Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Küçük plaka vs TÜV

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Arkadaşlar o kadar konuştuk burada, içimden dedim "korkunun ecele faydası yok" aldım randevuyu ve TÜV'e gittim.

Sıram hemen geldi. Görevli arkadaş gayet ciddi biriydi. Motoru bina içerisine sokup kontrollere başladı.

Önce sırayla sinyallerin çalışıp çalışmadığına baktı.
    Ardından korna kontrolü geldi.
    Sonra ön teker kontrolü (sağa sola salınım var mı diye elle deneyerek) baktı.
    Sonra far kontrolü, uzun ve kısa ayarına cihazla bakıldı.
    Daha sonra şase no kontrolü.
    Ardından bina dışına çıkıp ön-arka ani fren testi de yaptırdı.
    En son plakama baktı ve.....

Muayeneden sorunsuz geçtim

Minnoş plakama tüv bandrolünü de kondurdu ve mutlu mesut evime döndüm. Sanırım çok şanslı bir günümdeydim

Yine de sizlere ufak plakayla muayeneye girmenizi önermem, genelde muayeneden kalma şansınız yüksek, ben nasıl geçtim valla bilmiyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    İşte daha her şey bitmedi.Her polis çevirmesi gördüğünde için kıpır kıpır olacak.Polis plakadan 400 küsür yazarsa derdini kimseye anlatamazsın.

Motosikleti
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte daha her şey bitmedi.Her polis çevirmesi gördüğünde için kıpır kıpır olacak.Polis plakadan 400 küsür yazarsa derdini kimseye anlatamazsın.
    Yok be hocam, hiç takılmam öyle şeylere. Bugüne kadar sayısız polis çevirmesine girdim, hiçbiri plakama laf etmedi. Hatta geçen gün arkadaşımın full boğazdan performans egzozlu tracer 900'ü ile çevirmeye girdim (alet yeri göğü inleten cinsten), polisle sohbet edip, şakalaştık, kimlik kontrolü bitince uğurladı ve yola devam ettim.

Bir polis durdurupta illa ceza yazacağım derse de canı sağ olsun ne diyeyim, cezayı öderim. Aldığımız nefesten içtiğimiz suya kadar bu ülkede her şeye vergi ödüyoruz zaten, alıştım artık, bunu da öderim, sorun yok

Motosikleti
    xsr 900
    istanbul esenyurtta bir arkadaşım küçük plaka ile muayeneye girdi geçen hafta,
    sorunsuz geçti, muayeneyi yapan arkadaş geçen hafta gelsen geçemezdin 2 gün önce bilgi geldi motosikletlerde plaka boyu kontrolü iptal edildi diye bir bilgi vermiş.
    internette böyle bir bilgi bulamadım gerçi

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bizzat kendi gözümle gördüğüm olaydır.

Bir akrabamın 34 AB 123 (misal) plakalı motoru vardı. Vidadan ağır kusur aldı. Yeni plaka çıkardı ama şoförler odası harfleri yanlış basmış. Plaka 34 BA 123 şeklinde. Biz de fark etmedik gittik muayeneye ve geçtik!!! Sonradan tekrardan düzgün plaka çıkardı!!! Skandal.

Kimi vidadan geçiyor, kimi beyaz bant yapıştırıp geçiyor, kimi (ben) ne yaparsam yapayım kalıyor.

Ben senin yerinde olsam muayeneye gider geçersem geçerim, geçmezsem yenilerim.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    20 tl 1 saat zaman kaybı, git yenisini çıkart ,canın sıkılmaz sonradan

Motosikleti
    Alıntı khaledome adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istanbul esenyurtta bir arkadaşım küçük plaka ile muayeneye girdi geçen hafta,
    sorunsuz geçti, muayeneyi yapan arkadaş geçen hafta gelsen geçemezdin 2 gün önce bilgi geldi motosikletlerde plaka boyu kontrolü iptal edildi diye bir bilgi vermiş.
    internette böyle bir bilgi bulamadım gerçi
    Büyük ihtimalle doğrudur çünkü benim de tanıdığım birçok kişi plaka boyu ve vida yüzünden muayeneden kaldıydı.

Ben bırakırlar diye tahmin ederken sorunsuz geçirmeleri ilginç geldi.

Görmediler veya dikkat etmemişlerdir demeye de imkanı yok, tüm kontrolleri gayet ciddi şekilde tek tek yaptılar.

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizzat kendi gözümle gördüğüm olaydır.

Bir akrabamın 34 AB 123 (misal) plakalı motoru vardı. Vidadan ağır kusur aldı. Yeni plaka çıkardı ama şoförler odası harfleri yanlış basmış. Plaka 34 BA 123 şeklinde. Biz de fark etmedik gittik muayeneye ve geçtik!!! Sonradan tekrardan düzgün plaka çıkardı!!! Skandal.

