Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kapora verildi, motor gelmedi, ÖTV indirimi sonrası gelirse ne olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış bilgide ısrar etmeyin.

Sözleşmeler mevzuata aykırı olamaz. Bugün ÖTV'siz olarak düzenlediğin sözleşmeye konu mal, ÖTV yürürlüğe girdikten sonra teslim edilirse ÖTV doğar. Devlet ÖTV'yi sözleşmeye bakmaksızın alır. Devlet vergi konusunda özel hukuk sözleşmelerini dikkate almaz. O gün ÖTV yürürlüktedir ve ödenecektir.

Bir de olaya şu taraftan bakın: Sözleşmeyi satıcı ve alıcı kendi arasında yapar. ÖTV'yi tahsil edecek olan Devlet sözleşmeye taraf değil. Sözleşme devleti bağlamaz. Yürürlükteyse ÖTV'yi alır.

Hocam aldım anlaştım hesaplattım diyorum yanlış bilgi diyorsunuz hala.

Bu şekilde 2 farklı yerden ÖTV indirimi dahilinde beyaz eşya ve mobilya aldım; sözleşmeyi yaptım ödenecek tutarı hesaplattım gerekenleri konuştum ve kalan parayı mayıs ayında ödeyeceğim.

Yanlış bilgi diyorsunuz da siz "böyle olması gerek" diyorsunuz ben şu an yaptıgım şeyi söylüyorum. Aradaki fark sizinki mevzuat ya da ne diyorsanız ona göre açıklıyorsunuz ben pratikte yapılan şeye göre açıklıyorum. Kusura bakmayın ama siz sayfalarca yazsanız da şu an yaptıgım sözleşme ve ödeyeceğim tutar belli ise yanlış bilgi de ısrar eden sizsiniz.

Bu arada kapora ile sözleşme olmaz konuyu düzeltmek gerekir. Arkadaş sözleşme yaptıysa X Tl malın şu kadarı tahsil edilmiştir kalanı sonra tahsil edilecektir tarzı satın alma işlemidir. Kapora / sözleşme farklı 2 konu.
    chipsy bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Ürün fiyatı ile vergiler, birbirinden bağımsız birimlerdir. Siz haklı olarak cebinizden çıkacak total miktara ölçüt olarak alıyorsunuz, fakat satıcının satış fiyatı baki kalsa da ÖTV'de yapılacak bir değişiklik, faturanıza yansımak durumunda.

Yaşıyor olduğumuz ülke standartlarında ortalama bir kurnazın, beklentinizi nasıl kullanabileceğine dair şöyle bir ufak örnek vereyim; şayet kapora verilmesi, yürürlükteki vergiyi delebiliyor olsa bir anda ortaya satıcıyla müşterek çalışılmış "ben 3 sene önce kapora vermiştim, o zamanki vergiyle alırım"cılar türemesi kaçınılmazdı.

Kısacası, kapora ile siz yine satıcıyıla 10.000 TL'ye anlaştıysanız size bu motoru 10.000 TL fiyatla verecektir. Fakat motor geldiğinde devlet büyüklerimiz ola ki motosikletten alınacak ÖTV'yi %50'ye çıkarmayı uygun görürlerse dahi(ki gıkımız bile çıkamaz, o anki halet-i ruhiyelerine göre değişkenlik gösteren bir unsur) size KDV'si de dahil 17.700 TL'lik bir fatura kesmek ve bu meblağı sizden tahsil etmek durumunda.

Çözüm ne olabilir? Stoklarına henüz girmemiş olması durumu biraz çetrefilli hale getiriyor olsa da belki bir proforma fatura ile durum güvence altına alınabilir. Yahut imkanları varsa, dağıtıcının stoklarında görünüyor da bayiye aktarılması unsuru bekleniyorsa stok aktarımını müteakip doğrudan fatura kesilmesi talep edilebilir. Geriye yalnızca ürünün teslimatı kalır. Tabii muhtelif gerekçeler ile satıcının pek de hoşuna gitmeyecek bir durum olur bu.

Bu tür endişelerin doğmasına vesile olanlar, ne kadar tatlı insanlar kim bilir... TV'lerde görünüyorlar her gün.
    chipsy bunu beğendi.

En son cumlemde belirttiğim gibi kapora ile sözleşme konuları bağımsızdır. Kapora farklı bir konu.

