Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

katalizör giriş çıkışı ne yönde

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar bu kısımdan egzoz gazı çıkış mı yapıyor yoksa motor bloğuna hava girişi mi oluyor

buradaki

A noktası hava kutusu B noktası motor bloğuna gidiyor şimdi A dan B ye mi B den A ya mı geçiş oluyor
    motor hava tahliyesi gibi bir şey okudum

tam olarak ne olduklarını anlamak istiyorum teşekkürler

"tvs apache rtr 150 kitapçıkta anlatımını bulamadım"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Dostum,

Yukaridaki 1. Resim ile 2.resimdeki unsurlar birbirinden farkli.

1.Resim:Egzoz gazi geri dönuşum(o boruyu takip edersen dogrudan siyah metal boğazli bir filtreye oradan da şase ye bagli regulatore gider)

Giriş olmaz bu sistemde,sadece çikiş olur,buradaki onemli durum,örnek,eğer sen bu sistemi körlersen motorun çalisma ritmi bozulur,yakit tuketimi artar,supaplar fazladan korbona maruz kalir.

2.Resim:Karter havalandirma.(hatti takip edersen hava filtre kutusuna gider.bu basit sistem olmazsa,isidan dolayi buharlasan yag tekrar kartere sirkule olup yagin ozelligini bozar)
    omrozzn ve tommygun bunu beğendiler.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum,

Yukaridaki 1. Resim ile 2.resimdeki unsurlar birbirinden farkli.

1.Resim:Egzoz gazi geri dönuşum

2.Resim:Karter havalandirma.
    teşekkür ederim levend84 bey
    Farklı olduklarını biliyorum

şimdi 1. resimdekinde egzoz gazı çıkıyor egr ye gidiyor doğrumu anladım ? yani motor bloğuna girmiyor çıkıyor çıkış noktası

2 resimde de şunu merak ediyorum (çıkartıp denemedim ne olur ne olmaz diye) A kısmından yani hava kutusundan B ye motora yani kartere doğru hava akışı mı oluyor ?

bunu merak ettim teknik çizimleri var lakin ben anlayamadım
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı omrozzn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim levend84 bey
    Farklı olduklarını biliyorum

şimdi 1. resimdekinde egzoz gazı çıkıyor egr ye gidiyor doğrumu anladım ? yani motor bloğuna girmiyor çıkıyor çıkış noktası

2 resimde de şunu merak ediyorum (çıkartıp denemedim ne olur ne olmaz diye) A kısmından yani hava kutusundan B ye motora yani kartere doğru hava akışı mı oluyor ?

bunu merak ettim teknik çizimleri var lakin ben anlayamadım
    Dostum,2.resimde,karterden hava kutusuna buhar akışi vardir,tek yönlü bir sistem bu.amacida zaten blogu rahatlatmak.

1.resimde,yukarida yazdigim gibi,cikiş var ama,bir hortumda regulatorden dolaşip,blokta bir yere gidiyor.

Yarin,kendi motorumdaki sistemi detayli inceler yazarim.

Rtr180 konu başligina gel,resim eklemistim zamaninda bulursam editlerim
    tommygun ve omrozzn bunu beğendiler.

teşekkür ederim hocam bugün bende detaylı bir inceleme yapmaya çalıştım egr mi katalizör mü deniliyor o parçaya onu söküp kurum temizliği yaptım maksat zaman geçsin hem de yapısını anlayayım diye sonra bu resimlerdeki hava giriş yönleri aklıma takılmıştı

anladığım kadarı ile 1 resimdeki yerden egzoz gazı çıkıyor egrye aynı zamanda sağ taraftan hava kutusundan hava geliyor en son o ince borudan da motor bloğuna hava yakıt karışımının girdiği yerin üstünden içeri giriyor silindire

2 resimdeki gibi karterden yağ buharı gidiyorsa silindre yağ gitmiş olmuyormu teknik olarak diye de aklıma gelmiyor değil hani

hem silindirim üstü kopmle zift gibi acaba bu egr den mi diye düşünmüştüm

neyse karışık sistem aklım basmıyor

teşekkürler tekrardan bilgi için
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Bu benim motorum,

Kirmizi nokta ile belirttigim yer,regulator cikisindaki hortum hatti,burada emme manifold bogazindan içeri vakumlanir

Yeşil ile gosterilen hortum hatti,silindirden atilan gazin hatti.

