Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

NS200 ile Başıma Gelen Akıl Almaz Olay

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı adalramazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yazıdada belirttiğim gibi üzerinden 6 ay geçti o yüzden hatırladığım kadarı ile yazdım. Usta direk tuhaf sesler geliyor dememişti kranktan ses geliyor yada krank vuruyor gibi bir şey söylemişti hatta o dönem krankın ne olduğunu dahi bilmiyordum Eksik yağ ilede 20 30 km sürüşte bu kadar tıkanacağını düşünmedim ustaya öğlen teslim ettim akşamında bu sorun çıktı ortaya.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:44 ----------

Sizce neden olabilir peki ustam nasıl tıkanabilir krank bu şelilde o talaşlar nereden gelmiş olabilir son resimdeki yataklar baya soyulmuştu oradan gelmiş çoğu dedi usta nasıl mümkün oluyor bu bende anlayamadım açıkcası?
    pulsar'da piston kolu yatağı üretildiğinden beri revize edilmeyen ender parçalardan biri. aynı parça birebir duke200'de de kullanılıyor. yağlamada veya yağda sorun olmadığı sürece krankın sorun çıkardığı çok ender durumlar var pulsarda. genelde supap sistemi şaibeli çalışıyor.

ilaveten pulsar'ın yağlama sistemi de biraz cins.

aşağıdaki fotoğrafta debriyaj kapağının fotoğrafı var. sağ üstteki deliğin içinde bir adet keçe vardır. bu yuvaya ise krank milinin bir ucu giriyor. krank milinin ucu ise delik olup içeriye doğru yağ kanalı vardır. bloktan gelen basınçlı yağ, debriyaj kapağına girer, bu yağ sayesinde krank miline ve debriyaj balatalarının yağlanmasında kullanılır. keçe basınç kaçırıyor ise, veya başka ustanın marifetiyle debriyaj kapağı açıldığında vites yayı değişimi sırasında keçeye zarar verilmiş olabilir veya bu krank milinin yağ kanalının olduğu tarafta egzantrik zinciri alt dişlisi de mevcut. vites yayı değişimi sırasında debriyaj tasının çıkması gerekiyor. debriyaj tasının çıkması için egzantrik zinciri alt dişlisinin yerinden çıkması da lazım. dişli çıkarılır veya takılırken bu yağ kanalına zarar verilmiş dahi olabilir. krank milinin detaylı incelenmesi, hatta eski yağın analiz edilmesi dahi gerekebilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Böyle ustan varsa, bundan sonra motor alırken korkma, ustanı da bırakma. 👍

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pulsar'da piston kolu yatağı üretildiğinden beri revize edilmeyen ender parçalardan biri. aynı parça birebir duke200'de de kullanılıyor. yağlamada veya yağda sorun olmadığı sürece krankın sorun çıkardığı çok ender durumlar var pulsarda. genelde supap sistemi şaibeli çalışıyor.

ilaveten pulsar'ın yağlama sistemi de biraz cins.

aşağıdaki fotoğrafta debriyaj kapağının fotoğrafı var. sağ üstteki deliğin içinde bir adet keçe vardır. bu yuvaya ise krank milinin bir ucu giriyor. krank milinin ucu ise delik olup içeriye doğru yağ kanalı vardır. bloktan gelen basınçlı yağ, debriyaj kapağına girer, bu yağ sayesinde krank miline ve debriyaj balatalarının yağlanmasında kullanılır. keçe basınç kaçırıyor ise, veya başka ustanın marifetiyle debriyaj kapağı açıldığında vites yayı değişimi sırasında keçeye zarar verilmiş olabilir veya bu krank milinin yağ kanalının olduğu tarafta egzantrik zinciri alt dişlisi de mevcut. vites yayı değişimi sırasında debriyaj tasının çıkması gerekiyor. debriyaj tasının çıkması için egzantrik zinciri alt dişlisinin yerinden çıkması da lazım. dişli çıkarılır veya takılırken bu yağ kanalına zarar verilmiş dahi olabilir. krank milinin detaylı incelenmesi, hatta eski yağın analiz edilmesi dahi gerekebilir.

https://img.letgo.com/images/f5/42/3...a2fe812d3.jpeg
    bilen adam biliyor işte.
    ulkerhan bunu beğendi.
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gecmiş olsun, daha fazla masraf cıkmadan halletmişsiniz.

bakalım benım de ön taraftan ses geliyor. neler cıkacak acaba

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CF Moto 250 NK-A
    [SIZE=5][SIZE=4]ağır bakımını yaptıracağım yetkili servise mi gitmeli yoksa motoru açan ustaya mı?
    İkilemdeyim..
    geçmiş olsun. tabiki motoru açan ustaya gidin. artık yetkili servisle işiniz olmasın.
    1.derece sorumlu yetkili servis bu olayda.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecmiş olsun, daha fazla masraf cıkmadan halletmişsiniz.