Arkadaş sözleşme yaptıysa "500 tl alındı kalan 9.5k para sonradan alınacak" ibaresi altında taksitli satış gibi gözüken bir bağlayacılık sağlıyor. (kendi sözleşmemde peşinatım 1. taksit kalanının 2. taksit olacağı yazıyor)

Mobilya kısmını bilmiyorum ancak beyaz eşya için konuştuğum üründen 100 adet var ise sistem 1 adetini satılmış olarak gösterip stokta 99 adet kalmış olarak sistemde yaşatmakta.

Özetlemek gerekirse; evet mantık ve mevzuat çerçevesinde kapora verilir ve bir sözleşme yapılmaz ise ötv indirimi bittikten sonra güncel vergileri ödememiz gerekir.

Ancak kapora ile sözleşme yapılmayacağı ve muhtemel kapora denilen olayın peşinat olduğunu ele alırsak sözleşmede yazan tutar sabittir, adamlar faturayı ya da faturayı temsil eden bir durumu sisteme işlediğinden bu ÖTV değişikliden etkilemeyecektir.

Edit: Arkadaş sözleşme yapıldı motor bayiide yok getirtiyorlar diyor. Kapora ile kimse ürün getirtmez; bağlayıcılıgı olması gerekir. Bu durumda o kapora değil peşinattır.
    Kural [ Z ] ve chipsy bunu beğendiler.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aldım anlaştım hesaplattım diyorum yanlış bilgi diyorsunuz hala.

Bu şekilde 2 farklı yerden ÖTV indirimi dahilinde beyaz eşya ve mobilya aldım; sözleşmeyi yaptım ödenecek tutarı hesaplattım gerekenleri konuştum ve kalan parayı mayıs ayında ödeyeceğim.

Yanlış bilgi diyorsunuz da siz "böyle olması gerek" diyorsunuz ben şu an yaptıgım şeyi söylüyorum. Aradaki fark sizinki mevzuat ya da ne diyorsanız ona göre açıklıyorsunuz ben pratikte yapılan şeye göre açıklıyorum. Kusura bakmayın ama siz sayfalarca yazsanız da şu an yaptıgım sözleşme ve ödeyeceğim tutar belli ise yanlış bilgi de ısrar eden sizsiniz.

Bu arada kapora ile sözleşme olmaz konuyu düzeltmek gerekir. Arkadaş sözleşme yaptıysa X Tl malın şu kadarı tahsil edilmiştir kalanı sonra tahsil edilecektir tarzı satın alma işlemidir. Kapora / sözleşme farklı 2 konu.
    Mesleğinizin ne olduğunu bilmiyorum, bu konulara uzak olduğunuz belli.

Sapla samanı ayırmak gerekir.

2000 liralık beyaz eşyanın ÖTV'si satıcı için önemli değildir. İndirim yapmış olur size. Önceki mesajımda belirttiğim şartlar yerine geldiyse sizin haberiniz olmasa da ÖTV ödemişsinizdir. Motosiklet fiyatları ortada. Hiçbir bayi size ÖTV tutarını indirim olarak yansıtmayacaktır. İsterseniz Haziran sonu ön siparişle motosiklet almayı deneyin. Sözleşmenin bir sayfasına, yatay A4'ü kaplayacak şekilde "SÖZLEŞME TUTARI ..... TL'DİR. ÖTV YOKTUR" yazın: ÖTV ödeyeceksiniz.

İkinci bir konu: ÖTV'nin bir tarafı devlettir. ÖTV'yi ortadan kaldırmak için devletle sözleşme yapmanız gerekir (imkansız). Temel hukuk konuları bunlar.

Bu arada kapora ve sözleşme farklı konular değil. Kapora, adı üstünde "SÖZ"leşmenin ön ödemesidir. Sözleşmeyi bazı durumlarda yazılı yapmak gerekir. Manavdan biber alırken dahi aranızda bir sözleşme doğuyor. Fakat yazılı sözleşme imzalamıyorsunuz.

İkinci mesajınızda belirttiğiniz gibi, mobilya ve beyaz eşyaların stoklarında oynamalar yapılarak size ÖTV indirim süresi içerisinde çıkış yapmış gibi gösterip, ÖTV'den koruyabilir. Fakat şase numarası olan, sicili tutulan, ruhsatı bulunan motosiklette stok oynamaları yapamazsınız. Tekrar: Sapla samanı ayırmak gerekir.
    chipsy bunu beğendi.

