Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

GYM(SPOR SALONU) VE KASK

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MONDİAL DRİFT 125 L
    Arkadaşlar gym den çıkınca terli oluyoruz bir yerden sonra kask da ter kokar diye düşünüyorum bu olaya nasıl engel olabiliriz acaba önerisi olan var mı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Alıntı colloser adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar gym den çıkınca terli oluyoruz bir yerden sonra kask da ter kokar diye düşünüyorum bu olaya nasıl engel olabiliriz acaba önerisi olan var mı
    Balaklava belki çözüm olabilir yada doktorların giydiği bonelerden alabilirsiniz

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Duş yok mu spor salonunda?

Gym'in ne olduğunu açıklama gereği duyuyorsanız direkt Türkçe yazın geçin
    Gouranga ve espresso bunu beğendiler.

CRF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 L
    Dostum bende gym'e motorla gidiyorum. haftada bir şu ürünle ;
    https://www.hepsiburada.com/motul-m2-kask-ic-temizlik-spreyi-motul-250ml-pm-otfe47335

Temizliyorum içini mis gibi oluyor kask.

Bayda uzun gidiyor 6 ay oldu sanırım bitmedi daha 2 -3 fıs yeterli 15 dk havalandır bitti.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    duş alamıyorsan salonda bunun için baf var. spor sonrası olabildiğince havluyla takıl. nabzın yüksek olduğu için terlemeye devam edeceksin ama 10 dakika kafanda havlu takılsan terlemen geçiyor zaten sonra bafını takar yoluna bakarsın. kask da hiç kirlenmez. 2-3 bafın olsa, bafını da düzenli yıkarsan oldu bitti.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Her aman en az bir tane ask için buff olsun. Kafaya buff geçirmeden kask giyince zaten giyerken kulaklar katlanır rahatsızlık olur, yaz kış buff giymeye alıştırın kendinizi, kaskın içi temiz kalıyor hem. 2-3 tane buff kenarda dursun, bir tane buff evdeyken bile hep kaskın içinde dursun bir tane de boyna takmaya montun cebinde dursun.

Ben kaskla eve gelince kskı koyduğum yerde vizörü bir parmak açık bırakıyorum içi nemli kalmasın diye, buff da kaskın üzerinde örtülü duruyor onun da nemi gitsin diye. haftada bir çamaşır makinasına atıyorum buffları.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    spor sonrası duj almayı bi deneyin, farkı göreceksiniz.
    Helal Haram ver ALLAHIM,
    Menzilciler yer ALLAHIM...

AleniDesais - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Primavera150 - KTM DUKE 390 2020
    terlemen kesilene kadar dinlen hava al sonra bir havlu ile kafandaki ıslaklığı aldıktan sonra balaklava benzeri bone tarzı bir şey ile kullanırsan sıkıntı olmaz ben öyle yapıyorum.

Motosikleti
    MONDİAL DRİFT 125 L
    kanka öyle bir demişsiniz ki sanki biz spor çıkışı duş almıyoruz.
    Spor salonun daki duşlar ortak alan ve gerçekten tiksiniyorum orda duş almaktan..

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:34 ----------

Alıntı CRF adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum bende gym'e motorla gidiyorum. haftada bir şu ürünle ;
    https://www.hepsiburada.com/motul-m2-kask-ic-temizlik-spreyi-motul-250ml-pm-otfe47335

Temizliyorum içini mis gibi oluyor kask.

Bayda uzun gidiyor 6 ay oldu sanırım bitmedi daha 2 -3 fıs yeterli 15 dk havalandır bitti.
    biraz araştırdım dediğin gibi baya iyi sanırım bunu kullanıcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:35 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her aman en az bir tane ask için buff olsun. Kafaya buff geçirmeden kask giyince zaten giyerken kulaklar katlanır rahatsızlık olur, yaz kış buff giymeye alıştırın kendinizi, kaskın içi temiz kalıyor hem. 2-3 tane buff kenarda dursun, bir tane buff evdeyken bile hep kaskın içinde dursun bir tane de boyna takmaya montun cebinde dursun.