Kimi vidadan geçiyor, kimi beyaz bant yapıştırıp geçiyor, kimi (ben) ne yaparsam yapayım kalıyor.

Ben senin yerinde olsam muayeneye gider geçersem geçerim, geçmezsem yenilerim.
    Aynen öyle yaptım, plakayı hiç ellemeden direkt muayeneye gittim ve hiç sorunsuz muayeneden geçtim

Alıntı siyanoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 tl 1 saat zaman kaybı, git yenisini çıkart ,canın sıkılmaz sonradan
    Valla sorunsuz geçtim, hala şaşkınım

aggressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tgb X-Motion 250
    geçenlerde benim de başıma geldi. kenarındaki siyahlar dahil tahribat olmaması kesilmemiş olması gerekiyor.

cimerden gelen cevap aşağıda tamirat da olmayacak diyor. hee ücra bir tüve gidersiniz elemanı kafalarsınız tanıdık çıkar, dikkat etmezler falan, ayna da trabzon spor bayrağı takarsınız geçer neler var neler ama kanuna göre geçmez, elemana göre geçmişsin sen yani

Cevap: ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI > DENETİM, KONTROL VE ARAÇ MUAYENE DAİRESİ BAŞKANLIĞI (27.03.2019 11:07)
    İlgi bilgi edinme başvurusu incelenmiştir.
    İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen talimatlar gereği plaka karakterlerinin üzerinde,arasında,temas halinde olan vida ve vida deliklerinin kusurlu olarak değerlendirilmesi zorunludur. Karakterleri etkileyen her türlü vida ve vida deliği bulunan plakalar Ağır Kusur olarak değerlendirilmekte, karakterler dışında plaka kenarındaki vidalar kusur değerlendirilmemektedir. Muayenede kusurlu tespit edilen plakaların değişimi sağlanarak muayene tekrar işlemi gerçekleştirilmesi gereklidir. Değişimi yapılmadan onarım yapılması kabul edilen bir durum olmayıp, bu şekilde gelen araçların muayene tekrar işlemleri de kusurlu olarak sonuçlanmaktadır.
    Bilgilerinize sunulur.
    2006BWS100-2007CBF150-2010CBF150-2007FZ6SFAZER-2006CBF600-2012CBF150-2012AGİLİTYCİTY125-2005CBF600-2006Z750S-2008GSXR600-2014CRF250L-2014JOYMAX 250-2013İNAZUMA250-2018S3 250-2014TGBX-MOTİON250

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı aggressive adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçenlerde benim de başıma geldi. kenarındaki siyahlar dahil tahribat olmaması kesilmemiş olması gerekiyor.

cimerden gelen cevap aşağıda tamirat da olmayacak diyor. hee ücra bir tüve gidersiniz elemanı kafalarsınız tanıdık çıkar, dikkat etmezler falan, ayna da trabzon spor bayrağı takarsınız geçer neler var neler ama kanuna göre geçmez, elemana göre geçmişsin sen yani

Cevap: ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI > DENETİM, KONTROL VE ARAÇ MUAYENE DAİRESİ BAŞKANLIĞI (27.03.2019 11:07)
    İlgi bilgi edinme başvurusu incelenmiştir.
    İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen talimatlar gereği plaka karakterlerinin üzerinde,arasında,temas halinde olan vida ve vida deliklerinin kusurlu olarak değerlendirilmesi zorunludur. Karakterleri etkileyen her türlü vida ve vida deliği bulunan plakalar Ağır Kusur olarak değerlendirilmekte, karakterler dışında plaka kenarındaki vidalar kusur değerlendirilmemektedir. Muayenede kusurlu tespit edilen plakaların değişimi sağlanarak muayene tekrar işlemi gerçekleştirilmesi gereklidir. Değişimi yapılmadan onarım yapılması kabul edilen bir durum olmayıp, bu şekilde gelen araçların muayene tekrar işlemleri de kusurlu olarak sonuçlanmaktadır.
    Bilgilerinize sunulur.
    Beni de vidalardan bırakmışlardı, benim vidalar hiçbir şekilde ne harf/rakam üstünde veya arasında değildi ve harf/rakamlara değmiyorlardı, plakanın en tepesinde duruyorlardı. Neyse, kalacağımı bile bile gittim, kusur kağıdımı aldım sonra da bununla şöförler odasına gidip yeni plaka çıkartarak vidasız monte ettirdim. (Gittiğim Honda serviste ücretsiz olarak plakanın vidasız ve sağlam olarak monte edilebileceği plakalık taktılar...)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)