Konuya uzak olmak ile alakası yok.

Belirtiğim formatta sözleşmenin üzerinde kdv + ötv vb. kalemlerin dahil olduguğu belirterek
    Peşinatı ilk taksit olarak gösterir ise

1. Taksit : X tl
    2. Taksit: Y tl

yazıyor ise ortaya taksitli bir alım ortaya çıkar bu durumda fatura kesilir.
    Taksitle bir ürün alındıysa alım tarihinden sonra olan vergi - fiyat revizeleri bizi ilgilendirmez.

Bu arada farklı konudan bahsediyoruz; benim bahsettiğim varyantta ne basından beri toplam tutardan bahsediyorum. Sözleşmede fiyatta ötv kdv yoktur diyor ise doğrudur; ancak toplam tutar içerisine vergiler dahil edildi ise ve peşinat ilk taksit olarak gösterildi ise bu alıcıyı bağlamaz.
    chipsy bunu beğendi.

Konuya uzak olmak ile alakası yok.

Belirtiğim formatta sözleşmenin üzerinde kdv + ötv vb. kalemlerin dahil olduguğu belirterek
    Peşinatı ilk taksit olarak gösterir ise

1. Taksit : X tl
    2. Taksit: Y tl

yazıyor ise ortaya taksitli bir alım ortaya çıkar bu durumda fatura kesilir.
    Taksitle bir ürün alındıysa alım tarihinden sonra olan vergi - fiyat revizeleri bizi ilgilendirmez.

Bu arada farklı konudan bahsediyoruz; benim bahsettiğim varyantta ne basından beri toplam tutardan bahsediyorum. Sözleşmede fiyatta ötv kdv yoktur diyor ise doğrudur; ancak toplam tutar içerisine vergiler dahil edildi ise ve peşinat ilk taksit olarak gösterildi ise bu alıcıyı bağlamaz.
    Siz şimdi benim dediğime geldiniz.

Sözleşmeye ÖTV dahil yazıyorsanız, ÖTV ödüyorsunuz demektir. Gerçekte, sonradan gelecek ÖTV tutarı kadar indirim almış olacaksınız. Bu beyaz eşya sektörü için önemli bir tutar olmayabilir.

Fakat biz motosiklet konuşuyoruz. Motosiklet forumundayız. Motosikletten bahsediyoruz. Soruyu soran kişi motosiklet için kapora verdiğini söylüyor. Siz sözleşme yapın, ÖTV ödemezsiniz diyorsunuz. Söylediğiniz sözleşmeyi hiçbir motosiklet bayisi imzalamaz. Ekrem Bey bir önceki sayfada açıkladı zaten.

Taksit vurgusu yapıyorsunuz mesajlarınızda. Taksitin de önemi yok.

Sapla samanı ayırmalısınız.
    chipsy bunu beğendi.

Hocam sözleşmeyi yap ötv ödemezsiniz demiyorum; konuyu lütfen farklı yerlere cekmeyin.
    daha ilk sayfada zaten sözleşmede kalemlerin gösterilmesi konusunda açıklama yaptım.

Motosiklet forumu olabilir; ancak sözleşme bağlayıcılığı aynı.

Neyse hocam; ilk mesajımda dediğim gibi "sözleşmede 10bin tl vergiler dahil satış yapılmıştır, 500 tl'si alınmıştır kalan 9.500 tl'si sonradan alınacaktır" ibaresi varken ötv indiriminden sonra motor geldiğinde sözleşmeyi iptal edip yenisini yapar arkadaş ne diyim , haklısınız.

o kısım bizimle alakalı bir durum değil. Sözleşme detayında tüm kalemler gösterilir; vergisi vb.

Dediğim gibi kendim ötv indiriminden alışveriş yaptım henüz parayı ödemedim, eşyaları henüz teslim almadım. ÖTV indirimi sonrası sözleşme öncesinde yapıldıgı için yine aynı tutarı ödeyeceğim.
    chipsy bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    @arndiol hiçbir sözleşme, kanunun üzerinde olamıyor yazık ki. Sözleşmeyi yapmanızı müteakip aynı zamanda bu hizmet ya da ürünü size faturalandırırsa, sözleşme dahilinde siz 3 taksit yaparsınız ya da 5 ay sonra tek ödeme yaparsınız; o kısmı size ürünü/hizmet veren ile sizi ilgilendirir, ancak devlet yine vergisini alır bu işlemde.

Baktım fakat fatura ile alakalı bir bilgi göremedim sizin işleminize dair. Devlet, sözleşmeyi tanımaz; fatura bedelinden tahsil eder vergiyi. Şayet faturası henüz kesilmemiş bir alışveriş var ise bu bir suç kapsamındadır, faturası kesilmemiş ve henüz teslimatı yapılmamış(yani tamamlanmamış bir alışveriş) işlem varsa da faturanın kesildiği tarihte gerçekleşecek vergilendirme düzenlemesi bu alışverişe yansıyacaktır.

Bahsettiğiniz sözleşme içeriği sizi ve satıcıyı alakadar eder kanun üzerine çıkmadığı sürece; vergi kısmı bu alışverişe katılan 3. cephe olan devleti ilgilendirir ve devlet, faturanın kesildiği tarihi dikkate alır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

Hocam sözleşmeyi yap ötv ödemezsiniz demiyorum; konuyu lütfen farklı yerlere cekmeyin.
    daha ilk sayfada zaten sözleşmede kalemlerin gösterilmesi konusunda açıklama yaptım.

Motosiklet forumu olabilir; ancak sözleşme bağlayıcılığı aynı.

Neyse hocam; ilk mesajımda dediğim gibi "sözleşmede 10bin tl vergiler dahil satış yapılmıştır, 500 tl'si alınmıştır kalan 9.500 tl'si sonradan alınacaktır" ibaresi varken ötv indiriminden sonra motor geldiğinde sözleşmeyi iptal edip yenisini yapar arkadaş ne diyim , haklısınız.
    Üstelemiş gibi olacağım ancak anladığım kadarıyla ortada bir fatura yok. Mayıs ayında ödemenizi yaptığınızda faturanızı ve ürünlerinizi alacaksınız gibi görünüyor.

Mayıs ayında gerçekleşecek muhtemel bir vergi değişiminde bu değişiklik faturaya da yansıyacağından ve satıcı da bu oranı kendi kar payına yansıtmak istemeyeceğinden sözleşmeye itimat etmek pek de doğru görünmüyor.

Sözleşme, bu gibi konuda değiştirici bir niteliğe sahip olsa inanın şu an sağdan soldan 3-4 yıl önce hazırlanmış gibi görünen ve ödeme tarihi bulunduğumuz günleri gösteren milyonlarca sözleşme çıkmaya başlar ortaya. Noter onayı yok, resmi makam bilgisi yok.
    chipsy bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arndiol arkadaşım, senin yanlışa düştüğün husus şu; sen beyaz eşya, mobilya vs. aldın, sen istemediğin sürece satıcı buna fatura kesmeyebilir. Yani yarın Ötv artmış, azalmış onu etkilemez. Lakin faturasını kesmeden sıfır araç alamazsın, satıcı kesmek mecburiyetinde. Ayrıca mobilya, beyaz eşya vs ile motosikletteki kar marjı (bayi için) aynı değil. Beyaz eşya bayi, fiyat üzerine binecek %8 i sana indirim yapmış gibi düşünüp senden talep etmeyebilir, lakin motosikleti satan bayinin isteme olasılığı hayli yüksek.
    chipsy bunu beğendi.

Devlet sözleşmeyi tanımaz?

"Sözleşmeler Hukuku" denen alan boşuna yazılmış o zaman.

Neyse arkadaşlar.

Tartışmaya gerek yok; forum olarak her zaman en olumsuzunu yaymayı seviyoruz.

Benim ödediğim tutar için elimde makbuzum
    Koskoca kurumsal bir firmanın vergiler dahil kalan tutarın belirtildiği bir sözleşmem var.

Tekrar belirtiyorum

Sözleşme hukuki bir bağdır ve devlet tarafından kabul edilir.
    Sözleşme bağlayıcıdır ve üzerinde VERGİLER DAHİL KALAN NET TUTAR ibaresi mevcut ise vergi oranlarının değişimi sonucu çıkacak bir durum var ise firma üstlenmiştir.

Ama siz haklısınız, yeter ki mağdur olalım da muhabbet çıksın size istiyorsunuz
    chipsy bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700

Neyse arkadaşlar.

