Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Somun Sökme Makinesi Tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum arşivinde yaptığım araştırmada soruma tam olarak bir cevap bulamadım. Varyatör ve debriyaj tası sökme takma işleri için elektirikli somun sıkma makinesi bakıyorum. Biraz araştırdım. İlk edindiğim bilgiler şunlar;

- Amatör kullanım için akülü değil elektirikli tercih edilmeli.

- Tork ayarlı olan cihazlar tercih edilmeli.

Bu işe 2000 TL altında bir bütçe ayırdığım için iş biraz zorlaşıyor. Tork ayarlı veya vitesli olanlar çok pahalı olduğu için onları elemek zorunda kaldım. Uygun fiyatlı olanlar içinde Einhell ve RTRMax markaları hakkında iyi yorumlar okudum. Fakat bu makinaların tork ayarı yok. Ve tork değerleri çok yüksek. Kazayla elim tetiğe biraz fazla basılı kalsa zarar veririm diye korkuyorum. Maksimum 200 nm tork veren bir cihaz daha uygun olur diye düşünüyorum. Fakat tüm aramalarıma rağmen bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olanların tavsiyesine açığım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forum arşivinde yaptığım araştırmada soruma tam olarak bir cevap bulamadım. Varyatör ve debriyaj tası sökme takma işleri için elektirikli somun sıkma makinesi bakıyorum. Biraz araştırdım. İlk edindiğim bilgiler şunlar;

- Amatör kullanım için akülü değil elektirikli tercih edilmeli.

- Tork ayarlı olan cihazlar tercih edilmeli.

Bu işe 2000 TL altında bir bütçe ayırdığım için iş biraz zorlaşıyor. Tork ayarlı veya vitesli olanlar çok pahalı olduğu için onları elemek zorunda kaldım. Uygun fiyatlı olanlar içinde Einhell ve RTRMax markaları hakkında iyi yorumlar okudum. Fakat bu makinaların tork ayarı yok. Ve tork değerleri çok yüksek. Kazayla elim tetiğe biraz fazla basılı kalsa zarar veririm diye korkuyorum. Maksimum 200 nm tork veren bir cihaz daha uygun olur diye düşünüyorum. Fakat tüm aramalarıma rağmen bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olanların tavsiyesine açığım.
    Daha önce açtığınız konudan görmüştüm, şimdi tekrar okuyunca yine ilgimi çekti. Şarjlı matkap falan severim öyle aletleri de somun makinasını almak aklıma gelmemişti. Bu konuyu takipteyim, eve alınabilecek amatörce ama iş de gören bir şey çıkarsa düşünebilirim almayı.

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    hepsiburadada bosch ürünlerinde ve einhell ürünlerinde indirim var bir bakın derim.Kasımdayız malum indirimler çok olur.

https://www.hepsiburada.com/staticpage/732236463719081
    AzÇok ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce açtığınız konudan görmüştüm, şimdi tekrar okuyunca yine ilgimi çekti. Şarjlı matkap falan severim öyle aletleri de somun makinasını almak aklıma gelmemişti. Bu konuyu takipteyim, eve alınabilecek amatörce ama iş de gören bir şey çıkarsa düşünebilirim almayı.
    Uzun zamandır düşünüyordum. Artık somun sökme makinası almaya karar verdim. Ustaların yaptığı işçiliği beğenemiyorum bir türlü. Ben daha iyi mi yapacağım? Motoru kırıp döksem bile içim şimdiye göre daha rahat olur.

Makina seçimi zor bir iş. Hem fiyat hem de işe uygunluk bakımından. 10-15 bin TL'ye de makine var. Benim baktıklarım (örneğin einhell 950W) epey kuvvetli(450 nm). Arabanın bijonunu bile cırt diye söküyor. Bu işlerde deneyimli arkadaşların tavsiyeleri ile sonuca ulaşırım diye umuyorum.
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Uzun zamandır düşünüyordum. Artık somun sökme makinası almaya karar verdim. Ustaların yaptığı işçiliği beğenemiyorum bir türlü. Ben daha iyi mi yapacağım? Motoru kırıp döksem bile içim şimdiye göre daha rahat olur.

Makina seçimi zor bir iş. Hem fiyat hem de işe uygunluk bakımından. 10-15 bin TL'ye de makine var. Benim baktıklarım (örneğin einhell 950W) epey kuvvetli(450 nm). Arabanın bijonunu bile cırt diye söküyor. Bu işlerde deneyimli arkadaşların tavsiyeleri ile sonuca ulaşırım diye umuyorum.
    dediğinden aldım ben zamanında, 478 liraya falan almıştım... amacım motosikletin amortisör borusunun somununu sökebilmek fakat her söküp taktığımda korkuyorum çünkü çok güçlü darbe vuruyor ve vida açılmadan önce boynu kopacak diye korkuyorum...

makinenin hız ayarı yok, sabit yani max güç ve hız ile çalışıyor.

bak bundan aldım ben

yani yavaş dönmesi için kablosunu kesip araya elektriği kısması için bir düğme koysak olur mu diye düşündüm. böyle bir şey mümkün sanıyorum çünkü avuç taşlamalarda bu düğme oluyor... bende makita marka 1800 watt bir avuç taşlama var ve 6 kademe hız ayarı var...

edit: gel senle ortaklaşa dam gibi bir şey alalım, hatta bir kaç kişi daha bulalım kalite bir şey alalım. lazım oldukça bir birimizden ister kullanırız, büyükbaşa girer gibi 7 kişi para katalım ve somun sıkma aleti alalım ne dersin?

bak bu çok güzel marka, zirve kalitede marka, ömürlük kullanırız bunu
    espresso ve AzÇok bunu beğendiler.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dediğinden aldım ben zamanında, 478 liraya falan almıştım... amacım motosikletin amortisör borusunun somununu sökebilmek fakat her söküp taktığımda korkuyorum çünkü çok güçlü darbe vuruyor ve vida açılmadan önce boynu kopacak diye korkuyorum...

makinenin hız ayarı yok, sabit yani max güç ve hız ile çalışıyor.

bak bundan aldım ben

yani yavaş dönmesi için kablosunu kesip araya elektriği kısması için bir düğme koysak olur mu diye düşündüm. böyle bir şey mümkün sanıyorum çünkü avuç taşlamalarda bu düğme oluyor... bende makita marka 1800 watt bir avuç taşlama var ve 6 kademe hız ayarı var...

edit: gel senle ortaklaşa dam gibi bir şey alalım, hatta bir kaç kişi daha bulalım kalite bir şey alalım. lazım oldukça bir birimizden ister kullanırız, büyükbaşa girer gibi 7 kişi para katalım ve somun sıkma aleti alalım ne dersin?

bak bu çok güzel marka, zirve kalitede marka, ömürlük kullanırız bunu
    Ortak makine almak aynı semtte oturan bir kaç kişi arasında olur tabi. Fakat farklı şehirlerde mümkün değil.

Tam da senin einhell 950W modeline bakıyorum. Hız ayarı olmaması kötü. Fakat tuşa çok kısa vuruşlarla kullanılır mı? Yoksa uzak mı durayım? Bir de mesela MaxExtra marka 450w var. Torku biraz daha düşük.

Somun sökme makinası kullananlardan yorum bekliyorum.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Ortak makine almak aynı semtte oturan bir kaç kişi arasında olur tabi. Fakat farklı şehirlerde mümkün değil.

Tam da senin einhell 950W modeline bakıyorum. Hız ayarı olmaması kötü. Fakat tuşa çok kısa vuruşlarla kullanılır mı? Yoksa uzak mı durayım? Bir de mesela MaxExtra marka 450w var. Torku biraz daha düşük.

