Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Mahkeme Sonucu. Temsil karar. Cakallara duyrulur

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bn125
    Hocam ekspertizin en iyi yanı bu. Adam ekpertiz yaptırmadan almak istese bile kendinizi güvenceye almak için siz de yaptırabilirsiniz. Markanın resmi bayisinden yaptırıldığı vakit kimse kimseyi dolandıramaz.
    cbr1100 xx bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Aslında işin çözümü ekspertizi mecburi yapmaktan geçiyor. Motorun satışı ekspertiz raporu olmadan yapılamamalı ancak bunun da bir tavan fiyatı olmalı ki içimize işlemiş olan uyanıklık harekete geçemesin. Ha, burada ekspertiz yapan servisi de 3 ay kadar sorumlu tutacaksın ki sahte rapor hazırlamasınlar. Bir kazıklanma durumu olduğunda kazıkçı ile birlikte hesabı öderler artık...

Geçmiş olsun şaşırdım bu karara baya iyi olmuş

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Çok iyi olmuş, elinize sağlık. Dava ve karar numarasını yazarsanız emsal karar olarak kullanacaklara kolaylık olur.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ekspertizin en iyi yanı bu. Adam ekpertiz yaptırmadan almak istese bile kendinizi güvenceye almak için siz de yaptırabilirsiniz. Markanın resmi bayisinden yaptırıldığı vakit kimse kimseyi dolandıramaz.
    Çok haklısın kardeşim. Fakat her expertiz sağlıklı yapılmıyor. Benim ilk motorum Nmax 155 idi. Yamaha servisinde expertieze soktum. Sağına soluna grenajına baktılar. Motoru bir kez bile çalıştırmadan temiz dediler. Şimdiki aklım olsa idi " kardeşim bir çalıştır sesi nasıl? " derdim. Demek ki ekspertizin nasıl yapıldığı da çok önemli.
    ALİCEM bunu beğendi.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Geçmiş olsun...Eksper şart ki çokda bişey tutmuyor ....Hayırlı cumalar cümleten ....

geçmiş olsun

iyi emsal olmuş

sağ ol

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Maalesef ekspertiz de her zaman tam manasıyla bir çözüm olmuyor.
    Vakti zamanında 2.0 bi vectra vardı elimizde, benzinden çok yağ yakmaya başlamıştı. O arada satışa koymuştum. Sonra hem bu sıkıntıyı belirleyip yaptırmak, hemde küçük bir boya işlemi için, bir tanıdığımın çalıştığı ve Antalya da bilinen bir servise götürdüm aracı. Neyse boya işi yapıldı, lakin bu yağ eksiltme işi için dediler ki; dıştan bi kaçak yok, büyük ihtimal araç yağ yakıyor, motor inmesi lazım, masrafı tam olarak ne olur indirmeden bilemeyiz. Ben de hemen ilanı güncelledim, fiyatı %35 gibi aşağı çektim, tüm durumu belirttim. Sakarya dan bi dayı aradı, kendisinin motor işinden anladığını, aracın kendisine yarayacağını, sadece parça parası ile bu işi halledebileceğini söyledi. Tamam dedik, oğlunu ve yanında bir arkaşını göndermiş. Çocuklar geldiler Antalya ya, ben direkt servise yönlendirdim, dedim ki orada kaporta, elektrik, motor mekanik tüm ustalar var, iyice sorun öğrenin hatta içinize sinmez ise aynı servisin yakınlarında bir kaç tane daha bu işi yapan yer var, oralara da danışabilirsiniz. Neyse 1 saat kadar sonra tamam dediler, alıyoruz. Gittim ben de, satışı verdik, bir de yemek ısmarladım indirim babında gittiler.
    2 saat kadar sonra telefon geldi, Çubuk Beli rampasını çıkarken araç radyatör patlatmış, yolda kalmışlar, bir sürü çekici parası verip öyle gitmişler Sakarya'ya. Şimdi bu arkadaşlar dava açsaydı ne olurdu, ben yine ''çakal'' sıfatı yer miydim? Yani uzun lafın kısası bu ikinci el (hatta son zamanlarda sıfır bile) alım-satım olayları iki ucu boklu değnek.
    TanerErbay, ALİCEM ve sutlusoda bunu beğendiler.

Motosikleti
    X-Max 300
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin adına çok sevindim.

Benzer bir durumu birinci elden takip ederek bende deneyimledim. Forumda bircok dingil bu konuda benimle kavga etti.

İnanın forumda sizin yerinizde olan adama "hak arama olmaz en bastan bakcaktın" diyip vazgeçirenler de vardı , karşınızdaki tip gibi dolandırmaya calısanlara da "aga satmışsın alırken baksaydı" diyip cesaret verende vardı.

Tuketici haklarından haberi olmayan herkes bilir kişi olup insanları yanlış yönlendiriyor bu forumda, ancak siz cabalamışsınız tebrik ederim.

Benim merak ettiğim bir unsur var, karşı tarafın ayıp mal sattıgı durumda malın ayıplı mal olarak satıldıgını siz mi ispatlamak zorunda kaldınız yoksa karşı taraf "ayıplı mal satmadım o alınca olmuş" diyerek o mu ispatlamaya calıstı?