Yani,yeşil hattan emilen gaz filtre edilip,kirmizi olan hattan manifolda vakumlaniyor.

Yanma verimi arttiliyor.

omrozzn bunu beğendi.

Bu benim motorum,

Kirmizi nokta ile belirttigim yer,regulator cikisindaki hortum hatti,burada emme manifold bogazindan içeri vakumlanir

Yeşil ile gosterilen hortum hatti,silindirden atilan gazin hatti.

Yani,yeşil hattan emilen gaz filtre edilip,kirmizi olan hattan manifolda vakumlaniyor.

Yanma verimi arttiliyor.

https://i.hizliresim.com/84lrp4n.jpg
    peki o sağ taraftan resmin arkasında kalıyor ordaki borudan da hava geliyor sanırım hava kutusndan çekiyor doğrumu ?

teknik resimde aksine dışarı yönlü ok var ama
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    peki o sağ taraftan resmin arkasında kalıyor ordaki borudan da hava geliyor sanırım hava kutusndan çekiyor doğrumu ?

teknik resimde aksine dışarı yönlü ok var ama
    Bakmam lazim,

Resim eklersen yorum yaparim.

Bakmam lazim,

Resim eklersen yorum yaparim.
    resim yok malasef çekmemiştim bahsettiğim çizimde bu

sizin yeşil ile gösterdiğiniz bu resimdeki B noktası translate çevirisinde (egzoz manifoldu yazıyor)
    kırmızı hat dediğiniz yerde emme manifolduna giden yer

tamam şimdi çözdüm a noktası da hava kutusundan aldığı havanın girişi

çok sağolun hocam teşekkür ederim

kafamı karıştıran B noktasındaki oku yönü hava çıkış olarak algılıyorum ben onu
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    resim yok malasef çekmemiştim bahsettiğim çizimde bu
    https://i.hizliresim.com/t5dluvp.png

sizin yeşil ile gösterdiğiniz bu resimdeki B noktası translate çevirisinde (egzoz manifoldu yazıyor)
    kırmızı hat dediğiniz yerde emme manifolduna giden yer

tamam şimdi çözdüm a noktası da hava kutusundan aldığı havanın girişi

çok sağolun hocam teşekkür ederim

kafamı karıştıran B noktasındaki oku yönü hava çıkış olarak algılıyorum ben onu
    Dostum,ekledigim resimdeki yeşil noktali borunun altindan bakarsan,senin yukarida ekledigin 1.resimdeki siyah hattin baglandigini goreceksin,(fotoda o kisim altta kaliyor)

Kirmizi ile işaretlenen hatta doğrudan emme boğazina gidiyor.

Hatta,sen o hortumu yerinden çikarirsan,relantin bozulur,egzozdan çig benzin atacaktir.

anladım hocam bugün o boruları söküp temizlediğim için hatırlıyorum hangisinin nereye girdiğini sadece şu son eklediğim resimde neden B noktasındaki okun yönü dışarı doğru onu çözemedim o kısım sizin de dediğiniz gibi o siyah hattın bağlandığı yer
    oradan egzoz gazı çıkıyorsa neden ok yönü dışa doğru onu çözemedim
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    anladım hocam bugün o boruları söküp temizlediğim için hatırlıyorum hangisinin nereye girdiğini sadece şu son eklediğim resimde neden B noktasındaki okun yönü dışarı doğru onu çözemedim o kısım sizin de dediğiniz gibi o siyah hattın bağlandığı yer
    oradan egzoz gazı çıkıyorsa neden ok yönü dışa doğru onu çözemedim
    Senin motorun orta kasa rtr mi? 2012 olan

Senin motorun orta kasa rtr mi? 2012 olan
    2014 olan sanıyorum motor blokları aynı

bu resimde kırmızı işaretin ucundaki eğri demir parçası geri montajlarken aşağıya bakıyordu o yüzden eminim B noktasının sizin dediğiniz siyah hattın yani egzoz gazının çıkışına giden yer olduğuna

ok yönü dışa gösterdiği için kafam karışıyor yani yeşil olarak belirtiğiniz o gri boru gibi oradan da motorun içine hava gönderiyormuş gibi anlıyorum çizim yanlış değilse eğer
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    2014 olan sanıyorum motor blokları aynı

https://i.hizliresim.com/4olbisn.jpg

bu resimde kırmızı işaretin ucundaki eğri demir parçası geri montajlarken aşağıya bakıyordu o yüzden eminim B noktasının sizin dediğiniz siyah hattın yani egzoz gazının çıkışına giden yer olduğuna

ok yönü dışa gösterdiği için kafam karışıyor yani yeşil olarak belirtiğiniz o gri boru gibi oradan da motorun içine hava gönderiyormuş gibi anlıyorum çizim yanlış değilse eğer
    https://youtu.be/MmIBMVEyyL4

