tabi yine 150eur aşıyorsa sorun olur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    aliexpressde gümrük vergisi satın alırken ekleniyor.diğer sitelerden alırsan 150 euro altında vergi ödersin.vergi nereye odeniyor bilen varmı.eve gelen kargocu elemana mı ödeniyor?

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Seçim sonrası bir değişiklik olursa.Bu konuda baskı yapmak lazım.Bizim arkadaş HOTAS stick getirtti.Simulasyonlar için özel joystick diyelim bilmeyenler için.Özel bir şey olduğundan mevcut zorlukların dışında birde Türk Standarlarından belgelendirme falan istediler ki alabilmen imkansız zaten.Çok zor alabildi ürünü gümrükten.350€ malzeme için 900€ ya yakın bir para harcadı.

Eskiden bir kendine bir devlete alırdın.Şimdi bir kendine iki devlete alıyorsun.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Wuamell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada önemli bir nokta;
    Amazon amerika gibi vergiler dahil alışveriş yapılmıyorsa, gümrüğe giriş tarihi itibarıyla vergilendirme olur.
    Örneğin indirimler bittiyse liste fiyatı üstünden bakılır. Tabi yine 150eur aşıyorsa sorun olur.
    Hayır bakamazlar. Mevzuat net. Fiilen ödenen para esastır. Ama dediğiniz gibi yapıyorlar, çünkü insanlar mevzuatı bilip hakkını aramıyor. Mesela, ben bu fiyata inanmadım, ben fiyat belirlerim de diyemezler. Sizden kanıt isteyebilirler, ikna olmazlarsa da yasada belirtilen usullere göre değer biçerler. Öyle internete girdim, fiyat belirledim yok yani.

Bu arada, 150 avro üstü yurtdışı alışveriş pratikte bitmiştir. Hayaldi, gerçek oldu.

4458 sayılı Gümrük Kanunu Madde 24/1'de "İthal eşyasının gümrük kıymeti, eşyanın satış bedelidir. Satış bedeli, Türkiye'ye ihraç amacıyla yapılan satışta 27 ve 28 inci maddelere göre gerekli düzeltmelerin de yapıldığı, fiilen ödenen veya ödenecek fiyattır." denmektedir.

Madde 25'te belirtilmiş olan diğer kıymet bedelleri, ancak Madde 24'e göre kıymet belirlenemediği durumlarda uygulanabilir.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Mevzuat öylede pratik öyle değil.Mesela % 40 insirimle 140 € ya bir şey aldın.Malzeme gümrüğe girdiğinde indirim bitse memurda fiyata ikna olmazsa zor çıkar o gümrükten.İnternetten bakıyorlar ürünün fiyatına.Çinden alınan ürünlere satıcı düşük fatura kes dediğinde kesebiliyor mesela.Ama orada da patlayan arkadaşlar oldu.650€ yakın ürün %50 indirimle 350€ civarlarına aldılar.Gümrükte güncel fiyatına bakıp onun üzerinden vergilendirdiler.

Bunu resmi olarak nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama başına geldi arkadaşların.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mevzuat öylede pratik öyle değil.Mesela % 40 insirimle 140 € ya bir şey aldın.Malzeme gümrüğe girdiğinde indirim bitse memurda fiyata ikna olmazsa zor çıkar o gümrükten.İnternetten bakıyorlar ürünün fiyatına.Çinden alınan ürünlere satıcı düşük fatura kes dediğinde kesebiliyor mesela.Ama orada da patlayan arkadaşlar oldu.650€ yakın ürün %50 indirimle 350€ civarlarına aldılar.Gümrükte güncel fiyatına bakıp onun üzerinden vergilendirdiler.

Bunu resmi olarak nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama başına geldi arkadaşların.
    Fatura + tutarla uyumlu ödeme kanıtı yeterli olurmuş aslında. Ama şu anda 350€ ile 650€ masrafları arasında çok da büyük fark yok. Her türlü aşırı masraf var.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yapıyorlar ama kanunsuz bir uygulama. Sadece PTT'nin yönetmeliğinde öyle bir madde var galiba, ama yönetmelikler yasayla çelişemez, onun için geçerliliği yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler