Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBR 125R (2010) 4.8 Litre/100 km ??? Sorun ne olabilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khaneqi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Merhabalar, depomu fulledim 161 km yol yaptım ve tekrar depomu fulledim 7.75 Litre benzin aldı, kısa bir hesapla 100 kilometrede 4.8 litre benzin yaktığımı hesap ettim araştırmalarımda genel olarak 3-3.5 litre arası yakıyorlar.

Eksantrik milim değişecek tamirci yamulmuş dedi motor yağ yakıyor 2-3 ayda bir takviye yapıyorum bunun haricinde motorda sorun yok. Sizce bu 2 sorun +1.5 Litre farka sebep olur mu?

Sübap ayarı yapıldı. bazen artçılı bazen agresif kullanıyorum hep şehir içi. başka cbr'a binmedim 9bin devirlerde motor zorlanmaya başladığı için vites yükseltiyorum, üst limit 11.

Sizce nerelerine bakmam gerek yakıt tüketimini etkileyen diğer faktörler ne olabilir. yoksa bu değerler normal mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    her benzin alışta km bilgisini ve benzin fişindeki litre bilgisini https://www.fuelly.com/ gibi bir uygulamaya girerseniz bir kaç depo sonrasında çok güzel ortalama istatistikleriniz olur.
    ya da km bilgisini ve aldığınız litreleri basit excel dosyası ile de yapabilirsiniz.
    depoyu her fullemede bazen pompa erken durur bazen geç durur, bir kaç kez doldurup her doldurmadan aldığınız litreyi ve km bilgisini not alıp hesaplarsanız daha doğru bir ortalama çıkar.

Motosikleti
    CBR 125R
    siteye kaydoldum da çok bir şey değişeceğini düşünmüyorum 4.5-4.8 arası diyeyim ortalamaya benzinle başa çıkamayınca ölçmeyi düşündüm zaten.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Düşük cc motosikletlerle belli bir hızı korumak için yüksek devir çevirmek gerekiyor. Siz de 9-11000 devir aralığında vites değiştirdiğinizi söylediğinizden yakıt tüketiminizin yüksek olması bence normal. Ayrıca hava filtrenizin değişim zamanı gelmiş olabilir, belki lastik ve zincir dişli takımınızın da yenilenme zamanı gelmiş olabilir, rüzgara karşı sürüyorsanız o da etkiler.

Ben 150 cc motorla ki şehir içi bile 2 - 2,5 lt yakardı, uzun yola çıktığımda 4 -4,5 lt yaktırmıştım.
    espresso ve MekoZeko bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR 125R
    Tekrar ölçüm yaptım toplam 15.5 litre benzin yarısında eksantrik mili değişti. 426km yol yapmışım. 100 kilometrede 3.63 kilometreye denk geliyor. şu an tekrar ölçüm yapıcam daha da düşeceğini düşünüyorum lakin motosikletim yağ yakıyormuş 1 litre yağı 1 haftada yaktı sadece motoru açma ücreti 1000 lira onu yaptıracak durumum yok yakıt tüketimim yağ yaktığı için de azalmış olabilir.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı Khaneqi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar ölçüm yaptım toplam 15.5 litre benzin yarısında eksantrik mili değişti. 426km yol yapmışım. 100 kilometrede 3.63 kilometreye denk geliyor. şu an tekrar ölçüm yapıcam daha da düşeceğini düşünüyorum lakin motosikletim yağ yakıyormuş 1 litre yağı 1 haftada yaktı sadece motoru açma ücreti 1000 lira onu yaptıracak durumum yok yakıt tüketimim yağ yaktığı için de azalmış olabilir.
    Yağ yakımını azaltmak için 20w50 yağa geçebilirsiniz, artık önümüz yaz yağ daha kalın olacağı için yağ yakımıda azalıcaktır. Belli bir süre sizi idare edicektir.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bütün araçlarda aynıdır. Red line üzerinde veya yakınında devirle kullanırsanız fazla yakıt tüketir. Yağ yakan motor da daha çok tüketir. Fakat, hata daha çok sağ elinizde.

Motosikleti
    CBR 125R
    Merhaba cevabını çok geç gördüm benim redline 11bin-13bin arası. Benim eksantrik bozukken 9-10 bin deviri geçmiyor zaten motor, keza ben 6-7 bin devirlerde zorlandığı için vites yükselttiğimi belirtmiştim. yakıt tüketimimin yanlış kullanımdan ziyade eksantrik milimin bozulmuş olmasıyla ilgili olduğu kararına vardım yine de cevabın için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler