Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor açma sanki halk efsanesi gibi ? Video

Motovento
    REKLAM ALANI
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bence teknolojinün bu denli gelilmesine karşın, rodaj denen nemenem şeyi üreticilerin hala önermesinin en önemli sebebi motorda olası bir imalat hatasında sürücünün yaralanma riskini en alt düzeye çekmek.

Kştapçıklarda yazan 1600 km de rodaj biter mevzusu sanıyorum 1000 mile eşdeğer bir rakkam bulmak için.

Artık yeni ve teknolojik motorların kitapçıklarında rodaj sürecince 6000 (örneğin 6000) devri geçmeyin demek yerine,

"6000 devir üzerinde uzun süre kullanmaktan kaçının" yazıyor.

Yani adamlar
    "Aman, dur, sakın 6000 bin devri geçme" gibi bir öneri getirmiyor.

Öncelikle "aman şu devirden yüksek kullanma" mitini kırmak gerek.

6000 devirden yüksek devirde uzun süre kullanmaktan sakının derken kitapçıklar süreyi belirtmiyor. Demiyorki 3sn -5sn veya 10 dk.

Bundada bazı kitapçıklar dip not düşüyor.

"Motorun aşırı ısınmasından sakının"

Neyse, ben şu rodaja başka bir bakış açısı getireyim

En iyi rodaj kışın, soğuk havada ve rüzgara karşı sürerek yapılan rodajdır

Motor daha zor yüksek hararete geçer
    Oğuzhan10 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Benim motorun kılavuzunda "ilk 500 kilometrede daha fazla özen göstererek motosikletinizin gelecekteki güvenilirliğini ve performansını garanti altına almış olursunuz.
    Bu süre içinde, tam gaz çalışmalardan ve ani hızlanmalardan kaçının "yazıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:03 ----------

Başka hiçbir şey yok :D
    Oğuzhan10 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT 25
    Kendim 0 aldigim araçta 500km deki 1. 2.vites redline hizi ile 2000deki redline hizi arasinda ayni koşullarda saatte 5-10km hiz farki var.
    Oğuzhan10 bunu beğendi.

erhn42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-07
    O video da bahsedilen, rodajda kitaba uyulmasi, sonrasinda limitin yavas yavas artirilip motorun ara ara zorlanma kismina katiliyorum...kendi adima sadece ilk 2 viteste yapmam... Bir önceki otomobilimde faydasini görmüştüm bende
    @ufoz serin havada yaptim rodaji bende motor icin iyi de kullanıci için biraz zorlayıcı oluyor...
    Oğuzhan10 bunu beğendi.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyse, ben şu rodaja başka bir bakış açısı getireyim

En iyi rodaj kışın, soğuk havada ve rüzgara karşı sürerek yapılan rodajdır

Motor daha zor yüksek hararete geçer
    Daha cool bir rotaj, motisikletinle havuz partisi yapıp, eksoza şnorkel talıp, motorbloğuna kadar havuzda, arka tekeride sehbaya alıp, tapagaz, şortunla, yazın sıcağında çılgınca rodaj partisi. Nasıl ama.

Oğuzhan10 bunu beğendi.

Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mt-25 gibi makineye motul 7100 koyacaksın aga ben bunu bilirim.
    Öyle yazmakla olmaz...Hele bi detay ver aydınlat bizi...önceki yağ ne idi...nasıl farklar gözlemlediniz?
    Oğuzhan10 bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Hurafe ya bunlar
    Oğuzhan10 bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Tamamen hurafeden ibaret. Rodaj mevzusu da bizim milletin çok abarttığı birşey.
    Motor sağır kaldi bilmem ne en sevmediğim muhabbet. Senin motor kaç yapıyor muhabbetiyle peydah olan senin ki sağır kalmış lafida başka birşey.

Muhabbet aynen şöyle:
    Abi senin R25 kaç yapıyor?
    -düzde en fazla 165 gidebildim rüzgara ve yola göre artar
    Hmm azmis ya ben duzde 180 görüyorum yol olsa daha gidecek

bana bunu diyen adam 55 kiloluk kemik torbası. Ben ise 97 kiloyum. Bacağımın teki 55 kiloluk arkadaşın beli kalınlığında.

