Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İkinci el piyasasinda tehlike çanlari caliyorrr

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Motosiklet mağazalarında 2. el motor yok.. Sıfırı zaten yok çoğu modelin..
    Yalan dolanla felaket tellalığı yapmanın alemi yok... Millet artık yatırımını araba yada motor olarak da tercih ediyor..
    Bundan sonra piyasanın çökmesi durgunlaşması gibi bir ihtimal yok..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet mağazalarında 2. el motor yok.. Sıfırı zaten yok çoğu modelin..
    Yalan dolanla felaket tellalığı yapmanın alemi yok... Millet artık yatırımını araba yada motor olarak da tercih ediyor..
    Bundan sonra piyasanın çökmesi durgunlaşması gibi bir ihtimal yok..
    Gorecem gorecem.sizi.

Atiyorum,kazasiz belasiz 50 70 bin km araliginda 2018 model bir motor bugun 6000 dolara satiliyorsa,seneye 2019 model benzer motor 4000 dolara satilacak.

Ekonomi bilimi yalan soylemezzz.turkiye dipte artik.,cikmasi da mummmmkun degil.

elde avucta anada babada olanlar da tuketildiginde el mahkum bu araclar ilana konacak.

Arz talep dengesi arz fazlasi nedeniyle bozulacak
    Bunu gormek icin Keynes olmaya gerek yok.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı ❤️Honda❤️ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gorecem gorecem.sizi.

Atiyorum,kazasiz belasiz 50 70 bin km araliginda 2018 model bir motor bugun 6000 dolara satiliyorsa,seneye 2019 model benzer motor 4000 dolara satilacak.

Ekonomi bilimi yalan soylemezzz.turkiye dipte artik.,cikmasi da mummmmkun degil.

elde avucta anada babada olanlar da tuketildiginde el mahkum bu araclar ilana konacak.

Arz talep dengesi arz fazlasi nedeniyle bozulacak
    Bunu gormek icin Keynes olmaya gerek yok.
    İşte o iş öyle olmuyor agacım. Yani halk fakirlesiyor, asgari ücretli kesim ekmek kuyruğuna giriyor diye kaymak tabakanın da serveti bitiyor sanma.

Alım gücü düşmeyen bir kesim hep var. Mesela bu ekonomik şartlarda kim sıfır araba alır ki yaw eli yüzü düzgün bir araç 600-700 bin tl den başlıyor diyoruz ama alan var. Benim tanıdık bir esnaf arkadaş gitti karısına sıfır t-roc çekti. Kendi arabası da var üstelik. Yani parası olan kesim yine yaşamaya devam ediyor. AVM ler yine dolacak, lüks oteller yine yazın zengin müşterilerini ağırlayacak, belirli bir kesim yine avrupa tatilinden selfie paylaşacak, bir kesim yine audinin içinde pudra şekeri çekmeye devam edecek!!!

Fakirlik arttı diye zengin kesim de fakirleşmiyor ki? onlar hala aynı takılmaya devam ediyorlar. Yani fiyatlar arttı diye R 1250 GS fiyatları düşecek demek ne kadar mantıklıysa, ekonomi kötü hayat pahalandı diye araç fiyatları düşecek demek de anca o kadar mantıklı.

İndirim ancak şöyle olur, devlet sıfır araç satışı teşviki için ötv indirimi yapar, sıfıra fiyatları düşünce sıfıra rağbet artar, işte o zaman 2. el araç fiyatları çok ciddi düşer. Aksi halde düşmesi zor.

Bu ülkede ötv indirimleri hariç ben araç fiyatlarının düştüğünü hiç görmedim...

Keşke ben yanılsam, fiyatlar düşse de herkes hayalindeki motora daha rahat kavuşsa
    ozanturk ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte o iş öyle olmuyor agacım. Yani halk fakirlesiyor, asgari ücretli kesim ekmek kuyruğuna giriyor diye kaymak tabakanın da serveti bitiyor sanma.

Alım gücü düşmeyen bir kesim hep var. Mesela bu ekonomik şartlarda kim sıfır araba alır ki yaw eli yüzü düzgün bir araç 600-700 bin tl den başlıyor diyoruz ama alan var. Benim tanıdık bir esnaf arkadaş gitti karısına sıfır t-roc çekti. Kendi arabası da var üstelik. Yani parası olan kesim yine yaşamaya devam ediyor. AVM ler yine dolacak, lüks oteller yine yazın zengin müşterilerini ağırlayacak, belirli bir kesim yine avrupa tatilinden selfie paylaşacak, bir kesim yine audinin içinde pudra şekeri çekmeye devam edecek!!!

Fakirlik arttı diye zengin kesim de fakirleşmiyor ki? onlar hala aynı takılmaya devam ediyorlar. Yani fiyatlar arttı diye R 1250 GS fiyatları düşecek demek ne kadar mantıklıysa, ekonomi kötü hayat pahalandı diye araç fiyatları düşecek demek de anca o kadar mantıklı.

İndirim ancak şöyle olur, devlet sıfır araç satışı teşviki için ötv indirimi yapar, sıfıra fiyatları düşünce sıfıra rağbet artar, işte o zaman 2. el araç fiyatları çok ciddi düşer. Aksi halde düşmesi zor.

Bu ülkede ötv indirimleri hariç ben araç fiyatlarının düştüğünü hiç görmedim...

Keşke ben yanılsam, fiyatlar düşse de herkes hayalindeki motora daha rahat kavuşsa
    Ahaga son cumlen guldurdu,

https://tr.sputniknews.com/20220404/...055292636.html

Senin arkadasin karisina alabilir,burdan birisi de 1250 gs adv alabilir problem yok.Satislar bicak gibi kesilmeyecek tabiki ama cok ciddi azalanacak,aha yukardaki link e bak,bu daha baslangic.

Guzel abim,ben 2016 yilinda 7 maasimla africa twin sifir aldim,yari aksesuarli..

O zamanlar oyleydi,hadi simdi beyaz yakali veya esnaf alsin alabiyomu.cok zor.

Yaaa arkadaslar hic lafi evirip cevirmeyelim.nispeten iyi maas aliyorum diyennize soruyorum ; en son antep fistigi ne zaman yediniz.,rengini bile unuttunuz olm itiraf edin.

Krizlerde super luks tuketim azalmaz,bu dogru.ama konumuzla pek ilgisi yok

Motosikleti
    Ahaga son cumlen guldurdu,

https://tr.sputniknews.com/20220404/...055292636.html

Senin arkadasin karisina alabilir,burdan birisi de 1250 gs adv alabilir problem yok.Satislar bicak gibi kesilmeyecek tabiki ama cok ciddi azalanacak,aha yukardaki link e bak,bu daha baslangic.

Guzel abim,ben 2016 yilinda 7 maasimla africa twin sifir aldim,yari aksesuarli..

O zamanlar oyleydi,hadi simdi beyaz yakali veya esnaf alsin alabiyomu.cok zor.

Yaaa arkadaslar hic lafi evirip cevirmeyelim.nispeten iyi maas aliyorum diyennize soruyorum ; en son antep fistigi ne zaman yediniz.,rengini bile unuttunuz olm itiraf edin.

Krizlerde super luks tuketim azalmaz,bu dogru.ama konumuzla pek ilgisi yok
    Alım gücü yerlerde bu zaten ortada. Ama sıfıra gücü yetmeyen 2. ele yönelir, bu her zaman böyle olmuştur.

2. eldeki sıkıntı açgözlü kesimin sıfıra yakın fiyat istemesi. Yani makul fiyat yazan kişilerin motoru hala çok rahat satılıyor. Adam 5 yaşında motorunu satacakken sıfırına bakıyor 250 bin tl, bende 220 yazayım diyor. Eeee satamazsın işte o zaman tabi.