Koskoca kurumsal bir firmanın vergiler dahil kalan tutarın belirtildiği bir sözleşmem var.

Tekrar belirtiyorum

Sözleşme bağlayıcıdır ve üzerinde VERGİLER DAHİL KALAN NET TUTAR ibaresi mevcut ise vergi oranlarının değişimi sonucu çıkacak bir durum var ise firma üstlenmiştir.

"Devlet, sözleşmeyi tanımaz" yazıda yer alan tek cümle değil, aradan seçtiniz. ÖTV %8 iken yaptığınız sözleşme, daha sonra bir ÖTV düzenlemesi gerçekleştiğinde %20 olursa:"sözleşmemde %8 yazıyordu" demenizin tesiri yoktur, sözleşme geçersizdir. Yani tanımaz. "Sözleşme, kanunun üzerinde olamaz" benim kastettiğim ve muhtemelen beni yanlış anladınız.

Sözleşmenin tanınmayacağı konusuna örnek olması anlamında belirtiyorum; bir internet sitesinden ürün satın aldığınızda uzak mesafeli satış sözleşmesinde "müşteri eğer 5 gün cayma hakkını kabul ederse, %5 iskonto uygulanır" gibi bir ibare yer alırsa, devlet bu sözleşmeyi tanımaz çünkü cayma süresi 15 gün.

Zaten belirtmiş olduğunuzu ifade etmeye çalışıyor arkadaşlar gördüğüm kadarıyla; bir değişiklik olursa bunu firma karşılamak zorunda kalır. Ancak sizinle zaten böyle bir sözleşme imzaladıysa,

1-Kuvvetle muhtemel geçmiş tarihli bir fatura düzenleme cesaretini sergilemeye hazırdır,
    2-Zaten faturanızı kesip bekletmektedir,
    3-Vergilendirme sisteminde ödemenin son bulduğu tarihe kadar bir değişiklik olmayacağına emindir.

Stok giriş tarihi belirsiz ama ÖTV indirimi bitiş tarihi kesin olan bir üründe hiçbir satıcı, sizinle yapılan sözleşmeye kalkışmaz. Kapora alır, günü geldiğinde eğer işine gelmiyorsa kaporayı geri verir.

Bu noktada "yaptığınız sözleşme yanlış" ya da "geçersiz" denmiyor aslında, sizin durumunuzda bir değişiklik olsa bunu satıcı karşılamak zorunda; bu cepte. Ama zaten motosiklet ile alakalı soruyu yönelten arkadaştaki gibi stokta olmayan, süresi dolmak üzere olan bir ÖTV süreci olan işlemde sizinle zaten böyle bir sözleşme imzalamazlardı. Yaptığınız sözleşmeye değil duruma bakış açınızdaki hataya doğrulama yapma çabasında aslında mağduriyetten zevk aldığını düşündüğünüz kullanıcılar.

Aslında motosiklet için kapora veren arkadaşın sözleşme maddelerini görme şansımız olsa, bir çok soru işareti de kendiliğinden silinmiş olacaktır.
    chipsy bunu beğendi.

Neyse arkadaşlar.

Tekrar belirtiyorum

Anlamamakta ısrar etmenizin faydası yok. Durum söylediğimiz gibi. Kanuna aykırı sözleşme yapamazsınız. Yaparsınız, imzalarsınız fakat devlet onu tanımaz.

Bir uyuşturucu satıcısıyla, haftalık teslim içeren bir sözleşme imzalayabilir misiniz? Velev ki imzaladınız, karşı taraf sözleşmeye aykırı davrandı. Savcılığa gidip şikayet edebilir misiniz? Savcı önce sizi alır içeriye.

ÖTV'nin muaf olduğu bugün bile, "Bu sözleşmede ÖTV yoktur" diye sözleşme imzalayamazsınız.

"Tüm vergiler dahil .... TL" diye sözleşme imzalayabilirsiniz. Beyaz eşyacı bunu kabul edebilir. Vergi artışı olduğu durumda sizin adınıza güncel orandan vergi öder. Fazla ödediği vergiyi size indirim yapmış gibi düşünür, faturayı bu şekilde düzenler.

Konu motosiklet: Tekrar ediyorum hiçbir bayi "Tüm vergiler dahil .... TL" şeklinde sözleşme imzalamaz. Konu motosiklet, soru motosiklet sizin cevabınız buzdolabı.

Satış Pazarlama Müdürü Ekrem Ata da bizim söylediğimizi söylüyor, siz de hala "buzdolabı sözleşmesi."
    chipsy bunu beğendi.

Anlamamakta ısrar etmenizin faydası yok. Durum söylediğimiz gibi. Kanuna aykırı sözleşme yapamazsınız. Yaparsınız, imzalarsınız fakat devlet onu tanımaz.

Bir uyuşturucu satıcısıyla, haftalık teslim içeren bir sözleşme imzalayabilir misiniz? Velev ki imzaladınız, karşı taraf sözleşmeye aykırı davrandı. Savcılığa gidip şikayet edebilir misiniz? Savcı önce sizi alır içeriye.

ÖTV'nin muaf olduğu bugün bile, "Bu sözleşmede ÖTV yoktur" diye sözleşme imzalayamazsınız.

"Tüm vergiler dahil .... TL" diye sözleşme imzalayabilirsiniz. Beyaz eşyacı bunu kabul edebilir. Vergi artışı olduğu durumda sizin adınıza güncel orandan vergi öder. Fazla ödediği vergiyi size indirim yapmış gibi düşünür, faturayı bu şekilde düzenler.

Konu motosiklet: Tekrar ediyorum hiçbir bayi "Tüm vergiler dahil .... TL" şeklinde sözleşme imzalamaz. Konu motosiklet, soru motosiklet sizin cevabınız buzdolabı.

Satış Pazarlama Müdürü Ekrem Ata da bizim söylediğimizi söylüyor, siz de hala "buzdolabı sözleşmesi."

Tamam hocam sen haklısın
    Tamam hocam hiçbir firma sözleşmeyi bu şekilde imzalamaz hepsini biliyorsun.
    tamam hocam en haklı sensin.

Cünkü biraz daha konu uzar ise karşınızdakini üstü kapalı "sen gerizekalısın" üslubunuz yüzünden gerginlik cıkacak.
    chipsy bunu beğendi.

chipsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ..
    ..
    Alıntı toreador adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ..
    ..

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Farklı bir konuya değindiğimiz için ve ÖTV indirimi sıradışı bir durum olduğu için fikirler farklı. Belki bir hukukçu bile anında cevap vermeyecektir.

Evet ÖTV indirimi Hazirana kadar uzatıldı (Allah'tan) ve bu konunun şu aşamada önemi kalmadı. Ama ilerleyen aylarda yada başka ürünlerde bu konu yine gündeme gelecek ve birileri burada paylaşılanlardan bilgi edinebilecek.

Diğer "zam gelirse sözleşme tutarı mı geçerlidir" konusu ile ilgili olarak distribütör ile iletişime geçtim. Durumu anlatan mail yazdım ama "konu sizinle bayi arasındadır " diyerek sıyrıldılar. Ama beni rahatlatan bişey yazdı ki "Nisan'da zam yok" diyerek bu endişemi de giderdi.

Fakat bu kadar yaşıma rağmen halen bişeyler öğreniyorum ya, sanırım biraz gerizakalıyım. Sözleşmeye sonradan baktığımda, sadece satıcıyı koruyan maddeler yazılmış. Oysa matbu sözleşmeye elimle şunları eklemeliydim (tabi itiraz etmez ise): "Oluşacak fiyat değişiklikleri alıcıyı bağlamaz" Böylece hem vergi hem zam konusunu garantiye almış olurdum. Sözleşme şu an yanımda değil, akşama inşallah buraya fotosunu yüklicem.

Ben salaklık ettim ama bunlar web araması ile bu konuya girip bilgi arayanlara tecrübe olsun.

sözleşmede ödenecek tutar için fiyat + kdv + ötv mi diyor yoksa vergiler dahil toplam tutar mı diyor onu merak ettm

Alıntı chipsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Farklı bir konuya değindiğimiz için ve ÖTV indirimi sıradışı bir durum olduğu için fikirler farklı. Belki bir hukukçu bile anında cevap vermeyecektir.

Evet ÖTV indirimi Hazirana kadar uzatıldı (Allah'tan) ve bu konunun şu aşamada önemi kalmadı. Ama ilerleyen aylarda yada başka ürünlerde bu konu yine gündeme gelecek ve birileri burada paylaşılanlardan bilgi edinebilecek.

