Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Motovento
    REKLAM ALANI

Bugün hayırlısıyla ilk motosikletimi aldım. Ancak ehliyetim olmadığı (almaya da vaktim olmadığı) için motor yaklaşık 8 ay kadar evde yatacak. Bu süre zarfında akünün kutup başlarını sökmem dışında bir tavsiyeniz var mıdır? İçindeki yağın vaziyeti ne olur? Servisine sorduğumda ilk bakımına olması gerekenden 100-200 km önce gidersin , bir şey olmaz dediler ama pek emin olamadım açıkçası.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Uzmanı değilim ama ustamın söylediği şöyleydi:
    1. Kutup başları sökülecek
    2. Benzin deposu tamamen doldurulacak
    3. Arada bir hareket ettirilerek lastiklerin aynı noktalardan baskı görmesi engellenecek
    4. İlk çalıştırmadan önce yağı değiştirilecek
    5. İlk çalıştırmada yağın motor içinde hareketi sağlanması için rölantide bekletilecek
    6. Kuru bir yerde muhafaza edilecek
    7. Beklediği yerde altında karton vb nemi çekecek malzemeler olacak
    8. Bırakmadan ve ilk çalışmadan önce zincir iyice temizlenip yağlanacak
    tommygun ve tecrube0 bunu beğendiler.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Ben olsam bu sekiz ayı yakınlarda trafiğe kapalı bir alan varsa, burada fren slalom çalışmaları yaparak geçirirdim. Hem motorun rodaji güzel olur hemde kapalı alanda kendini geliştirebilirsin. Aslında bu kapalı alan çalışmasını her motorcunun yapması lazım.
    yamtareroglu bunu beğendi.

Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam bu sekiz ayı yakınlarda trafiğe kapalı bir alan varsa, burada fren slalom çalışmaları yaparak geçirirdim. Hem motorun rodaji güzel olur hemde kapalı alanda kendini geliştirebilirsin. Aslında bu kapalı alan çalışmasını her motorcunun yapması lazım.
    Hocam üniversite için il dışına çıkıcam, mecburen motor evde yatacak. Çalışabilecek vaktim olsa direkt ehliyete de yazılıcam ama maalesef mümkün değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:52 ----------

Alıntı soo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzmanı değilim ama ustamın söylediği şöyleydi:
    1. Kutup başları sökülecek
    2. Benzin deposu tamamen doldurulacak
    3. Arada bir hareket ettirilerek lastiklerin aynı noktalardan baskı görmesi engellenecek
    4. İlk çalıştırmadan önce yağı değiştirilecek
    5. İlk çalıştırmada yağın motor içinde hareketi sağlanması için rölantide bekletilecek
    6. Kuru bir yerde muhafaza edilecek
    7. Beklediği yerde altında karton vb nemi çekecek malzemeler olacak
    8. Bırakmadan ve ilk çalışmadan önce zincir iyice temizlenip yağlanacak
    Orta sehpada beklerken lastiklere birşey olmaz diye düşünüyorum. Zaten fabrika çıkışlı lastikleri kullanacağım zaman direkt değiştiricem.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı TNtflich adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam üniversite için il dışına çıkıcam, mecburen motor evde yatacak. Çalışabilecek vaktim olsa direkt ehliyete de yazılıcam ama maalesef mümkün değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:52 ----------

Orta sehpada beklerken lastiklere birşey olmaz diye düşünüyorum. Zaten fabrika çıkışlı lastikleri kullanacağım zaman direkt değiştiricem.
    Yine de lastiklerin altına tahta karton gibi bir şeyler koyun yerden nem çekmesin. Ben motoru kışın 3-5 ay kullanmayacağım zaman kapalı otoparkta lastiklerin altına strafor köpük levha koyuyorum.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Akü kötü durumdaysa kutup başını söksende 8 ayda pert olur , derin deşarj olmaması için 2-3 ayda bir sarj edilmesi gerekir , depoyu doldurup bırakırsan pas sorunu olmaz ama buda biraz ortama bağlı , güneş görüyorsa depo bir ısınıp bir soğuyacak ve içinde oluşan buhar suya dönüşecektir , lastikler ise uzun süre yük altında aynı noktadan yere baskı yaparsa tabanı düzleşir , sökme imkanın yoksa lastik hava basıncını çok yükselt bırak , mesela normalde 36 ise 40 uygula , imkan varsa motoru sehpaya al lastikleri sök..

