Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yağ eksiltme

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne kadar yağ eksiltiyor hava soğutmalı olduğundan zaten apachelerde yağ eksiltme oluyor. Üst kapak civarı ve vites müşürünün orda terleme var mı?
    Çok az var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yeni yağ değişiminden sonra 200 km oldu şu anda yağ seviyesi çubuğun yarısında gösteriyor

Yeni yağı koyduktan sonra yarım saat kadar gezdim çubuğu kontrol ettiğimde tam gösteriyordu
    200 km oldu ve şimdi yarıda gösteriyor

Düz mantık 500 ml eksik hadi motoru yağladı etti oralarda kaldı diyelim 300 ml sabah yağı boşaltıp ölçücem tekrar yazarım

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı omrozzn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni yağ değişiminden sonra 200 km oldu şu anda yağ seviyesi çubuğun yarısında gösteriyor

Yeni yağı koyduktan sonra yarım saat kadar gezdim çubuğu kontrol ettiğimde tam gösteriyordu
    200 km oldu ve şimdi yarıda gösteriyor

Düz mantık 500 ml eksik hadi motoru yağladı etti oralarda kaldı diyelim 300 ml sabah yağı boşaltıp ölçücem tekrar yazarım
    bence doğru ölçüm yapamıyorsun çubuğu tam sokacaksın ama dişleri çevirmeden çıkaracaksın yani ölçtün gidip turladın yarı yarıya fark olmaz 200 km gezsen bile bu bahsettiğin olay imkansız
    200 km hiçbir motor 500 ml yağ yakamaz
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    O kadar eksiltme normal, 500km aralığa bakın, 500km sonra çubukta yağ yoksa sorun var demektir. egzosttan mavi duman atıyorsa zaten kurtuluşu yok

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı omrozzn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar fazla konu başlığı kirliliği olmasın diye buradan devam ediyorum

Sanırım silindir segman değişimine yöneleceğim

Şimdi bir sorum var açık ve net

Silindir üzerinde çok az da olsa yağ olma ihtimali nedir

Yani kupkuru mu olmalı

Kulak çubuğu ile buji deliğinden sokup kurumlu yüzeye sürttüm simsiyah olmakla beraber bariz bana göre yağ emdi hatta örnek bırakayım

https://i.hizliresim.com/jmdy2oo.jpeg
    O yağı silindir üzerinden mi aldın yoksa pistondan mı ? silindir yazmışsın ama buji deliğinden silindir yüzeyine ulaşman çok zor , eğer silindirden aldıysan yağ sekmanı sıyırmıyordur yani aşınmış , pistondan aldıysan subap lastikleri sızdırıyordur , bunun tedavisi sadece lastiklerle kurtarıyorsa ucuzdur , subaplar ve gaydlar bozuksa masrafın artar , 36.000 km yağ eksiltme için erken sayılır , tecrübem yok ama TVS den burda kullanıcı arkadaşlar iyi bahsederdi , bence yağı sık sık kontrol ederek aradada bujideki kurumları temizleyerek 30bin daha idare edebilirsin , yağ eksiltmesi motorun çalışmayacağı anlamına gelmiyor..birde satın aldığın yağın sahte ürün olmadıgından emin ol , kullanılmış yağları toplayıp rengini açmak için çeşitli kimyasal maddeler ekliyorlar , motora kısa sürede ciddi zarar veriyor hatta içeride zift gibi bir katman oluşuyor yağ kanallarını tıkıyor..

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yağı silindir üzerinden mi aldın yoksa pistondan mı ? silindir yazmışsın ama buji deliğinden silindir yüzeyine ulaşman çok zor , eğer silindirden aldıysan yağ sekmanı sıyırmıyordur yani aşınmış , pistondan aldıysan subap lastikleri sızdırıyordur , bunun tedavisi sadece lastiklerle kurtarıyorsa ucuzdur , subaplar ve gaydlar bozuksa masrafın artar , 36.000 km yağ eksiltme için erken sayılır , tecrübem yok ama TVS den burda kullanıcı arkadaşlar iyi bahsederdi , bence yağı sık sık kontrol ederek aradada bujideki kurumları temizleyerek 30bin daha idare edebilirsin , yağ eksiltmesi motorun çalışmayacağı anlamına gelmiyor..birde satın aldığın yağın sahte ürün olmadıgından emin ol , kullanılmış yağları toplayıp rengini açmak için çeşitli kimyasal maddeler ekliyorlar , motora kısa sürede ciddi zarar veriyor hatta içeride zift gibi bir katman oluşuyor yağ kanallarını tıkıyor..
    hocam bugün yağı boşalttım biraz süzülmsinide bekledim

eski kutusuna geri boşalttım 800 ml e yakındı yani tahmini 780 ml gibi bir şey çıktı.

o resim içinde şimdi ben bi afalladım silindir ile piston aynı şey değilmi afbuyurun

bujiyi çıkarıp o delikten ayak marşı ile çevirip gördüğüm aşağı inip çıkan şey ne ? :D

onun üzerinden aldım pisliği yani silindirin üzerinden

ama şuan o konuda sıkıntı yok en son yaptığım hava ayarı ile 150 km lik bir yol yapmıştım sonrasında kontrol ettiğimde %90 oranında azalmış metal yüzey temiz görünüyordu. Nasıl gördün derseniz ışık tutup delikten ayak marşı ile silindiri görebileceğim bir konuma getirip baktım.

bakılabilecek her yere baktım hiç biryerden sızıntı yok duman atma oalyı yok üst kapakta terleme yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:14 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence doğru ölçüm yapamıyorsun çubuğu tam sokacaksın ama dişleri çevirmeden çıkaracaksın yani ölçtün gidip turladın yarı yarıya fark olmaz 200 km gezsen bile bu bahsettiğin olay imkansız
    200 km hiçbir motor 500 ml yağ yakamaz
    dediğim gibi kutuya geri boşaltığımda 780 ml kadar çıktı 750 800 arasında yani

ayrıca dediğiniz gibi yaparsam çevirmeden çubuk yağa neredeyse değmiyor

mesela yağı boşaltmadan önce denediğimde sizin dediğiniz gibi vidalamadan daldırarak ölçtüğümde çubuğa yağ demiyor bile !

kitapçıkta da göstergeyi vidalayarak konumlandırın diyor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Silindir şeklinden dolayı isimlendirilmiş pistonunda içinde inip çıktığı silindirik parça , gömlekde denir sanayide :D

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Peki yağ değiştirirken, eski yağ tamamen boşaldı, yeni yağı doldurup motoru çalıştırıp içine bir miktar yağı çektikten sonra ilave yaptınız mı?

Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki yağ değiştirirken, eski yağ tamamen boşaldı, yeni yağı doldurup motoru çalıştırıp içine bir miktar yağı çektikten sonra ilave yaptınız mı?
    hayır yapmadım

takıldığım nokta şu yağı değiştirdikten sonra bildiğim gibi yani vidalayarak ölçtüğümde xxxx kısmının üst çizgisinde

motoru çalıştırsamda çıkıp 1 2 turlasamda tekrar ölçtüğümde yine xxxx aralığının üst çizgisinde yani maksimumda zaten

ama dediğim gibi 200 km sonra bugün baktım yağı boşaltmadan önce yarıdaydı kitapçığa göre ortalarda olması normal diyor tamam onuda biliyorum

kutuya geri koyduğumda 750 800 arasındaydı

yani buradan çıkardığım sonuç 200 km de 200 küsür yok oluyor

içerde kalan yağı bende biliyorum

tam süzdürdükten sonra yeni yağı koyduğumda ve motoru çalıştırıp yağlamasını sağlasamda gezip tur atsam ogün boyu yine xxx çizgisinin üst noktasında

yani yağlamayı sağladıktan sonra eksilen bir şey yok zaten içerde kalıyor ne kadar süzdürsemde

konu karştı

özetle hocam yağ değişimlerinde üzerine yağ eklemesi yapmıyorum 1 litre yağın

ne kadar süzdürsemde içeride bir miktar yağ kaldığını biliyorum

1 litre yağı koyup dolaştıktan sonra yaptığım ölçümde xxxx aralığının üst çizgisinde çıkıyor

dolaşmadan yaptığım ölçümde de motoru rölantide bir mıktar çalıştırıp yaptığım ölçümde de yine xxx aralığının üst çizgisinde yani tam seviyede

ama 200 km sonra bugün baktığımda çizginin yarısında idi

kutuya boşalttığımda da dediğim gibi 750 800 ml arasında

sonuç 200 km de 200 küsür ml yağ nasıl yok olabiliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:32 ----------

mesela egzozun ucuna bez tutup gaza basıyorum simsiyah oluyor bu yağ yakma belirtisi olabilir mi normal bir durum mudur _?

Motosikleti
    Artık Yok...
    Daha konuyu açar açmaz okumadan tvs mi dedim tvs imiş ..
    Tvs lerde 30 binden sonra yağ yakma kronik yağını düzenli kontrol edeceksin eksildikçe tamamlıycaksın yada reftifiye yaptıracaksın ama pek çok kurye arkadaş öyle 70-80 bin km lere kadar kullanıyor..

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha konuyu açar açmaz okumadan tvs mi dedim tvs imiş ..
    Tvs lerde 30 binden sonra yağ yakma kronik yağını düzenli kontrol edeceksin eksildikçe tamamlıycaksın yada reftifiye yaptıracaksın ama pek çok kurye arkadaş öyle 70-80 bin km lere kadar kullanıyor..
    Bugün bayram ziyaretinden sonra bir daha baktım
    Bir önceki mesajda çubuğun yarısında demiştim şimdi 4/1 kalmış yani en alt çizgiye 1 basamak kalmış

İyice süzdürdüm kutuda 680 ml e yakın gözüküyor
    Bir öncekinde 780 ml idi şimdi 680

Kabaca 150 km de 100 ml gitmiş

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)