Diğer "zam gelirse sözleşme tutarı mı geçerlidir" konusu ile ilgili olarak distribütör ile iletişime geçtim. Durumu anlatan mail yazdım ama "konu sizinle bayi arasındadır " diyerek sıyrıldılar. Ama beni rahatlatan bişey yazdı ki "Nisan'da zam yok" diyerek bu endişemi de giderdi.

Fakat bu kadar yaşıma rağmen halen bişeyler öğreniyorum ya, sanırım biraz gerizakalıyım. Sözleşmeye sonradan baktığımda, sadece satıcıyı koruyan maddeler yazılmış. Oysa matbu sözleşmeye elimle şunları eklemeliydim (tabi itiraz etmez ise): "Oluşacak fiyat değişiklikleri alıcıyı bağlamaz" Böylece hem vergi hem zam konusunu garantiye almış olurdum. Sözleşme şu an yanımda değil, akşama inşallah buraya fotosunu yüklicem.

Ben salaklık ettim ama bunlar web araması ile bu konuya girip bilgi arayanlara tecrübe olsun.
    Sözleşmeyi görmeden bir şey söylemek olmaz fakat tüketicinin okuyunca anlayamayacağı, teknik, hukuki terimlerin sıkça kullanıldığı, anlaşılması güç maddeler, imzalasanız dahi geçersizdir. Tabi bu geçersiz maddelere mahkeme karar verir.

Bankalarla neredeyse her işlemde sözleşme imzalıyoruz. Okusak da çoğunlukla anlamayacağız. Dert etmemek gerek. Mahkemede, çoğu madde ve ona bağlı maddeler iptal edilecektir.

Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Sözleşmeyi görmeden bir şey söylemek olmaz fakat tüketicinin okuyunca anlayamayacağı, teknik, hukuki terimlerin sıkça kullanıldığı, anlaşılması güç maddeler, imzalasanız dahi geçersizdir. Tabi bu geçersiz maddelere mahkeme karar verir.

Bankalarla neredeyse her işlemde sözleşme imzalıyoruz. Okusak da çoğunlukla anlamayacağız. Dert etmemek gerek. Mahkemede, çoğu madde ve ona bağlı maddeler iptal edilecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:42 ----------

[/COLOR]
    sözleşmede ödenecek tutar için fiyat + kdv + ötv mi diyor yoksa vergiler dahil toplam tutar mı diyor onu merak ettm
    Resmi yükledim

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    @arndiol'un durumuyla motosiklet birbirinden farklı.

Kanun koyucu motorlu araç ithalatçı ve satıcıları için taşıtın ÖTV sini gümrükte ithal sırasında değil, bayiden nihai tüketiciye fatura edildiği anda ÖTV bedelinin vergi dairesine yatırılması hakkını vermiş. ÖTV yş ödeyende bayi/imalatçı/ithalatçı değildir. Direkt nihai tüketici adına yatırılan bir vergi olarak düşünebilirsiniz.

Bu nedenle sıfır km bir araç aldığınızda size ayrıca bir vergi dairesine yatırılan ÖTV makbuzu verilir.

Beyaz eşya da ise durum farklı.
    (En son bir yıl önce beyaz aldım. Sanırım hala aynı mevzuat geçerli).

Beyaz eşyada örneğin teknolojik bir centerdan TV veya buzdolabı aldığınızda faturanızda ayrıca ÖTV görünmüyor.

Geçenlerde ÖTV ile ilgili bir başlığa traş köpüğünde ötv olduğunu yazmıştım.
    İlginçtir bugün traş köpüğü aldım ve az önce faturasına baktığımda ÖTV göremedim.

Motorlu taşıt dışındaki ürünlerin ÖTV si ithal sırasında gümrüğe ödeniyor. Yerli imalatsa, fabrika çıkışında bayiye veya üreticinin pazarlama şirketine faturada belirtilerek fatura ediliyor. Bir dahada fatura edilmez faturalarda gösterilmez.

Sözleşme konusuna gelirsek...
    Sözleşmede "vergilerde olabilecek değişiklikler fiyata yansıtılır" türünden bir ibare yoksa, alıcı imza attığı vergiler dahil rakkam neyse onu öder.

Aldığı ister araç ister beyaz eşya olsun.

Devletlede hiçbir şekilde muhatap olmasına gerek yoktur.

