Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
11. sayfa BirinciBirinci ... 9101112 SonuncuSonuncu

Honda Debriyaj Balatasından 8.500 TL İstedi....

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    ben ustalarla sohbetteyim hayatın içindeyim realite ile o pdf ler falan uyuşmaz heleki türkiye realitesi hiç uyuşmaz.. onu bilirim onu söylerim. hemen hemen her gece takıldığım cafe vardır oturur bir nargile içer evime geçerim oturduğum cafe zaten motorcu cafesi az çok insanlar bizi tanır biz tanırız tanımadıklarımızlada bir ortam olur ordan burdan motordan kaskdan eldivenden sohbet olur tanışırız..

benim için ustalardan bu motorların sürücelerinden aldığım feedback geri dönüş sohbet muhabbet internetteki pdf lerden çok daha değerli.. yada teorik bilgilerden.. ben bunlara güvenerek yazıyorum ve söylüyorum..

sağolsunlar bu sayede sürmediğim motorda azdır hemen hemen aklına gelebilicek piyasadaki türkyiede satılan pek çok motoru sürmüşlüğüm vardır.. 2 defa çanakkale kortejine katılıp şehitliğe gittik binlerce motor.. yani ben hayatın içindeyim.. aldığım beslendiğim kaynaklarda oralar.. internette doc yada pdf dosyaları türkiyedeki hayatın realiteleriyle uyuşmaz..

ustaya gidersin sente ayarı ustam şu aralıkda olucakmış internette okudum sübab ayarı şu aralıkda olucakmış dersin usta sana ben bilmem o ayarı bana bırak ben yaparım hallederim der usta gibi ustaysa yaparda..

ismimide artık geçirmessen yazmassan sevinirim yazdınmı cevap verme hakkı doğuyor . bu konudada artık cevap veresim yazasım yok inan tiksinti geldi artık bananeyse kendimi nerden soktuysam bu gerekisiz kısırdöngüye cendere gibi çıkamıyorum.. ismim geçmese bir şeyde yazmıycam yada en sonunda hayatım boyu yapmadığım iş admine moderatöre rica edicem kitlesin konuyu..

ismimi geçirmeyin yeter siz sohbetinize devam edin gene..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekrar tekrar diyorum bu motor daha çok yeni ve taze hele bir 80-90 bin lere şöyle piyasadaki yüzlercesi binlercesi bir dayansın bakalım ne tür kronikleri yada genel anlamda arızaları olucak belkide hiç olmıycak
    logaritmacım honda dct yi otomobillerinde 10 yıldır,motosikletlerinde ise 7 yıldır kullanıyor.Bırak 80 90 bin i 200K ları deviren bir ton motosikleti vardır.

Fakat bu başlık boyle çok meydanda kalmasın rica ediyorum..sonra DCT hakkında yanlış bir algı falan oluşur Allah korusun!
    Konuyu özetlersek DCT taş gibi arkadaşlar, tanrı yapısı olmasa da yarı tanrı yapısı gibi bişey diyebiliriz.Güvenle alıp kullanabilirsiniz.

Not:DCT nin geçmişi daha da eskiymiş motosikletlerde 10 yıldır kullanıyormuşş..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yok o almış kıraathanede nargilecide yüzlerce feedback'i, onun dediği doğrudur.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok o almış kıraathanede nargilecide yüzlerce feedback'i, onun dediği doğrudur.
    kırathane nargileci dediğin yer beşiktaşın en lüks cafelerinden biri .. içeriye iç mimarı dekarasyona harcanan para 2 sene önce 1 trilyona yakındı..

kırathane olmasada beşiktaşda köprü altındaki çadır cafelerede giderim ordakileride yakından tanırım .. insan ayrımı yapmam alttan alttan insanları kırathaneci nargileci diye aşalamam.. zor oluyordur böyle imalarla insanları aşalamak sınıflara kutuplara ayırmak herhalde .. sıkıntı yok ben o insanlarında bir ferdiyim..

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Ağalar neden hep başlıkların altında konu hep sidik yarışı

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    İnanın aklımdan da geçiyordu, kesin el yordamıyla subap ayarı yapıp ömrü boyunca tork anahtarı kullanmamış usta takımıyla aynı kafadan muhtemelen diye...

