Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başlangıç Motoru Tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Cihanin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda MSX 125
    Merhabalar ,
    Boyum 1,60 ilk motor olarak iki ayağım yere değeceği bir motor alma düşüncesindeyim.
    Kullanım amacım şehir içi ulaşım; evden sahile arada işe git gel kısa mesafe kullanımı. Fıtı Fıtı gezmek dedikleri şekilde kullanmak.

Aklımdaki modeller
    1- Yuki Scram 170 (Arkadaşlar yuki diye hiç önermiyor ilk motorda abs olsun, japon olsun diyorlar ama oturuşum ve ayaklarım bu motorda çok rahat, tabanlarını bile basabiliyorum ayrıca bedavadan biraz pahalı)
    2- Honda MSX 125 (Bunda da iki ayağım aynı anda dengeyi sağlayacak kadar yere değiyor ama fiyatı biraz düşüncemin üzerinde illa msx 125 denirse karta taksit filan bir şekilde alırım)
    3- Benelli TNT 125 (Msx den daha yüksek; selesi daha geniş; iki ayak aynı anda parmak ucuyla değiyor ama nispeten daha hesaplı abs yok ebc var).

Bu üç modelden hangisi başlangıç için kullanım amacıma ve bana daha uygun olur? Yada başka hangi motorlara bakabilirim?

ilk motor olarak otomatik öneriliyor ama otomatik modeller hep scooter veya maxi scooter tarzı scooter oturuşunu ve şeklini sevmiyorum. Varsa depoyu bacak arasına sıkıştırabileceğim otomatik ve alcak seleli bir model de önerirseniz sevinirim.

Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler. . .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    MSX alabilirsin, Honda'nın servisinden yana da sıkıntı yaşamazsın. MSX'in lastik ebatı küçük ve fazla viraj yapamayabilirsin. Ayrıca boyu da kısa, arabaların önündeki arabaları görmen biraz daha zor olur. Trafikte üstüne gelebilirler. İlk motor son motor alakası yok bence her türlü ABS'li olanı almalısın. Önüne biri kırarsa frene asılman felaketle sonuçlanmaması için bunu yapmanı öneririm. Ben de ABS'li motor kullanıyorum, hiç ön ABS'yi devreye sokmamış olsam da kafam rahat ediyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

Ekleme yapayım MSX'in acayip aksesuarları var. İnternetten yurtdışından alabilirsen çok hoş şeyler alabilirsin.
    espresso bunu beğendi.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    msx 125 'i ilk motorun olarak alırsın, sonra yükseltmek istediğinde o motoru satmaya kıyamazsın. para biriktirip daha büyük motor alırsın ama gene msx 125'i satmak istemezsin.
    o kadar güzel, tatlı ve keyifli motordur.
    Metela bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda MSX 125
    Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MSX alabilirsin, Honda'nın servisinden yana da sıkıntı yaşamazsın. MSX'in lastik ebatı küçük ve fazla viraj yapamayabilirsin. Ayrıca boyu da kısa, arabaların önündeki arabaları görmen biraz daha zor olur. Trafikte üstüne gelebilirler. İlk motor son motor alakası yok bence her türlü ABS'li olanı almalısın. Önüne biri kırarsa frene asılman felaketle sonuçlanmaması için bunu yapmanı öneririm. Ben de ABS'li motor kullanıyorum, hiç ön ABS'yi devreye sokmamış olsam da kafam rahat ediyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

Ekleme yapayım MSX'in acayip aksesuarları var. İnternetten yurtdışından alabilirsen çok hoş şeyler alabilirsin.
    Aslında olay evden sahile gidip gelmek için elektrikli alayım diye başladı. Sonra elektriklinin akü masrafı ve yokuş çıkamaması yüzünden 50 cc ye yöneldim. (ev sahil arasında güzel 2 yokuş var) 50cc fiyatları pandemi nedeniyle ederinin çok üzerinde bu fiyatlara hem ehliyet hem güçlü bir motor alırım dedim. Zaten scooter tarzını sevmiyorum. A2 ehliyete yazıldım ilk gün yatırmadan gayet rahat kullandım kaçış 8 çizme filan birkaç denemede oldu. 2 saat kadar kullandım. Hoca da iyi işte sürüyorsun dedi daha da aramadı eğitim için. Kurstaki motor biraz büyük tek ayak ancak düzgün değiyor iki ayak parmak ucuyla değiyor.

