Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ damlatma sorunu - çözülemiyor fikri olan var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba herkese arkadaşlar iyi haftalar olsun, zor dönem geçiriyorum Allah sağlık versin tabii ama moralim çok bozuk.

Uzatmadan anlatıyorum; bir gün 55-60 km/s süratte ilerlerken motosikletin gergin ayarlanmış zinciri ön dişliden çıktı. Gergin ayarlandığına eminim son bakımda (ilk kez farklı bir ustaya gittim, o da yardımcısına emanet etti motoru bakım için) oldu bu ayar.

Motosiklet zincir yerinden çıkınca "tak tak küt tak" sesleri çıkartarak durdu tabii. Ve durduğu yerde bir su bardağı dolusu yağ döktü.

Çekici ile servise gittik, çekiciye yüklemek ızdırap oldu lastikler dönmüyordu.

Netice olarak yeni zincir aldık çıktık, fakat motosiklet o günden beri yağ damlatıyor. 20km sürüyorum işe giderken, otoparka bırakınca alttan bariz yağ gelmiş.

Hasanpaşa (İstanbul) civarında bir ustaya motoru emanet ettim, bulamadı yağ damlayan yeri bloğu indirdi. Açtı. Contalardan bazılarından şüphelendi değiştirdi. Israrla bu yağ damlatma işinin zincir attıktan sonra olduğunu söylememe rağmen bloktan geliyor yağ şeklinde beni ikna etti (ki kendisi epey uğraştı hakkını teslim edeyim). Motosiklet tam 4 haftadır testlere tabii tutuluyor, bir süre kullanıp yine deniyorlar yine damlatıyor. En son ön dişlinin şanzımana bağlantı yerinde bir keçe varmış onu değiştirdi, yine de damlatıyor. Fakat biraz daha az damlatıyor bu sefer...

Usta son çare olarak soğuk sarı kaynak ile bloğu mühürleriz damlatmayı keseriz dedi fakat önermiyor da bunu çünkü bir gün satmak isteyince blok kaynaklı kimbilir ne oldu diye zor alırlar bu motoru diyor...

Mantıklı tabii ben de şüphelenirim ama şu an onu bile düşünmüyorum, işe gidip gelmem 3 vasıta tutuyor, eziliyor büzülüyorum sağlıklı motosikletler yanımdan geçerken...

Tecrübeli arkadaşlara, okuyorlarsa ustalara sormak isterim bu damlamanın sebepleri ne olabilir? Ben neredeyse eminim yağ damlatma işi zincir attıktan sonra oldu...

Saygılar herkese okuduğunuz için teşekkür eder fikirlerinizi beklerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Ön dişlinin bağlı olduğu şanzuman çıkış milinin keçesi deforme olmuştur , zincir yüksek devirde attı ise çıkış milinide yamultmuş olabilir , birkaç milimetrelik eğrilik bile keçeden yağ sızmasına sebep olur , tabi bu durumda sadece keçeyi yenilemek sızıntıyı kesmez..
    Blackeagletr bunu beğendi.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön dişlinin bağlı olduğu şanzuman çıkış milinin keçesi deforme olmuştur , zincir yüksek devirde attı ise çıkış milinide yamultmuş olabilir , birkaç milimetrelik eğrilik bile keçeden yağ sızmasına sebep olur , tabi bu durumda sadece keçeyi yenilemek sızıntıyı kesmez..
    Mil yamuk mu kontrol etmelerini söyleyeceğim (dinlerlerse). Teşekkür ederim sağolun.

BikeManiac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw f700 gs
    benim de ilk aklıma gelen mil eğriliği oldu. toleransın az dışında bile distorsiyon varsa titreşim yapar, keçeye hasar vermiş olabilir

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıkıntı bunlardan birisi, başka bir şey arama. Geçmiş olsun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)