Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Seyir halindeyken debriyaj patlaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Arkadaşlar, forumda bir arkadaşa debriyaj ayarının 2-3 gün tuttuğunu söyledim en fazla. O da yakında kopacağını aynısının onun da başına geldiğini ve acilen değiştirmem gerektiğini söyledi. Dinlemedim ve sürpriz! Bugün seyir halindeyken küt etti boşa çıktı debriyaj, AEA'nın hayati bilgiler videolarını motoru almadan önce izlediğim için, quick shift ile eve kadar geldim. Ustaya gidemedim çok ışık var o taraflarda stop ederse bir daha çalışmazdı.

Şimdi, soracağım soru şu. Motorumda debriyaj müşürü var, boşta olsa bile debriyaja basmadan çalışmıyor. Fakat denediğimde boşta çalıştı. Motoru ustaya kadar çalıştırıp nasıl götürürüm kırmızı ışıklarda ne yapacağım?
    Tecrübeli abilerden her türlü yardıma itinayla kulak asılır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    boşta iken motoru az hızlandır 1.vites en fazla 2. viteste ustaya git kırmızı ışıklarda ise iyice yavaşla neredeyse stop edecek gibi olunca vites düşür boşa al

Motosikleti
    Anladım ustam eyvallah sağolasın

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Sakat iş yapma,elinde iterek götür
    Stock Sever ve efendy06 bunu beğendiler.

hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    En yakın bisikletçiden uzun fren teli al, kopan debriyaj telini çıkar, ucuna sabitleyebileceğin somun vs ayarla, ustaya kadar her türlü gider
    drejj, efendy06 ve FatihC bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Trafik sigortanız yok mu?

Trafik sigorta poliçenizi okuyun veya acentanızı arayın. Yol yardım hizmeti poliçe kapsamında ise arayın, çekici ile ücretsiz götürsünler.

Bahsettiğiniz şekilde motosikleti götürmeye çalışırsanız şanzımana zarar verebilirsiniz. Elle itmek isteseniz... ne gerek var?

Aynı sorun bendede var ayarı bozuluyor habire debriyajın kopacakmı bu şimdi
    HRider bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Boşta motoru çalıştır. Ayağınla iterek biraz hız kazan ve vitesi 1e at. Daha sonra bildiğin debriyajsiz vites değiştirme tekniğiyle gazı aç kapa yaparak vites yukseltebilirsin.

Vitesi düşürmek için de vites yükseltme in tam tersi olan hareketi yapman lazım. Yani gaz kapalı bir şekilde yavaşlarken bir anda gazı açıp kapayarak pedala basmak.

Duracagin zaman da vitesi boşa alırsın ve yine ayağınla iterek kalkış yaparsın.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik sigortanız yok mu?

Trafik sigorta poliçenizi okuyun veya acentanızı arayın. Yol yardım hizmeti poliçe kapsamında ise arayın, çekici ile ücretsiz götürsünler.

Bahsettiğiniz şekilde motosikleti götürmeye çalışırsanız şanzımana zarar verebilirsiniz. Elle itmek isteseniz... ne gerek var?
    Kesinlikle bunu deneyin derim. Bizim başımıza da geldi Allah'tan sigorta şirketlerinin böyle bir kıyağı arada sırada işe yarıyor.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Scooterli arkadaşın varsa, iple çekebilir. Anacaddeye çıkmadan, arayolla4dan dikkatlice çekebilir. Motosikleti motosikletle çekmeyi hatırlamak için bir stikermi gerek, benimde hep en sona aklıma gelen bir çözüm.

Motosikleti
    honda cb500f
    bi arkadasin bozuldu makinasi iterek goturmus mobeselere yakalanmis. araci iterek goturmek yasakmis tehlike olusturacagindan. ceza geldi kendisine. bence bi motorcuya soyle iple cekerek yavasca gidin. baska is cikmasin basina

Motosikleti
    Alıntı Hsntt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun bendede var ayarı bozuluyor habire debriyajın kopacakmı bu şimdi
    KOPACAK USTA GARANTİ KOPACAK GİT DEĞİŞTİR. Adam söylediydi inanmadım, gülünç geldi ama, tecrübeyle sabitledim şuan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:51 ----------

Güncelleme: Arkadaşlar usta yaklaşık 3-4km uzağımdaydı, sağ salim götürdüm. taktik şu; Eğer olurda debriyajınız koparsa "Motoru yokuş aşşağı salın vites 2'de marşı basın. Ve Quick Shift ile devam edin..

ÖNEMLİ NOT 1: Işıklarda durursanız birdaha kalkamazsınız, arkadaki arabalar durduğunuz taciz edecektir. O yüzden kırmızı ışığı uzaktan gördüyseniz en sağa yapışın vites 1 rölantide yavaş yavaş izlerleyin 8-9km hızlarla.. ve böylece solunuzdan arabalara geç işareti yapınca sizi anlayışla ve dikkatlice sollayacaklardır. Yeşil yanınca gazlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 2: Ani frenlerde debriyaja basmadığınız için stop etme ihtimali var. O yüzden mümkün olduğunca vites düşürüp ön freni kullanmanızı tavsiye ediyorum.

NOT 3:Sigorta poliçenizi inceleyin ben inceleme fırsatı bulamadım, cumartesi akşam saatleri olduğu için aceleyle çıktım evden çünkü pazartesi okula gitmem gerekti ve pazar usta kapalı :/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)