Bizim durumumuzda satıcı kendi ispatlamak zorundaydı yani siz "yok aldıgımda bile sıkıntılıydı" demek yerine o "hayr sıkıntısızdı" kısmını ispatlaması gerekiyor seklinde ilerlemişti. ama artık yasa değişti diyorlar.
    Malin ayipli oldugunu malesef ben ispatlamak zorunda kaldim. Hatta Mahkeme kendi EXPER ini yolladi ve yetkili servisinde motor sökükdü. Motorun motor icinde bir sorunu olsaydi, hatta motoru komple actircaktim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:25 ----------

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık. Hemen farketmeniz lehinize olmuş.. Adınıza sevindim açıkçası. Hiçbir çakalın yaptığı yanına kar kalmamalı...
    Ancak merak ettiğim bir konu var..
    Misal 20 yasinda bir motosiklet yada araba sattınız..
    Yaşı belli durumu belli..
    1 ay sonra motoru elimde kaldı diye dava açma hakkı da varmi?
    Yani sonuçta km yüksek,olası arızalar öngörülebilir.. adam saatlerce redline de yol alır motoru eline alır,tekere kalkmaya çalışır sanzumani kucaklar.. sizinki gibi aynı günde ortaya çıkmayan bu ve benzeri durumlarda gerçekten masum satıcının günahı var mı acaba?
    Eger öyleyse adam alir 10-15 yasinda arabayı motosikleti,vurur kırbacı,anasını öper acemiligini atar sonra iade eder parayı faiziyle geri alır..
    Bence sence değilde kanuni olarak cevabı nedir acaba?
    Kanuni olarak bilmiyorum

ama bence kanunda yipranma payi da göz önüne aliniyordur

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı TanerErbay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Malin ayipli oldugunu malesef ben ispatlamak zorunda kaldim. Hatta Mahkeme kendi EXPER ini yolladi ve yetkili servisinde motor sökükdü. Motorun motor icinde bir sorunu olsaydi, hatta motoru komple actircaktim
    Anladım, ya dediğim gibi kurallar değişti ya da hakimden hakime değişiyor.

benim zamanımda biz ürünün ayıplı oldugunu ispatlamıştık ancak bu sorunun satıcıdan mı benden mi kaynaklı oldugunu satıcı ispatlamak zorunda kalmıştı.

Yine de sorununuzun çözülmesine sevindim
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    X-Max 300
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işin bir de sağlam motor için para koparmaya çalışan çakallarıda var.Onun için ne yapıcaz.Adam motoru satmış karşı taraf diyorki yolda kaldım tamir artı çekici parası şu kadar tuttu.Yollamazsan dava açıcam diye tehdit ediyor.
    ama o cakalin yolda kaldigini, cekici cagrip fatura kestirip, sonra yetkili servisten fatura alip bunlari ispatlamak zorunda

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok iyi olmuş, elinize sağlık. Dava ve karar numarasını yazarsanız emsal karar olarak kullanacaklara kolaylık olur.
    simdilik dava %100 sonuclanmis olmadigindan bu bilgileri kendime saklamaktayim

nihayi karar cikinca paylasabilirim

kanunda yipranma payi da göz önüne aliniyordur
    talep edilmesi lazım

Motosikleti
    X-Max 300
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef ekspertiz de her zaman tam manasıyla bir çözüm olmuyor.
    Vakti zamanında 2.0 bi vectra vardı elimizde, benzinden çok yağ yakmaya başlamıştı. O arada satışa koymuştum. Sonra hem bu sıkıntıyı belirleyip yaptırmak, hemde küçük bir boya işlemi için, bir tanıdığımın çalıştığı ve Antalya da bilinen bir servise götürdüm aracı. Neyse boya işi yapıldı, lakin bu yağ eksiltme işi için dediler ki; dıştan bi kaçak yok, büyük ihtimal araç yağ yakıyor, motor inmesi lazım, masrafı tam olarak ne olur indirmeden bilemeyiz. Ben de hemen ilanı güncelledim, fiyatı %35 gibi aşağı çektim, tüm durumu belirttim. Sakarya dan bi dayı aradı, kendisinin motor işinden anladığını, aracın kendisine yarayacağını, sadece parça parası ile bu işi halledebileceğini söyledi. Tamam dedik, oğlunu ve yanında bir arkaşını göndermiş. Çocuklar geldiler Antalya ya, ben direkt servise yönlendirdim, dedim ki orada kaporta, elektrik, motor mekanik tüm ustalar var, iyice sorun öğrenin hatta içinize sinmez ise aynı servisin yakınlarında bir kaç tane daha bu işi yapan yer var, oralara da danışabilirsiniz. Neyse 1 saat kadar sonra tamam dediler, alıyoruz. Gittim ben de, satışı verdik, bir de yemek ısmarladım indirim babında gittiler.
    2 saat kadar sonra telefon geldi, Çubuk Beli rampasını çıkarken araç radyatör patlatmış, yolda kalmışlar, bir sürü çekici parası verip öyle gitmişler Sakarya'ya. Şimdi bu arkadaşlar dava açsaydı ne olurdu, ben yine ''çakal'' sıfatı yer miydim? Yani uzun lafın kısası bu ikinci el (hatta son zamanlarda sıfır bile) alım-satım olayları iki ucu boklu değnek.
    aslinda bu durumda noter satisinda bunlari ilave ettirmek gerektigini düsünüyorum. yasal olarak sizi yanlis yönlendirmem yanlis olur. Avukat degilim hakim degilim. Birine danismakta fayda var

