Merhaba, güncel bilgi olarak bu konuyu açma gereksinimi duydum, dün direksiyon sınavımı geçtim.

Konu baltalamayı seven arkadaşlar uzak durursa sevinirim, 2 gün sonra ehliyetimi alacağım.
Her türlü bu bilgileri internetten falan bakmasanız dahi öğreneceksiniz, süreci merak edenler için açıyorum.

Süreç hakkında tahminimce en çok merak edilen sorular:
1) Kaç ayda alınıyor?
Bu kayıt yaptırdığınız zamana göre değişir, kursunuzun gevşekliğine de bağlı tabii.
Ben 26 Kasım 2002 doğumluyum, doğum günümde (26 Kasım 2018)kayıt yaptırdım, 3 Şubat'ta direksiyon sınavına girdim.
Benim için 2 ay sürdü, değişebilir.

2) Ne kadar?
Kurstan kursa değişir, benim fiyatım 1575 TL'ydi. 1000 TL kursa verdim, onun dışında kalan 575'i açıklayacağım.

3) Soru değil ama yaş olayı herkesin garibine gidiyor:
2019 yılı için konuşuyorum, 2003 doğumlular bu yıl doğum gününde A1 ehliyetini alabilir.

Gelelim ehliyet alma sürecine:

İlk önce, kursa gitmeniz gerek tabii ki ama yapılacakları söylüyorum,
4 Adet Biyometrik Fotoğraf
İkametgah
Kimlik Fotokopisi
Sağlık Raporu
Sabıka Kaydı

Bunları tamamlamak.

Bundan sonra aydan aya olan teorik dersleriniz başlıyor, elektronik sınava giriyorsunuz.
ELEKTRONİK SINAVA GİRMEK İÇİN KİMLİĞİNİZİ YENİLETMELİSİNİZ ( BÜYÜK İHTİMALLE ESKİ KİMLİĞİNİZDE FOTOĞRAF OLMAYACAĞINDAN DOLAYI.)

Elektronik sınavdan sonra, motosiklet üzerinde pratik dersleriniz başlayacak, parkur ve güzergah öğretilecek,direksiyon sınavına gireceksiniz.

Direksiyon sınavını geçtikten sonra, 1 hafta içinde milli eğitimden sertifikanız gelecek.
Tabii ki bunu beklemiyoruz, nüfus müdürlüğünden sürücü belgesi için randevu alıyoruz. Daha sonra anlaşmalı bankalara gidip ehliyet harcımızı yatırıyoruz. Ehliyet harcını yatırdığımızda ( 400 TL ) 3 adet dekont alıyoruz. Bu dekontlarla beraber ( Sertifika geldikten sonra ) kursumuza gidip dosyamızı alıyoruz, randevu günümüzde gidip nüfus müdürlüğünde işlerimizi hallediyoruz.

Sormak istediğiniz bir soru olursa cevaplarım, umarım faydalı olmuştur.