Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

neden motosiklet üretmiyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    %90 verimle elektrik, ısı üreten tesis nedir?
    KEndi elektriğini üreten tesislerden bahsediyor sanırım güneş paneli rüzgar tribünü ile falan..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    KEndi elektriğini üreten tesislerden bahsediyor sanırım güneş paneli rüzgar tribünü ile falan..
    Yok, başka bi şey diyor. Neymiş merak ettim.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı valeros46 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyla ilgili yazacak çok şey var da belli ki daha yaşın genç. Daha fazla ekonomik sorumluluk sahibi olduğun zaman anlarsın bu işleri.

Ekonomik sorumluluk sahibi, genç olmayan valeros. İstersen beni değil, konuyu konuşalım.

18. yüzyılda başlayan sanayi devriminden beri bir şey yapmadık.
    Üretim sorununa çözüm olarak günlük siyaseti ve kişileri göstermeye devam edersek daha çok ağzımız açık bakarız dünyaya.

İnşaatla, nakliyeyle, tarımla, enerjiyle katma değer yaratılmıyor. Bu ticaret.
    Daha önce verdiğim linkte yazıyor(Konuya diğer yorumum da orada, merak eden açıp okusun); 2017'de Türkiye 1235 patent başvurusu yapmış.Dünyada 21. sırada...
    Bunlardan kaçının para kazandırdığı, katma değer yarattığı bambaşka hikaye.
    bursalıali bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de motosiklet üretmek devlet işiymiş gibi siyasi dokundurmacalı yorumlar falan yapılıyor. Aklınızı kullanın rica ediyorum.
    Evet motosiklet üretmek devletin işine gelmiyor dışarıdan ithal edip vergi almak “çıkarına” daha uygun. Dahiyane

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:27 ----------

Vergiyle motosiklet üretiminin ne alakası var hocam? Sen fabrika kurmak istedin de olmaz biz vergi alıyoruz mu dediler?
    hocam siz başka bi memlekette mi yaşıyorsunuz, yoksa dalga mı geçiyorsunuz anlayamadım.
    şimdi oturup bi işletmenin giderlerini mi yazayım tek tek?
    biraz araştırın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2017'de Türkiye 1235 patent başvurusu yapmış.Dünyada 21. sırada...
    Bulunduğum şirket senede 100 tane falan patent başvurusu yapıyordur muhtemelen her yıl. Amerika'nın ülke olarak senede 300000 bin civarı patent başvurusu oluyor. 1235 nedir yahu? Yandaş medyada mı okudun yoksa? Gerçi yandaş olmayan medya mı kaldı?

Neyse. Şirketlerimizin ne kadar ARGE yaptığı, üniversitelerimizin ne kadar araştırma yaptığı ortada. Ülkecek yapılan uluslararası yayın sayısına bi göz atın. Her sene düşüyor. Üniversiteler akraba şirketi gibi oldular resmen. Tepeden tırnağa nepotizm olduk ülkecek.

Fetö bahanesiyle fırsatçılar iş yapan bir sürü alakasız adamı üniversitelerden postaladılar. Malesef gazeteler yazmıyor bu olup biteni. "Yahu niye böyle?" diye düşünüp, sormak, soruşturmak gerekiyor. Niyetiniz yoksa, amaç iktidara toz kondurmamaksa, hiç konuşmaya gerek yok.

Motosikleti
    HONDA CBR 250R / MONDİAL DRiFT 125
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk mesajı okudum direk ona cevap veriyim aradaki mesajları okumadım ama az çok tahmin ediyorum..

şimdi yerli olarak üretmek için platformlar oluşturmak lazım bunlar çok tuzlu süreçler arge yapmak innavasyon yapmak yani para kazanmadan ciddi bir para yatırımı koymak lazım.. Kısaca para kaybetmek lazım.. bizim üreticelerimizde bu mantık pek yoktur.. devlet tamam sen bunu yap ben sana ortağım yada bazı şeylerinden para mara almıycam hatta sana teşvik vericem demediği sürece kimse bizde elini taşın altına koymaz.. Buda genelde bizde askeri alanda olur mecburiyetten..

Eskiden bu motosiklet üretme işi çok daha rahat olabilirdi ama artık çok daha zor , eskiden euro2 yada euro3 standartları varken karadüzen motor çok rahat devasal paralar harcamadan üretebilirdik ama artık digital çağdayız.. euro4 standartları var teknoloji arge innavasyon yazılımdan anlayan insanlar beyinden ecudan sensörlerden anlıyan insanlar mühendisler lazım o kadar kolay değil artık motor üretmek..

ikinci adımda şu olabilir platform yapmayız hazır platform satın alırız.. Bunu yapanda bir ton dünya markaları var büyükler bile yapıyor mercedesi bmw si .. patentler alıp onları kendimiz yerli imkanlarla üretebiliriz ama buda paradır patent dediğin şeyde az buz bir şey değil ürettiğin motor başına para verirsin yabancıya.. bunun iyi yanı şudur motoru kendin ürettiğin için artık bir süre sonra motor nasıl yapılıyor anlarsın kendi argeni teknolojini geliştirebilirsin ve ilerde %100 kendi motorunu yapabilirsin kimseye muhtaç olmadan.. ama dediğim gibi bunlarda paradır..

Bu yolla üretim yapan firmalar yokmu var bajaj,hero,daelim,hysoung v.b gibi hepsi bu yollardan gelmiş buralardan başlamış önce dünya devlerine parça üretmişler hondaya ,suzukiye,yanahaya,ktm ye falan zamanla işi öğrenmişler kendileri ilk patent almışlar sonra kendi argeleri ile yapdıkları motorları üretmeye başlamışlar falan..

Ben geçdim vergisini osunu busunu rekabetini falanını filanını türkiyede bence en büyük dert üretmek.. Biz ülkece fasona başkalarına mal üretmeye, montaja başkalarının malını montajlamaya alışmışız kolayımıza geliyor hazıra konuyoruz tertemiz iş riski yok bir şeyi yok al siparişi montajla yada üret gitsin.. Biz 10 lira kazanıyoruz elin yabancısı bizim montajladığımız yada ürettiğimiz fason mal üstünden sırtımızdan 1000 lira kazanıyor..

dünyanın devleri fason olarak burda türkiyede üretim yapıyor.. bir sürü dünya devi giyim markaları burda fason ürettiriyor..
    Burda üretilip maliyeti sallıyorum 10 tl olan pantalon yurtdışına yollanıyor yurtdışındaki fabrikada arkasına bir markanın koçanı dikiliyor içine bir markanın amblemi olan astar yada baskı yapılıyor ambalajlanıp ordan dünyaya satıyorlar..

türkiyeden maliyeti 10 tl çıkan o pantalon türkiyeye 1000 tl 1500tl olarak geri dönüyor lüks mağazalara.. bu tshirt kazak bilumum her şey için geçerli..

o yüzden o yerli üretim işlerine girmek için çılgın biri olmak lazım uzun yıllar arge den ötürü mühendislik çalışmalarından ötürü zararı cepden ödiyebilicek karşılayabilicek bunu göze alabilicek biri olmak lazım ama ortaya çıkan netice üründende türkiyenin ilerisi ve dünya çapında global bir türk markası oluşturabilicek bir marka çıkar.. öyle bir üretici iş adamı varmı benim pek inancım yok bizde olduğunu düşünmüyorum.. olsa zaten çokdan çıkardı ortaya.. yani bize elon musklar lazım ,steve jobslar lazım .. riski alabilicek adamlar lazım.

bizde öyle adamlar olsa biz marsa astronot bile yollarız bırakın motoru falanı filanı.. çünkü o bir ruhdur ve o ruhun sonu odur..

Adam motorsiklet motoru üretir yahu der şu jet motoru zormu onun yapısı nasıl der ufak ufak onun üstünde çalışmalar yapar jet motorunu yapar yahu der bunu yörüngeye yollayabilirmiyiz acaba sonra yahu der bununla bir şeyler taşıyabilirmiyiz uzaya sonra yahu der taşıyoruz madem marsa niye gitimyelim marsa gidebilirmiyiz der yani bu bir ruhdur o ruhun sonu yoktur..
    👍👍 güzel bir yaklaşım.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sabah akşam alakalı alakasız her konuda; yandaş, iktidar, fetö bahnesi kelimelerini kullnabilmek için takıntılı bir ruh haline ihtiyacım var. Bunun adı toz kondurmamak olamıyor.
    Yazılanı “okumayı” becerebilirsen eğer “sözcü” nün nekdar yandaş olup olmadığına karar verirsin. Muhtemelen hatalı
    Baltalamayın artık her konuyu. 2000 öncesi Türkiye süper altın çağlarını yaşamış gibi konuşuyorsunuz. 18. Yüzyıl diyorum? Bu kafayla kim gelirse gelsin bi halt olmaz zaten
    bursalıali bunu beğendi.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Bu konunun sonu yok uzaaaarrr gider motoruda yap işlet devret modeli olur

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nasıl üretmiyoruz?

yerli motosikletimiz göklerde !

hehe

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    -tekel neden kapandıysa ondan
    -şeker fabrikaları neden kapandıysa ondan
    -yerli tohum kullanmak neden yasaklandıysa ondan
    -gümrük birliği neden geldiyse ondan

üretmiyoruz.

ithal ediyoruz işte daha ne? ithal etmeyip ne yapacağız? yağ kuyruğunda mı bekleyeceğiz yahu?

bak ne güzel eti, bulguru, mercimeği, pirinci, balığı vb dahi ithal ediyoruz. samanı bile ithal ediyoruz samanı. gıda ithalatımız olmasa aç kalacak pozisyondayız, yediklerimizi ithal ediyoruz. motosiklet mi ithal etmeyeceğiz?

sen Türkiye'sin büyük düşün..
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -tekel neden kapandıysa ondan
    -şeker fabrikaları neden kapandıysa ondan
    -yerli tohum kullanmak neden yasaklandıysa ondan
    -gümrük birliği neden geldiyse ondan

üretmiyoruz.

ithal ediyoruz işte daha ne? ithal etmeyip ne yapacağız? yağ kuyruğunda mı bekleyeceğiz yahu?

bak ne güzel eti, bulguru, mercimeği, pirinci, balığı vb dahi ithal ediyoruz. samanı bile ithal ediyoruz samanı. gıda ithalatımız olmasa aç kalacak pozisyondayız, yediklerimizi ithal ediyoruz. motosiklet mi ithal etmeyeceğiz?

sen Türkiye'sin büyük düşün..
    ithal etmeyi anlarım da, yerli tohumu yasaklamak nedir ya, bu nası bi mantıktır hala çözebilmiş değilim.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ithal etmeyi anlarım da, yerli tohumu yasaklamak nedir ya, bu nası bi mantıktır hala çözebilmiş değilim.
    https://www.dogrulukpayi.com/bulten/...yAAEgI29fD_BwE

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kaçırdığımız nokta şu: Ülkeyi yönetenlerin çıkarları ile ülkenin çıkarları farklıdır. Her ülkede böyle.

O yüzden güç dağılımı ve denetim vardır, adalet ve medya yönetim güdümünde değildir. Düzgün işleyen her ülkede bu böyledir. Adalet ve medyanın yönetimin güdümünde olduğu, ve halkın refahta olduğu tek ülke de bulamazsınız.

Yani bağımsız adalet ve medya, düzgün işleyen bir ülkenin "olmazsa olmaz"ıdır. Türkiye hiç bir zaman mükemmel olmadı. Ancak güçler ayrılığı, hiç bir zaman, bugün olduğu kadar darbe almadı.

Eğer yerli üretim uzun vadede faydalı ve getirisi yüksek, ancak kısa planda dertli olacaksa bilin bakalım yönetim neyi tercih eder?

Hele hele bunun yanlış olduğunu, ülkeye uzun vadede zararı olacağını dillendiren ana akım medya olmayınca...

valeros46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yok, başka bi şey diyor. Neymiş merak ettim.
    Kojenerasyon&Trijenerasyon Enerji Santrali.
    100 birim doğalgaz ile 45 birim net elektrik, 45 birim net ısı üretiliyor. İlginiz&Merakınız var ise memnuniyetle bilgi paylaşabilirim.
    kurubuz bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kojenerasyon&Trijenerasyon Enerji Santrali.
    100 birim doğalgaz ile 45 birim net elektrik, 45 birim net ısı üretiliyor. İlginiz&Merakınız var ise memnuniyetle bilgi paylaşabilirim.
    Biraz haberdardım.
    https://www.elektrikport.com/univers...286#ad-image-0
    Destek yok mu? Neden?