Birde şu var, bazı modellerin sıfırı hala yok. Arkadaşa pcx alalım dedik gittik hondaya sıra varmış, isim yazdırdık, 2 aydır ne arayan var ne soran. Yani bazı modeller olsa çatır çatır satacak ama stok sıkıntısı hala sürüyor.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    yani bu pahalılık basbas bağırdı kasım ayında geliyoooorummmmm diye.görmemiş duymamış olamazsınız heralde ciddiye alan kişi sayısı azdı.hatta çevremden kimseyi motor almaya ikna edememiştim.ben şahsen bayaaa cidddiiye aldım gittim zar zor 1 hafta içinde takip ettiğim 20 tane mt09 dan 4 tane kalmıştı başka ilden getirttim ama aldım.29 kasımda 142 bin tl ye mt09 aldım 0km.şimdi dönüp bakıyorum da bu panik halim gayet mantıklıymış.hatta elimdeki motoru mt07 tutsaydım şu an para bile vermemiş olucaktım allah güç kuvvet versin motor alacaklara ve hala zirveyi görmedik diye düşünüyorum.
    tavsiyem demesi kolay tabi ama 2.el değil 0km almaları yönünde.varsın mt25 olmasın dominar olsun nk250 duke 250 vs gibi olsun 0 olsun

ozanturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ekonomide altın kural, bi kesim fakirleşiyorsa, bi kesim de zenginleşiyordur, Ben Türkiye'de aksini görmedim. Birileri fakirleştikçe karşıdaki azınlık kesim daha da zenginleşiyor.
    Böyle olunca da gidin araç bayilerine sıfır araç bulamazsınız. Mercedes araç bakıyoruz firmamıza, patronlarımızdan birisi için, aylar sonrasına gün veriyorlar. Bmw aldık x3, 2 milyonun biraz üzerinde, araçta 4 ayda geldi sıra bize. Yani ben aldığım aylıkla ay sonunu getiremiyorum, yediğim zeytini sayıyorum artık ama sayısı az olan bir kesim için zenginliğin sınırı yok. Onlara uğramaz kriz...

O yüzden şu yoruma da gıcık olurum hep, ''Ekonomi nasıl kötü, bakın sıfır araç yok bayilerde'' be arkadaş ülke 85 milyon, sanki herkes sıfır araç kuyruğunda. Krizin uğramadığı kesim 2-3 milyonluk zengin ekip, gerisi açlıkla boğuşuyor. Onlar da ucuz ekmek kuyruğunda ...
    SuleymanE ve espresso bunu beğendiler.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Motorum, arabamı şu paraya aldım şimdi şu kadar oldu diye sevinenler, sigorta, lastik, bakım ve yakıt almaya gelince de aynı sevinci gösterebiliyorlar mı merak ediyorum.
    ozanturk ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorum, arabamı şu paraya aldım şimdi şu kadar oldu diye sevinenler, sigorta, lastik, bakım ve yakıt almaya gelince de aynı sevinci gösterebiliyorlar mı merak ediyorum.
    Ancak ekonomi bilmeyen kişiler fiyatların artmasına sevinir hocam. Bazen arkadaşlar bana takılıyor, "yaw traceri bedavaya almışın, bak şimdi kaç para olmuş, ufff amma kar yaptın" gibisinden. "İyi de satıp sıfırını almak istesem traceri satınca eskiden 30 birim ekleyip sıfırını alabiliyordum şimdi 60 birim eklemem gerekiyor, ne anlamı kaldı fiyatının artmasının??" diyorum bende.

Eldekinin fiyatı artıyor ama sıfırının fiyatı aynı kalmıyor ki, o daha da fazla artıyor.

Fiyatların düşmesi için doların düşmesi lazım. Ama öyle 1-2 tl değil, en az 5-6 tl düşecek ki ülkeye giren tüm ithal ürünlerin fiyatı düşsün, işte o zaman hem sıfır hem 2. el fiyatlar düşer.

Vallahi fiyatlar düşse hiç üzülmem, çünkü sıfırları da ucuzlayacağı için aslında alım gücüm düşmeyecek hatta daha da artacak. Ben elimdeki motorumu belki daha ucuza satmış olacağım ama sıfırı da ucuzlamış olacağından sıfırını almak için daha az fark ödeyeceğim ve aslında alım gücüm armış olacak.

Fiyatların düşmesi iyidir. Ama bu ekonomik şartlarda zor gözüküyor.
    espresso ve joshua bunu beğendiler.