Konu satıcının verdiği taahütle ilgilidir. Satıcı sözleşmeden cayma cihetine gider veya vergi farkı talep ederse, alıcı zarar tazmin davası açar...

Not: Araçlar dışındaki ürünlerdeki ÖTV yi hiç kurcalamayın. Aynı araç alımındaki gibi nihai tüketicinin satın aldığı anda ÖTV matrahı hesaplanıp fatura edilseydi ötvli ürünleri çok daha pahalıya almak zorunda kalabilirdiniz.

Halbuki şimdi ötv gümrükte veya fabrikadan çıkışta pazarlama şirketine satarken ithalatçı/üretici tarafından bir kez ödeniyor. Çoğu yerli imalatçı ötv yüksek çıkmasın diye, ürettiği malı kendi pazarlama şirketine %3-4 karla satar. Ötv düşük çıkar. Pazarlama şirketi asıl karı koyup bayilere mal çıkışı yapar. Bayilere giden faturada artık ötv görünmez.

Direkt fabrikadan bayiye fatura edilme durumları bunun dışındadır.

Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @arndiol'un durumuyla motosiklet birbirinden farklı.

Kanun koyucu motorlu araç ithalatçı ve satıcıları için taşıtın ÖTV sini gümrükte ithal sırasında değil, bayiden nihai tüketiciye fatura edildiği anda ÖTV bedelinin vergi dairesine yatırılması hakkını vermiş. ÖTV yş ödeyende bayi/imalatçı/ithalatçı değildir. Direkt nihai tüketici adına yatırılan bir vergi olarak düşünebilirsiniz.

Bu nedenle sıfır km bir araç aldığınızda size ayrıca bir vergi dairesine yatırılan ÖTV makbuzu verilir.

Beyaz eşya da ise durum farklı.
    (En son bir yıl önce beyaz aldım. Sanırım hala aynı mevzuat geçerli).

Beyaz eşyada örneğin teknolojik bir centerdan TV veya buzdolabı aldığınızda faturanızda ayrıca ÖTV görünmüyor.

Geçenlerde ÖTV ile ilgili bir başlığa traş köpüğünde ötv olduğunu yazmıştım.
    İlginçtir bugün traş köpüğü aldım ve az önce faturasına baktığımda ÖTV göremedim.

Motorlu taşıt dışındaki ürünlerin ÖTV si ithal sırasında gümrüğe ödeniyor. Yerli imalatsa, fabrika çıkışında bayiye veya üreticinin pazarlama şirketine faturada belirtilerek fatura ediliyor. Bir dahada fatura edilmez faturalarda gösterilmez.

Sözleşme konusuna gelirsek...
    Sözleşmede "vergilerde olabilecek değişiklikler fiyata yansıtılır" türünden bir ibare yoksa, alıcı imza attığı vergiler dahil rakkam neyse onu öder.

Aldığı ister araç ister beyaz eşya olsun.

Devletlede hiçbir şekilde muhatap olmasına gerek yoktur.

Konu satıcının verdiği taahütle ilgilidir. Satıcı sözleşmeden cayma cihetine gider veya vergi farkı talep ederse, alıcı zarar tazmin davası açar...

Not: Araçlar dışındaki ürünlerdeki ÖTV yi hiç kurcalamayın. Aynı araç alımındaki gibi nihai tüketicinin satın aldığı anda ÖTV matrahı hesaplanıp fatura edilseydi ötvli ürünleri çok daha pahalıya almak zorunda kalabilirdiniz.

Halbuki şimdi ötv gümrükte veya fabrikadan çıkışta pazarlama şirketine satarken ithalatçı/üretici tarafından bir kez ödeniyor. Çoğu yerli imalatçı ötv yüksek çıkmasın diye, ürettiği malı kendi pazarlama şirketine %3-4 karla satar. Ötv düşük çıkar. Pazarlama şirketi asıl karı koyup bayilere mal çıkışı yapar. Bayilere giden faturada artık ötv görünmez.

Direkt fabrikadan bayiye fatura edilme durumları bunun dışındadır.
    Bende sadece sözleşme var. Özelden gönderdim resmi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı chipsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende sadece sözleşme var. Özelden gönderdim resmi.
    Kusura bakmayın.
    5 saat sonra kalkmam gerek.
    Uyumalıyım.
    Daha sonra bakacağım.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)