Kalburüstü motosikletiniz varsa aman dikkat. Magnezyum kafaya vidayı cart diye geçirir bu özgüveni bilgisinin gerisinde kalmış, motordan motora fark eden 1/10 milimetre hassasiyetindeki ayarı el yordamıyla yaptığını iddia eden usta takımı. Gerçi onları yüceltmeye devam edenler olduğu müddetçe zor...

Bu mesaja istediğiniz gibi cevap yazabilirsiniz. Burası bir forum çünkü. "ağanın pohunun üzerine poh olurmi la" diyecek halim yok

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnanın aklımdan da geçiyordu, kesin el yordamıyla subap ayarı yapıp ömrü boyunca tork anahtarı kullanmamış usta takımıyla aynı kafadan muhtemelen diye...

Kalburüstü motosikletiniz varsa aman dikkat. Magnezyum kafaya vidayı cart diye geçirir bu özgüveni bilgisinin gerisinde kalmış, motordan motora fark eden 1/10 milimetre hassasiyetindeki ayarı el yordamıyla yaptığını iddia eden usta takımı. Gerçi onları yüceltmeye devam edenler olduğu müddetçe zor...

Bu mesaja istediğiniz gibi cevap yazabilirsiniz. Burası bir forum çünkü. "ağanın pohunun üzerine poh olurmi la" diyecek halim yok
    ben motorumu resmi servise götürüyorum olanı anlattım ama herşeyi aşırı kişisel algılıyorsun.. mevzuyu sen bene getirmeye çalışıyorsun.. ama ben o tuzağa düşmem..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yalnız usta var usta var bak onu yazmadan olmaz; Levent Usta 10 üstünden 100'dür mesela...

Valla ben bir on-onbeş yıldır gitmiyorum nargileciye, zamanında kendi takımım vardı Salıpazarı'nda Erzurumlunun Yeri'nde (köprü altındaki zamanlarına yetişemedim...) o zamandaki ortamları iyi bilirim, ama o zamandan bu zamana Türkiye bayağı değişti hani, ve iyi yönde de değil...

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız usta var usta var bak onu yazmadan olmaz; Levent Usta 10 üstünden 100'dür mesela...

Valla ben bir on yıldır gitmiyorum nargileciye, zamanında kendi takımım vardı Salıpazarı'nda Erzurumlunun Yeri'nde (köprü altındaki zamanlarına yetişemedim...) o zamandaki ortamları iyi bilirim, ama o zamandan bu zamana Türkiye bayağı değişti hani, ve iyi yönde değil...
    İstanbulda şu anda gidebiliceğin en lüks yer neresi akşam alkol almıyorsan , sana diyim huqqa,el fakir,teras lounge, balkon v.b bunların hepsi ultra lüks mekanlar .. içlerine eski parayla trilyonlar harcanmış mekanlar.. hepside nargile temelli yerler elbet restaurantları vitamin barları v.b de var ama asıl insanlar nargileye gidiyorlar.. bu mekanlarıda az çok bilirsin istanbulda yaşıyorsan kuruçeşme ,bebek, etiler , tarabya v.b ..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Parça fiyatı 8500 TL mi? Evet.
    Peki bu parça aşınan parça mı? Evet.

Gel gelelim motorun tüm silindir, ve piston, krank ve rulmanlari da öyle. Ucuz da değil bu parçalar. Soru şu: 500cc+ tipik bir Honda motosiklette, bu parçaları, belirli aralıklarla değiştirmeniz icap ediyor mu? Yoksa istisnai bir sorun olmadığı müddetçe tipik bir kullanıcı bu parçaları değiştirmek zorunda kalmıyor mu?

"8500 TL yıpranan parça olur mu Hain Honda!" şeklinde yaygara yapanların yanıldığı nokta da bu.

Eğer Honda, DCT şanzımanın kavrama balatalarını, tipik kullanımda 300,000km dayanacak şekilde dizayn ettiyse, böyle bir sorun yoktur.

İlla ki hatalı üretim ve kullanım sonucu (yokuşta ışıkta dururken fren yerine gaz kullanma) ender de olsa değişim olur. Ancak tipik bir kullanıcının başına gelmez.

Kısaca, @logaritma'nin yaptığı gibi, "düzenli aralıklarla değişmesi gerekecek aşınan bir parçanın fahiş fiyat olduğu" iddiası yanıltıcı ve desteksiz. Bilakis, Honda o parçanın motosikletin ömrü boyunca dayanacak şekilde dizayn edip ürettiği için fiyatı yüksektir. Eğer düzenli aralıklarla değişmesi planlanan bir parçaysa da fiyatı o kadar yüksek olmaz.

Bakın yukarıda Honda'nın orijinal kitapçığındaki servis çizelgesinde değişecek bir parça olmadığını kontrol edip yazdım. @logaritma hala "dikkatli bak vardır" gibi bir cevap yazdı geçti. Buna rağmen hâlâ ısrarcı olmasını, anlamsız bir Honda garazına, ya da teknoloji garazına bağlamak durumundayım.

@Kural [ Z ], servisin beceriksizliğine itirazım yok tabii ki.
    Hasmet hocam, sen olaya çok farklı açıdan bakıyorsun.

"Parça fiyatı 8500 TL mi? Evet.
    Peki bu parça aşınan parça mı? Evet." demişsin.

Asıl sorun parçanın Türkiyede 8500tl/5,44= 1562$ olarak satılıyor olması.

Senin verdiğin linkten NC700x dct için fiyat bakınca debriyaj setinin (2 tanesinin) 195$x2= 390$ olduğu görülüyor.
    Kontrol etmek isteyen tıklasın

Yani sen gitsen Coniden bunun çiftini 390$ a alıp evinde süs niyetine masa üstüne koyabilicekken bizim aynı parçaya tamı tamına 1562$ ödememiz gerekecek.

Yahu Honda Türkiyenin bu yaptığına ne denir sen söyle? İsyan edenlerin çoğu (en azından ben) honda markasına veya motosikletlerine isyan etmedik. Honda Türkiyenin bu fiyat politikasına itiraz ettik. Bazı arkadaşlar fırsattan istifade hondaya da sallamış ama bizleri o gruba dahil etme lütfen.

Bizler haklı bir amaç yüzünden çemkiriyoruz

Ne yani, Hasmet beye 390$, Süleyman Beye 1500$. Süleymanın başı kel mi??? Niye bana bu fiyat diye hesap sormayayım mı??
    maktama ve demirarch bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Ne yani, Hasmet beye 390$, Süleyman Beye 1500$. Süleymanın başı kel mi??? Niye bana bu fiyat diye hesap sormayayım mı??
    Onu merak edip bakmıştım ben de. Manuel versiyonu öyle de, DCT sistemindeki kısım $1200 civarı. Hatta Africa Twin far fiyatı daha çok şok ettiği için ona da baktım. Burada da indirimli orijinal parça fiyatı $1170 gibi bir şeydi. Gördüğüm kadarıyla TÜRKİYE-ABD fiyatları arası bir orantı mevcut.

Belki başka parçalarda dediğiniz doğrudur. Kontrol etmek için bikebandit.com sitesine bakabilirsiniz.

ben motorumu resmi servise götürüyorum olanı anlattım ama herşeyi aşırı kişisel algılıyorsun.. mevzuyu sen bene getirmeye çalışıyorsun.. ama ben o tuzağa düşmem..
    Amacım şahsileştirmek değildi aslında, sadece aklımdan geçen eski kafa yapısıyla düşündüğünüz intibası, yazdıklarınızı okuyunca doğrulanmış hissettim, ve gereksiz yere konuyu saptırdım, kusura bakmayın.

Zaman değişti. Motorun ve şanzımanın rektifiye olduğu devirler geçti artık, en azından modern Japon araçları için söz konusu değil. Motorlar eski motor, malzemeler eski malzeme, teknoloji eski teknoloji, toleranslar eski toleranslar değil artık. Üretim kalitesi çok gelişti.

Şahsen motosikleti aldığım yetkili servise değil, 1.5 saat uzaklıkta başka bir yetkili servise götürüyorum, daha iyiler çünkü. Motosikletimin silindir ve pistonları değişti. İşi yapan çocuk taş çatlasın 25 yaşında. KTM eğitimli. Her şeyi sonuna kadar servis manueline uygun yaptı. Parçalar birleştirilmeden önce ultrasonik banyoda temizlendi teker teker, neredeyse bir hafta sadece o sürdü. Sıfır aldığımdan daha iyi çalışıyor şimdi.

Silindir kapağı kuş gibi hafif. Magnezyum'dan üretmişler. Magnezyum şerit yumuşaktır, kibritle ateşlenir, maytap gibi yanar. Herifçioğlu ondan motor kafası yapmış... Rastgele müdahale edilmesin diye de kocaman yazmış üzerine...

Zaman değişti...

55 bin km'de NC750 motorunu açıp incelediler. Krankta aşınma neredeyse yok gibi... Yeni gibi resmen motor. Eşimin arabasi 0-20W yağ kullanıyor, toleranslari ne kadar düşürdülerse artık... Zaman değişti.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Onu merak edip bakmıştım ben de. Manuel versiyonu öyle de, DCT sistemindeki kısım $1200 civarı. Hatta Africa Twin far fiyatı daha çok şok ettiği için ona da baktım. Burada da indirimli orijinal parça fiyatı $1170 gibi bir şeydi. Gördüğüm kadarıyla TÜRKİYE-ABD fiyatları arası bir orantı mevcut.

Belki başka parçalarda dediğiniz doğrudur. Kontrol etmek için bikebandit.com sitesine bakabilirsiniz.
    Yok başkan hatan var, bikebandit.com sitesinden şimdi yine baktım ;

2015 Honda NC700X DCT ABS CLUTCH (2) Parts & OEM Diagram

Honda CLUTCH ASSY. Part 2 ______ 208 $ !!!!

Çifti eder 416 $. Hasmet bey yine karlı, Süleymanın yine boynu eğik...

Eğer Tüm dişlileri komple hesaplarsan senin dediğin fiyat çıkıyor. Debriyaj balatası ayrı şey, dişli seti ayrı şey.

Bu arkadaş debriyaj balatasına 8500TL istendiğini açıkça belirtti mesajında. Dişliler fiyata dahil değil yani...

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hasmet hocam, sen olaya çok farklı açıdan bakıyorsun.

"Parça fiyatı 8500 TL mi? Evet.
    Peki bu parça aşınan parça mı? Evet." demişsin.

Asıl sorun parçanın Türkiyede 8500tl/5,44= 1562$ olarak satılıyor olması.

Senin verdiğin linkten NC700x dct için fiyat bakınca debriyaj setinin (2 tanesinin) 195$x2= 390$ olduğu görülüyor.
    Kontrol etmek isteyen tıklasın

Yani sen gitsen Coniden bunun çiftini 390$ a alıp evinde süs niyetine masa üstüne koyabilicekken bizim aynı parçaya tamı tamına 1562$ ödememiz gerekecek.

Yahu Honda Türkiyenin bu yaptığına ne denir sen söyle? İsyan edenlerin çoğu (en azından ben) honda markasına veya motosikletlerine isyan etmedik. Honda Türkiyenin bu fiyat politikasına itiraz ettik. Bazı arkadaşlar fırsattan istifade hondaya da sallamış ama bizleri o gruba dahil etme lütfen.

Bizler haklı bir amaç yüzünden çemkiriyoruz

Oradaki söz konusu parçanın 1 tanesinin değil 2 tanesinin fiyatı 195 dolar. Yani çifti 390 değil 195 dolar olacak.

Motosikleti
    SD 1290R
    Eğer bir yanlışlık yapmayıp da harbiden bile bile on kat fiyat çekiyorlarsa ben de "Hain Honda-Türkiye!" demek durumundayım
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oradaki söz konusu parçanın 1 tanesinin değil 2 tanesinin fiyatı 195 dolar. Yani çifti 390 değil 195 dolar olacak.
    Yanlışsınız, 1 adet fiyatı 195$. 2 adet gerektiği için qty ( quantity/adet) varsayılan olarak 2 girilmiş. Yandaki add(sepete ekle) tuşuna basarsanız 2 adet eklediğini ve fiyatın 2 adet için 391$ olduğunu görüyorsunuz .

demirarch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 750 İntegra
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetkili servisler genelde bir sorun varsa, en sağlıklısı komple değişim yapmayı tercih ediyorlar.
    Önce fiyatını söyleyip korkutuyorlar, sonra "biz bir genel müdürlüğe soralım, belki garantiden değişir" ayağı yapıyorlar. Sonra o parça ya komple garantiden değişiyor ya da bir şekilde garantiden tamir ediliyor. Kullanıcı da X fiyatlı arızasının ücretsiz giderildiği için çok mutlu oluyor.