Kendini bu şekilde mi kandırıyorsun komikmiş.
    F54 bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    sen almazsan ben almazsam fiyatlar düşer
    he canım he kimse almaz zaten sen almayınca arkadaşlar kafanıza yatıyorsa alın geçin son 2 yıldır sen alma düşer diyenler hep daha pahalıya aldı

Motosikleti
    MT-07
    3 sene önce gidip sıfır aldım. Fiyatlar düşer mi acaba die bakıyordum, fiyatı 4'e katladı. Şimdi başına bir iş gelse yenisini alamam.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    katılıyorum.

hayalim; tracer min 125k TL olmuş. bu fiyata hayatta alamam ben bu motosikleti. para yüzünden değil, önceden motosikletin bir f/p durumu vardı. artık bunun kaldığına inanmıyorum. şimdi euro'cular gelip eşdeğer aslında falan derler ama alım gücü aynı değil. 100k tl'ye eski bir araç almak bile mantıklı görünüyor.

benim düldül; bade, 30 bin tl civarında piyasası. hadi bu neyse ama bu motosikletler bu fiyatlar etmez. satıcılar da haklı sonuçta artık herşey pahalı ama 130k tl'yi 700cc giriş seviyesi km'li motosiklete vermek tuhaf geliyor. tutarı geçtim, geçmişin emeğine hatrına yazık.

kızacak biri de yok, piyasa bu. gerçekten satılıyorlar mı bir tek onu merak ediyorum.

tekeriniz düz bassın.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen almazsan ben almazsam fiyatlar düşer
    he canım he kimse almaz zaten sen almayınca arkadaşlar kafanıza yatıyorsa alın geçin son 2 yıldır sen alma düşer diyenler hep daha pahalıya aldı
    Yaa f54 cok bos yorum yaptin yine.

Senin gibi 500 cc ustu motor kullananlar bu buhran ortaminda yavas yavas elenecek.

Zamaninda araba alanlarda elenecek,bir cogu zaten binemoyoruz bir de durdugu yerde para yiyor diyerek satmak zorunda kalacak.ama dedigim gibi kim alacak? Buyuk cogunluk benzer durumda

Su an saticilar hala kuyrugu dik tutuyor ama dik tutmayi birakip bacakkarinin arasina alacaklari zaman da gelecek.

Bugun kazasiz belasiz 2016 africayi en dusuk 11.500 dolara bulabiyosun ki km 100k bile degil.Bunu unutma, seneye sana bu basligi hatirlatacam.

Biz sirf hobi olsun diye acikogretim iktisat okuduk haci,bosuna demiyoruz yari ekonomist sayilirum diye

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    RedBull yolda kalmış Hırbo.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnşallah dediğin gibi ikini el piyasası düşer. Saçma sapan paralara satılıyor... İkinci el sıfıran pahalı anasını ya böyle saçmalık olmaz.

Ben 2018 de 2006 model araba aldım. o günkü kurdan 4000 avro ya. 3 yıl boyunca bindim 50 bin km yaptım. 2021 de 7000 avroya o günkü kurdan sattım. böyle saçmalık olmaz arkadaş

şimdi çok seki arkadaşlar çıkıp neden daha pahalıya satıtn o zaman diyecekler. Çünkü yerine araba alabilmem için alacağım arabaların hem sıfırı hem ikinci eli avro bazında bu saçma vergi sistemleri yüzünden uçtu..

ikinci el araba/motor çok daha ucuz olması lazım bizde tam tersi...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Yaa f54 cok bos yorum yaptin yine.

Senin gibi 500 cc ustu motor kullananlar bu buhran ortaminda yavas yavas elenecek.

Zamaninda araba alanlarda elenecek,bir cogu zaten binemoyoruz bir de durdugu yerde para yiyor diyerek satmak zorunda kalacak.ama dedigim gibi kim alacak? Buyuk cogunluk benzer durumda

Su an saticilar hala kuyrugu dik tutuyor ama dik tutmayi birakip bacakkarinin arasina alacaklari zaman da gelecek.

