Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha MT-25 Gaz Kolu Titreşim Problemi (100-120 kmh; 7000-9000 devir)

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

Motosikletim Yamaha MT-25 2018 model 2019 çıkışlı. Ekstra olarak motor koruma takozları ve çanta demiri + çanta takılı.
    Şimdi sorun şu ki: Motosiklet ile 6.viteste 100kmh hıza geldiğimde sağ elcikte (gaz kolunda) inanılmaz bir titreşim başlıyor. Öyle ki gaz kolunu tutamıyorum; bunun ile birlikte sağ ayna da çok fazla titriyor (arkadaki aracın plakasını okuyamayacak kadar). En fazla 125kmh hıza kadar çıktım şuana kadar ve 100-125 kmh aralığında bu problem var. Bazı arkadaşlar 130kmh den sonra titreşim kayboluyor demişler.

Şimdi sizden ricam öncelikle bu problemi yaşayan kişiler olarak toplanalım ve bir çözüm bulmaya çalışalım. Bir de herkes model + aksesuar durumunu belirtirse sorunun aksesuar mı model yılı mı olduğu ile ilgili de fikir sahibi olabilir. Facebook grubunda bazı arkadaşlar motor takozunu çıkarın düzeliyor demiş fakat motor takozu takılı olmadan da bu sorunu yaşayanlar var 2020 modellerde.

Cumartesi günü Yamaha servisine gidip sorunu anlatacağım, ama çözüm üretebilecekleri konusunda pek umutlu değilim.
    Motosikletimden çok memnunum fakat bu durum gerçekten tatları kaçırıyor.

Bu problem ile karşılaşıp çözüm bulabilmiş arkadaşlar varsa bilgilendirme yapabilirse memnun olurum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Siz titreşim konusunda çok hassas olabilirmisiniz..? 390 sahibiyim almadan önce çişini tutamazsın gibi inanılmaz abartılmış yorumlar okudum lakin aldıktan sonra cbr250 ne kadar titrerse 390 da o kdr titrediğini farkettim. Bundan öncede 2016 Mt25 sahibiydim gidonu tutamayacak kadar titreşim hissetmedim. Siz gidonu fazla sıkıyor olabilirmisiniz?

İnanın bana kesinlikle benim hassasiyetim ile alakalı bir durum değil, Duke 125 kullandım son hızda zangır zangır titriyordu özellikle depodan geliyordu titreşim. Ama yukarıda yazmış olduğum sorun bambaşka. Gaz kolunu tutamıyorum.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Bence arka çanta değil de takozlardan olabilir. Özellikle sağa yapması çok garip. Çünkü bildiğim kadarıyla arka çanta yalpalamaya yol açabilir, dengesel problemler yapabilir ama titremeye etki etmez, saçma geliyor bana.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir kaç kişide daha var, sanırım genel bir sorun bu. 7 - 9k devir arası 5 ve 6. viteslerde sağ elcik titriyor. devir daha yukarı çıkınca titreşim kayboluyor. bende de 6lı takoz takılı.

ben bir ara oturuşumdan dolayı mı acaba diye de düşündüm ama değil sanırım. sağ elde gerçekten kan gitmeyecek şekilde titreşim oluyor ara sıra.

Motosikleti
    Yamaha MT25 2020 model
    mt25 2020 kullanıcısıyım. 6400 km şu an .ilk sahibiyim. dediğin sağ el öldürecek kadar titreşim var. gaz kolunu bıraktıracak kadar. konuyla ilgili yamaha türkiyeyi acil arıyorsun. instagramdan mt25 yamahanın kendi sayfasından sorunu nu yazıyorsun. şaşe no alacaklar seni arayacaklar. hangi bayiye gittiysen en son onları soracaklar.

sorunu söyle. 100 km hıza cıkmana gerek yok sorunun şu hangi viteste olduğun önemli değil. herhangi bir vitesle yüksek devirde belli bir süre gidince bu titreme başlıyor ve geçmiyor. gaz kolunu bıraktıracak bir titreşim geliyor. sadece sağ elde bu sorun var diyeceksin. 90 km hızlarda başlıyor aslında da sen bu hızları söyleyince biz test sürüşünde o hızları deneyemeyiz diyorlar. inan test sürüşü falan da yaptıkları yok.

senle dalga geçer gibi 2 silindir motor bu titremesi normal diyecekler.

olayın peşine düş .yamaha türkiye ile sürekli irtibatta ol. facebook mt25 TÜRKİYE grubunda bu konudan çok muzdarip var.

