Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

neden motosiklet üretmiyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    valeros46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok basit: Yurtdışında üretilmiş bir motosikletten ülkeye girdiği andan itibaren alınan vergilerin geliri, ülke içinde üretilecek motosikletin ihracatından elde edilecek gelirden fazla olduğu için. 399.000 TL'lik Mercedes'ten 190.000 TL vergi alınıyor. Mercedes bu arabadan bu kadar kar etmiyor. Yaşasın vergi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    o değilde neden üretelim ki? zaten üreten adamdan daha fazla kazanıyoruz devlet olarak. vergiler sağolsun.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öyle bir dünya ve düz mantık yok. Hiç bir akıl ithalden alınan vergiyi, yerli üretime tercih edemez.
    https://www.turkcebilgi.com/cari_denge
    Sonraki konu başlığı ''cari açık''
    bursalıali bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergiyle motosikletin ne ilgisi var. Burada motosiklet üretilse vergi alınmayacak mı?
    Her şeyi devletten beklemek neden? Devletin görevi motosiklet üretmek mi?

Bir kişi daha vergiden bahsetmişti...
    hocam siz vergi ödemiyor musunuz, vergilerden haberiniz yok mu gibi yazmışsınız?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Öyle bir dünya ve düz mantık yok. Hiç bir akıl ithalden alınan vergiyi, yerli üretime tercih edemez.
    https://www.turkcebilgi.com/cari_denge
    Sonraki konu başlığı ''cari açık''
    Çıkarına gelmezse bal gibi de tercih eder. Senelerdir etti de. Etmeye devam ediyor da.

Uyanıp etrafa bakmakta fayda var.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bu ülke zamanında kendi uçağını, kendi arabasını üretmiş bir ülke. Zamanında istesek herşey olurdu ama insanımızın uzun vadeli düşünememe, vizyonsuzluk, tembellik, kısa vadede kazanmak gibi problemleri varken bir de üstüne sağ sol farketmez devlet erkanındaki uzun yıllardır süre gelen çapsızlık sayesinde şu an babayiğit arar haldeyiz.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yerli motosiklet çıksa buna kim güvenip alır. Mesela yerli elektrikli otomobil çıktı. Buna kim gidipte 200.000 TL verebilir. Bu aracı 200.000 TL eden özellik ne? Daha elektrikli araçlar için şarj istasyonları bile yok. Bunlar gelişse fiyatı uygun olsa peynir ekmek gibi satar. Sonuçta elektrikli motoru kolay kolay öldüremezsin. Arıza bile çıkarmaz. Ama bunları yapmak için fabrika kurulmalı. Bir yandan da x marka motoru yurtdışından 10.000 TL ye alıp 17.000-20.000 TL ye satmak varken kim neden motor üretsin ki... Düşünsene hiçbirşey yapmadan üreticiden daha fazla kazanıyorsun

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çıkarına gelmezse bal gibi de tercih eder. Senelerdir etti de. Etmeye devam ediyor da.

Uyanıp etrafa bakmakta fayda var.
    Senelerdir etti, etmeye devam ediyor yazmakla öyle olmuyor.
    Bu sene işi siyaset işi değil. Giriş seviyesi ekonomi

Uyanmak muyanmak... aydınlat bizi sıkati
    bursalıali bunu beğendi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İyi mal üretmek kimsenin tekelinde değildir. Yeterli kaynak ve zaman ayrılır ise neden olmasın. Ancak içten yanmalı bir motor değil elekt. üzerine kurulu bir platform geliştirmek rakipleri uluslararası pazara girme ve rekabette yakalama konusunda çok büyük bir fırsat. Ama bu yatırımı yapacak düşünce ve vizyona sahip insan çok az.

Bir de motosiklet üretmek devlet işiymiş gibi siyasi dokundurmacalı yorumlar falan yapılıyor. Aklınızı kullanın rica ediyorum.
    Evet motosiklet üretmek devletin işine gelmiyor dışarıdan ithal edip vergi almak “çıkarına” daha uygun. Dahiyane

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:27 ----------

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam siz vergi ödemiyor musunuz, vergilerden haberiniz yok mu gibi yazmışsınız?
    Vergiyle motosiklet üretiminin ne alakası var hocam? Sen fabrika kurmak istedin de olmaz biz vergi alıyoruz mu dediler?
    bursalıali bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Zamanında yapıldı. Yine yapılabilir ama karlı değil. Çinden getirip toplamak daha ucuz.