Arada 42 kilo oynuyor. Buda 36hp 22nm Torku olan 250cc bir motosiklet için büyük fark.

seninki sağır kalmış benim ki açık muhabbeti kadar boş bir muhabbet yok.
    Olay tamamen sürücü ağırlığı, yol durumu, hava şartlari, lastiğin basıncı veya sıcaklığı, rüzgar yönü, nem gibi birsuru etmen var. Hatta benzin bile buna etmen.
    Umit1923, Oğuzhan10, msandikci ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Artık Yok...
    motor sağır veya ciğeri sönük gibi tabirler zaten 250cc lik motorlar için söylenen bir şey değil.. 250cc de o farkı anlayamassınız 600cc de bile zor anlaşılır.. genelde bu laf 900cc-1000cc ve üstü ve eski makineler için denir.. nedenide önceki sayfada arkadaşların hepsi güzel izahlar etmişler tekrarlamaya gerek yok.. 250cc motorda onu anlaman bana göre imkansıza yakın anlıyan varsa onunkide psikolojikdir.. mesela cbr900rr , cbr1000rr,R1,R6,gsxr750,gsxr 1000 falan filan genelde en çok bu tip motorlar için kullanılan tabirlerdir..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    12 senedir 900cc üstü motora biniyorum. Allah var hepsi ciğerliydi. Ciğersizine rastlamadım. Rastlayan oldu mu hiç? Sanki öyle bir şey de yok gibi.

Fasa fiso bunlar. Arızasız düzgün çalışan motor bir diğerinden niye çok daha güçsüz olsun? Öyleyse bir arızası olmalı, bu kadar basit.

msandikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 tokmak Tracer
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamen hurafeden ibaret. Rodaj mevzusu da bizim milletin çok abarttığı birşey.
    Motor sağır kaldi bilmem ne en sevmediğim muhabbet. Senin motor kaç yapıyor muhabbetiyle peydah olan senin ki sağır kalmış lafida başka birşey.

Muhabbet aynen şöyle:
    Abi senin R25 kaç yapıyor?
    -düzde en fazla 165 gidebildim rüzgara ve yola göre artar
    Hmm azmis ya ben duzde 180 görüyorum yol olsa daha gidecek

bana bunu diyen adam 55 kiloluk kemik torbası. Ben ise 97 kiloyum. Bacağımın teki 55 kiloluk arkadaşın beli kalınlığında.

Arada 42 kilo oynuyor. Buda 36hp 22nm Torku olan 250cc bir motosiklet için büyük fark.

seninki sağır kalmış benim ki açık muhabbeti kadar boş bir muhabbet yok.
    Olay tamamen sürücü ağırlığı, yol durumu, hava şartlari, lastiğin basıncı veya sıcaklığı, rüzgar yönü, nem gibi birsuru etmen var. Hatta benzin bile buna etmen.
    Bu şey değil mi ya? Benim alet seninkinden büyük. Yanlış anlaşılmasın motosikletten bahsediyorum

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı erhn42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle yazmakla olmaz...Hele bi detay ver aydınlat bizi...önceki yağ ne idi...nasıl farklar gözlemlediniz?
    Şuan içinde yamalube var. 10w40 yarı sentetik. Bundan önceki motorlarımda hep az devir çeviriyorlardı die motul 5100 kullanıyordum. Lakin bu motor nakeddan ziyade ss motoruna sahip olup 14k devir çevirdiğinden 7100 tam sentetik kullanmalı. Servisteki müdür bana şöyle dedi. Motul motorun ayıbını örten bir yağdır dedi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    12 senedir 900cc üstü motora biniyorum. Allah var hepsi ciğerliydi. Ciğersizine rastlamadım. Rastlayan oldu mu hiç? Sanki öyle bir şey de yok gibi.

Fasa fiso bunlar. Arızasız düzgün çalışan motor bir diğerinden niye çok daha güçsüz olsun? Öyleyse bir arızası olmalı, bu kadar basit.

Motosikleti
    MH Drift 125
    Ben şahsen böyle bir şeyin olduğuna inanıyorum ama tabii ki rodajı düzgün yapıldıktan sonrası için, arkadaşım 1-2 ay öncesinde 125 cc drift aldı, hızlanışı ve top speedi cidden çok kötüydü. Motoru sıkıştıra sıkıştıra motor rahatlamış, daha iyi gidiyor gibi bi gözlemde bulundum. Sizin için ne kadar doğrudur bilemem.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    motorum 65 bin km de her gören sat bunu abi diyor

kardeşim neden satayım abi ağır bakımları gelmiştir

abi nedir bu ağır bakım söylermiisniz ? kim biliyor bir eksantrik zinciri salıyor oda yağ içinde olduğu için birşey olmuyor çok ddertse açar gerdiririm...

silindir üst kapak 1200 tl para bile dğil daha ne kaldıki abi?

Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan içinde yamalube var. 10w40 yarı sentetik. Bundan önceki motorlarımda hep az devir çeviriyorlardı die motul 5100 kullanıyordum. Lakin bu motor nakeddan ziyade ss motoruna sahip olup 14k devir çevirdiğinden 7100 tam sentetik kullanmalı. Servisteki müdür bana şöyle dedi. Motul motorun ayıbını örten bir yağdır dedi.
    Şu an 1000 km bakıma geldim motul 7100 koyduruyorum o zaman. Radyatör hortumumda gelmis o da degisecek bakalim.

Motosikleti
    sym gts 250-mt 25
    sen egzantrik zincirni aç gerdir daha bi 65bin k. gidersin nasılsa yağ içinde.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)