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:37 ----------

Genel bir aciklama

Motoru ne zaman nerde teslim edicegim ve kac para geri alicagimi bilmiyorum. daha bu konuda bir tebligat yapilmadi

bira zaman, onlarda belli olucagini düsünüyorum

su anda motorda 6-7 bin liralik masraf + 1,5 seneden beri yattigindan dolayi lastik akü gibi ekliklikleri var

yani kabaca 10 bin lira

10 bin lira zarara ugramaktansa bu zarai minimuma indirgencegi kesin

Motosikleti
    mt 07
    Büyük ihtimalle bunuda ödemiyecek,hacız konulacak umarım haciz ile alınacak birşeyleri vardır
    TanerErbay bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    aslinda bu durumda noter satisinda bunlari ilave ettirmek gerektigini düsünüyorum. yasal olarak sizi yanlis yönlendirmem yanlis olur. Avukat degilim hakim degilim. Birine danismakta fayda var

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:37 ----------

Genel bir aciklama

Motoru ne zaman nerde teslim edicegim ve kac para geri alicagimi bilmiyorum. daha bu konuda bir tebligat yapilmadi

bira zaman, onlarda belli olucagini düsünüyorum

su anda motorda 6-7 bin liralik masraf + 1,5 seneden beri yattigindan dolayi lastik akü gibi ekliklikleri var

yani kabaca 10 bin lira

10 bin lira zarara ugramaktansa bu zarai minimuma indirgencegi kesin
    Dostum bu konu genel davalarla eş değer mi bilemiyorum ancak şahıs avukat bulursa ciddi manada süreci geçiktirebilir sanırım. Dolandırıcılar bu şekilde uzun yıllar süreci saptırabiliyor çünkü. Umarım tırsar ve uzlaşıp hemen kapatma yoluna gider. Yoksa karşı mahkeme vs açılırsa bir o kadar daha süre geçer allah göstermesin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Geçmiş olsun

En önemli konuyu atlamişsiniz,

Siz o tarihte aldiğiniz motosikleti, piyasadaki sorunsuz ayni model ayni km ayni kondisyonda olan ürün değerinde mi aldiniz?

Yoksa 5-10 bin tl altina bir fiyattan mi aldiniz?

Motosikleti
    X-Max 300
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun

En önemli konuyu atlamişsiniz,

Siz o tarihte aldiğiniz motosikleti, piyasadaki sorunsuz ayni model ayni km ayni kondisyonda olan ürün değerinde mi aldiniz?

Yoksa 5-10 bin tl altina bir fiyattan mi aldiniz?

Hayir. Normal degerlerdeydi

piyasanin ortasinda ki bir rakkama

zaten Motorlari takas ettik

yani bile bile ilandaki en ucuz motoru alip, o sekilde bir kumara oynayip, kaybedince de mahkeme yoluna gitmedim

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yazdığınız ve yaptıklarınız konusunda sizi tanımasamda destekliyorum ancak yargı sistemine güvenmiyorum, dişli bir avukat bulup kararı temyiz ettirebilir, hatta sizi haksız çıkartıp mahkeme masraflarını size ödettirebilirler ya da en kötü ihtimalle temyiz süresince motorun iyice piyasası artınca size sattıkları rakam + devede kulak kalacak faizi size verip motoru aldıkları fiyattan 10-15bin pahalıya satıp yine kar ederler. 500cc motor dediğinize göre nerden baksanız 30-40 bin tldir şu an

Motosikleti
    X-Max 300
    bu sürecteki yasal faiz diye bisey var

yani 1,5 - 2 sene evelki fiyati vermicekleri kesin

güncel piyasa ( esdeger bir baska motorsikletleri) emsal alip, ona göre ödenicegi fiyat belli olur diye düsünüyorum

yoksa 2 sene evelki X rakkam bugünki X ile alim olarak ayni degil

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yasal faiz biraz komik sormayın hiç... haber linki aradım ama bulamadım 0 km mercedes alan biri araçla sürekli kaldığı için yolda kalıyor,dava ediyor temyizle beraber 3,5 sene sürüyor dava, aracı 250bin tl'ye almış, faizle birlikte 280bin tl para ödeniyor mercedesten vatandaşa,aynı aracın sıfır km'si 450bin aynı özelliklerdeki ikinci eli 350 bin . Adam 3.5 sene arabaya binmediği ve mahkeme ile kalmış, Mercedes'te motoru değiştirip ikinci elde satmıştır artık 350 bine. Abuk subuk işler maalesef.
    Green Arrow bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)