Bence bu durumda da olan buydu. Arkadaş fiyatı duyunca haklı olarak sinirlenip gitti, garanti sonucunu beklemedi diye düşünüyorum.

Bende Benelli'de de, Honda'da da anlattığım gibi durumlar olmuştu.
    Benelli'nin debriyajı bir garipti, "500TL abicim ama gene de bi bakalım" diye korkutup ücretsiz değiştirmişlerdi.
    Honda'da da kontağım bozulmuştu. "1500TL ama biz gene de bi Honda Türkiye'ye soralım" diye korkutup ücretsiz tamir etmişlerdi.
    garanti bitmişti , " cash on the table " yaptı servis ....

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı demirarch adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    garanti bitmişti , " cash on the table " yaptı servis ....
    Honda'nın büyük hacimlerde 5 sene garanti var. 2. seneden sonra "iyi niyet garantisi"ne dönüyorlar büyük olasılıkla.
    İyi niyet garantisi de "Senin parçalar 8500TL tutuyor. Ama hadi sana kıyak yapıyoruz, zaten garantiden değişmesi gereken parçaların parasını almıyoruz, sen işçilik ödesen yeter kardeş" demek. Bunu da demedilerse rezillik.

Olay tamamen servis çakallığı bana göre.

demirarch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 750 İntegra
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda'nın büyük hacimlerde 5 sene garanti var. 2. seneden sonra "iyi niyet garantisi"ne dönüyorlar büyük olasılıkla.
    İyi niyet garantisi de "Senin parçalar 8500TL tutuyor. Ama hadi sana kıyak yapıyoruz, zaten garantiden değişmesi gereken parçaların parasını almıyoruz, sen işçilik ödesen yeter kardeş" demek. Bunu da demedilerse rezillik.

Olay tamamen servis çakallığı bana göre.
    kesinlikle demediler !!!, haklarını yemeyeyim , adamlar kredi kartına taksit yaparız dediler....

arkadaşlar durum çok vahim aslında ;

bir honda servisi , oluşan geçici bir arızaya , yanlış müdahale için akılalmaz bir fiyat talep etti ...
    biz artık servise nasıl güvenebiliriz ;

- aldığımız yedek parçanın orjinal olduğuna
    - motoru bırakıp gittiğimizde gerçekten yağ değişiyor mu ?
    - iş emri açıldığında söylenen işlemler gerçekten yapılıyor mu ?

ben artık kesinlikle güvenmiyorum...

pahalı parça fiyatı olayı başka / arızanın sebebini tespit edemeyip üstelik sorunsuz parçayı değiştirmek başka...
    pea, SuleymanE ve banno1957 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı demirarch adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle demediler !!!, haklarını yemeyeyim , adamlar kredi kartına taksit yaparız dediler....

arkadaşlar durum çok vahim aslında ;

bir honda servisi , oluşan geçici bir arızaya , yanlış müdahale için akılalmaz bir fiyat talep etti ...
    biz artık servise nasıl güvenebiliriz ;

- aldığımız yedek parçanın orjinal olduğuna
    - motoru bırakıp gittiğimizde gerçekten yağ değişiyor mu ?
    - iş emri açıldığında söylenen işlemler gerçekten yapılıyor mu ?

ben artık kesinlikle güvenmiyorum...

pahalı parça fiyatı olayı başka / arızanın sebebini tespit edemeyip üstelik sorunsuz parçayı değiştirmek başka...
    arkadasim sen hangi servise gidiyorsun bilmiyorum fakat bende senin gibi biraz pimpirikliyim.

Bu nedenle Esengul u tercih ediyorum.Cayimi icerken kendi goturdugum yagi gozumun onunde koyuyolar.Oyle garantiden cikar heee falan diye tehdit etme de yok..
    Evet esengul de yedek parcaya bakan kisi seni yanlis yonlendirmis bu hos olmamis fakat ilgi alaka kendi acimdan hep ust seviyede oldu.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Bence de yağ değiştiriyorlar mı gibi şeyler fazla evham olmuş. Ben bişey merak ettim Ali Esengül ilgilendi mi sizin sorununuzla yoksa sadece ordaki ustalar mı baktı ?

REKLAM ALANI
11. sayfa BirinciBirinci ... 9101112 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)