Ben kaskla eve gelince kskı koyduğum yerde vizörü bir parmak açık bırakıyorum içi nemli kalmasın diye, buff da kaskın üzerinde örtülü duruyor onun da nemi gitsin diye. haftada bir çamaşır makinasına atıyorum buffları.
    link atabilirmisin önerdiğin
    CRF bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı colloser adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kanka öyle bir demişsiniz ki sanki biz spor çıkışı duş almıyoruz.
    Spor salonun daki duşlar ortak alan ve gerçekten tiksiniyorum orda duş almaktan..

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:34 ----------

biraz araştırdım dediğin gibi baya iyi sanırım bunu kullanıcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:35 ----------

link atabilirmisin önerdiğin
    görsellerin linkini atayım: Her yıl denk geldikçe bazen sırf desenini beğenip aldığım oluyor. En az 5-6 tane oldu. sürekli yanımda en az 2 tane taşırım, birini boynuma takarım hem rüzgarı keser hem yazın boynumdan montun içine arı falan girmesini önler, diğerini de kaskı giymeden önce kafama geçiriyorum. Hatta bunlara alıştım, motor kullanmazken bile kışın normal mont kaban ne giyiyorsam boynuma geçiriyorum, ayrıca atkı kullanmama gerek kalmıyor soğuk havalarda.

https://www.google.com.tr/search?sxs...ih=743&dpr=1.2

Bu fotodaki buff takma şekillerinden ikincisi şeklinde direkt kafaam geçiriyorum kaskı giymeden önce.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yeri geldiği için tekrar belirteyim. Kask tercih ediyorken: Kaskın içinin komple çıkartılıp yıkanabiliyor olması bence önemli bir özellik.

Şimdiye kadar hiç baf (buf?) kullanmış değilim. Kaskın içi biraz ter kokmaya başladığında çıkarıp yıkayıp kurutuyorum makinada, yeni gibi oluyor yine.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben de önceki kaskımda yedek iç astar almıştım, kirlenince kokunca içeridekini söküp yedeğe geçiyordum, söktüğümü de yıkıyordum. Bu şekilde değiştire değiştire devam ediyordum. Yeni kaskımla (yeni dediğim 2 yıl oldu - olacak galiba...) yedek iç astar almadım, ama hiç buff'sız giymedim. Ne kirlendi ne de koktu. Yedek iç astar alma masrafından kurtuldum.

TLDR: Buff kullanın. :D

(Bende sanırım 6 tane falan var, ikili çiftler halinde kullanıyorum, kışın @espresso'nun yazdığı gibi boyna da bir tane takmak gerekiyor...)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Buff candır yaa. bir kere kullanmaya alışınca niye daha önce keşfetmemişim bunu diyor insan.
    Motor kullanmazken de karda kışta kocaman atkılar fazlalık yapıyor, kullanmayınca kabanın boyun kısmından soğuk giriyordu, kocaman atkı kullanmaya gerek yokmuş boyuna bir uf geçirmek kışın soğuk girmesini engelliyor.

Kask giyerken buff olmadan giydiğimde ya kulaklar kaskın içinde katlanıyor tekrar düzelse bile rahatsız ediyor, buff giyince kask kafaya daha rahat geçiyor, hem saçlar da derli toplu kalıyor.

Buff güzel bir icat, alın, kullanın.
    colloser ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    MONDİAL DRİFT 125 L
    görsellerin linkini atayım: Her yıl denk geldikçe bazen sırf desenini beğenip aldığım oluyor. En az 5-6 tane oldu. sürekli yanımda en az 2 tane taşırım, birini boynuma takarım hem rüzgarı keser hem yazın boynumdan montun içine arı falan girmesini önler, diğerini de kaskı giymeden önce kafama geçiriyorum. Hatta bunlara alıştım, motor kullanmazken bile kışın normal mont kaban ne giyiyorsam boynuma geçiriyorum, ayrıca atkı kullanmama gerek kalmıyor soğuk havalarda.

https://www.google.com.tr/search?sxs...ih=743&dpr=1.2

https://cdni.llbean.net/is/image/wim...rod/A0211793_2
    Bu fotodaki buff takma şekillerinden ikincisi şeklinde direkt kafaam geçiriyorum kaskı giymeden önce.