Somun sökme makinası kullananlardan yorum bekliyorum.
    yavaş yada hızlı ayarı yok diyorum anlamıyor musun? bazen fırça atar gibi konuşmak hoşuma gidiyor bazen kızmıyorsun dimi :D tetiğin ayarsız olduğunu teyit etmek için tekrar sorduğunun farkındayım.

makine çok güçlü, kanka bak aşağıdaki videoyu izle... ben bununla metrik 6 gibi 8 gibi somunları sıkmıyorum, anca volant somununu yada şasedeki göbek somununu sıkarım... ben bunu motorda somunları sökmek için kullanıyorum sadece... bu alet alınıp yavaş dönesi için gerekli düğme koyulabilir kabloya zira hızlı dönerken vurduğu darbe belki dandik civataları sökmeden önce kafasını koparabilir... ben TVS Apache motorumun kalitesine güvendim ve henüz kafası kopan bir somun olmadı. videoyu izle gücü gör.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

o dönen ucunu elimle kavrayıp tetiğe bastığımda elimimi döndürmüyor, darbeye geçiyor. vidaların kafa kopma riski konusunda bilgili yada tecrübeli birilerinin cevabını beklemekte yarar var. tek tereddüt o olur sanırım.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    elektriklide vida kopartacak kadar güç olacağını sanmam ama lastikçilerde ki gibi havalı tabancalar saplamayı kopartıyor bunu sanayide hergün yaşıyorum yani çok sıkmaya gelmez havalı olanlarla
    ha 9000 10000 vermeyi göze alan arkadaşlar bence küçük kompresör alın havalı tabanca alın hem kompresör farklı işlerde kullanılabilir

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elektriklide vida kopartacak kadar güç olacağını sanmam ama lastikçilerde ki gibi havalı tabancalar saplamayı kopartıyor bunu sanayide hergün yaşıyorum yani çok sıkmaya gelmez havalı olanlarla
    ha 9000 10000 vermeyi göze alan arkadaşlar bence küçük kompresör alın havalı tabanca alın hem kompresör farklı işlerde kullanılabilir
    Fatih in bu sözlerinin altına imzamı atarım

Einhell cc-iw 450 düğmesi kademeli tork ayarlı ve çok güçlü değil, motosiklet için birebir. 2 yıldır kullanırım tam motosiklet için üretilmiş gibi alet.
    F54 ve AzÇok bunu beğendiler.

xmax varyatörü için bende arayış içindeydim. sonunda buldum ve tatmin etti. her türlü sök tak yapabiliyorum varyatörün tüm parçalarını. aldığım ürün de şu; Einhell Te-cw 18 Li Bl Akülü Darbeli Somun Sıkma
    AzÇok ve F54 bunu beğendiler.

Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Einhell cc-iw 450 düğmesi kademeli tork ayarlı ve çok güçlü değil, motosiklet için birebir. 2 yıldır kullanırım tam motosiklet için üretilmiş gibi alet.
    Piyasada kalmamış bu model. Benim için daha uygun bir şeçenekti.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    somun sıkma aletine NOS takmışlar, 13 bin devir çeviriyor somun sıkma

Piyasada kalmamış bu model. Benim için daha uygun bir şeçenekti.
    bauhaus gibi büyük mağazalarda olabilir... Einhell sitesinden konumuna en yakın satış bayisini bulabilirsin.

