Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motoru üzerime alma

Motovento
    REKLAM ALANI

Abilerim kardeşlerim herkese merhaba ben ehliyetimi yeni almış bulunmaktayım 16 yaşındayım ve A1 ehliyetim var. Ailem bana ehliyet aldığımda motorsikletimi alabileceğimi söylemişti ama şuan kıvırıyorlar elimde 10 bin tl gibi bir bütçe var çalışarak kazandım bu bütçeyle kendime 125 cc bir makine almak istiyorum fakat ailem dediğim gibi kıvırıyor 2. el almak istiyorum fakat aklıma takılan sorular var: Öncelikle noterde sorun çıkar mı ? çıkarsa kuzenimin üzerine yaptırsam sorun olur mu (24 yaşında ama motorsiklet ehliyeti yok)? ve 2. el motorsikleti almadan önce yapılacak işlemleri söylerseniz çok memnun olurum herkese iyi akşamlar dilerim...
    Not: bütün ekipmanlarım tam (kask eldiven mont vs)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Yaşın 18 den küçük olduğu için ailen yanında olmazsa ruhsatı senin üzerine bir motor alamazsın.. Çünkü henüz senin imzan hükümsüz. Motosiklet almak için ehliyet olmasına gerek yok. Kuzenine güveniyorsan olur...Noter de sorun çıkmaz, ama unutma kanunen motosiklet onun olacak.. yarın öbür gün kavga gürültü olduğunda motoru satabilir, hatta kuzenim çalmış diye şikayet dahi edebilir... kanuni bütün hakları onun.. hak iddia edemezsin.
    2.el almak için motosikletten anlayan, motosiklet kullanan yada tamir eden tecrübeli bir arkadaşını yanına alman yeterli... bilgisizsen benim gibi kazıklanırsın :D
    Kaan1 bunu beğendi.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Öncelikle üzüldüm kazıklanmanıza, kuzenim kız zaten beraber büyüdüğümüz için bir sıkıntı çıkmaz gözüm kapalı güveniyorum ona
    görüşünüz için teşekkürler.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    1- Ailen için bastıra bastıra kıvırıyo demen çok yanlış ve itici duruyo.

2- motosikleti başkasının üzerine alınacak en son şey. Allah korusun kazası, belası, bağlatması, hatta Allah göstermesin çalınması gibi durumlarda kendin uğraşırsın ama kuzenin bile yeter artık diyebilir, daha kötü durumlarda başıda belaya girebilir. Şahsen babam binicem üstüme alırım bi tek.

3- Ekipmanını aldın mı? Bence o paranın yüksek bi bölümünle ekipmanını diz, ailende kararlılığını görecek ayrıca daha güvende olduğunu düşünecekler ikna oranları yükselecek.

4- Ekipmanın var sayıyorum, paranın tamamını yine harcama.16 yaşında olduğun için okulun olduğunu düşünüyorum, yani hali hazırda bi gelirin yok var sayarak konuşuyorum. En az 400 lira sigorta ödeyeceksin bunu hesapla. Ben alır almaz bakım yaparım mesela buda bi seçim tercihi fakat en azında yağ, yağ filtresi parası ayır. Düşer kalkarsan ya da mekanik bi sıkıntı yaşarsan tamir ettirebileceğin bi acil durum paran olsun. Alıp binememek, alamamaktan daha kötü

5- hayırlı olur umarım.
    Kaan1 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT 25
    Ailenin yan çizmesinin sebebi sen motor alıcam dediğinde sana inanmayıp zaten alamaz yapamaz düşüncesidir bende 6 ay önce motor alıcam dediğimde kimse ciddiye almıyordu tamam oğlum al diyorlardı. Önce kapı gibi ehliyeti aldım sonra da motoru. Tabi yaş sıkıntım olmadığı için tüm işlemleri kendim hallettim. Kendi düşüncem motoru kendi üzerine alma babanın ya da annenin üzerine al kuzenin bence her türlü yan çizebilir. Hatta alabiliyorsan kendi üstüne al. Babanla git notere bir ebeveyn eşliğinde üstüne alabilirsin. Hem genç yaşta sigorta basamağı atlarsın 5-6 sene sonra Kaza bela yapmazsan meyvesini yersin
    Kaan1 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Ailenin rızası olmadan nasıl motor alacaksın ki daha çocuksun kendi kafana göre karar alacak yaşta değilsin. Kuzenini de kendine ortak etme. Makul bir dille aileni ikna etmeye çalış babanla notere gidin muvaffakatname ile kendi adına al bari.
    Kaan1 bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    her zamanki gibi bir soru sorulurmuş ancak soru harici eleştiri yağmuru yapılmış
    Kaan1 bunu beğendi.

onuriskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF - 150 Nk
    1. Noterde değerli kağıt ücreti 240 TL
    2. Sigorta minimum 400-450TL (kredi kartına göre taksit seçeneği değişebilir)
    3. Motor alırken expere sokacaksan 80-100TL aralığında
    4. Motoru aldıktan sonra içe sinmesi ve takip edilebilirlik açısından yağı suyu ıvırı zıvırı değişimi (100TL diyelim)
    5a. Eğer güvenlikli sitede oturmuyorsan ve sokağa bırakmayacaksan kapalı otopark ücretleri 80-170TL bandında (motosiklet için 200TL teklif aldığım yer oldu..) ve 50TL depozito kart veya 100TL kumanda parası
    5b. Sitede oturuyorsan minimum disk kilidi bağlamanı öneririm (250TL)

Bütçe on bin TL ise bu on binin tamamını harcamak yerine bir kısmını kenarda tutmak her zaman en mantıklısı olacaktır.
    Kıvırmak kelimesi hoş bir kelime değil, özellikle kendimizden büyük bireyler için kullanıldığında; hele ki bu bireyler ailemizse..
    Kaan1 bunu beğendi.