bakalım benım de ön taraftan ses geliyor. neler cıkacak acaba
    benden de geliyor. egzantrik zinciri değiştireceğim üşenmezsem.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ne demek "Ters takılmak" ? Böyle önemli bir parçanın ters takılabilme ihtimali olabilir mi? Bu nasıl motor öyle? Fiziken bunun imkansız hale getirilerek üretilmiş olması gerekmez mi? Saçmalık.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne demek "Ters takılmak" ? Böyle önemli bir parçanın ters takılabilme ihtimali olabilir mi? Bu nasıl motor öyle? Fiziken bunun imkansız hale getirilerek üretilmiş olması gerekmez mi? Saçmalık.
    hayatında bu fotoğraf dışında yağ pompası içi gördün mü? canlı canlı bir ürüne dokundun mu? sökmen falan gerekmez. nasıl çalıştığı hakkında teorin var mı?

1976'dan beri üretilen honda cg'den beri, günümüzdeki hayabusa'ya kadar aynı sistem kullanılıyor. bir tane sabit yatak, birtane de istavroz şeklinde iç mil.

yukarıdaki yazılarda da yağ pompası milinin ters takılmasının yağ basıncına etki etmeyeceğini yazmıştık.

bu yağ pompasındaki işaretler, arkalı önlü çift yağ pompalı motorlarda, pompanın senkronize çalışmasını garanti altına almak için yapılmıştır. örn: duke 390 gibi.

biraz okumak çok şeyi değiştirebilir. tavsiye ederim.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vites yayı problemiyle ben de karşılaşmıştım. daha sonra da benim motor uzun yolda krank bilyası dağıttığı için motor indi ki 20 bin km'lerde olan motorun krank bilyası dağıttığını hayatımda duymadım. daha sonra yapan usta tam yapamadığı için yağ yakmaya başladı ve iki defa daha motor inip silindir piston üst kapak garantiden değişti. sonra yağ yakmaya devam etti. en son yağı bitirip silindir pistonu yedi.

garantisi bittiği için cepten 1500 liraya yakın para verip silindir piston üst kapak yaptırdım. bu da yetmedi birkaç bin km sonra subaplar aniden vurmaya başladı 1000 liraya yakın da üst kapak tamirine verdim. en son artık allah belasını versin deyip motoru sattım.

alan adam bolu'ya memleketine gidip depoyu söküp bakım yaparken benzin hortumunun da sızdırdığını söyledi. yani artık satmayıp binmeye devam etsem on numara bir finalle hem kendimi hem motoru yakmış olacaktım. toplamda 3 defa motor indi yani.

Bir daha avrupa veya japon malı motordan başka motor alanı ..sinler deyip r25 aldım. 12 bin km'yi geçti. türlü apaçilikler yaptım tık yok.

Benim motor 1 defa kendi malzeme kalitesizliğinden ötürü, 2 defa da ustadan ötürü indi. arka çanta demirinin şasede bağlandığı yer de defalarca kırıldı. işte bu usta-servis problemlerinden dolayı millete cfmoto, megelli, benelli gibi ...rak kürek markalara bulaşmayın diyoruz da anlatamıyoruz...
    BoraKara ve adalramazan bunu beğendiler.
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vites yayı problemiyle ben de karşılaşmıştım. daha sonra da benim motor uzun yolda krank bilyası dağıttığı için motor indi ki 20 bin km'lerde olan motorun krank bilyası dağıttığını hayatımda duymadım. daha sonra yapan usta tam yapamadığı için yağ yakmaya başladı ve iki defa daha motor inip silindir piston üst kapak garantiden değişti. sonra yağ yakmaya devam etti. en son yağı bitirip silindir pistonu yedi.

garantisi bittiği için cepten 1500 liraya yakın para verip silindir piston üst kapak yaptırdım. bu da yetmedi birkaç bin km sonra subaplar aniden vurmaya başladı 1000 liraya yakın da üst kapak tamirine verdim. en son artık allah belasını versin deyip motoru sattım.

alan adam bolu'ya memleketine gidip depoyu söküp bakım yaparken benzin hortumunun da sızdırdığını söyledi. yani artık satmayıp binmeye devam etsem on numara bir finalle hem kendimi hem motoru yakmış olacaktım. toplamda 3 defa motor indi yani.