HERKESİN BU KADAR KULLANDIĞINI BİLMİYORDUM :D
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    inşaat işçisiyim ve iş elbiselerim inanılmaz tozlu oluyor, öyle böyle değil, birinin gelip üzerime üflemesi bile böyle motoru yanan arabanın mavi duman atması gibi toz çıkmasına sebep olur elbiselerimden... bütün gün pislik içinde kaldığım halde üşümedikçe buff muff takmıyorum, zaten içi sökülüyor bendeki kaskın, benim rahatlığım kaskın kirlenmesinden daha değerli, çok kirlenince yıkıyorum ben.

bak şöyle yapacaksın;

1- öncelikle kettle içine suyu dolduracaksın ve düğmeye basacaksın suyun hararet yapması(kaynaması) için.
    2- kettle su kaynatmasını beklerken kaskın içini komple sökeceksin.
    3- bir maşraba bulacaksın ve kasktan söktüğün itemleri maşrabanın içine atacaksın
    4- maşrabanın içine sıvı bulaşık sabunu pril dökeceksin bir kaç çorba kaşığı kadar ve yarıdan biraz az olacak şekilde musluk suyu koyacaksın.
    5- kettlen de kaynayan suyu ilave edeceksin ama dikkat et 70 dereceleri fazla geçmemesi gerek yani elini içinde zar zor tuttuğun bir sıcaklıkta olacak su...

bu dediklerimi yaptıktan sonra biraz karıştır ki köpürsün, ondan sonra 10 dakika falan beklet. sonra su soğuyunca yine elini zar zor tutacağın dereceye gelecek vaziyette sıcak su eklemesi yap...

yani yarım saat kadar prilli sıcak su içinde beklet, kirler çözülür gider ve sonra durulama yap ve evin balkonunda yada banyoda bu kaskın sökülen itemlerini ellerin ve kolların yardımı ile "merkez kaç" kuvvetini kullanarak kaba suyunu savur etrafa, sonrasında saç kurutma makinesini en düşük ayarda bunlara daya ve kurusun...

sonra kaskın içine tak ve devam et... ben yıllardır bu ilkel yöntemi kullanıyorum... belki bir gün sıkılırsam yada gına gelir ise daha verimli bir yönteme başlayabilirim.

not: kasktan sökülen itemleri hiç bir şekilde yıkarken ovuşturma ve kurutur iken de sıkma... böyle hareketler itemlerin dikişlerini sökebilir yada en iyi ihtimal ile kumaşını yıpratır. olayın ana temeli sıcak suda kirler eritilir ve akıtılır. durulama yapılır, savurma yaparak kaba su atılır ve en son sıcak hava ile kurutulur.... ovuşturma ve sıkma yok.
    colloser bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    inşaat işçisiyim ve iş elbiselerim inanılmaz tozlu oluyor, öyle böyle değil, birinin gelip üzerime üflemesi bile böyle motoru yanan arabanın mavi duman atması gibi toz çıkmasına sebep olur elbiselerimden... bütün gün pislik içinde kaldığım halde üşümedikçe buff muff takmıyorum, zaten içi sökülüyor bendeki kaskın, benim rahatlığım kaskın kirlenmesinden daha değerli, çok kirlenince yıkıyorum ben.

bak şöyle yapacaksın;

1- öncelikle kettle içine suyu dolduracaksın ve düğmeye basacaksın suyun hararet yapması(kaynaması) için.
    3- bir maşraba bulacaksın ve kasktan söktüğün itemleri maşrabanın içine atacaksın
    4- maşrabanın içine sıvı bulaşık sabunu pril dökeceksin bir kaç çorba kaşığı kadar ve yarıdan biraz az olacak şekilde musluk suyu koyacaksın.
    5- kettlen de kaynayan suyu ilave edeceksin ama dikkat et 70 dereceleri fazla geçmemesi gerek yani elini içinde zar zor tuttuğun bir sıcaklıkta olacak su...

bu dediklerimi yaptıktan sonra biraz karıştır ki köpürsün, ondan sonra 10 dakika falan beklet. sonra su soğuyunca yine elini zar zor tutacağın dereceye gelecek vaziyette sıcak su eklemesi yap...

yani yarım saat kadar prilli sıcak su içinde beklet, kirler çözülür gider ve sonra durulama yap ve evin balkonunda yada banyoda bu kaskın sökülen itemlerini ellerin ve kolların yardımı ile "merkez kaç" kuvvetini kullanarak kaba suyunu savur etrafa, sonrasında saç kurutma makinesini en düşük ayarda bunlara daya ve kurusun...

