Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Giden aracın kapısı açılıyor,ufak bir kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Dostlar selamlar;
    Beşiktaş'da taksinin kapısı açılıp sol yolcu ayaklığıma çarptı.Sonrasındaki sorumsuz ukela tavırlar.Hareket halindeki bir aracın kapısının açılması gayet normal bir durum mu, anlayamadım.
    https://youtu.be/Dbif_v4rQGU

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Trafikte haklı haksız kavgasından ziyade ilk “iyi misin? Bir şeyin var mı?” diye sorulduğunda heralde ufaktan bir medeniyete giriş yapıcaz.
    Geçmiş olsun.
    sandıkçı ve perisipis bunu beğendiler.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    30 senelik motorcuymuş. Her kaza yapan aynı yalanı sıkıyor
    sandıkçı bunu beğendi.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Benzer bir olay yaşamıştım sağa hafif virajlı bir yol virajın sağında abinin birisi çat diye bir anda sonuna kadar açtı kapıyı zar zor durabildim adama döndüm abicim biraz dikkat et gözünü seveyim dedim ağzıyla bir şeyler mırıldandı inan duymadım kendi içine konuştu gibi bende umursamıyor diye daha çok sinirlendim dikkat et dikkat diye adam bana özür diledik ya diyip bana çatmaya başladı iki saniye de haksız oldum 30 yıllık motorcu sen haksızsın
    Yayan bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Kapı açma kazaları hep böyle olsa keşke. Canından olanlar da var.
    Ben de yapıyorum. Fakat, sağdan geçmeme konusu önemli. Kazasız belasız sürüşler.
    sandıkçı bunu beğendi.

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Teşekkürler herkese ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır birde o kadar klişe lafki, en salak adam bile o cümleyi kuranın yalan attığını anlıyor.Bu ve versiyonların 300 bastım kaza yapıp sattımcıları da var.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen 30 sene önce mahalleden arkadaşının tırto motorunu deneyeyim derken düşüp g.tü kırmıştır. Bu biraz da "40 senelik metalciyim, en sevdiğim şarkı Metallica'dan Nothing else matters" ya da "Kim kaldı eski boksörlerden?" deyip köşeyi döndüğünde dayak yemek gibi.
    1996furkan, espresso ve sandıkçı bunu beğendiler.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    son söz yerinde başka lafa gerek yok boş insanlar..
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zafer hoca diyor ki: "Benim balonlarım vardı / Onları kimler aldı.."

Açılan kapılar balonu patlatır. Balonunuzu ona göre şişirin.

Bonus:

atlanılan bir durum var. sağ şerit bisiklet yolu diye geçer. motorcunun orada olmasını bir sakıncası yok ki orada bisikletli de olabilirdi. öyle kafana göre kapı açma yok. can tehlikesi gibi sebeplerle olur olmadık yerde kapı açamazsınız. araba süren arkadaşlar araba sağdan geçilmez diyip sağ tarafı kendi alanınız olarak düşünmeyin.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atlanılan bir durum var. sağ şerit bisiklet yolu diye geçer. motorcunun orada olmasını bir sakıncası yok ki orada bisikletli de olabilirdi. öyle kafana göre kapı açma yok. can tehlikesi gibi sebeplerle olur olmadık yerde kapı açamazsınız. araba süren arkadaşlar araba sağdan geçilmez diyip sağ tarafı kendi alanınız olarak düşünmeyin.
    Turkiye'de trafik kanununda ayni seridi paylasmak (lane splitting) yasak diye biliyorum. Bir seritte iki arac yanyana olamaz, bu nedenle ayni seritte herhangi bir aracin sagindan solundan gecemezsiniz, yasal degil. Yaptiginiz anda, bu gibi durumlarda haksiz olursunuz.
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Turkiye'de trafik kanununda ayni seridi paylasmak (lane splitting) yasak diye biliyorum. Bir seritte iki arac yanyana olamaz, bu nedenle ayni seritte herhangi bir aracin sagindan solundan gecemezsiniz, yasal degil. Yaptiginiz anda, bu gibi durumlarda haksiz olursunuz.
    Arkadaşlar lütfen mecbur kalmadıkça en sağ şeridin en sağını kullanmayalım. Çok geçmiş olsun arkadaşımıza.

Bu vesileyle yönetmelikteki kuralları genel olarak hatırlamış olalım.

e) İki yönlü dört veya daha fazla şeritli yollarda, motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs ve otobüs dışındaki araçları sürenler, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,Zorundadırlar.

Motosiklet (L3) Şehir içi: 50 - Yerleşim Yeri Dışı/Şehirlerarası Çift Yönlü Karayolu:80 - Bölünmüş Yol:90 - Otoyol: 100

Bisiklet, Motorlu bisiklet, Motosiklet ve Sürücüleri ile İlgili Kurallar

Madde 136- Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerinin uyacakları kurallar aşağıda gösterilmiştir.

a) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin;

1) Yaya yollarında sürülmesi,

2) Ayrı bir bisiklet yolu olduğu halde, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yollarında sürülmesi,

3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi, (aynı anda iki motosiklet sürülebilir bir şeritte sadece, araba motosiklet olmaz)

4) Bunlara, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişilerin bindirilmesi,

5) Sürücü arkasında yeterli oturma yeri olsa bile bir kişiden fazlasının taşınması,

6) Bu araçlarla, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması,

7) İzin alınarak yapılan gösteriler dışında, bu araçlar üzerinde akrobatik hareketler yapılması,

8) Bunların, başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi,

9) Sürülmeleri sırasında; elde bagaj, paket ve benzerlerinin taşınması, bu Yönetmeliğin 134 üncü maddesindeki kurallara aykırı yük yüklenmesi,

10) Üç tekerlekli ve özel şekilde imal edilmiş motosikletler hariç, bu araçlar üzerine kasa, sandık ve benzerleri yaptırılarak ve karayollarında sürülerek ticari amaçlı yük taşımalarında kullanılması,

Yasaktır.

c) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme halleri dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıtlarını sürmeleri zorunludur.
    DickName ve KırmızıGrom bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Madde 136- Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerinin uyacakları kurallar aşağıda gösterilmiştir.

a) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin;

3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi, (aynı anda iki motosiklet sürülebilir bir şeritte sadece, araba motosiklet olmaz)

Yasaktır.
    Bu parantez icindeki kisim sizin yorumunuz mu ? Motosiklette bir tasit olduguna gore, 2 motosiklet nasil ayni seritte yan yana gidebilir ?

Motosikleti
    R25 (2019)
    Bu parantez icindeki kisim sizin yorumunuz mu ? Motosiklette bir tasit olduguna gore, 2 motosiklet nasil ayni seritte yan yana gidebilir ?
    Şöyle hızlıca cevap vereyim yönetmelikten birebir kopyalayarak;

3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi, Yasaktır.

Yönetmeliğe göre 2 bisiklet, motorlu bisiklet, motosiklet, aynı şeritte yan yana sürebilir. Fakat 2'den fazlası aynı şeritte sürülemez. Bu yalnızca Bisiklet, Motorlu bisiklet, Motosiklet ve Sürücüleri ile İlgili Kurallar altında olduğu için sadece bu araçlar için geçerlidir. diğer taşıtları (kamyon, otomobil vs) kapsamaz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle hızlıca cevap vereyim yönetmelikten birebir kopyalayarak;

3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi, Yasaktır.

Yönetmeliğe göre 2 bisiklet, motorlu bisiklet, motosiklet, aynı şeritte yan yana sürebilir. Fakat 2'den fazlası aynı şeritte sürülemez. Bu yalnızca Bisiklet, Motorlu bisiklet, Motosiklet ve Sürücüleri ile İlgili Kurallar altında olduğu için sadece bu araçlar için geçerlidir. diğer taşıtları (kamyon, otomobil vs) kapsamaz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Aciklama icin tesekkurler, ayni fikirdeyiz.

- Bu madde sadece bisiklet/motosiklet/motorlu bisiklet tipinde araclarin bir seritte yanyana en fazla 2 tanesinin olabilecegini soyluyor.
    - Otomobil + motosiklet ayni seritte bulunabilir demiyor.
    Luc bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    şu an ben şaşkınım tek şeritte yan yana 2 motosikletli olabiliyorsa demek ki kendi şeridimizde sollamak suç değil. tabii ki öndekini korna ile uyararak. şahsen ben ilk uyarırım aynadan bakmaz ise başka şeride geçer öyle sollarım riske almam çünkü bir kontrasına bakar çarpışmamız ama bilgi olarak bir yerlerde dursun iyi oldu.

Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu an ben şaşkınım tek şeritte yan yana 2 motosikletli olabiliyorsa demek ki kendi şeridimizde sollamak suç değil. tabii ki öndekini korna ile uyararak. şahsen ben ilk uyarırım aynadan bakmaz ise başka şeride geçer öyle sollarım riske almam çünkü bir kontrasına bakar çarpışmamız ama bilgi olarak bir yerlerde dursun iyi oldu.
    Evet doğru. Aynı anda 2 motosiklet tek şeritte sürülebilir.
    natijax bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yan yana sürülebilir diyorda sollanır demiyor.Geçmek için diğer şeride geçmek gerekir anlıyorum ben.
    3 şeritli yolda adam orta şeritte yavaş giderken sen yasal hız sınırları içinde bile sağından geçemezsin.Aynı şerite sürme ile sollama farklı kategoride.
    natijax ve gurcanozturk bunu beğendiler.

öncelikle bir çok yerde şeridi paylaş tabelaları var. eğer yasak ise onlar istisna mı kabul ediliyor ? eskiden bisiklet kullanırdım ve en sağ taraftan giderdik. bisiklet yolu olmaması durumunda en sağ taraf bisiklet yolu olarak geçerdi.

mantık olarak kapıyı açan aracın yanından bisikletde geçebilirdi ve şayet ayrılmış bisiklet yolu yoksa orası bisikletin geçebileceği yer. bütün kuralları bildiğimi iddia etmiyorum ama aslında en sağ tarafta kullanılan bir yer olarak biliyorum.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle bir çok yerde şeridi paylaş tabelaları var. eğer yasak ise onlar istisna mı kabul ediliyor ? eskiden bisiklet kullanırdım ve en sağ taraftan giderdik. bisiklet yolu olmaması durumunda en sağ taraf bisiklet yolu olarak geçerdi.

mantık olarak kapıyı açan aracın yanından bisikletde geçebilirdi ve şayet ayrılmış bisiklet yolu yoksa orası bisikletin geçebileceği yer. bütün kuralları bildiğimi iddia etmiyorum ama aslında en sağ tarafta kullanılan bir yer olarak biliyorum.
    Acikcasi "Seridi Paylas" tabelalarinin konuldugu caddeleri neye gore seciyorlar bilemiyorum ben de, belki sadece gidis/gelis tek serit olup sollama yapilamayacak olan yollara koyuyorlardir. Istanbul'da Beykoz tarafinda bu tip yollarda cokca tabela gordum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)