Bir daha avrupa veya japon malı motordan başka motor alanı ..sinler deyip r25 aldım. 12 bin km'yi geçti. türlü apaçilikler yaptım tık yok.

Benim motor 1 defa kendi malzeme kalitesizliğinden ötürü, 2 defa da ustadan ötürü indi. arka çanta demirinin şasede bağlandığı yer de defalarca kırıldı. işte bu usta-servis problemlerinden dolayı millete cfmoto, megelli, benelli gibi ...rak kürek markalara bulaşmayın diyoruz da anlatamıyoruz...
    şansızlık olmuş.

pulsarda üst kapak gerçekten sıkıntılı. supap yakalama, supap kırma, egzantrik mili eritenler, egzantrik rulmanı kıranlar hepsi var. bende de egzantrik zinciri ses yapıyor. çok üşeniyorum tamir etmeye. ama krank rulmanı muhtemelen malzeme hatası olabilir. pulsarda krank rulmanı koyo ya da skf çıkıyor. aynı parça japon'da da var. ya montaj ya da manzeme hatası gibi geldi bana. pulsar'da pek krank sorunu olmuyor. ama üst kapak, düşman poposuna.

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şansızlık olmuş.

pulsarda üst kapak gerçekten sıkıntılı. supap yakalama, supap kırma, egzantrik mili eritenler, egzantrik rulmanı kıranlar hepsi var. bende de egzantrik zinciri ses yapıyor. çok üşeniyorum tamir etmeye. ama krank rulmanı muhtemelen malzeme hatası olabilir. pulsarda krank rulmanı koyo ya da skf çıkıyor. aynı parça japon'da da var. ya montaj ya da manzeme hatası gibi geldi bana. pulsar'da pek krank sorunu olmuyor. ama üst kapak, düşman poposuna.
    sıkıştırmaya gelen bir motor değil. ben uzun yolda yaklaşık 140 civarı gidip geliyordum ki bu da redline olmuyor. demir kalitesi de kötü. çanta bağlantı yerleri kağıt gibi yırtılıyordu. eğer en fazla 100-120 aralığı kullanılacaksa ideal motor. ama redline, lastik yakma teker yapma muhabbetlerinden tartışmasız o motoru kucağına alırsın...

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    sıkıştırmaya gelen bir motor değil. ben uzun yolda yaklaşık 140 civarı gidip geliyordum ki bu da redline olmuyor. demir kalitesi de kötü. çanta bağlantı yerleri kağıt gibi yırtılıyordu. eğer en fazla 100-120 aralığı kullanılacaksa ideal motor. ama redline, lastik yakma teker yapma muhabbetlerinden tartışmasız o motoru kucağına alırsın...
    tek nokta bağlantılı çanta demirleri kullan herkes arka kuyruk kısmını kırdı.

yıldız marka çanta demiri var, alttan ilave destek takviyeli ona kaliteli diyorlar. bununla kuyruk kıran görmedim daha.

youtube'da çift bir gezgin var. pulsar ile avrupa turu yapmışlardı. başlarına her türlü musibet geldi. kuyruk kırıldı, vites yayı kırıldı, supap kırıldı. vites yayını ktm'den aldılar, silindir kafasını biyerlerden kargo ile getirttiler.

Motosikleti
    Dominar 250D

Çok geçmiş olsun hocam yazdıklarını okuyunca halime şüktettim, şuan sorunsuz çalışıyor şükür motor arkadaşları dinleyip bakımada motoru toplayan ustaya gideceğim. Bu arada çanta demiri benimde iki bağlantılı kuyruğa ve alt kısımdan destek alıyor bayada yükledim çantayı zamanında banamısın demedi.

Çok geçmiş olsun hocam yazdıklarını okuyunca halime şüktettim, şuan sorunsuz çalışıyor şükür motor arkadaşları dinleyip bakımada motoru toplayan ustaya gideceğim. Bu arada çanta demiri benimde iki bağlantılı kuyruğa ve alt kısımdan destek alıyor bayada yükledim çantayı zamanında banamısın demedi.
    siz yine de çok zorlamamaya bakın. sürekli üst devirlerde gitmeye uygun/dayanıklı bir motor değil.
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Medley 150 S
    Geçen yıl kuzen Gemlik' ten Bursa' ya giderken biraz sıkıştırıyor motoru 2-3 km sonra motoru kucağına alıyor, çekiciyle bir tamirciye götürüyor. Motor kitlemiş 6-8 bin arası masrafı çıkar demiş usta, ederi zaten 15-16, o haliyle 7.500 satıp kurtuldu. Diğer kuzende de ns200 vardı, durumu ona anlattı ve o da her hangi bir arıza vermesini beklemeden elinden çıkardı.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler