Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Her tecrübeli abilerim ablalarım yorum yaparsa çok memnun olurum

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba ismim Asaf kendime arora cappucino 125cc modelini aldım daha önce motosikletim yoktu ve haliyle km tecrübem sıfır.İstanbulda yaşıyorum ve motorumu aldım ekipmanlarımı aldım trafiğe koyuldum.Trafikte,sokak aralarında,dar sokaklarda,heyecan yapmam,içimdeki o hafif gerginlik vs olması normal midir?Bu aradan geçer miyim heyecanı,şehiriçinde sokaklarda zaman zaman virajları olduğundan daha geniş almam,sola dönerken ki rahatlığımın sağ da olmaması ve ufaktan da olsa kayıp düşerim korkusu.Bunlar zamanla geçecek şeyler mi sizce? Hayatımda ilk kez motosiklet alıp istanbul yollarındayım.Bu denge problemleri,özgüven problemleri normal midir ve zamanla geçicek midir sizce? Kişisel yorumum inanın gereğinden çok daha fazla yük ve sorumluluk alıp güvenli bir şekilde yollarda ilerliyorum ama tabii ki her şey gün geçtikçe daha iyiye gidecektir.Yorumlarınız için teşekkür ederim.

GÜNCEL HAYAT KM TECRÜBESİ : 120KM

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ohhooo ben ilk birkaç ay E5'e çıkamadım korkudan. İlk uzun yolum sahilden Kızıltoprak-Pendik güzergahıydı, artık sen hesap et geçmiş durumumun vahimliğini.

Tüm sıkıntıların zamanla çözülecek şeyler, kapalı alan eğitimini ihmal etme, sonrasında motoruna da güvenmen gerek. İyi lastik al, böylelikle biraz daha iyi hissedersin kendini. Motorunun da huyunu suyunu, nerede ne tepki vereceğini zamanla çözdün mü o korkuların minimuma iner.

Hafif bir korku iyidir, gereksiz risk almaktan kurtarır. Lakin o korkunun dozunun artmasıyla beraber donup kalıyorsanız, vücudunuz fizyolojik anlamda garip garip tepkiler veriyorsa o iş kötü, çok tehlikeli.
    Kural [ Z ], espresso, levend84 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Ehliyetinizi de aldıysanız ilk iş lastiklerinizi değiştirin, ANLAS' ın WinterGrip2 modelinde sizin ebatlara uyan varsa paraya kıyıp alın takın. Motosikletin karakteri ve yol tutuşu iyileşecek, bu da öz güveninizi arttıracak, korku etkisini azaltacak ve sorunlarınızı azaltacaktır.

Dönüşlerde saddece gözünüzü değil ısrarla başınızı döneceğiniz yöne çevirin. Kollarınız her zaman gevşek olsun, elcikleri çok sıkmadan sürmeye gayreet edin. Bunları yaptığınızda sorununuz azalacaktır.

Eğer ki dönüşlerde dışarı doğru açılıyorsanız dönmeden önce hızınızı biraz daha düşürüp dönüşe başlayın. Böylelikle hem risk hem de sorununuz azalır...
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Cesaret edebilcegin kadar kullanacaksin,otomobilde de motosiklettede boyledir.ben mesela otomobil kullanirken rahatim,motosiklette hep tedirginim.gayet nornal seyler bunlar

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "bu aradan gecebilir miyim" sorusunu soruyorsan zaten motosikleti kuralsız kullanıyorsun demektir.

Hepimiz aralardan geciyoruz ancak yeni başladıgın zaman daha alısmadan aralara girmeye calısıyorsan büyük sıkıntı.
    espresso bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Genç arkadaşım, geçtiğin yollardan hepimiz geçtik. Bu nedenle şunu hatırlatmak isterim. " Kendi tecrübesinden ders alan insan akıllıdır." Fakat " Başkalarının tecrübesinden ders alan insan daha da akıllıdır."

Bu nedenle temel /ileri kapalı ve road craft açık alan eğitimlerini muhakkak al. Ekipmana verdiğin para kadar, hatta daha da önemli. Dönüşlerde nasıl ve nereye bakacağını öğrenirsen motosiklet hakimiyetinin büyük bir kısmını çözmüş olursun. Bunu acemi iken, eğitimle öğrenirsen kısa sürede çok iyi ve bilinçli bir motosiklet sürücüsü olursun. Yaz geliyor. Muhakkak bahsettiğim eğitimleri acilen al.

Şöyle söyleyim, arkadaşım ile birlikte bu eğitimi aldık. Kendisinin sen de 200 ben deyim 300 bin km tecrübesi vardı(çocukluğundan bu yana kullanıyor) Eğitimden sonra sözü şu oldu "ben motor kullanmıyormuşum" O kadar fark ediyor yani.
    espresso bunu beğendi.

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    bende yeni sayılırım benim tecrübem 6700 km civarı.
    yeni yeni aralara girmeye başladım.
    hala bazen virajlara hızlı ve geniş girip virajın ortasında farkettiğim oluyor.(mecburen bakışı olması gerekenden daha içeri çeviriyorsun)
    hafif bir kayıp düşerim korkusu her zaman var,o geçmiyor. ama olması iyi bişey her zaman azıcık korkmak gerekiyor.

bazı korkuların zamanla motora hakim olabildiğini görünce geçecek dert etme
    GoGi bunu beğendi.

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için gün geçtikçe daha da hakim oluyorum motora,arkamda artçı varken özellikle bu viraj problemleri denge problemleri tekrarlayabiliyor.Bakalım zamanla görücez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

Yorumun için teşekkürler abi,Eğitimi en kısa zamanda almaya çalışıcam hem ilerisi için hem daha iyi bir sürüş için motosiklet yükselttiğimde vs.Bu problemlerde zamanla geçer diye düşünüyorum,dengedir,virajdır vs.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı motorcugenc5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için gün geçtikçe daha da hakim oluyorum motora,arkamda artçı varken özellikle bu viraj problemleri denge problemleri tekrarlayabiliyor.Bakalım zamanla görücez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

Yorumun için teşekkürler abi,Eğitimi en kısa zamanda almaya çalışıcam hem ilerisi için hem daha iyi bir sürüş için motosiklet yükselttiğimde vs.Bu problemlerde zamanla geçer diye düşünüyorum,dengedir,virajdır vs.
    Aman haa, daha tam motora hakim hissetmezken bir de artçı taşımayın, onun sorumluluğunu almayın. Çok daha tehlikeli.
    tommygun ve xtrafrozen bunu beğendiler.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Sevgili motorcugenc5 ,

En azından 6 ayı devirene kadar arkana artçı alma, daha da önemlisi hayır işi degilse erkek artçı hiç alma

espresso bunu beğendi.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler