Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor son viteste devir çevirememe durumu

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motor düz yolda örnek veriyorum 4. Viteste devri tamamladım (9000 rpm redline) 5. Vitese geçtiğimde 7000 rpm civarında yada 8000 rüzgarın durumuna göre kalıyor

Yada motoru zorlamadan 7 - 8 bin rpm gibi vites değiştirsemde 5. Viteste ya toplayamıyor Ya da çok zorlanarak bir miktar daha devir alıp kalıyor

Yani daha fazla çeviremiyor şimdi yokuş yukarı olsa tamam diyeceğim de düz yolda neden öyle olur

Rüzgarın şiddeti benim kendi kilom vesayre hızda etkili olduğunu biliyorum

Bu olay doğal olarak motorun torku ile alakalı yani olağan bir durum mudur yoksa debriyaj vesayre kompresör kaçağı gibi durumlardan ötürümüdür

Motor 150 cc tvs apache

Yeni olan bir durum değil sadece gelecek olan yorumları merak edip fikir edinmek istiyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    beygir yok beygir güç yok, kırbacı vurduğunda mecali yok yani. 150cc motordan ne beklentin var
    omrozzn bunu beğendi.

özetleyeyim hocam

4 vitese kadar devir çevirebilip 5 viteste neden tamamlayamadığını soruyorum hani 4 viteste de son devirlere yakın zorlansa tamam tork güç beygir yok

yine beygir güç meselesi ise teşekkürler yorum için

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı omrozzn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    özetleyeyim hocam

4 vitese kadar devir çevirebilip 5 viteste neden tamamlayamadığını soruyorum hani 4 viteste de son devirlere yakın zorlansa tamam tork güç beygir yok

yine beygir güç meselesi ise teşekkürler yorum için
    Beygir güç meselesi yine, hava sürtünmesi, ve zemin sürtünme katsayısının artmasından ötürü. Yine beygire geldi konu

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Vitesli bisiklet gibi işte. Vitesi ne kadar ağıra alırsan pedalı çevirmek zorlaşır. Yokuş aşağı gidiyorsan ağır viteste pedalı çevirebilirsin ama düz yolda biraz zorlar. Yokuş yukarı ise çeviremezsin. Aynı durum motosiklette de var. Küçük cc motosikletlerin geneli zaten en büyük viteste son devrini göremiyor yokuş aşağı hariç. Bende de rx3 evo var 250 lik motor. 6 vitesli. Düz yolda en fazla 4. Viteste kesiciye giriyor. 5 ve 6 da kesiciye kadar çeviremiyor. Gücü yetmiyor çünkü.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Ben de 125 cc 5 vites kullandim.5 inci viteste son devre hic cikmiyodu zaten

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Araçların son hızları iki türlü limitle belirlenir.

1. Drag limited
    2. Gear limited

Birincisi sürtünme limiti, aracın gücü artık yetmiyor daha fazla ivmelenmesine. 5. vitesin sonu, aracın gücüyle çevirebileceğinden daha yukarıda. Örneğin benim arabamın son vitesinde redline'a dayanması durumunda göreceği hız 360kmh civarlarında. Hiç alakası var mı peki? :D Yok

Gear limited ise aracın son vitesinde son devrine gelmesi ve daha da gidebileceği yer varken vites artık bittiği için sın hızına ulaşmış olması. WRC araçları kısacık şanzımanlarıyla gear limited araçlara güzel örnektir mesela, 300hp araba ama ormanda kazımak için o kadar kısa şanzımana sahip ki 190-200kmh gibi bitebiliyor pili.

Yorumlar için teşekkür ediyorum hepinize bilgilendirici oldu

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)