sana yapmanı önerebileceğim şeyler.ben biraz azalttım.koruma demiri gp kompozit vardı.sağdan geliyor bu titreşim.koruma demiri olayı artırıyor. çıkartır. vidaları yalama olmayacak şeklide çıkartacak takacak bir ustaya git.sökerken çıkartırken yalama eden ustalar var.

ikinci olarak gidonun sonlarındaki gidon topuzlarını ağır topuzlar ile değiştir. sırf jant seridi.ışıklar. gidon yükseltme şeyleri satan kişilerde var. gidon sonu anti titreşim topuzu diye geçer. en ağır olanlarından bul taktır.

bu iki yöntem sağ el öldürecek kadar uyuşmayı azaltacak. sag aynadaki görüntünün zıplaması biraz kesilecek. dediklermi yap. olursa işe yararsa bildir.

üçüncü yöntem. ustaya yaptır bu dediğimi. gidon altındaki iki somun var. gidonu tutan. ucu ucuna tutuyor dikkat etsin. onları kademeli olarak biraz gevşet.aslında bu vida uzun olsa. gidonu tutan yerlere lastik parçalra konup titreşim azaltılabilir. ama o vidalra çok kısa. iyi bir usta bulursan gidon yükseltenlerde vardır belki. o vida önemli uzun olursa çok iyi olur.ben bulamadım o vidayı uzun olanını. çelik vida kullanılacak pas yapmayacak. ustaya söyle kafasına göre vida vermesin.

Bende cbr250 alınca hep kızdım kendime titreşim var tek silindir diye. Hakkını yemişiz cbr ın. Titreşimsiz motor yok heralde

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    2020 model MT-25 kullandım sene başında. Koruma takozu takılıydı sadece, onda da titreşim vardı gidonda ve aynalarda. Çalışan her motorda titreşim olur. Önemli olan titreşimin minimum düzeyde olduğu bir motoru tercih etmek.

Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende cbr250 alınca hep kızdım kendime titreşim var tek silindir diye. Hakkını yemişiz cbr ın. Titreşimsiz motor yok heralde
    600'lük 4 silindirli XJ6 bile titriyor belirli devirlerde. Titreşimsiz makineye binmek isteyenler marşa basmasın.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Arka çanta sökülü olarak tekrar deneyip tecrübenizi tekrar buraya yazarsanız durumdaki değişikliğe göre yardımcı olmaya çalışalım. Aksi halde havanda su dövmeye benzeyecek.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Alıntı Gündüz gezen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mt25 2020 kullanıcısıyım. 6400 km şu an .ilk sahibiyim. dediğin sağ el öldürecek kadar titreşim var. gaz kolunu bıraktıracak kadar. konuyla ilgili yamaha türkiyeyi acil arıyorsun. instagramdan mt25 yamahanın kendi sayfasından sorunu nu yazıyorsun. şaşe no alacaklar seni arayacaklar. hangi bayiye gittiysen en son onları soracaklar.

sorunu söyle. 100 km hıza cıkmana gerek yok sorunun şu hangi viteste olduğun önemli değil. herhangi bir vitesle yüksek devirde belli bir süre gidince bu titreme başlıyor ve geçmiyor. gaz kolunu bıraktıracak bir titreşim geliyor. sadece sağ elde bu sorun var diyeceksin. 90 km hızlarda başlıyor aslında da sen bu hızları söyleyince biz test sürüşünde o hızları deneyemeyiz diyorlar. inan test sürüşü falan da yaptıkları yok.

senle dalga geçer gibi 2 silindir motor bu titremesi normal diyecekler.

olayın peşine düş .yamaha türkiye ile sürekli irtibatta ol. facebook mt25 TÜRKİYE grubunda bu konudan çok muzdarip var.

sana yapmanı önerebileceğim şeyler.ben biraz azalttım.koruma demiri gp kompozit vardı.sağdan geliyor bu titreşim.koruma demiri olayı artırıyor. çıkartır. vidaları yalama olmayacak şeklide çıkartacak takacak bir ustaya git.sökerken çıkartırken yalama eden ustalar var.

ikinci olarak gidonun sonlarındaki gidon topuzlarını ağır topuzlar ile değiştir. sırf jant seridi.ışıklar. gidon yükseltme şeyleri satan kişilerde var. gidon sonu anti titreşim topuzu diye geçer. en ağır olanlarından bul taktır.

bu iki yöntem sağ el öldürecek kadar uyuşmayı azaltacak. sag aynadaki görüntünün zıplaması biraz kesilecek. dediklermi yap. olursa işe yararsa bildir.

