Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletin yağını değiştiricem ama..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    Dün actigim zincir yaglama konusunu takip ederken zincir yaglama konusu hakkinda sorularimin yanitini aldim diyebilirim, o ara motorun kitapçigini kendi sitesinde bulup okudum (kuba ege 50/100), motor yagini castrol 15w-40 öneriyor (yarı sentetik veya tam sentetik yazmıyor ama dunkü konuda yarı sentetik veya tam sentetik öneriyordu biri, zaten yağı sitede bulduğumda da kutusunda half synthetic yazıyordu) şimdi bir de motosiklet motorunun ustunde 800ml diyor yag haznesi icin, ben bunu tam 800ml'ye denk olacak sekilde mi doldurucam yoksa 10-15ml daha fazla mı koymam lazım, yani yazan deger toleranslı değer olarak ayarlayıp mi yazmışlar yoksa tam olmasi gereken degeri mi yazmışlar, atiyorum 775ml'dir aslında ama fabrika 25ml de tolerans degeri ekleyerek 800ml yazmıştır, sonuç olarak ben bunu tam 800ml ayarlayıp mı doldurayım, yoksa dedigim gibi önereceginiz kadar fazladan ekleyip mi doldurayım?
    tesekkurler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    800 yazıyorsa 800 koyacaksın dostum , yağ filtresi varsa ve yenilemişsen 100-150 eklersin..
    Sagopa K bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    800ml diyorsa 800 koy, hiç kafan karışmasın. Servis olması gereken ne ise onu söyler. Yağ haznesi senin düşündüğün kadar hassas bir kapasitede değil.

Kabaca bir hesapla servisin önerdiğinden yüzde 5 fazla yağ koysan bile motoruna hiçbir zarar gelmez. yani 10-20 ml fazla yağ koymanın bir zararı olmaz için rahat olsun.

Ancak çok eksik veya çok fazla yağ koyarsan sıkıntı yaşarsın.

Yağ olarak da 15w 40 bulamazsan 10w 40 kullanabilirsin, hiçbir sorun yaşamazsın. En önemli konu alacağın yağın orijinal olmasına dikkat et, bu aralar birçok yağın sahtesi piyasaya sürülmeye başladı, mutlaka yetkili satıcı olan biyerden al.
    Sagopa K bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15" -- Rks Spontini 110 23"
    Eğer yağı internetten alıcaksanız mutlaka üretim tarihi belirtilmiş ilanlara bakın, mümkünse alıcağınız yağ 2021'in 6. ayını geçmemiş olsun. Sayın SuleymanE dediği gibi internette sahte yağ bolca mevcut sahte yağa denk gelmemek için Liqui Moly marka yağlara bakabilirsiniz ortalama Motul marka yağ ile aynı fiyatlara sahipler birde o markada iyi yorumlar okumuşluğum var.

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    800 ml koy. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi az biraz fazla koysan da bisey olmaz.

Bikac sene önce karbüratöre yanlış bi işlem yaptım. Sabaha kadar sızan benzin motora yani yağa karışmış
    Sabah motoru çalıştırdım 10 km yol gittim debriyajdan anladım bi anormallik olduğunu. Balatalardaki yağı benzin çözmüş debriyaj seke seke kaldırıyordu motoru.
    Egzozdan da 2 zamanlı gibi duman atıyordu.

Yağı boşalttim 2.5 lt yag benzin karışımı cıktı 1.5 lt benzin yağa karışmış o halde çalıştı ve yurü motor. Ybr olmasa gider miydi bilmiyorum.

Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer yağı internetten alıcaksanız mutlaka üretim tarihi belirtilmiş ilanlara bakın, mümkünse alıcağınız yağ 2021'in 6. ayını geçmemiş olsun. Sayın SuleymanE dediği gibi internette sahte yağ bolca mevcut sahte yağa denk gelmemek için Liqui Moly marka yağlara bakabilirsiniz ortalama Motul marka yağ ile aynı fiyatlara sahipler birde o markada iyi yorumlar okumuşluğum var.
    6.ayı geçerse ne olur? bozulur mu?Alışveriş sitelerinde de çok sık görmeye başladım Motor yağlarına günlük süt muamelesi yapılıyor.Bu hurafeyi kim yaydı bilmiyorum ama giderek sayıları artıyor.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15" -- Rks Spontini 110 23"
    Genelde motor yağlarının raf ömrü üretimden itibaren 5 senedir, ne zaman motor bloğuna dolum yapılır o zamandan itibaren 1 sene ömrü olmuş olur ve o yağ ya kilometresi gelince yada senede bir değiştirilmesi önerilir, 6. ayı geçerse bozulma görülmez ama 2020 üretimli yağ almaktansa 10 tl fazla verip yeni üretim tarihli yağ almak çok daha iyi olucaktır. Benim görüşümce motor yağlarını iyi muhafaza etmiyorsalar (sabit ısı sabit nem vs.) soğuk ve sıcak görücek olduğu için illaki azda olsa bozulmalar olucaktır sonuçta çoğu yağlar plastik şişe içinde satışa sunuluyor, ben motor yağı alıcağım zaman her daim yeni tarihli olmasına özen gösteren biriyim, bunlar benim tamamen kendi görüşlerim yanlışım varsada düzeltin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)