Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gaz Kelebek Swichi

Motovento
    REKLAM ALANI

motor modeli tvs apache rtr 150

arkadaşlar bildiğim kadarıyla gaz verirken karbüratör deki kelebekle bu Gaz Kelebek Swichi aynı anda hareket ediyor yani çubuk ne kadar uzarsa ona göre CDI ya bilgi gönderiyor ve ateşleme ona göre yapılıyor

Ben multimetre ile test edeyim dedim kitapçıkta "multimetre ile sürekliliğini" kontrol edin diyor

test esnasında çubuk içindeyken sürekli ötme sesi var çubuğu çektikçe 5 mm kadar ses devam ediyor sonra kesiliyor halbuki resme göre halkalı kısma kadar yolu var

yine bildiğim kadarıyla ses kesildiğine göre multimetreye göre elektrik akışı kesiliyor

bu resimde içindeki devre görüldüğü üzere 5 mm kadar sonra sol tarafta kesinti var

benim sorum ise madem ilk resme göre çubuk halkalı kısma kadar sınırı yani gazı tam açtığımda o konumda olacak peki neden 5 mm kadar çektiğimde elektrik akışını yani CDI a sinyal gönderimi bitiyor.

Bu konuda gerçekten bilgisi olan arkadaşlar yada yorumlayabileceklerden cevap bekliyorum teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Karburatörün ve cdi baglantisinin detayli fotosunu çekersen,bir yöntem öneririm.

Tps yi iptal edip,sistemi düzleyip kullanabiliriz rtr180 de oldugu gibi.(rtr180 düz sistem kullaniyor)cdi beyin kutusuda ayni,zaten benim cdi de boşta soket(hazirlik tesisati mevcut)buyuk ihtimal, sendeki sistemi karaduzene ceviririz.

Hint forumlarinda,tps den şikayetci çok uye vardi,zaten firma 160 ve 180 de bu sistemden vazgecti.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Çok emin değilim ama motor kritik devire yaklaşınca ateşlemeyi kesmesi için olabilir..
    omrozzn bunu beğendi.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karburatörün ve cdi baglantisinin detayli fotosunu çekersen,bir yöntem öneririm.

Tps yi iptal edip,sistemi düzleyip kullanabiliriz rtr180 de oldugu gibi.(rtr180 düz sistem kullaniyor)cdi beyin kutusuda ayni,zaten benim cdi de boşta soket(hazirlik tesisati mevcut)buyuk ihtimal, sendeki sistemi karaduzene ceviririz.

Hint forumlarinda,tps den şikayetci çok uye vardi,zaten firma 160 ve 180 de bu sistemden vazgecti.
    internete bakıyorum da hocam bunların 5 kablolu olanları var bide benimki gibi 2 kablolu olan var fark ne acaba bu bilgiye ulaşamamak canımı sıkıyor :D

Düz sistem derken hocam resimdeki aparatı mı iptal edicez anlamadım işe yarıyorsa sistemi bozmayalım gerçi yukarıdaki resimlere bakarak ne anlatmaya çalıştığımı anladıysanız zaten sistemin kendisi saçma orası ayrı

Gaz kolunu ufak çevirdiğimde yani 1 viteste kalkış yapacak kadar zaten çubuğun konumu son resimdeki yeri (kırmızı ok ile belirttiğim) geçmiş oluyor yani devre kapanıyor yada açılıyor (demek istediğim) cdı a giden sinyal olmuyor

e demek ki sadece kalkış esnasın damı acaba o kısmın bir faydası var biraz detay istiyorum affınıza sığınarak

taktım bu olaya çünkü

sizin CDI boşta derken o gaz kelebeği konum sensörü denilen kırmızı aparat mı boşta demek istediniz komple CDI mı boşta

resim çekmeyi bi deneyeyim bütün bağlantıları söktüm çünkü

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)