Bugun kazasiz belasiz 2016 africayi en dusuk 11.500 dolara bulabiyosun ki km 100k bile degil.Bunu unutma, seneye sana bu basligi hatirlatacam.

Biz sirf hobi olsun diye acikogretim iktisat okuduk haci,bosuna demiyoruz yari ekonomist sayilirum diye
    bayide sıfır km olmadığı sürece fiyatlar düşmez düşecek diye bekleyen arkadaşlar 2020 mart ayından itibaren araba piyasası ne durumda bilmiyor motosiklet piyasası da aynı böyle oldu bayi de sıfır km 115 k olan motosikletler sarı site de 135 140 150 civarı neden millet salak mı 20 30 40 fazla verecek isteyen bayi den sıraya girer aksesuarlı bir şekilde alır bekleyerek isteyen gider 20 fazla verir hazır plakalı alır
    2020 de 2021 de 3 tane arkadaşım sıfır km araba aldı bayii çıkışlı extra aksesuar paketli bayi elindeki aksesuarı bile sana iteliyor
    benim gibi ler buhran ortamından elenecek demişsin bu bahsettiğin kesim her zaman olmuştur ve olacaktır geçen yıllarda da büyük cc nin masrafına katlanmak istemeyen satıp küçük cc aldı
    (hatta bende tenere 660 ve spacy alpha satıp nc 750 aldım tek motor hem şehir içi hem uzun yol fakat 6 ay dayanamadım gidip paraya kıyıp hem afrika aldım 100 cc cub aldım
    bu gayet normal fakat bu kesim senin bahsettiğin kadar yüksek orada değil benim çevremde % 10 bile değil
    iktisad okumuşsun ama genellemeden kendini alamıyorsun objektif ol azıcık sen afrika twin'e binemiyorsun diye bizde mi binemeyelim kimse binmesin mi sevgili fakir kardeşim

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    çip krizi,korona,savaş,şimdide kıtlık başgösterdi.seneye kışında belliki doğal gaz ısınma vs sorunu gelicek.motor araba tedarik sorunu en az 2sene deniyor.2 milyona satıkan arabanın dokunmatik ekranı yoktr nin durumu zaten belli 10 la çarpın piyasanın durumunu.enflasyonu hiç saymaya tenezzül etmiyorum herkes memnun çünkü ses yok ülkede.alabiliyorsanız gücünüz yetiyorsa çok sıkıntıya düşmüyorsanız alın.yada 2 sene motor araba işini unutun.yada zenginsinizdir 400 500k verenler var motora o zaman sorun yok o motorlar bulunuyor çünkü nisan 2022 fp motoru aklıma gelen dominar 400 var mesela 88 bin tl miş yada nk250 55 bin tl vallaha billaha kapanın elinde kalacak modeller

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    RedBull yolda kalmış Hırbo.
    Eeee ben sana daha gecen hafta demedim mi leclerc alir diye ? Motorspor uzmani title i bosa almadim ben

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cidden piyasa canliymiş,

Kaldiran hamuduyla,kaldiramayan sapiyla diyorsunuz..

Hadi,pcx,pulsar,forzayi anlarimda,nc,tracer,vstrom iyi paralar
    Trendyol GO ve diğer firmalarda çalışmak üzere alınan 50-250cc arası scooterlar zaten piyasada çok satılmaya başladı. Benzinin 20tl ortalamsında olmasından dolayı zaten büyük cc motorları pek çıkartmaz oldu millet. Saçma sapan bir şekilde xmax gibi motorun sıfırı 100k TL'yi geçince fiyatlar geri dönülmeksizin uçtu. 2 ay önce 2.el 2021 model Honda PCX'i 56000tl'ye aldılar gözümün önünde. Dandik pulsar olmuş 54.5k tl. Cf moto 400nk'nın fiyatı galiba 99k idi. 2006 model CBF 500'e bile 75k fiyat çekiyorlar. Bu motor 12.5k'ya alıcı bulamıyordu.

En temiz çare sigorta satışından hurda motor alıp, peyderpey tamir edip trafiğe çıkartmak veya bisiklet!..
    levend84 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)