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Coletor de escapamento = egzoz manifoldu demek; yani diyagrama göre oradan manifolda bağlantı var.
    omrozzn bunu beğendi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Coletor de escapamento = egzoz manifoldu demek; yani diyagrama göre oradan manifolda bağlantı var.
    sorun okun yönü hocam onu çözemiyoruz

Motosikleti
    ......
    Kafan hiç karişmasin,

Şimdi ilk resimdeki silindir kapaginin oradaki boru(egzoz tarafi ki zaten egzoz manifoldunun tam altinda.

Yanma işlemi sonunda bir miktar gaz,kompresyon basincininda etkisiyle bu borudan(egr kutusuna gidiyor)egr kutusunda filtre ediliyor,ve gazin sicakligi duşuruluyor,son olarak ta emme manifoldundan emme valfine oradan silindirlere basiliyor.

Bu çevrim daima bu şekilde kendini tekrarliyor.

Motorunun,çalismasinda,relantisinde,sorun yok ve egzozda patlama yoksa,sistem saglikli.calisiyor demektir.

Temizleme konusunda,sadece dış kabugu bezli hortumun baglandigi metal siyah filtreyi temizlemen yeterli.

O filtrede,ekledigim resimdeki yeşil noktali kisimda
    Cyan ve omrozzn bunu beğendiler.

Kafan hiç karişmasin,

Şimdi ilk resimdeki silindir kapaginin oradaki boru(egzoz tarafi ki zaten egzoz manifoldunun tam altinda.

Yanma işlemi sonunda bir miktar gaz,kompresyon basincininda etkisiyle bu borudan(egr kutusuna gidiyor)egr kutusunda filtre ediliyor,ve gazin sicakligi duşuruluyor,son olarak ta emme manifoldundan emme valfine oradan silindirlere basiliyor.

Bu çevrim daima bu şekilde kendini tekrarliyor.

Motorunun,çalismasinda,relantisinde,sorun yok ve egzozda patlama yoksa,sistem saglikli.calisiyor demektir.

Temizleme konusunda,sadece dış kabugu bezli hortumun baglandigi metal siyah filtreyi temizlemen yeterli.

O filtrede,ekledigim resimdeki yeşil noktali kisimda
    evet en fazla pislik oradan çıktı

resimdeki ok yönü benim için yanlış o zaman

son bir soru ile kapatmak istiyorum hocam

sizin eklediğiniz resimde kırmızı rengin olduğu o siyah kapaktan sökmeye başladım o kapağı açınca ilk önce bildiğin bir iki damla sıvı aktı kokladım net benzin kokuyordu şimdi o kısımdan emme manifolduna vakum yapıyorsa bu sıvı yada benzin diye düşündüğüm şey oraya nereden geldi

yani alttan egzoz gazı geliyor arkasındaki yerde hava kutusundan hava geliyor ise ?
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    evet en fazla pislik oradan çıktı

resimdeki ok yönü benim için yanlış o zaman

son bir soru ile kapatmak istiyorum hocam

sizin eklediğiniz resimde kırmızı rengin olduğu o siyah kapaktan sökmeye başladım o kapağı açınca ilk önce bildiğin bir iki damla sıvı aktı kokladım net benzin kokuyordu şimdi o kısımdan emme manifolduna vakum yapıyorsa bu sıvı yada benzin diye düşündüğüm şey oraya nereden geldi

yani alttan egzoz gazı geliyor arkasındaki yerde hava kutusundan hava geliyor ise ?
    Dostum gayet doğal,

Bu yoğuşma sebebiyle oluşan bir sivi

Sonucta,egr valfinin içinde surekli bir gaz döngüsü var
    omrozzn bunu beğendi.

bahsettiğim yer burası sizim resminizdeki kırmızı ile işaretlediğiniz siyah kapağın sökülmüş hali

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)