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Kardeşim yolunu çizmişsin zaten, git al motorunu kuzeninin üstüne al sorun değil, bunun kararını sen vereceksin sonuçta biz değil.. Arkadaşlarımın dediklerine katılıyorum kenarda 1000 TL ayırırsan sıkıntı çekmezsin. Aldığın kararların (maddi,manevi) artık tamamen seni bağlayacağını bilmelisin yani sorumlulukların senindir. Kararının doğru olduğuna inanıyorsan devam et
    Kaan1 bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Bi kaç kelime de ben yazayım Öncelikle motordan önce ekipmanlarını tamamlamış olman takdire şayan. En güzelini yapmışsın kardeşim. Kuzeninin sana yanlış yapacağını sanmıyorum ama sen yine de ailenin onayını da alarak bu motoru alırsan çok daha içine siner düşüncesindeyim. Mesela herkes evdeyken kaskını montunu ekipmanını giy çık karşılarına. Hevesini ve hazırlığını görsünler. Seni düşündükleri için korkuyorlar başına bişey gelmesin diye. Onlara da hak vermek lazım hergün bir sürü haber okuyorlar, görüyorlar. Önce onlara güzelce ve tatlı dille gerçekten çok hevesli olduğunu, düzgün süreceğini, korkmamaları gerektiğini anlatman lazım. Hepsini karşına al güzelce ve ciddi bir tavırla konuş. Sigorta noter bakım vb gibi harcamalar için en az 1000 lira kenara ayır. Ve son olarak güzel kardeşim, mutlaka dikkatli sür. Kimsenin sana olan güvenini boşa çıkarma. Unutma biz kocamaaaan iki teker ailesiyiz. Ve o demir ata bindiğinde hepimizi temsil ediyor olacaksın. Senin yapacağın tüm hatalar hepimize birden mal ediliyor. Motorcu değil mi hepsi aynı diyorlar. bunu sakın unutma. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun kardeşim.
    Kaan1, arndiol, onuriskender ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

yigitaksoyx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Phantom 180
    Alıntı Kazım TOKMAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi kaç kelime de ben yazayım Öncelikle motordan önce ekipmanlarını tamamlamış olman takdire şayan. En güzelini yapmışsın kardeşim. Kuzeninin sana yanlış yapacağını sanmıyorum ama sen yine de ailenin onayını da alarak bu motoru alırsan çok daha içine siner düşüncesindeyim. Mesela herkes evdeyken kaskını montunu ekipmanını giy çık karşılarına. Hevesini ve hazırlığını görsünler. Seni düşündükleri için korkuyorlar başına bişey gelmesin diye. Onlara da hak vermek lazım hergün bir sürü haber okuyorlar, görüyorlar. Önce onlara güzelce ve tatlı dille gerçekten çok hevesli olduğunu, düzgün süreceğini, korkmamaları gerektiğini anlatman lazım. Hepsini karşına al güzelce ve ciddi bir tavırla konuş. Sigorta noter bakım vb gibi harcamalar için en az 1000 lira kenara ayır. Ve son olarak güzel kardeşim, mutlaka dikkatli sür. Kimsenin sana olan güvenini boşa çıkarma. Unutma biz kocamaaaan iki teker ailesiyiz. Ve o demir ata bindiğinde hepimizi temsil ediyor olacaksın. Senin yapacağın tüm hatalar hepimize birden mal ediliyor. Motorcu değil mi hepsi aynı diyorlar. bunu sakın unutma. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun kardeşim.
    Son satırları okurken tüylerim diken diken oldu
    Kaan1 ve Kazım TOKMAK bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Ailem motosiklete karşı özellikle babam,dün aldım akşam öğrendi evden attı nasıl bir yol izlemeliyim o motosikleti satmadan eve gelemezsin okutmam falan diyor yaş 19 bu arada
    Birisi başka forumda yazmış. benzer bir durum.
    Kaan1 ve Kazım TOKMAK bunu beğendiler.

Alıntı Kazım TOKMAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel abim öncelikle görüşün için çok teşekkür ederim. bütün arkadaşlarımın motorsikleti var zaten ve doğal olarak arkadaşlarımın motorsikletlerini sürüyorum motorsiklet sürmemde hiç bir sakınca görmüyorlar zaten dayım motorcu zx6r ı var dayımın ayrıca yazlıkta 2006 model 600rrımız vardı 14 ve 15 yaşlarımda yazın 1. viteste kullanıyordum :D yani anlayacağınız motorsiklet sürmemde hiç bir sıkıntı yok neden almamı istemediklerini anlamış değilim lütfen yardım edin
    Kazım TOKMAK bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750x - 2019
    aile rızası olmadan olcaksa. ben olsam binmem daha iyi.
    Kazım TOKMAK bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)