Velhasıl olay elektrikli diye başlayıp buralara gelince msx125 düşüncemin üzerinde ama taksit filan bir şekilde bakarım artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    msx 125 'i ilk motorun olarak alırsın, sonra yükseltmek istediğinde o motoru satmaya kıyamazsın. para biriktirip daha büyük motor alırsın ama gene msx 125'i satmak istemezsin.
    Öneriniz için teşekkür ederim. Herkes MSX 125 öneriyor bu gidişle o olacak gibi.

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Bence de msx 125. Bir de tercihlerinin arasına Rks 180 de ekleyebilirsin o da küçük sanırım ona da bi bak istersen.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle yazdığım ve yazılacak diğer motosikletler msx'in yerini tutmayacak gibi.. (ben yazmadan arkadaşlar da yazmış sonradan gördüm içeriği okuyunca)
    Yazdıklarından msx hariç diğerlerini kullanmadım bu arada....

Önceliğin sadece sele yüksekliği ve başlangıç ise; bütçeye göre bedavadan bedava olacak motosiklet (yukiye bedavadan az pahalı dediğin icin): Küba razore 100-150 73cm sele, (kullandim) 2.el, sonrasında mondial süperboy 100-150 2.el ve bunlardan yüksek bütçeli mondial vulture 150 ve 2016 model altında rks150 ( halihazırda 2.motorum 23.000 kmye geldi, sele 76 cm msx ile aynı, diğer yazdıklarım daha da alcaktir) veya rks150s olabilir yine 2.el..

Tıtanıc 150 ve vulture diğerlerinden daha iyidir bu arada...

Belli bi tecrübeden sonra boy- sele önemli olmayacak yine de bu gruptan alabilecegin ve kayıpsız satabilecegin motor msx125 beğeniyorsun al geç hiç dusunme, rn 180 ve Tnt125 d ben olsam seçeneklerden cikartirim ucuz da değiller sonuçta. .2.secenegin yukarıda ilk yazdığım motorlardan birini çok çok daha uygun fiyata (6000-8000 diyelim) alıp, az tecrubelendikten sonra belki de msx dışında hatta, tarzına uygun motor seçmen yönünde olur..

Motosikleti
    Honda MSX 125
    Alıntı yurekli_emin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence de msx 125. Bir de tercihlerinin arasına Rks 180 de ekleyebilirsin o da küçük sanırım ona da bi bak istersen.
    Öneri için teşekkür ederim.
    RKS 180 de güzel bir seçenek oldu. Boyut olarak tam istediğim gibi fiyatı da uygun bir msx 125 değildir ama bütçemi zorlamadan alabilirim. MSx125 in ABS li modellerine oldukça yüksek fiyatlar istiyorlar ikinci elde bile.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:36 ----------

Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yazdığım ve yazılacak diğer motosikletler msx'in yerini tutmayacak gibi.. (ben yazmadan arkadaşlar da yazmış sonradan gördüm içeriği okuyunca)
    Yazdıklarından msx hariç diğerlerini kullanmadım bu arada....

Önceliğin sadece sele yüksekliği ve başlangıç ise; bütçeye göre bedavadan bedava olacak motosiklet (yukiye bedavadan az pahalı dediğin icin): Küba razore 100-150 73cm sele, (kullandim) 2.el, sonrasında mondial süperboy 100-150 2.el ve bunlardan yüksek bütçeli mondial vulture 150 ve 2016 model altında rks150 ( halihazırda 2.motorum 23.000 kmye geldi, sele 76 cm msx ile aynı, diğer yazdıklarım daha da alcaktir) veya rks150s olabilir yine 2.el..

Tıtanıc 150 ve vulture diğerlerinden daha iyidir bu arada...

Belli bi tecrübeden sonra boy- sele önemli olmayacak yine de bu gruptan alabilecegin ve kayıpsız satabilecegin motor msx125 beğeniyorsun al geç hiç dusunme, rn 180 ve Tnt125 d ben olsam seçeneklerden cikartirim ucuz da değiller sonuçta. .2.secenegin yukarıda ilk yazdığım motorlardan birini çok çok daha uygun fiyata (6000-8000 diyelim) alıp, az tecrubelendikten sonra belki de msx dışında hatta, tarzına uygun motor seçmen yönünde olur..
    Önerileriniz için teşekkür ederim.
    Aslında aklımda hep msx125 var. Geçen sene mi iki yıl önce miydi bayide msx125 i 9750 liraya pazarlık yaptım tam alıyordum dur ben bir ehliyet alayım geleyim dedim ehliyet sınavı tarihi tatile uymadı kursa yazılmadım öyle kaldı motor işi. Şimdi bakıp aynı motor 24600 olunca başka seçeneklere yöneleyim demiştim .
    Yine ilk göz ağrıma döneceğim gibi herkesin msx125 önermesinden vardır bir bildikleri diyorum. Yoksa bu konu hakkında hiç bir bilgim yok. Yeni yeni başlayacağım.

