Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Şehir içi günlük ulaşım- 45 yaş üstü motor tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bir de sakın şehir için scooter ile fıtı fıtı giderim bir tek kask yeter diye düşünmeyin. Scooter reklam fotolarında mankenlerin giydiği yarım kasklar sizi korumaz, BMW GS ile dünya turu yapan abiler ne gigiyorsa sizin de giymeniz gerekir. Yani ekipmanı da ciddiye alın.
    Kask,
    mont,
    mont içine takılan sırt koruması,
    eldiven,
    korumalı pantalon,
    korumalı motosiklet botu

Bunlar mutlaka olsun.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Diğer söylenenlere ek olarak bende motor seçimi konusuna değineyim.
    İstanbul gibi bir yerde her an her şey ile karşılaşabileceğimiz için motorunda donanımlı olması bizim için eşeği sağlam kazığa bağlamak gibi birşey.
    Alacağınız motorda Traction Control denilen çekiş kontrolü ve mutlaka ABS olmasına dikkat ediniz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı dreams82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diğer söylenenlere ek olarak bende motor seçimi konusuna değineyim.
    İstanbul gibi bir yerde her an her şey ile karşılaşabileceğimiz için motorunda donanımlı olması bizim için eşeği sağlam kazığa bağlamak gibi birşey.
    Alacağınız motorda Traction Control denilen çekiş kontrolü ve mutlaka ABS olmasına dikkat ediniz.
    Şimdi eski motorcular ve işin ustaları ne gerek var diyebilirler ama bu TC, ABS gibi teknolojik şeyler biz o kadar da tecrübeli olmayanlar için yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilirler.
    tommygun ve dreams82 bunu beğendiler.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    hocam önce göz zevkine göre ve almak istediğin 500 cc den büyük bir makine al, bu keyif makinası olsun... sonra da şehir içinde işini görecek 125-200 cc lik bir skuter al misal pcx...

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğer yamaha arka süspansiyon yapmayı becerebilseydi xmax 250 derdim. Yol düzgün olunca çok konforlu, rüzgar almıyor ve hızlı. Ancak yol biraz bozulduğunda ya da kasislerde arka süspansiyon küt küt omurgasına vurmaya başlıyor ki çok çok rahatsız edici oluyor. Honda forza 250 kullanmadım ama onun daha konforlu olduğunu duyuyorum. Yedek parça ve servis sıkıntısı yaşamayacağınız 4 marka var zaten bunların da sadece iki tanesi scooter üretiyor. Her nekadar vitesli motorun keyfi çok farklı da olsa şehirde iş halletmek scooter ile çok kolay. Tarz bir şeyler bakarsanız Vespa, Django ve Lambretta var ama onların da başka sounları olabilir kendilerince.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Kayınço candır. Gerisi heyecandır. 49 yaşında başladım. 2 senedir kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım. Gider, durur. Rahat en önemlisi huysuz değil.
    gurcanozturk bunu beğendi.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Scooter en mantıklı seçim olur fakat küçük olmalı, Honda dio veya Suzuki address tavsiye ederim, şehir içinde büyük scooter gereksiz bir şeydir, ayrıca uzun yol içinde büyük motor gerekir, 250 lik maxiscooter şehir içine fazla, şehir dışına az gelir

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güvenli sürüş eğitimi, ekipman konularında güzel öneriler yapılmış.
    Scooter-motosiklet ikilemine gelince scooter yaşınıza daha uygun olur bence. Güvenli sürüş eğitimleri ile 250cc. scooter kullanabilirsiniz sanırım. 250cc. grubunda scooter seçimi son derece kolay bir iş. Çünkü, bu sınıfta kötü makine arasanız bulamazsınız. Alçak sele önemli bir artıdır derim. Makine alırken kaça aldım kaça satarım düşünmem. Keyfim önemlidir derseniz;

Honda Forza300(sıfırı yok)
    Kymco xtown 250
    Suzuki Burgman 200
    Daelim s3 250(sıfırı yok)

Tecrübe durumunuza bakarak sıfır almanız daha mantıklı olabilir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Felis Leo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scooter en mantıklı seçim olur fakat küçük olmalı, Honda dio veya Suzuki address tavsiye ederim, şehir içinde büyük scooter gereksiz bir şeydir, ayrıca uzun yol içinde büyük motor gerekir, 250 lik maxiscooter şehir içine fazla, şehir dışına az gelir
    250cc maxiscooter ile yüklü yolculu defalarca uzun yol yaptım. Evet optimal değil ama yapılabiliyor... 250cc maxiscooter İstanbul gibi büyük şehirlere gereksiz değil şarttır. Dio ile poyraz veya lodos fırtınasında köprülere veya herhangi bir gün otobana bekleriz... Dio vb. ufak scooter'lar benim nazarımda sadece taşrada tatil beldelerinde veya mahalle içinde falan kullanmaya uygun motorlar.
    espresso, gurcanozturk ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Şehir olarak İstabul varsayarsak küçük scooter olmaz. İstanbul'da şehir için demek bazen TEM otoyolu, bazen E5, bazen köprüler. Bunlarda küçük scooter tehlikeli olur. 125cc bile otoyol ya da köprülerde sorun olabiliyor özellikle lodos havada boğaziçi köprüsünden geçerken tehlikeli olur.
    ChuckBerry bunu beğendi.

ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Cb250r kullanıcısı ve Forza 250 ile çok fazla km yapmış;
    İstanbul' da kullanan birisi olarak yorumumu yapacağım. Cb250r Tam anlamıyla şehir içinde kullanılacak bir motosiklet. Yakıtı az, motor hacmine göre torku ve ivmelenmesi yeterli, zincir sesi harici kronik hiçbir problemi bulunmamakta. Şık ve güzel. İnce ve hafif oluşu size yoğun trafiklerde büyük bir avantaj sağlıyor. Bir 150cc lik scooterın girdiği her yere girebiliyorsunuz.

Dezavantajalarına gelecek olursak eğer,( Bu dezavantajları düşündüğünüz Forza250 ile kıyaslayacak olursak dezavantajlar olarak belirtmekteyim. Yoksa tüm naked motosikletlerde olan bir durumdur bu).
    -Aerodinamisi itibariyle çok fazla rüzgar alıyorsunuz. Tur camı taksanız dahi aldığınız yoğun rüzgar sebebiyle yağışlı ve soğuk havalarda daha fazla ıslanıp üşümenize sebep olacaktır. Forza 250 bu konuda sizi hem uzun yol hem de oturuş rahatlığı ile daha mutlu edecektir.
    -Bagaj Hacmi Forza 250 ile kıyaslayacak olursanız sadece avuç içi kadar. Disk kilidi ve ruhsat koyabilirsiniz. Çanta takılabilir fakat ben hem sürüş dinamiğine etki edeceğinden hem de görsel olarak yakıştırmadığımdan tercih etmedim. Forza'nın sele altı bagajı oldukça geniş ve 50 litreye kadar da arka çanta sırıtmıyor.

Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman iki ayrı klasman çok ayrı aletler olduklarını söyleyebilirim. Forza sürdüğüm zaman, doldurabildiğim kadar eşya koyuyorum ve artçıyla da çok rahat ediyorum. Cb250r sürerken ise motosikletin kendisini sürmekten çok keyif alıyorum çok zevkli bir alet.

Bu sebeple amacınız ve kendi tarzınıza yönelik bir motosiklet almanız daha sağlıklı olacaktır. İyice araştırıp düşünün size hangisi yatkınsa onu alın derim.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Forza'nın eski modellerine bakmıştım, sele altı bagajı geniş ama xmax kadar değil, her ikisinde de deneyip xmax sele altı bagajına 15" laptop çantası sığabiliyor diye xmax tercih etmiştim sıfır alırken. İşe gidip gelirken laptop taşıyorsanız bir süre sonra sırtınızda çantada taşımak zor gelebiliyor, hele yazın sırtta çanta varken çok terletiyor, zaten korumalı mont ve montun sırt koruması terletiyor.
    xmax arka amortisörleri sert rahatsız deniyor, o konuda bir şey diyemeyeceğim, forza hiç sürmedim, yalnızca bagajına laptop çantam sığıyor mu diye baktım.

Geçen hafta xmax 250 ile tem otoyolunu kullanarak sabah yoğun trafikte gebze'ye gittim. o gün iş için iki laptop taşıma gerekiyordu, içinde iki laptop birden olan (+ onların adaptörü vb. ıvır zıvır) kocaman laptop çantamı sele altı bagajına sığdırabildim, rahat rahat 110km yolu gidip geldim. Dönüşte akşam trafiği de sıkışıktı ama mahmutbey gişelerinden sonra açıldı, yer yer boş görünce düz virazsız yolda 130-140km hızlara da çıktığım oldu.

Daha küçük bir scooter ile TEM otoyoluna girmeye cesaret edemezdim, E5 yolunda da özellikle avrupa yakasında şeritler çok dar, sıkışık trafikte arabaların arasından geçilemiyor, küçük scooter olsa da cesaret edip aralara dalamazdım zaten.

xmax ve forza arasında çok fark yok, ikisi d eçok kaliteli ve yapılış amacına göre işini iyi yapan motorlar. Tamamen ihtiyaca göre tercih olur.