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü kötü durumdaysa kutup başını söksende 8 ayda pert olur , derin deşarj olmaması için 2-3 ayda bir sarj edilmesi gerekir , depoyu doldurup bırakırsan pas sorunu olmaz ama buda biraz ortama bağlı , güneş görüyorsa depo bir ısınıp bir soğuyacak ve içinde oluşan buhar suya dönüşecektir , lastikler ise uzun süre yük altında aynı noktadan yere baskı yaparsa tabanı düzleşir , sökme imkanın yoksa lastik hava basıncını çok yükselt bırak , mesela normalde 36 ise 40 uygula , imkan varsa motoru sehpaya al lastikleri sök..
    Motoru sıfır aldım. Aküde o açıdan sorun olmaz diye düşünüyorum. Baya evin içinde odamda muhafaza ediceğim için güneş yağmur nem de olmaz. Sonuç olarak:
    -kutup başları sökülecek
    - depo fullenecek
    -orta sehpaya alınacak

Bunların dışında yapılması gereken birşey var mıdır? 8 ayın sonunda bu motoru çalıştırırken ekstradan yapmam gereken işlemler nelerdir? Rodajında herhangi bir farklılık olur mu?

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Genel yapılacaklar diğer üyelerce yazılmış. Bunun dışında fren ve debriyaj manetleri içine, start butonu ve korna butonu içine, anahtar yuvasına, arka fren ve ayak debriyaj kolunun oynak yerlerine azıcık WD40 ya da sıvı gres yağı sıkın o şekilde bırakın.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Uzun süre bekleyen benzinli değiştirin derler ama hiç yapmadım. Bir depo benzini çöpe atmak bana doğru gelmiyor. Ben depoyu boş bir şekilde bırakıyorum, çalıştırır çalıştırmaz benzinliğe gidip depoyu fullerim.

Bence aküyü falan sökme en sağlıklısı depoyu fule yağı deyiştir haftada bir kez çalıştır lastikleri biraz fazla şişir ve orta sehpeya al terkerin altına ufak bi takoz koy

Motosikleti
    Artık Yok...
    Hiç bir şey olmaz aküyü sök branda at lastikleri yerle temas ettirme tamamdır onlarca arkadaşımın motorları kendi motorlarım 3 sene 5 sene yattı 8 aydan hiç bir şey olmaz ..

Zamanında polisten çıkma cbx750 im vardı toplarım diye aldım çokta güzel topladım da ama 5 sene kapıda yattı hatta ne branda ne bir şey yağmur kar hepsi üstüne yağdı en son toplamaya karar verdim arkadaşın açık kasa kamyonete attık ustam depo daki benzini boşalttı yağı dökdü bir tur yağ gezdirip onuda dökdü yağını koydu benzini koydu bujiler yenilendi sıfır akü takıldı karbüratörler temizlendi takıldı paslı yerler pas sökücü vuruldu çıkmayanları boyadık siyaha motor marş verdik tek marşda çalışmıştı sonra sı hem sürdüm hem topladım sonrasında satttım Kayseri’ye sattığım arkadaş da benim gibi ikinci motor aldı halada onda motor ara sıra sohbet ediyoruz…

Arkadaşımda 94 model goldwing 1500 var 2001 de motor arızalı aldı bir kaç sorunu daha vardı bedava fiyatına aldı trafikten çekti apartmanın altına koydu üstünde ne branda ne bir şey nerdeyse 20 sene yattı motor pandemide vakit buldu topladı şimdi tam koleksiyonluk makine oldu tıkır tıkır çalışıyor ..
    Gouranga bunu beğendi.

Motosikletin kullanım kılavuzunda " 15 gün veya daha fazla kullanılmamak üzere muhafaza edilecek motorun benzin deposu ve yağı boşaltılmalı" gibi bir ifade gördüm. Ama sizin de dediğiniz gibi bir çok yerde depo fullenmeli deniyor. Kafam karıştı açıkçası

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)