Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

motosiklette illa düşülecek diye bir kural var mı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Düşmüş olanlar, düşme konusunda geriden gelmekte olan henüz düşmemiş olanlara şöyle başlarını omuz hizasından çevirip düşeceklerini söylerken aslında, zannımca, kendilerinin düşmüş olduklarına bakarak onların da düşebileceklerini dikkate almalarının ve ekipman, eğitim, yol okuma gibi konulara önem vermelerinin gereğini belirtmektedirler.

Yoksa, motosiklete, nasıl olsa düşeceğim diye binmeyiniz, tabii ki.

Özet geçeyim (water, kulakların çınlasın ) :
    Ekipmanın tam olsun. Eğitime önem ver. Oldum deme (ikarus). Yolu oku. Heyyooo bu iyiymiş diye kontrolsüz gazlama ...

Ben düştüm. Sen düşme.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Motosikletten düşmenin ya da motosikleti düşürmenin zamanını beklersin.. Ne kadar deneyimli olursan ol, o an geldiğinde düşüyorsun.. Otomobil gibi değil, 1-2 saniyelik olay ve bir sürü faktör var.. Küçük bir taş parçası, o anda dikkat dağıtabilecek basit bir ses, psikolojinin bozuk olması sebebiyle anlık dalgınlık, dikkatini çeken bir şey sebebiyle refleks bir davranış, yanlış zamanda yanlış yerde, pozisyonda olmak, kırmızı ışıklarda duran araçlardan asfalta akmış yağ, yolun ileride ıslak olduğunu fark edememek, motordan kaynaklanan faktörler, lastik aşınması vs. Vs. Vs.. Deneyimsizlik vs. Demedim bile dikkatini çekerim..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Gs 1200 Adv
    burada düşmek demek ne demek? yani duruken motoru devirmek mi yoksa bir kazaya karışmak mı? durduğun yerde motoru devirme olayı çok sık karşılaşılan birşey ayağı açmayı unutuyorsun dengeyi kaybediyorsun vs motor bir şekilde devrilebiliyor. ve genelde sürücü hasar almıyor ama kırılan grenajdan dolayı hay mnskym diyorsun bi kere :D

ama kaza olayı daha ciddi tabi ki. eğer trafiği okumayı kendine hakim olmayı aşırı risk almamayı biliyorsan o kaza riskini çok aşağılara indirebiliyorsun. Fakat ne kadar dikkatli olursan ol arkadan gelen bi onun bunun evladı vuruyor ve kaza yapıyorsun. yada viraj dönerken bizim akıllı belediyelerimiz çimleri değil yolları suladığı için kayıp düşüyorsun. bu yüzden full ve kaliteli ekipmanla gezmek çok elzem.

kimse çıkıp da ekipmanın kalitelisi mi olur en kötüsü bile hiç olmamasından iyidir diyecek. evet bir yere kadar haklı da sayılır fakat öyle değil.
    gerekirse ilk motorunuzda motor kadar parayı da ekipmana ayıracaksınız. motoru değiştirirsiniz ama ekipmanlarınıza iyi bakarsanız uzun yıllar kullanırsınız. damacanadan yapılmış plastik bir kask ile fiber bir kaskın koruması darbe emişi aynı olmayacaktır. keza deri bir alpinestars mont ile blabla marka tekstil bir montun koruması bir olmayaaktır. o yüzden ekipmana verilen paraya acımam. gittim başlangıç için pulsar aldım. ama ekipman olarak kaskı shoei aldım mont olarak hem alpinestars hem dainese aldım tech90 pantolon aldım bot aldım bellik aldım eldiven aldım. ekipmanlara harcadığım para 7-8 bini bulmuştur

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Evet. Nadir istisnalar kaideyi bozmaz.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    mesela ısınmayan lastikle soğuk asfaltta virajın içinde su ile karşılaştığında

Morphin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR650F
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok huzursuzluk verici bir durum olduğunu biliyorum, ama maalesef düşeceksin. Motosiklet hayatıma gireli 24-25 sene oluyor, 2007 'de ve 2017 'de olmak üzere 2 kez motosikletten düştüm.

1. Stabil düz yolda giderken, kırmızı ışık ihlali yapan sürücü önden yolumu keserek karşıya geçmek istedi, ve frene basmam ile birlikte motosiklet yan yattı ve ufak sürüklendik, yaklaşık 10-15 mt, o zaman ki kullandığım motosiklet Yanilmiyorsam Gilera Nexus 500 idi.. Çok şükür herhangi bir hasar olmadı.

2. ise, maalesef bir araba gelip arkadan vurdu, bileğim kırıldı, çok şükür onda da ağır bir durum olmadı.

İşin özü iyi kullandığımı düşünüyorum, kontrollüyümdür, ama sen ne yaparsan yap, bazı şeyler 10 senede bir de olsa gelip seni buluyor, bu iş aynı deprem gibi, Büyük marmara depremi olacak? Eee olacak da ne zaman? Düüüşşşeeeeccceeeekkkssssinnnn
    Hocam 2027'de motora 1 yıllığına ara ver bence.

Konu sahibi arkadaşım genelde insanlar tam olarak "aha vallahi öğrendim, rodeo gibi hissediyorum, üff nasıl viraja yattım ama" dediği zamanlarda düşüyor. Eğer bu zamanları sorunsuz bir şekilde atlatırsan işin tamamen kadar kısmete kalıyor. Olurda biri önüne kırmaz, sıkıştırmaz veya gelip sana çarpmazsa kolay kolay kaza yapmazsın.

Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Tabiki öyle bir şey yok ama hız yapma sakince trafiği okumaya çalış.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşmüş olanlar, düşme konusunda geriden gelmekte olan henüz düşmemiş olanlara şöyle başlarını omuz hizasından çevirip düşeceklerini söylerken aslında, zannımca, kendilerinin düşmüş olduklarına bakarak onların da düşebileceklerini dikkate almalarının ve ekipman, eğitim, yol okuma gibi konulara önem vermelerinin gereğini belirtmektedirler.

Yoksa, motosiklete, nasıl olsa düşeceğim diye binmeyiniz, tabii ki.

Özet geçeyim (water, kulakların çınlasın ) :
    Ekipmanın tam olsun. Eğitime önem ver. Oldum deme (ikarus). Yolu oku. Heyyooo bu iyiymiş diye kontrolsüz gazlama ...

Ben düştüm. Sen düşme.
    Çınladı
    GezeGeze bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Maalesef kaçarın yok. Önemli olan düşerken bile kontrolü elden bırakmamak.

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Bir kere motosikletten düşmek diye bir şey olmaz burada kasıt kaza yapmak, olduğun yerde yere kapaklanmak gibi şeyler olsa olsa o anlık mallığından olur. Ufak tefek kazalar herkesin başında gelebilir ciddi kaza ise duruma göre bir olasılıktır. ilk motora başlamam 12-13 yaşında iken bağda bahçede trafiğe kapalı alanda ufak ufak turlar atarak oldu sonrasın da 17 yaşıma basar basmaz ehliyete başvurdun 6-7 senedir de motosiklet sürüyorum başıma hiç ciddi kaza gelmedi genelde hiç risk almadan süren biriyim.
    Eğitimi gerekli buluyorum ama öğrendiklerini pratik etmezsen, sokak şartlarını da göz önünde bulundurmazsan eğitimin hiç bir faydası olmaz.
    Weak are prey

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kural yok tabi ama düşüyor bir şekilde . Üstünde sen olunca da düşüyor sen olmadan da düşüyor.
    Gir sari siteye bak oradakilerin çoğu mesela durduğu yerde düşenler . Düşer yani yapacak birşey yok . Yerçekiminin suçu bu .

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sürprizlerle dolu ülkemizin yollarında elbet bir gün dalgınlığına, aceleciliğine, panikliğine veya bir hata ile aynı anda gelen sürprizler düşürüyor insanı. En basiti yağlı betonlarla bezeli benzin istasyonlarında ayakta durmak bile efor istiyor.

Rhombeuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben ilk motor olarak mondial almıştım. Düşeriz ucuz olsun dedim. Hiç düşmedim.
    Efendi sürer kendini bilirsen düşme olasılığın oldukça az. İlk düşmem şımarma sonucunda oldu. Aşşa yukarı 10 senedir motor kullanıyorum 2 kez düştüm 2 side çok ufaktı. Ancak sayısını bilmediğim kadar çok tehlikeli durumdan kıl payı kurtuldum.

Sonuç olarak efendi sürene kolay kolay bişey olmaz ama illa bir gün onada olacaktır. Kimsenin kimseye ve kurallara saygısı yok. Motorsikletlere tahammül dahi hiç yok.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    kaza yapıp yapmaman önemli değil 2 tekerlek her zaman düşmeye ve devrilmeye mahkumdur,adı üstünde 2 tekerlek,geçende bir video izledim çocuk motoru garajdan çıkarıp binmek isterken yatırıyor,kaldırıp tekrar binmek isterken tutamayıp diğer tarafa yatırıyor,tekrar kaldırıyor ama diğer tarafa tekrar yatırıyor,o tarafa bu tarafa derken motor durduğu yerde düşe düşe hoşaf oluyor,film gibi ,,yani demek istediğim hiç binmesen bile 2 teker dengede durmadığı için er geç bir şekilde yatacaktır

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Hocam benim 70 bin km kadar oldu motora başlayalı ben hala düşüyorum :D
    Ama düşeceğimi bile bile :D Tabi trafikte değil kendi şahsıma ait etrafı telle çevrili alanım var şehirden uzakta.
    Orda yani :D

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    motorda düş(bu bir emir değil sadece düşebilme ihtimali her zaman yüksektir manasında), düşmekten de utanma ama kaza yapma, bunun farkını bir araştır lütfen.