Haftasonu çok uzak olmayan yerlere arada saat başı mola vererek gidilebilir de. Herkesde hafta içi işe gitmeye küçük motor haftasonu zevkine gazlayıp uzak mesafe gitmeye büyük motor alacak bütçe yok, bu açıdan 250cc scooter hem hafta içi işe gidip geleyim hem hafta sonu biraz uzaklara gidebileyim işini de görüyor.
    Cyan bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forza'nın eski modellerine bakmıştım, sele altı bagajı geniş ama xmax kadar değil, her ikisinde de deneyip xmax sele altı bagajına 15" laptop çantası sığabiliyor diye xmax tercih etmiştim sıfır alırken.
    Acilin Forza 250 kullanicisi geldi. Ise gidip gelirken her gun 16" MacBook Pro koyuyorum hocam ben cantayla sele altina Forza 300 kullanmadim, hatta sele altini acmadim bile, ona bisey diyemem.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Acilin Forza 250 kullanicisi geldi. Ise gidip gelirken her gun 16" MacBook Pro koyuyorum hocam ben cantayla sele altina Forza 300 kullanmadim, hatta sele altini acmadim bile, ona bisey diyemem.
    Ben nasıl sığdıramamıştım ki?
    Kullandığım çanta da Monstel laptopların yanında bedava verilen kocaman çanta, hatta geçen hafta çantanın içine 2 tane laptop sığdırıp da sele altına sığdırdım.
    xmax'i değiştireceğim zaman tekrar bakayım o zaman. Şimdilik değiştirme niyetim ve bütçem yok ama elbet eskiyecek motor.

Forza da candır, xmax mı güzel forza mı güzel tartışmalarını anlayamıyorum, aralarında çok az fark var, şehiriçinde ikisi de candır.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ben nasıl sığdıramamıştım ki?
    Kullandığım çanta da Monstel laptopların yanında bedava verilen kocaman çanta, hatta geçen hafta çantanın içine 2 tane laptop sığdırıp da sele altına sığdırdım.
    xmax'i değiştireceğim zaman tekrar bakayım o zaman. Şimdilik değiştirme niyetim ve bütçem yok ama elbet eskiyecek motor.

Forza da candır, xmax mı güzel forza mı güzel tartışmalarını anlayamıyorum, aralarında çok az fark var, şehiriçinde ikisi de candır.
    Ikisini de begenirim, ikisi de isini iyi yapar. Alti ustu scooter, sur git iste, neyini yaristiriyorsun. Cok guzel atasozu var, "el sopasiyla kavgaya girmek" (tamam boyle degil, ben cevirdim) bunlarinki de o, iki capon marka kazaniyor bizimkiler taraftarlik yapiyor

Bizim milletimiz sidik yaristirmayi sever, elindekini de dunyaninin en iyisi sanar. 40 yildir asagidaki tartismalari dinledim motosiklet dunyasinda da ayni sey iste;

Forza - Xmax neyse;

Fenerbahce - GS,
    Sag - Sol,
    Tofas - Renault,
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ikisini de begenirim, ikisi de isini iyi yapar. Alti ustu scooter, sur git iste, neyini yaristiriyorsun. Cok guzel atasozu var, "el sopasiyla kavgaya girmek" (tamam boyle degil, ben cevirdim) bunlarinki de o, iki capon marka kazaniyor bizimkiler taraftarlik yapiyor

Bizim milletimiz sidik yaristirmayi sever, elindekini de dunyaninin en iyisi sanar. 40 yildir asagidaki tartismalari dinledim motosiklet dunyasinda da ayni sey iste;

Forza - Xmax neyse;

Fenerbahce - GS,
    Sag - Sol,
    Tofas - Renault,
    Bir tek Linux - Windows tartışmasında taraf tutarım o da hangisi iyidir açısından değil yazılım lisanslarının özgürlüğü açısından bakarım olaya.
    gurcanozturk bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bir tek Linux - Windows tartışmasında taraf tutarım o da hangisi iyidir açısından değil yazılım lisanslarının özgürlüğü açısından bakarım olaya.
    Linux'un gözünün yağını yiyim.
    gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc maxiscooter ile yüklü yolculu defalarca uzun yol yaptım. Evet optimal değil ama yapılabiliyor... 250cc maxiscooter İstanbul gibi büyük şehirlere gereksiz değil şarttır. Dio ile poyraz veya lodos fırtınasında köprülere veya herhangi bir gün otobana bekleriz... Dio vb. ufak scooter'lar benim nazarımda sadece taşrada tatil beldelerinde veya mahalle içinde falan kullanmaya uygun motorlar.
    Ben Bursa da hergun 110cc Suzuki addres kullanıyorum, sayısız İstanbul a gittim. Köprüden geçtim, herturlu şehir içi yeterli stabil 90-100 km hızla gidiyor, 250 lik scooter dediğinde 110-120 yapıyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben Bursa da hergun 110cc Suzuki addres kullanıyorum, sayısız İstanbul a gittim. Köprüden geçtim, herturlu şehir içi yeterli stabil 90-100 km hızla gidiyor, 250 lik scooter dediğinde 110-120 yapıyor.
    Yok 250cc scooter 120 zorlanmadan ve stabil / uzun süre gidebiliyor, üzerine acil durumlar / sollama falan için 20-30 km/s da pay kalıyor. Neyse...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şıkır şıkır çalıştığı müddetçe vitesli motor ekstradan bir yorgunluk veya karmaşa getirmez. Söylediğin gibi motor hem daha dikkat gerektiren bir cihaz zaten, hem de sürüşle her zaman daha bütünsün. Araba kendi başına gidiyor biraz daha.

Ben oyumu Forza 250'den yana kullanıyorum. Akarı olmaz kokarı olmaz her yola gelir çiçek gibi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)