sonra kaskın içine tak ve devam et... ben yıllardır bu ilkel yöntemi kullanıyorum... belki bir gün sıkılırsam yada gına gelir ise daha verimli bir yönteme başlayabilirim.

not: kasktan sökülen itemleri hiç bir şekilde yıkarken ovuşturma ve kurutur iken de sıkma... böyle hareketler itemlerin dikişlerini sökebilir yada en iyi ihtimal ile kumaşını yıpratır. olayın ana temeli sıcak suda kirler eritilir ve akıtılır. durulama yapılır, savurma yaparak kaba su atılır ve en son sıcak hava ile kurutulur.... ovuşturma ve sıkma yok.
    Fatih kardeşim rahatımı bozamam demişsin de sadece okuması bile içimi daralttı. Pire için yorgan yakmak gibi bir şey olmuş. Buff kullanmak o kadar rahatsız bir şey değil. Bir dene istersen...
    espresso ve colloser bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT

bak şöyle yapacaksın;

70 derece demişsin elini içinde tutmaktan bahsetmşsin, 50 derece üstünde 3. derece cilt yanıkları oluşur kısa sürede. eğer içine l sokulacaksa 45 dereceyi geçmemesi tavsiye edilir sıcak suyun. Aman dikkat, sıcak su yanığı çok pistir, fena acıtır.
    colloser bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike

bak şöyle yapacaksın;

Bu ne böyle yarısı klasik sözcük, yarısı ecnebi sözcük.

Kettle hadi günlük dile girdi bir şekilde de maşrapa ve item'ı aynı yazıda görmek ilginç geldi.
    espresso, GoGi ve gurcanozturk bunu beğendiler.
    May the Force be with McLaren Mercedes

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    70 derece demişsin elini içinde tutmaktan bahsetmşsin, 50 derece üstünde 3. derece cilt yanıkları oluşur kısa sürede. eğer içine l sokulacaksa 45 dereceyi geçmemesi tavsiye edilir sıcak suyun. Aman dikkat, sıcak su yanığı çok pistir, fena acıtır.
    Insan elinin derisi 39 derece ustunde zarar gorur benim bildigim, 70 nedir
    colloser ve espresso bunu beğendiler.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    yahu neyse işte sizde varya, bazen çok garip davranıyorsunuz. yeni kaynamış suya koymasın diye öyle dedim, sonuçta kask içi malzemelerde plastik bölgeler var... bizim giydiğimiz elbiselerde iç çamaşırlar 90 derecede yıkanıyor... yani 70 dereceyi nereden çıkardım biliyor musunuz? insan hücresinin dayanamayıp ölmeye başladığı sıcaklık 70 derece... ama ona anlık olarak dayanır.

ben buff muff takmıyorum kardeşim, kaskın içini söküp bulaşık sabunu ile yıkayıp kurutup geri takıyorum ve kask sanki ilk gün ki gibi kabarıyor içi ve kafaya daha sıkı oturuyor, güzel oluyor...

üstünüze daha önce sıcak çay dökülmedi mi? kaynar su yakar ama öyle bir anda değil...

insan eli 39 derecenin üzerinde zarar görür mü? test ettik mi bunu peki? bende lehim istasyonu var, havyası ve sıcak hava üflemesi 50 dereceye iniyorsa bir deneme yapacağım onda.

şu anda hepinizin koltuk altı ısı derecesi 37... elleyin bakalım eliniz rahatsız olacak mı? 2 yada 3 derece fazlasını düşünün... bazen güldürüyorsunuz beni.

edit: havya 200 derece altına inmiyor, ısı üfleme kısmıda 100 derece altına inmiyor... 100 derece de elimi önünden geçirdim bir kaç kez, ilk çarpmada hissetmiyorsun bile... 70 derece suya elini soktuğunda da elimiz onu anlık olarak 70 derecenin altına çekeceği için ilk anda zarar olmayacak. sonradan can yanar ve elini çekersin.

elbiseler iç çamaşırlar 90 derece de bile yıkanıyor... kask içi malzemeler de zarar görebileceği için 40 derece üstü problem olabilir ama ben yıllardır 60 derece civarı yapıyorum sorun olmuyor... renk falan da atmadı.

edit: bir pril kaç para biliyor musunuz?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler