Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İkinci motor için sigorta

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaslar ikinci bir motosiklet uzerimize aldigimizda sigorta primi artar mi? Ya da devlet srn motor mu alip satiyorsun deyip vergi koyar mi? Arkadasima motor alacagiz fakat bazi nedenlerden oturu uzerine yapamiyor. Benim uzerime olursa bu konularda bana ne gibi sorunlar yasatir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Yaptirtma!! Kaza olur senden sorarlar bela olur senden sorarlar priminin artmasi ayri bir hikaye.kesinlikle yaptırtma
    espresso bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı okancaytasi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ikinci bir motosiklet uzerimize aldigimizda sigorta primi artar mi? Ya da devlet srn motor mu alip satiyorsun deyip vergi koyar mi? Arkadasima motor alacagiz fakat bazi nedenlerden oturu uzerine yapamiyor. Benim uzerime olursa bu konularda bana ne gibi sorunlar yasatir?
    Sigorta primi çok fazla etkilenmez, hiç etkilenmez diyebilirim(bildiğim kadarı ile). Devlet ise 2 motosiklet için buna fazladan vergi koymaz. Sorunlar bunlar değil.

Arkadaşınız o motosikletle herhangi bir olaya veya kazaya karışsa, hatta o kazada kendisi haricinde kimseye zarar dahi gelmese sorun yaşarsınız. Birileri bırakın gerçek kazayı, gerçekte olmayan bir olayı sanki olmuş gibi veya olan bir olayı abartarak lanse edip rapor tuttursa, hastanede TK olarak işletse ve sizin plakayı verse kazayı yapıp kaçan siz olursunuz, hakkınızda ayrıca kamu davası da açılır uğraşırsınız.

Bu tip bir durum varsa mutlaka ayrıca bir sözleşme yapılmalı ve taraflar tarafından imzalanarak her iki tarafça da saklanmalı. Tıpkı bir araç kiralama sözleşmesi gibi bir sözleşme hazırlayarak kira bedelini 1TL gibi sembolik bir rakkam koyarak bu işlemi yaparsanız canınızın bu tip sorunlarda yanma ihtimali oldukça düşecektir. Ayrıca motosikletin parasını veren şahıs da motosikletin size değil kendisine ait olduğunu bir şekilde belgeleyebilmek veya belki de konuyu doğrudan nakit borç olarak göstermek kaydı ile malın sahipliğini iddia edebilmelidir.

Bu tip konularda "güven ilişkisi" ne dayalı hareket edilirse arkadaşlığınızı bitirip sizi birbirinize düşman edebilecek sıkıntılar yaşanabilir. O yüzden her iki taraf da durumu sabitleyecek ve tarafları tanımlayabilecek şekilde hareket etmelidir.

Ben olsaydım sizin için karşı tarafa "Bireysel araç kiralama sözleşmesi" gibi birşey hazırlar, karşı tarafın da motosikletin aslında ona ait olduğunu ve alım parasının kendisince karşılandığının beyan edildiği bir yazı ile tarafları kaleme alırdım.
    espresso bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Sigorta hesaplanırken her araç için sıfırdan yani 4ncu basamaktan başlanıyor. Hasar ve hasarsızlık aktarımı kaldırıldı diye biliyorum. Yani sigortanız etkilenmez ama başkasının kullanacağı aracın ruhsat sahibi olmak yukarıda yorumlarda bahsedildiği üzere biraz sakıncalı.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Tahminim arkadaşınızın bir borcu var o yüzden ruhsatı üzerine alamıyor.

Bu seferde alacaklılara haksızlık olmuyor mu?

Başka bir nedeni varsa her neyse yine karşı tarafa haksızlık oluyor ve sizde bu haksızlığa ortak olmuş oluyorsunuz.

Kısacası böyle bir işe aracı olmayın.

Kaza bela kısmı zaten söylenmiş onu söyleme me gerek yok.
    Mr.wind ve DickName bunu beğendiler.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Sigorta kısmı mühim değil plakasına yazılan her ceza size tebliğ edilecek, kaza vb durumlarının da sıkıntılı olduğu malum zaten.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)