Motosikleti
    xv250
    100 sene önce başlasaydık o işe olurdu şimdi çinden ucuza geliyor üretsek belki dah apahalı olur

Biraz haberdardım.
    https://www.elektrikport.com/univers...286#ad-image-0
    Destek yok mu? Neden?
    Aynen sistem bu. Bilemiyorum desteğin neden olmadığını. Sistemin gider kalemi doğalgaz ve doğalgaz fiyatlarının bu seviyelere gelmesi ülkedeki birçok tesisin kapanmasına yol açtı. Birden fazla doğalgaz tarifesi var ve elektrik üretimi yapan tesisler için ısrarla doğalgaz fiyatlarına yüksek zam yapılıyor. Baş edilemeyen doğalgaz fiyatlarından dolayı doğalgazdan elektrik üretiminin önüne geçilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Evet yenilenebilir enerjiye de önem vermemiz gerekiyor ama Türkiye' nin elektrik ihtiyacının %35 i doğalgazdan %6 sı yenilebilir enerjiden sağlanıyorken bir anda doğalgazı durdurmaya çalışmak enerji açığı yaratacağı gibi şehir şebekelerinde de kapasite zorlayıcı noktalara gelinecek ve bu durum elektrik fiyatlarına zam olarak bize yansıyacak maalesef.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Aynen sistem bu. Bilemiyorum desteğin neden olmadığını. Sistemin gider kalemi doğalgaz ve doğalgaz fiyatlarının bu seviyelere gelmesi ülkedeki birçok tesisin kapanmasına yol açtı. Birden fazla doğalgaz tarifesi var ve elektrik üretimi yapan tesisler için ısrarla doğalgaz fiyatlarına yüksek zam yapılıyor. Baş edilemeyen doğalgaz fiyatlarından dolayı doğalgazdan elektrik üretiminin önüne geçilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Evet yenilenebilir enerjiye de önem vermemiz gerekiyor ama Türkiye' nin elektrik ihtiyacının %35 i doğalgazdan %6 sı yenilebilir enerjiden sağlanıyorken bir anda doğalgazı durdurmaya çalışmak enerji açığı yaratacağı gibi şehir şebekelerinde de kapasite zorlayıcı noktalara gelinecek ve bu durum elektrik fiyatlarına zam olarak bize yansıyacak maalesef.
    Üstat, bu sistem galiba fazla tüketimi olan lokal tüketiciler için uygun. Fabrika, Hastane, AVM gibi.
    Isıtma, soğutma olayı da güzel.
    Yalnız dezavantajlarına ulaşamadım.
    Mesela; Gaz motorunun veya gaz türbinin ömrü? İlk aklıma gelen..
    Verimli olabilir ama ömür durumunu düşünmek lazım.?
    İlk yatırım maliyeti?
    Sarf malzemeleri, yedek parça, büyük ihtimal dışarıya bağımlıdır.??
    Vaktin olduğunda yazarsan, öğreniriz.

cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    Beyler kusura bakmayın ama boş konuşuyorsunuz. Hüķümet yanlısı değilim ama yazacaklarımın da muhalif kimliğimle alakası yoktur.
    Birincisi devletler teknoloji yatırımı yapacaksa eğer bunu genelde askeri amaçla yapar. Yıllar geçer bunun yansımasını sivilde görürüz. İkincisi herkes devletin aldığı vergiden dem vurmuş, devlet böyle daha çok kazanıyor demiş. Ya arkadaş sen sag cebindeki parayı sol cebine koyarak kazancını artırabiliyor musun? Kazanç demek cebine dışardan para girmesi demek. Yoksa senin cebindeki para öyle veya böyle zaten devletin.
    Burada sorun vizyon sahibi, hayal kurabilen, yüreği vatan millet sevgisiyle dolu para babalarının olmamasında. Yok abi bizde yok! Herkes yiyipte bitiremeyeceği parasını nasıl 3e 5e katlarım derdinde. Ulan zaten bugün yemeye başlasan bitiremezsin! Bari insanlıga ve milletinin geleceğine bir faydan dokunsun... Bu olmadığı için adam hazır yapılmışı var deyip parasını riske atmıyor, getiriyor sana bana satıyor. Sattığı mala Devlet %300 koymuş %500 koymuş adama giren çıkan yok ki! Niye kendisi yapsın?
    Bak Elon Musk'a adamın bir vizyonu var, hayalleri var ve kaybetmekten korkmuyor. Çünķü o gün yemeğe başlasa bitiremezdi. Adam binlerce teslayı zararına sattı, milyon dolarları uzaya fırlattı. Neden?
    Bizde bir Elon yok! Para olarak bahsetmiyorum kafa olarak bahsediyorum...
    Yoksa sanayi de var mühendis de var para da var... Amerikayı yeniden keşfetmeyeceğiz, bu mal zaten ortada, bir benzerini de biz yapacağız.
    Burada iş devlete biniyor, teşvik edecek zorlayacak. Çünkü devlet sağ cebindeki parayı sol cebine koyarak kazanamaz. Üretmeli, ürettirmeli, ihraç etmeli ki cebine dışardan para girsin. Bunun içinde o devletin başında bugün yemeğe başlasa bitiremeyeceği servetini ikiye üçe katlamaya çalışanlar yerine viźyon ve misyon sahibi birinin gelmesi lazim. Orda da iş millete biniyor.
    Saygılar...
    BatuhanK ve YasinC bunu beğendiler.

Üstat, bu sistem galiba fazla tüketimi olan lokal tüketiciler için uygun. Fabrika, Hastane, AVM gibi.
    Isıtma, soğutma olayı da güzel.
    Yalnız dezavantajlarına ulaşamadım.
    Mesela; Gaz motorunun veya gaz türbinin ömrü? İlk aklıma gelen..
    Verimli olabilir ama ömür durumunu düşünmek lazım.?
    İlk yatırım maliyeti?
    Sarf malzemeleri, yedek parça, büyük ihtimal dışarıya bağımlıdır.??
    Vaktin olduğunda yazarsan, öğreniriz.
    Evet. Fabrika, hastane, AVM, Otel, Havalimanı gibi hem elektrik hem ısı tüketiminin yoğun olduğu yerlerde kuruluyor. İlk yatırım maliyeti sistem kapasitesine göre farklılık göstermekle birlikte standart bir AVM için 1.5 milyon euro seviyelerinde. İşin püf noktası kurulacak sistemin %100 yükte ve üretilen ısının ve elektriğin tamamının tüketilmesi. Örneğin: 4 MW elektrik, 3 MW ısı ihtiyacı olan bir tesise; 4 MW elektrik ve 4 MW ısı üretebilen bir sistem kurmak yanlış. Bedavaya ürettiğiniz 1 MW ı çöpe atıyorsunuz. Bu nedenle 3 MW elektrik 3 MW ısı üretebilen daha küçük sistemi kurarak tesisi %100 kapasitede çalıştırmanız gerekiyor. Dezavantajı değil de zorluğu şu şekilde: işin izin süreçleri biraz uzun. Belediye, TEDAŞ, Bölge EDAŞ, Enerji Bakanlığı, EPDK, Valilik vs derken izin süreçleri 1 yılda anca tamamlanıyor. Projenin uygulanması ve devreye alması da eş zamanlı olarak 1 yılda rahatlıkla tamamlanıyor. İşin içinde inşaat, mekanik ve elektrik kapsam var. Tamamına hakim olmanız gerekiyor. Sistemi çalışır hale getirdikten sonra da işletme konusunda yetkili personel şart. Hiç bilmeyen bir teknikere ya da operatöre işi bırakırsanız erken farkedilemeyen arıza çok ciddi masraflar doğuruyor. Ömür konusunda: 100.000 saat çalışan tesisler var. Tabi ki garanti süresi boyunca yedek parça ve bakım için tedarikçi ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Araba motoru gibi düşünün, performans düştüğünde ağır bakımlar yapılarak çalışmaya devam ediliyor. Türkiye'de 10 küsür yıldır çalışan tesisler var, eğer projeyi iyi dizayn ettiyseniz ve yüksek verimle işletebiliyorsanız amortisman süresi 4-5 yıl.
    emremm ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)