Motosikleti
    Honda MSX 125
    Önerileriniz için teşekkürler msx 125 aldım. Önümüzdeki hafta nakliye getirecek.
    espresso bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Alıntı Cihanin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önerileriniz için teşekkürler msx 125 aldım. Önümüzdeki hafta nakliye getirecek.
    Keyifli sürüşler dostum. Çok güzel bir motor aldın. Belki yağmur çamur başlamadan bi lastik değişimi yaparsın mis gibi olur. Yabancı sitelerden aksesuarlara bak derim çok deli şeyler bulabilirsin :-)

Motosikleti
    Honda MSX 125
    Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keyifli sürüşler dostum. Çok güzel bir motor aldın. Belki yağmur çamur başlamadan bi lastik değişimi yaparsın mis gibi olur. Yabancı sitelerden aksesuarlara bak derim çok deli şeyler bulabilirsin :-)
    Teşekkür ederim daha ehliyet almadım sınav ay sonunda sanırım. Aksesuarlara bakıyorum ama gümrük işlemleri bu ara çok sıkıntılı diyorlar.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne güzel demişsin, sattım ama hep aklım var, eğer bu kadar kötü bir dönem olmasaydı kesinlikle şu an motorlarım olurdu ve biri de kesin msx olurdu.

Kesinlikle boyunuza göre harika bir seçenek, çok rahat edersiniz, düşünmeden alın derim çünkü 2 sene gece gündüz, uzun yol şehir içi kullandım, boyum da 182 82 kiloyum

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:38 ----------

güle güle kullanın, yazdıktan sonra gördüm, süper seçim

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Güle güle kullanın doğru seçim yapmışsınız.

Motosikleti
    Honda MSX 125
    Teşekkür ederim ekipman tamamlıyorum sırt koruma ve kevlar pantalon kaldı . O yüzden henüz doğru düzgün kullanmadım ehliyeti bile bu gün değiştirebildim nüfus müdürlüklerinde randevu bulamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:41 ----------

Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güle güle kullanın doğru seçim yapmışsınız.
    Teşekkür ederim.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Msx güzel tercih
    Cihanin bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Teşekkür ederim ekipman tamamlıyorum sırt koruma ve kevlar pantalon kaldı . O yüzden henüz doğru düzgün kullanmadım ehliyeti bile bu gün değiştirebildim nüfus müdürlüklerinde randevu bulamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:41 ----------

Teşekkür ederim.
    Hayırlı olsun, içlerindeki en güzel seçimi yapmışsınız. Keyifli ve eğlenceli, güvenli sürüşler dilerim. Lastik tarihlerini ve durumunu kontrol edip, gerekiyorsa değiştirmeyi ihmal etmeyin, hava filtresi-buji-motor yağı bakımlarını ihmal etmeyin, arada bir hava filtre kutusu altındaki tapayı açıp yağmurdan kaynaklı su birikimi yapmış ise tahliye etmeyi unutmayın (özellikle file tip sele kılıfı kullanıyorsanız, motosikleti kullanmadığınızda dahi yağmur altında kaldığında filtre kutusu suyla dolabilmekte).
    ...

Motosikleti
    Honda MSX 125
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Msx güzel tercih
    Teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, içlerindeki en güzel seçimi yapmışsınız. Keyifli ve eğlenceli, güvenli sürüşler dilerim. Lastik tarihlerini ve durumunu kontrol edip, gerekiyorsa değiştirmeyi ihmal etmeyin, hava filtresi-buji-motor yağı bakımlarını ihmal etmeyin, arada bir hava filtre kutusu altındaki tapayı açıp yağmurdan kaynaklı su birikimi yapmış ise tahliye etmeyi unutmayın (özellikle file tip sele kılıfı kullanıyorsanız, motosikleti kullanmadığınızda dahi yağmur altında kaldığında filtre kutusu suyla dolabilmekte).
    Teşekkür ederim.
    Yağ bakımı yapılması gerekiyor da kış geldi diye ihmal ettim zaten ağız tadıyla binemedim motora. Aküsü bitmiş şimdi evde laptop şarjı ile aküyü şarj ediyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)