Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor bloğunda bozuk vida yuvası

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar bugün yağ filtresini değiştirdim dış kapağı kapatırken vidalardan bir tanesi boşa döndü neredeyse hiç zorlamadım bile vidayı geri çıkarırken demir parçaları çıktı yani yuva gitti.
    Sanırım kılavuz ile yeniden açmam gerekecek.
    Şimdilik vida yerinde duruyor el ile dönmüyor yani çok boşta değil diğer iki vidayı iyice sıktım bir vidanın sıkmamasından dolayı yağ kaçağı yapma imkanı var mıdır acaba ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İnwe Elensar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 390
    Selamlar, tahmin ettiğim kadarıyla vidayı motor bloğu sıcakken sökmüşsünüz; çünkü daha önce sırf bu sebepten iki adet külbütör kapağı yuvasını yedim. Sıcakken sökmediyseniz bile olacağı varmış diyelim. Söylediğiniz gibi bu iş için özel olarak üretilmiş alet takımları mevcut onları kullanarak sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Elinizdeki takım işe yarar bir takım değilse benim elimde ''Rico 110 pafta&kılavuz takımı'' diye bir takım var. İstanbul Anadolu Yakası'ndayım, gelirseniz ücreti mukabilinde yardımcı olabilirim. Ücret olarak da Nescafe Express Black ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca orayı kesinlikle o şekilde bırakmamanız gerektiğini düşünüyorum; zamanla terleme, kaçırma yapma olasılığı kuvvetle muhtemel.
    Thesinner83 bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı İnwe Elensar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar, tahmin ettiğim kadarıyla vidayı motor bloğu sıcakken sökmüşsünüz; çünkü daha önce sırf bu sebepten iki adet külbütör kapağı yuvasını yedim. Sıcakken sökmediyseniz bile olacağı varmış diyelim. Söylediğiniz gibi bu iş için özel olarak üretilmiş alet takımları mevcut onları kullanarak sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Elinizdeki takım işe yarar bir takım değilse benim elimde ''Rico 110 pafta&kılavuz takımı'' diye bir takım var. İstanbul Anadolu Yakası'ndayım, gelirseniz ücreti mukabilinde yardımcı olabilirim. Ücret olarak da Nescafe Express Black ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca orayı kesinlikle o şekilde bırakmamanız gerektiğini düşünüyorum; zamanla terleme, kaçırma yapma olasılığı kuvvetle muhtemel.
    hocam kahveden olacaksın ama, arkadaşın motoru tvs apache. fabrika yağ filtresi kapaklarının civata yuvalarını 7mm daha derin açıyor. orijinal civatadan 5mm daha uzun civatayı sanayiden alıp takınca sorunsuz yıllarca kullanılabiliyor. deneyimle sabit. ben de o kapağı bozmuştum.
    Thesinner83 bunu beğendi.

İnwe Elensar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 390
    Kahveden ettin ama tamirat defterime çok değerli bir bilgi eklemiş oldun. Birazdan Bostancı sahile geçeceğim orada içerim artık kahveyi, sağlık olsun.

Alıntı İnwe Elensar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul da olsaydım emin olun yinede ısmarlardım kahveyi çok teşekkür ediyorum ve ulkerhan sanada ayrı teşekkür ediyorum tekerinize taş değmesin

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Bu gibi durumlarda bir kurtarıcı daha var, adı Heli Coil.
    Sıyırılan deliğe daha az daha büyük matkap ile delik açılıp yenien diş çekilerek bu Heli Coil takılıyor ve orjinal civata ile hiçbirşey olmamış gibi devam edebiliyorsunuz.
    Satın alırken dikkat edilmesi gereken; metrik 3 vida kullanıyorsanız onun için olan takımı almak gerekiyor.

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam kahveden olacaksın ama, arkadaşın motoru tvs apache. fabrika yağ filtresi kapaklarının civata yuvalarını 7mm daha derin açıyor. orijinal civatadan 5mm daha uzun civatayı sanayiden alıp takınca sorunsuz yıllarca kullanılabiliyor. deneyimle sabit. ben de o kapağı bozmuştum.
    Hocam bu vidanın sizin aldığınızın uzunluğu ne kadar dı acaba kestirmek falan gerekiyor mu net ölçüsü

Hocam motoru çalıştırınca basınçla birlikte sızdırma yapacaktır. Yolda yağınızın fazla akıp başınıza daha büyük belalar açma riski de var. Bana sorarsanız riske atmayın ya da ekstra temkinli olarak yakın bir tornacıya

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı omerrozn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu vidanın sizin aldığınızın uzunluğu ne kadar dı acaba kestirmek falan gerekiyor mu net ölçüsü
    diğer konuya yazdım. kesmeye biçmeye gerek yok.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı dreams82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gibi durumlarda bir kurtarıcı daha var, adı Heli Coil.
    Sıyırılan deliğe daha az daha büyük matkap ile delik açılıp yenien diş çekilerek bu Heli Coil takılıyor ve orjinal civata ile hiçbirşey olmamış gibi devam edebiliyorsunuz.
    Satın alırken dikkat edilmesi gereken; metrik 3 vida kullanıyorsanız onun için olan takımı almak gerekiyor.
    http://www.helicoilturkiye.com/wp-co...s/helicoil.jpg
    Bunu almaya gerek yok tornacılarda olur zaten. Helikol diyorlar, yay atmak veya diş geçirmek diyorlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)