üçüncü yöntem. ustaya yaptır bu dediğimi. gidon altındaki iki somun var. gidonu tutan. ucu ucuna tutuyor dikkat etsin. onları kademeli olarak biraz gevşet.aslında bu vida uzun olsa. gidonu tutan yerlere lastik parçalra konup titreşim azaltılabilir. ama o vidalra çok kısa. iyi bir usta bulursan gidon yükseltenlerde vardır belki. o vida önemli uzun olursa çok iyi olur.ben bulamadım o vidayı uzun olanını. çelik vida kullanılacak pas yapmayacak. ustaya söyle kafasına göre vida vermesin.
    fuar renkli cbrlı gündüz gezen mi:D selam öncelikle, ben de 2020 mt-25 kullanısıyım 2bin km'de aldım motoru eve götürürken 7k-9k arası devirde aşırı bi titreşim oluyordu sağ ayna hiçbir şey göstermiyordu. Yamaha mototaş'a gittim, usta koruma takozlarıyla şasi arasına ince bir macun çekti sanırım (şasiyle arasını ayırıcam dedi) gp kompozit ön cam da vardı onu da çıkarttım. Herhangi bir titreşim yaşamıyorum şu anda. Yarın biraz uzun yol yapıcam tekrar sürekli aynı devirde sürüp deneme yapar haber ederim sizi de isterseniz
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT25 2020 model
    Alıntı bdrhngvnc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fuar renkli cbrlı gündüz gezen mi:D selam öncelikle, ben de 2020 mt-25 kullanısıyım 2bin km'de aldım motoru eve götürürken 7k-9k arası devirde aşırı bi titreşim oluyordu sağ ayna hiçbir şey göstermiyordu. Yamaha mototaş'a gittim, usta koruma takozlarıyla şasi arasına ince bir macun çekti sanırım (şasiyle arasını ayırıcam dedi) gp kompozit ön cam da vardı onu da çıkarttım. Herhangi bir titreşim yaşamıyorum şu anda. Yarın biraz uzun yol yapıcam tekrar sürekli aynı devirde sürüp deneme yapar haber ederim sizi de isterseniz
    üstat rumuz youtube gördüm bir youtube kanalında beğendim. baktım boş bu forum da onu aldım. ama harbiden gündüz çıkarım. gece motor sürmem.

senin gittiğin yamaha servisinin elleri öpülür. benim son gittiğim premium yamaha. sende ugraştıkları kadar bir şey denemediler. hatta direk söylüyorum benimle dalga geçer gibi gibi çift silindir motor bu titrer diyorlar. sen yapılan işlemi gözünle gördüysen nereye ne yaptılar şeklinde fotoda atabilrisen ve gerçekten titreşimin sağ elden kesildiyse buraya kesin yaz . bizi bilgilendir .konu önemli.bizim yaşadığımız sag ayna sag el uyuşturan titreşimi başına gelmeyen anlamıyor
    bdrhngvnc bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    üstat rumuz youtube gördüm bir youtube kanalında beğendim. baktım boş bu forum da onu aldım. ama harbiden gündüz çıkarım. gece motor sürmem.

senin gittiğin yamaha servisinin elleri öpülür. benim son gittiğim premium yamaha. sende ugraştıkları kadar bir şey denemediler. hatta direk söylüyorum benimle dalga geçer gibi gibi çift silindir motor bu titrer diyorlar. sen yapılan işlemi gözünle gördüysen nereye ne yaptılar şeklinde fotoda atabilrisen ve gerçekten titreşimin sağ elden kesildiyse buraya kesin yaz . bizi bilgilendir .konu önemli.bizim yaşadığımız sag ayna sag el uyuşturan titreşimi başına gelmeyen anlamıyor
    Dostum senin Er6F hala bende.

Motosikleti
    Yamaha MT25 2020 model
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum senin Er6F hala bende.
    üstat benim rumuz youtuber gündüz gezene benziyor. ama youtube daki arkadaş değilim ben.rumuz boştu onu aldım. Kawasaki Er6F bende yok. yanlışlık olmasın diye yazıyorum.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    üstat benim rumuz youtuber gündüz gezene benziyor. ama youtube daki arkadaş değilim ben.rumuz boştu onu aldım. Kawasaki Er6F bende yok. yanlışlık olmasın diye yazıyorum.
    Hadi yaw, ben seni haftalardır Youtube'daki o arkadaş sanıyordum neyse bu vesileyle öğrenmiş olduk.

selam tekrardan foruma giremedim şu sıra. Ben mototaş'tan başka yamaha servise gitmedim, aldığım hizmetten de gayet memnunum. Tam olarak ne yaptığını bilemiyorum bu koruma takozlarını şasiden ayırmamız lazım direkt üstüne yapılmış dedi, bir de taktığın her aksesuar titreşimi arttırır dedi ben de ön camı çıkardım dediğim gibi. İsterseniz arayın sizi servise bağlasınlar sorununuzu anlatın, başka bir mt-25 e böyle böyle yapmışsınız diyin zannediyorum hatırlayıp yardımcı olacaklardır Fakat belirtmek isterim ki 7-8 bin devir arası ince bi titreşim yine de oluyor ama kesinlikle el bıraktıracak veya ooovv diye rahatsız edecek bir titreşim değil :D

Motosikleti
    Yamaha MT25 2020 model
    Alıntı bdrhngvnc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam tekrardan foruma giremedim şu sıra. Ben mototaş'tan başka yamaha servise gitmedim, aldığım hizmetten de gayet memnunum. Tam olarak ne yaptığını bilemiyorum bu koruma takozlarını şasiden ayırmamız lazım direkt üstüne yapılmış dedi, bir de taktığın her aksesuar titreşimi arttırır dedi ben de ön camı çıkardım dediğim gibi. İsterseniz arayın sizi servise bağlasınlar sorununuzu anlatın, başka bir mt-25 e böyle böyle yapmışsınız diyin zannediyorum hatırlayıp yardımcı olacaklardır Fakat belirtmek isterim ki 7-8 bin devir arası ince bi titreşim yine de oluyor ama kesinlikle el bıraktıracak veya ooovv diye rahatsız edecek bir titreşim değil :D
    üstat. şimdi ben istanbul avrupa yakasındayım. senin gittiğin yerdeki ustanın ismini hatırlarmısın.sen en son nezaman gittin. atabilirsen bana özelden plakayı at. direk senin gittiğin servisi arayayım.serviste o ustayı direk nokta atışı yapıp bulayım.

ben avrupa yakası istanbulda premium gittim en son.premium yamaha ilgilenmedi. kafasından uyduruyorlar.titreşim normal diye.alıp test sürüşü yapan insan olayı görür. hadi test sürüşü yapmadılar.bahaneleri motorlar hızlanıp sürüş yapamazlarmış. bu cümleden de test yapmadıkları belli.

hadi test sürüşü yapamadın padoka alınıp motor devirli kullanınca sağ ayna da titreşimde görüntü kayboluyor resmen.gözüküyor olay .atla deve değil. yani arkadan dinazor gelse sağ aynadan onu seçemezsin .böyle bir olaya motor titreşimi normal diyemezsın.sol ayna niye titremiyor.cem yılmazın espirisi gibi kaptan bu gemi sağ cekiyor mu. bu bizim motorun neden solunda bir şey yok. hep sağda var titreşim.

bu titreşime yok diyen yok motor titrer diyen olaya vakif değil .başlarına gelmediğinden bizi anlamıyorlar.sol aynada zerre oynama yok görüntüde .sağ ayna ve sag elcik zangır zangır .

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    motosiklet eldiveni kullanıyor musun? Kaliteli bir eldiven ise 7-9bin devir arası çok da hissetmezsin. Çıplak elle sürüyorsan uzun yolda rahatsız edebilir. 7-9bin devir arası zaten titreşim yok denecek kadar az.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Hep birşeyler anlatılmış vs. Yetkili servise gittiniz mi? Ne dediler?
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Yamaha MT25 2020 model
    KONU ÖZETİ OLARAK YAPTIKLARIM İŞE YARAR OLAYLAR VE YARAMAYANLAR zorla okumayın . MOTORDUNDA TİTREŞİM OLMAYAN HİÇ OKUMASIN
    mt 25 2020 kasa sahibiyim. ilk sahibi. 9bin km her hafta kullandım. nisan 2020 de aldım. rodajı düzgün yaptım.
    aldığımdan beri sağ ele gelen titresim çok yüksek frekanslı ve sağ EL UYUŞUYOR. sağ aynada araba farı 2 DEĞİL 4 TANE gözüküyor.

işe yarar tek yöntem oda tam değil. koruma takozu takılan lastik kapaklı vidayı sağlı sollu iki taraftan tam açıp tatlı sıktım.
    koruma takozu şu an yok. olsada olmasa da sorun aynı . neyi çözdü. sağ aynadaki arabaların görüntüsü netleşti. BAŞKA HİÇ BİR YÖNTEM İŞE YARAMADI.

İşe yaramayanlar çalışmalar. gidondaki titreşim geçmiyor. geçtiğini boşta iken gaz verip ayna arkalarına el ile dokununn 9bin devirde ayna arkaları aşırı titreşim geliyorsa ne yaparsanız yapın boş .benim aşağıda yaptıklarım gibi :
    1- gidonu tutan gidon kelepçesi 4 tane alyan vidalı söküp gidonun geldiği gidon alanlarına bisiklet iç lastiği sarılıp kapatılacak.
    2- gidon kelepçesi sökülüp gidon saplamalı iki ayaklık çıkıp altına kauçuk pul yaparak koymak 3mm kalınlığında .gidonu tekrar takmak.
    3-motor koruma takozu takılan tek vidalık alyan vida yerindeki motor ile sase arasında zorda olsa araya bir bisiklet iç lastiği takmak.eriyip gidiyor. 3mm bile bir şey sıkıştırmak çok zor oraya. hadi yaptın kaucuk bir şey. foto atın .imkanı yok ben yapamadım.
    4-motorun saşe bağlantısını hemen oturduğunuz minderin hizasında üçgen şeklide 3 alyan vida var. onları açıp motor ile saşeyi tutan tek vidanın motor ile saşe arasına yanmaz silikon 3mm kalınlığında levha koydum. yine işe yaramadı
    5- olay vites boşta anlaşılıyor. boşta iken bir elinizle aynaları kontrol edin 9 bin devirde titreşim nereden çok geliyor. en çok radyatör kalın siyah hortumlarında ve gidon aynalarında ve artçı koltuğunun oralarda geliyor. yani deneyleri yola çıkarak değil boşta iken 9bin devir çevirerek görün. boşa benzin harcamaya gerek yokmuş .boşta 9bin devir de varsa aynalarda titreşim geçmiş olsun.
    6-premium bayisi zerre kadar müdahale edip kafa yorup bakmadı. siz oraya koruma takozu takmışsınız. çıkartıyorsunuz bu sefer siz o vidayı tam sıkmamışsınız biz ellemeyiz biz bakmayız.baksak bile bu titreşim normal .neye göre normal başka mt25 gösterin izah edin. titreşim ölçer cihaz var. proplu olur. onunla bana ispat edin. zerre bir müdahale çabalama gayret yok. işi size yıkıyorlar. eyyyy Yamaha Türkiye duy bu yazdıklarımı. felçli bir insan bile anlar bu motor gidonun aşırı titrediğini. pehhhhhh
    7-lastik basıncı lastik markası yol durumu olayı değil bu olay. boşuna yazmayın. diyorum ki boşta bile gaz verince anlaşılıyor .neyi anlatamıyoruz .
    8-konu yamaha türkiye iletildi. tarafsız bir bayiye bizi yönlendirsinler. olmadı gelip bir arkdaşın motorunu alsınlar.hiç bir şey yok. bayinin beyanları ile başbasa bırakıyorlar sizi. facebook mt25 TÜRKİYE grubunda konu çok fazla kişide var.Yamaha Türkiye bizi bayinin elinde madara ediyorlar.
    9-giyilen eldiven ile alakalı değil. otoruş şekli ile alakalı değil. gazı çok tutma gibi eli uyuşturan bir olay değil. elinizde matkap dönüyor sanki o matkapda darbeli ve metale delik açıyorsunuz. metalde darbe titreşimi gibi muazzam bir titreme var. hiç anlamadıysanız nasıl bir titreşim geldiğini. alın bir matkap darbeli metali delin ve elinizde sürüş boyunca o titreşim geldiğini görün ve bizi de anlayın. motor bu titrer demekten vazgeçin
    10-motorun titremesine zaten alışmak zorunda kalıyoruz.9bin kullanmışım.2binde motor da satan adam değiliz. derdimiz bu motoru keyifli kullanmak. zaten söylene söylene kullanıyoruz. bize motor bu titrer .titremek istemiyorsan araba bin gibi geyik mesajları size hiç yakışmıyor. sizin bizle ne derdiniz var .insanca bir derdimize çare arıyoruz. bir derdimiz var derman olana duamız açık. dalga geçenede duamız var .onuda hak edene içimizden söylüyoruz.

Allah kimsenin tekerine taş getirmesin. virajda hiçbir zaman bakışınız kaçmasın
    tommygun ve Thesinner83 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)