Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Hava filtresi temizleme...

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kırkbin km giden filtreyi merak ettim doğrusu.Arabada bile 10 binde değiştiriyoruz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi motor yağı farklı bir durum, sonuçta yağ boşaldıktan sonra motorun içinde illaki kalıyor biraz, buda yeni yağı bulandırmaya yeter
    O iş öyle değil. Yağın kararması yağın işini yaptığının göstergesidir genelde, yağın içinde motorun içini kurumdan kirden temizleyici deterjan katkıları da vardır. Bu katkılar iş görürken temizledikleri maddelerden dolayı yağ kararır. Yani sandığınız gibi motorun içinde kalan yağdan kararmaz yeni yağ.

kn marka filtreyi kn marka temizleyici ile temizlemek zorunda değilsiniz.Filtre temizleme kimyasalı ve ekipmanları üreten Maxima,uni gibi markalar var.Başka alternatifler de vardır.fiyatlar yarı yarı fark ediyor.Kn filtrenin su ile temas etmemesi gerektiğini nereden çıkardınız?Kullanım kılavuzunda filtrenin kn ürünüyle temizledikten kimyasal'ın kurumasına izin vermeden su ile durulayın yazar.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O iş öyle değil. Yağın kararması yağın işini yaptığının göstergesidir genelde, yağın içinde motorun içini kurumdan kirden temizleyici deterjan katkıları da vardır. Bu katkılar iş görürken temizledikleri maddelerden dolayı yağ kararır. Yani sandığınız gibi motorun içinde kalan yağdan kararmaz yeni yağ.
    Şimdi yağı yeni boşaltılmış motora, bidondan kullanılmamış yağ koyun ve motoru 3-5 dk çalıştırın, rengin koyulaştığını görürsünüz. Sizin söylediğiniz kullandıkça yağın kararması, örneğin kırmızı renkteki yağın koyu kahverengi olması gibi

Filtre olayına gelince 200 liralık zıkkımı alıyorum artık, kesin kullanılan bir yöntem yok herkes farklı birşey söylüyor
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski tip motorlarda (mercedes eski kasalarda görmeniz muhtemeldir) hala fabrikada üzerine takılan filtre kullanılmaya devam edilmektedir. Bu tip filtrelerin esprisi budur. Mercedes vakti zamanında yıkanabilir tip filtreler ile ürettiği bu modelleri, haliyle yedek parça satamadığı için kağıt ve keçe tipleri ile değiştirmiştir. Yani filtrenin aslında değiştirilmesine gerek olmayan malzemelerden üretilmesi zor veya gelişkin bir teknoloji değil kapitalist olmayan sisteme ihtiyaç duyar, hepsi bu .
    Açıkçası ben bunun para kazanmaktan ziyade servis zorluğu, yapılan temizlemenin kalite kontrol zorluğu, ve alternatifin ucuzluğu olduğunu düşünüyorum.

K&N filtrenin yarım saatlik tipik bir bakım esnasında yıkanıp kurutulup yağlanması çok mümkün değil. Yapılan işin kalite kontrolü daha da zor.

Onun yerine kağıt filtreyi değiştiriyorsunuz bitiyor. Bir Honda Civic'in hava filtresi $15. Çok sık değişen bir parça da değil. Şimdiki arabamınki 40bin km'de bir değişim istiyor.

Açıkçası K&N filtre olayı bu yüzden saçma geliyor bana. Uzun vadede ucuzluk vadediyor, lakin ne kadar süre sonra ve ne kadar ucuz? Şahsen senede bir bile değişmeyen bir parça için evde kimyasal saklayıp, vakti gelince de yıkama, kurulama, yağlama ile uğraşma yerine parça değişimini tercih ediyorum. Zaten çok pahalı değil. Hazır yağlı orijinal parça kullandığım için hata ve yıpranma da söz konusu değil. Öyle işte.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)