Motosikleti
    Artık Yok...
    düşmeyi öcü böcü korkutucu bir şey olarak anlattıkları için insanlar korkuyor.. düşme nin özel eğitimi bile verilir motoran nasıl düşüceğine düşme anında ne yapıcağına dair..

düşmek çok değerli bir tecrübe ve disiplindir.. öz güvenini kırar, sana insan olduğunu ve canının yanabiliceğini hatırlatır.. senin motora daha temkinli dikkatli güvenli eğitimli korumalı binmeni sağlar.. motoruna lastikleri olsun balataları olsun daha sık bakmanı kontrol etmeni sağlar.. bir düşme çok rahat bunları sağlar..

düşmemek özgüvenini artırır güngeçdikçe kendini dokunulmaz yolların kralı kimsenin dokunamıycağı bir şey zannetmeye başlarsın bana bir şey olmaz kimse beni geçemez kimse benle boy ölçüşemez mantığına gelmeye başlarsın zaman geçdikçe.. ve esas o noktada düşersen Allah göstermesin çok ağır yaralamı yada ölümle neticelenicek bir düşme yaşaman olsalık dahilindedir.. çünkü yüksek ihtimal gözün kara bir şekilde yüksek süratta düşüceksindir..

650 mt kullanıyorum 2 kere otoparktta dustum bir tanesinde sitenin garajina girerken kart cikartim okuttum girerken kafam iniyordu bariyer iler geri derken tutsam belim incincek saldim motoru. İkinciside abla otoparkta parkederken arkadan itekledi beni ayaktaydi motor bende uzerinde biseye bakiyordum armut gibi dustum ikisinde de airbag im acildi. Simdi candan cok sirf su airbagler acilmasin diye pur dikkatim 😀

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Yani biraz daha ekleme yapmak istiyorum ama kendi adıma söylüyorum bunu ben bu güne kadar tam 9 defa düştüm motosikletten ve her birinde yeni bir şey öğrendim.
    Yani düşmek bana bir çok şey öğretti ilk başladığım zamanlarda fren nasıl yaparım onu öğrendim kışın da kullanıyorum kış şartlarında nasıl kullanırım onu öğrendim. Yani düşmek bana bir çok şey öğretti. Viraj kaygan zemin gaz açma v.s bir çok şey.
    Şükrediyorum çünkü o düşme sayesinde kazandığım tecrübeyi kazanmasaydım belki başka bir zamanda aynı durumda kaza yapabilirdim sonuçta.
    Düşmek, kazaya dönüşmediği sürece bence daha iyi. Ufak tefek masrafı oluyor ama canımdan önemli değil.

Yani şöyle söyleyim yaklaşık 70-75 bin km tecrübem var. Ama o 9 düşüşümde kazandığım tecrübe 75 bindeki kazandığım tecrübeden daha fazladır. Ha düşmeyi övmüyorum umarım düşmezsin. Ama hep bi düşeceğim korkusuyla sürme keyif alamazsın.
    Yeni başlayan bi arkadaşımızsın sanırım ilk başladığın zaman gayet sakin sür. Düşersende düşük hızlarda düş.

Kesinlikle yaya geçitlerinde özellikle yayalara yol ver. Biri atlar önüne ani fren yaparsın düşersin insanların olduğu yerde gayet sakin ve rahatça durabilir vaziyette olmanı tavsiye ederim.
    Boş alanlarda varsa yaşadığın yerde bilmiyorum ama fren çalış. Ön frene hakim olmayı öğren.
    Youtube da bir çok video var onları izle.
    Hatta imkanın varsa git eğitimini al.

Hani bunu düşmekten saymıyorum ama orta sehpaya alırken bile düşmüşlüğüm var :D Çamur zeminde çamura saplandı ayağın biri diğer tarafı yattı motor benide yatırmıştı :D

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    3-5 gün kullanıp sonra tövbe edeceksen belki düşmeden paçayı yırtabilirsin, ancak yıllarca kullanıcam diyorsan, ne kadar dikkat edersen et, illa ki bi musibet seni bulup düşürecektir.
    illa ki yolda giderken düşmen gerekmez, durduğun yerde bile bi an dengeni kaybedip düşebilirsin.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)