Alıntı aLoneman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    xmax varyatörü için bende arayış içindeydim. sonunda buldum ve tatmin etti. her türlü sök tak yapabiliyorum varyatörün tüm parçalarını. aldığım ürün de şu; Einhell Te-cw 18 Li Bl Akülü Darbeli Somun Sıkma
    İncelediğim kadarıyla sizin aldığınız modelin 3 farklı güçte olanı var. 140nm tork, 180nm tork ve 220 nm tork. Yine incelediğim kadarıyla 180nm tork gücünde olanı bu işler için biçilmiş kaftan. Akülü olması ve fiyatı nedeniyle daha uygun seçenek bulmaya çalışacağım.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    abi nappan... taaamsıın
    geçen yaz havalı kompresi 500 tl ye topladım..
    220 V 18 lik klima motoru aldım ( beleş)
    2 tane de klima-buzdolabı gaz tüpü... ( beleş)
    bunları bir araya getirip bir de havalı tabanca alıp , bağladım... ( 500 gayme )
    arabanın tekerini de söktüm... komple racing motor da boyadım...
    sağa sola hava tutmaya yarıyor... motorda zaten sökemediğim vida yok... tenk yuuu
    F54 bunu beğendi.
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi nappan... taaamsıın
    geçen yaz havalı kompresi 500 tl ye topladım..
    220 V 18 lik klima motoru aldım ( beleş)
    2 tane de klima-buzdolabı gaz tüpü... ( beleş)
    bunları bir araya getirip bir de havalı tabanca alıp , bağladım... ( 500 gayme )
    arabanın tekerini de söktüm... komple racing motor da boyadım...
    sağa sola hava tutmaya yarıyor... motorda zaten sökemediğim vida yok... tenk yuuu
    way kıprıslı gardeşim iiiyim sen nasılsın ? ben iyiyim 2 tek atıyordum forumu bi açayım dedim
    kompresör boya tabancası takıp zincir temizliği de yapılabilir mazot veya gaz yağı püskürtmeli şekilde
    kompresör her işte kullanılır lastik basınçlarını bile kontrol et yani
    ucuna hava tabancası tak motosikleti yıkadıktan sonra hava ile kurut bez sürme kılcal çizik olmasın
    ne istersen yap

Motosikleti
    R25
    Bosch gds 250 li almıştım geçen sene bauhaustan 2500 tl ye şimdi 5000 bin olmuş. Size tavsiyem bilindik yerden bilindik marka alın, 300-400 tl için riske girmeyin. Einhell kullanmadım fakat tavsiye ederim BMW sponsorluğu var ve makinada kullanılan aküler diğer makinalarınada uyumlu diye biliyorum, mesela ilerde normal bir matkap aldınız eklinizdeki aküyü takıp kullanabilirsiniz. Bauhasa uğrayın derim oturduğunuz yerde varsa benim matkapın garantisini ekstradan kendileride garanti vererek uzatmışlardı 3 yada 5 olmuştu tam hatırlamıyorum. Mağazaya giderseniz danışmanlarla pek muhatap olmayın derim çünkü hepsi birbirini kötülüyor kendi markasını satıp prim alabilmek için sanırım. Einhelin satıcısı Bosch u yerden yere vurmuştu ☺ akü ah değerlerine dikkat edin 2-3-4 ah olanlar var. Ben iki akülü almıştım (3ah) olandan pinpirikliyim biraz. Tek akü bile işimi görürdü halbu ki.

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    İncelediğim kadarıyla sizin aldığınız modelin 3 farklı güçte olanı var. 140nm tork, 180nm tork ve 220 nm tork. Yine incelediğim kadarıyla 180nm tork gücünde olanı bu işler için biçilmiş kaftan. Akülü olması ve fiyatı nedeniyle daha uygun seçenek bulmaya çalışacağım.
    Akünüz varsa burda sanırım 215nm iyi fiyat var prime.

https://www.amazon.com.tr/Einhell-TE...065651100&th=1

1474 , vade farksız 9 taksit.

Alıntı Italian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akünüz varsa burda sanırım 215nm iyi fiyat var prime.

https://www.amazon.com.tr/Einhell-TE...065651100&th=1

1474 , vade farksız 9 taksit.
    Aküsünü ayrıca satıyorlar. Fiyat ucuz gibi görünüyor. Amartör kullanımlar için akülü önerilmiyor.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    way kıprıslı gardeşim iiiyim sen nasılsın ? ben iyiyim 2 tek atıyordum forumu bi açayım dedim
    kompresör boya tabancası takıp zincir temizliği de yapılabilir mazot veya gaz yağı püskürtmeli şekilde
    kompresör her işte kullanılır lastik basınçlarını bile kontrol et yani
    ucuna hava tabancası tak motosikleti yıkadıktan sonra hava ile kurut bez sürme kılcal çizik olmasın
    ne istersen yap
    yarasın abicim... şisa olsun... ben iyi değilim... toktur hanım bana tek tük hepsini yasakladı... valla ne istersem onu yapıyorum yeeaa bez sürmeyice sulu leke kalıyor.. mecmur bezleyeceğiz...
    F54 bunu beğendi.
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler