Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

ABS'nin Kapitalist Sistemin Bir Oyunu Olması

Motovento
    REKLAM ALANI
    berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    Laf ediyoruzda adam haklı abs konusunda ha sevdiğin motorun o dönemlerde absli üretilmiş modeli yoktur orası ayrı ama günüzmüzde abssiz motor almak pekde doğru değil.
    Şuan abssiz motorum var brembo frenleri var ona rağmen çoğu zaman abs olaydı daha iyi olurdu diyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Nedense aklıma şu geldi:

25 kuruş farkla büyük boy ister misiniz sorusuna da bunlar 'gapitalist' oyunlar diyor muyuz efenim?

Valla bu led aydınlatma sistemleri daha çok kapitalist gelmiştir bana.

Maliyeti çok düşük bir miktar fakat algısı binlerce lira. Led stop varsa geçir bir kaç bin lira fiyata.

Tabi tabi Mercedes Benz ABS si geliştirirken 5 kuruş para harcamadı. Mercedes Benz çalışanları sırtustu yattı.. LPG mi takalım buna dediler sonra kendiliğinden ABS icat oldu..

Arkadaşlar ABS denen yada EBD , ASR, ESP vs.vs. şuanda kullanılan ve hayat kurtaran ne kadar icat var ise bunlar binlerce saatlik çalışma , bütçe ve testlerle ortaya çıkmış şeyler..

ABS yi koyarsın. Ancak bir maliyeti var.. Bu maliyet sadece sensör / parça maliyeti değil.. Patent sahibi Mercedes Benz onada bir pay ödeyeceksin..Dünyada bu işler böyle yürüyor..

ABS şimdiye kadar icat edilmiş en muhteşem sistemlerden biridir.. Ancak ABS nin performansı için kaliteli fren sistemi gerekir.. Yani bir motosiklette önce iyi amortisör, iyi disk, iyi lastik kullanacaksın ABS performansı harika olacak.. Evet ABS artık tüm arabalarda ve bazı motosikletlerde kullanılıyor ancak clio symbol deki abs ile honda civic teki abs arasında fren yapınca ciddi fark görürsün.. Mercedesi BMW yi karıştırmıyorum bile.. Mercedesin seramik diskli üst performans frenlemesi şok edicidir..

Tek teker abs diye birşey çıktı hintlilerde bu absnin mantığına aykırı.. ABS ile yapılan her fren testinde ABS li otomobil yada motosiklet diğerini ezer bunu tartışmak cehalettir..

ABS 2 durumda sürüşe olumsuz etki etmemesi için devreden çıkarılır.. 1. Off road sürüşlerinde topraktan kaynaklı sürüş için..2.Yarış , spor sürüş esnasında aracın profesyonel sürücü ile istenen esneklikte kontrollü kaydırılması için.. Anlaşılan ABS karşıtı arkadaşlar çok üst düzey sürücü )

İnsanların yıllarca arge yapıp ürettiği ve yüzlerce kesz test ederek güvenliği ispatlamış bir buluşu hangi kafayla kötülüyorsunuz arkadaş...
    Reşit bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oznkrçm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedense aklıma şu geldi:

25 kuruş farkla büyük boy ister misiniz sorusuna da bunlar 'gapitalist' oyunlar diyor muyuz efenim?

Valla bu led aydınlatma sistemleri daha çok kapitalist gelmiştir bana.

Maliyeti çok düşük bir miktar fakat algısı binlerce lira. Led stop varsa geçir bir kaç bin lira fiyata.
    Şimdi şöyle bir durum var. Led stop evet belki çok maliyetli bir iş değil ama led far ayrı bir gezegen olayı. Kırılma açısı şekil şukul derken ar-ge için harcanan paranın karşılığını talep ediyor firmalar.

Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Laf ediyoruzda adam haklı abs konusunda ha sevdiğin motorun o dönemlerde absli üretilmiş modeli yoktur orası ayrı ama günüzmüzde abssiz motor almak pekde doğru değil.
    Şuan abssiz motorum var brembo frenleri var ona rağmen çoğu zaman abs olaydı daha iyi olurdu diyorum
    Bence tartışmaya açık. Zira ABS istanbul yollarında zırt pırt devreye giriyor. Acaba olmasa nasıl olurdu aynı motosiklette çok merak ediyorum. (F800ST)
    berk_cglr bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı macAs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Fren mesafesi uzadı
    Can burnumuza geldi

-ABS boşa ağırlık yaptığı gibi maddi külfeti de çoktur.
    -Gereksiz miktarda pahalı olmasıyla beraber tamir masrafı da gereksiz pahalıdır
    -Kapitalist sistemin bize dayattığı, gereksiz harcamalardan külfetlerden bir tanesidir.
    -Kaliteli yumuşak hamurlu lastik kullanan deneyimli kullanıcılar zaten tekeri kitlemeden durabilmektedir.
    - Fren mesafesini kritik seviyede arttırdığı gibi
    - Piyasadaki yalan yanlış pohpohlanmasından ötürü sürücüye gereksiz güven verip daha hızlı sürüşe dolayısıyla daha fazla kazaya sebep olmaktadır.

ABS li motor kullanmayın kullandırmayın.
    berk_cglr bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Halojen ampulu LED ampul ile degistirmek icin far tasini actigimda, gunduz surekli yanan LED isiklar icin KTM'nin yerlestirdigi kocaman siyah aluminyum isi yayicilari gordugumde sok oldum. Aracin omru boyunca calisacak sekilde dizayn edilmis LED aydinlatma sistemi ucuz falan degil kesinlikle.
    newmoto76 bunu beğendi.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halojen ampulu LED ampul ile degistirmek icin far tasini actigimda, gunduz surekli yanan LED isiklar icin KTM'nin yerlestirdigi kocaman siyah aluminyum isi yayicilari gordugumde sok oldum. Aracin omru boyunca calisacak sekilde dizayn edilmis LED aydinlatma sistemi ucuz falan degil kesinlikle.
    Aynen öyle.. Yahu şu millet olarak sürekli bizi kazıklıyorlar modundan bi vazgeçelim.. Bizi kazıklayan kim? üreticimi? yoksa distributor mu? Devletmi?

Üretici kazıklayamıyor maalesef.. VW 2017 de 11 milyon araba satıp zarar açıkladı.. Mercedes Benz daha 2-3 senedir kar ediyor.. Ducati batmak üzere.. APrilia can çekişiyor.. Japonlar bile zorlanıyor uluslararası piyasada.. MArkalar ABS ve Euro normları ile karlılıklarını arttırmadı düştü aksine..

Şuanda dünyada euro normlarında kaliteli motosiklet veya araba üretmek çok çok pahalı.. Markalar birleşiyor ancak para kazanıyorlar..

konunun sahibi arkadas birgun tekerinin kilitlenmesinden dolayi mana alemine dogru bir seyr-ü sefer yaptiginda, hala haytta ise bu konyu kendisi ile tekrar istisare etmek isterim.
    Yurdumuzda da AB ulkelerinin cogunda oldugu gibi ehliyet alim surecinde pistte risk egitim verilmis olsa, kimse cikip ABS nedir ne degildir konusmazdi
    Oralarda adamlar ehliyetini alacagin araca bindirip kuru ve islak zeminde hem duz yol hem de virajli yolda sana ABS ile ABS olmadan test yaptiriyorlar.
    Sonra yerse kapatirsin ABS normal hayatta!
    newmoto76 bunu beğendi.

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ooo konu şenlik yine abs yine ortalık karışacak çayımı aldım okuyorum

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Led derken bir iki kıytırık ampul koyup led stop vs. diyerek fiyat şişirme olayından bahsetmiştim.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Benim cıbırda abs yok frene asılıyorum baktım lastik kayıyor bırakıyorum freni sonra tekrar basıyorum yani Anti-Lock Braking System yapıyorum elim ve ayağımın müthiş uyumuyla :D saniyede 350 400 defa olmasada 3 5 sn 1 defa :D

Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konunun sahibi arkadas birgun tekerinin kilitlenmesinden dolayi mana alemine dogru bir seyr-ü sefer yaptiginda, hala haytta ise bu konyu kendisi ile tekrar istisare etmek isterim.
    Yurdumuzda da AB ulkelerinin cogunda oldugu gibi ehliyet alim surecinde pistte risk egitim verilmis olsa, kimse cikip ABS nedir ne degildir konusmazdi
    Oralarda adamlar ehliyetini alacagin araca bindirip kuru ve islak zeminde hem duz yol hem de virajli yolda sana ABS ile ABS olmadan test yaptiriyorlar.
    Sonra yerse kapatirsin ABS normal hayatta!
    Bence konunun özeti bu cümledir.. Tebrik ediyorum..

Geçen mobese kayıtlarında kaza videolarını izliyorum. Bu ülkede insanlar birbirlerine araba & motor kullanmayı bilmiyor diyorlar ya alaksı yok...Yurdum insanı fizik kurallarından bi haber trafikte cehalet kol geziyor.. Arkadaş fizik kuralları var diye ABS yi yaptı gavurun oğlu ( Mercedes Benz ) olmasaydı gerek kalmazdı.. Ha bu arada o elin oğlu E class ve üzerinde de sürücüye ihtiyaç duymadan fren yaptırıyor şimdi yurdum insanı ben çok daha iyi fren yaparım der gelir..
    UzunYolAdami bunu beğendi.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cornering ABS'den bihaber cahil beyanatı. Sen ABS'siz al, güvenli yol yap Maniac Joe
    berk_cglr bunu beğendi.

hacidayi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    Vay arkadaş herkes VforVendetta kesildi başımıza.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fren sistemi komple kapitalist sistemindir.

eskiden bisikletleri ayakkabı ile tekere sürterek durduruyorduk
    kurubuz ve ahe bunu beğendiler.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bu arada kapitalizmin merkezi Amerika'da motosikletlerde bugün ABS hâlâ zorunlu değil, hiç bir hacimde...

Amerika'da 2017 yılında satılan Honda CB1000R'ların hiç birinde ABS yoktu... Avrupa'da satılanların hepsinde vardı. Çünkü ABS, üreticinin maliyetini yükselten, dolayısıyla da diğer firmalarla rekabetini zorlaştıran bir özellik... Onun için zorunlu olmalı.

Açıkçası Honda'dan bundan dolayı vazgeçtim. Tek taraflı arka maşa ve hidrolik debriyaj koyacaklarina ABS koysun keçiler. Avrupalılara rakip olmak istiyorlarsa adam akıllı rakip olsunlar... Görüntü güzel ama motosiklet kütük.
    ahe bunu beğendi.

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Çoooook beğendim bu mantığı.
    Ne kadar da doğru.
    Ama yetmez.
    Dahası var.

Önceden buzdolabı yoktu,
    Çamaşır makinesi yoktu,
    Bulaşık makinesi yoktu,
    Tv yoktu,
    PC denen bir şey yoktu.

O zamanlar daha mutluyduk.
    Kapitalist sistem geldi, aldı götürdü mutluluğumuzu.

Hatta PC çıktı, mertlik bozuldu.
    Aklına gelen, saçmalama özgürlüğüne kavuştu.
    Örnek mi? Gül gibi konuya yazdığım yukarıdaki saçmalıklar.

Motosikleti
    Dominar 400
    abs sağ olsun çokda işe yarıyor. artık abs siz motora binmek istemiyorum.

sen ne kadar prof olursan ol, refleks olarak panik fren anında hayat kurtarır(ki profum demiyorum ama panik frende hayatımı kurtardı sinek gibi yapışıyordum servisin birine)

çok prof olsan da belki 0,01mm fren manetini sıkma ihtimalin varken sıkmadığın için o servise girebilirsin veya 0,01mm sıktığın için ön tekeri kilitleyerek düşüp servisin altına girebilirsin.

umarım örneklede iyice anlatabilmişimdir. ABS Candır CAAAAAAAN

Motosikleti
    Forza 250
    Bu argümanın ABS'nin gereksiz olmasıyla ilgili kısmına ne yazıkki katılamayacağım ama kapitalist sistemin oyunu olduğuna katılırım. Bütün teknolojik oyuncaklar ve renovasyonlar pahalı ar-ge maliyetleri ve patent maliyetleri nedeniyle ve tabiki kapitalist sistemin de etkisiyle öncelikle zenginlerin kullanımına sunulur. Zenginler bu yeni geliştirilen ürünlere rabet ettikçe, aldıkça bu ürün yaygınlaşır ve bir nevi ar-ge maliyetlerini zenginler öder. Sonra da biz sıradan vatandaş bunların 2. kalitesini kullanabilir duruma geliriz.

ABS örneğinden yola çıkarak geliştirilen tüm yeni teknolojiler kapitalizme hizmet eder Zenginler bunları tüketir ve sonrasında yaygınlaşır. Yani yaşasın zenginler !
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)