Motosikleti
    Artık Yok...
    ilk mesajı okudum direk ona cevap veriyim aradaki mesajları okumadım ama az çok tahmin ediyorum..

şimdi yerli olarak üretmek için platformlar oluşturmak lazım bunlar çok tuzlu süreçler arge yapmak innavasyon yapmak yani para kazanmadan ciddi bir para yatırımı koymak lazım.. Kısaca para kaybetmek lazım.. bizim üreticelerimizde bu mantık pek yoktur.. devlet tamam sen bunu yap ben sana ortağım yada bazı şeylerinden para mara almıycam hatta sana teşvik vericem demediği sürece kimse bizde elini taşın altına koymaz.. Buda genelde bizde askeri alanda olur mecburiyetten..

Eskiden bu motosiklet üretme işi çok daha rahat olabilirdi ama artık çok daha zor , eskiden euro2 yada euro3 standartları varken karadüzen motor çok rahat devasal paralar harcamadan üretebilirdik ama artık digital çağdayız.. euro4 standartları var teknoloji arge innavasyon yazılımdan anlayan insanlar beyinden ecudan sensörlerden anlıyan insanlar mühendisler lazım o kadar kolay değil artık motor üretmek..

ikinci adımda şu olabilir platform yapmayız hazır platform satın alırız.. Bunu yapanda bir ton dünya markaları var büyükler bile yapıyor mercedesi bmw si .. patentler alıp onları kendimiz yerli imkanlarla üretebiliriz ama buda paradır patent dediğin şeyde az buz bir şey değil ürettiğin motor başına para verirsin yabancıya.. bunun iyi yanı şudur motoru kendin ürettiğin için artık bir süre sonra motor nasıl yapılıyor anlarsın kendi argeni teknolojini geliştirebilirsin ve ilerde %100 kendi motorunu yapabilirsin kimseye muhtaç olmadan.. ama dediğim gibi bunlarda paradır..

Bu yolla üretim yapan firmalar yokmu var bajaj,hero,daelim,hysoung v.b gibi hepsi bu yollardan gelmiş buralardan başlamış önce dünya devlerine parça üretmişler hondaya ,suzukiye,yanahaya,ktm ye falan zamanla işi öğrenmişler kendileri ilk patent almışlar sonra kendi argeleri ile yapdıkları motorları üretmeye başlamışlar falan..

Ben geçdim vergisini osunu busunu rekabetini falanını filanını türkiyede bence en büyük dert üretmek.. Biz ülkece fasona başkalarına mal üretmeye, montaja başkalarının malını montajlamaya alışmışız kolayımıza geliyor hazıra konuyoruz tertemiz iş riski yok bir şeyi yok al siparişi montajla yada üret gitsin.. Biz 10 lira kazanıyoruz elin yabancısı bizim montajladığımız yada ürettiğimiz fason mal üstünden sırtımızdan 1000 lira kazanıyor..

dünyanın devleri fason olarak burda türkiyede üretim yapıyor.. bir sürü dünya devi giyim markaları burda fason ürettiriyor..
    Burda üretilip maliyeti sallıyorum 10 tl olan pantalon yurtdışına yollanıyor yurtdışındaki fabrikada arkasına bir markanın koçanı dikiliyor içine bir markanın amblemi olan astar yada baskı yapılıyor ambalajlanıp ordan dünyaya satıyorlar..

türkiyeden maliyeti 10 tl çıkan o pantalon türkiyeye 1000 tl 1500tl olarak geri dönüyor lüks mağazalara.. bu tshirt kazak bilumum her şey için geçerli..

o yüzden o yerli üretim işlerine girmek için çılgın biri olmak lazım uzun yıllar arge den ötürü mühendislik çalışmalarından ötürü zararı cepden ödiyebilicek karşılayabilicek bunu göze alabilicek biri olmak lazım ama ortaya çıkan netice üründende türkiyenin ilerisi ve dünya çapında global bir türk markası oluşturabilicek bir marka çıkar.. öyle bir üretici iş adamı varmı benim pek inancım yok bizde olduğunu düşünmüyorum.. olsa zaten çokdan çıkardı ortaya.. yani bize elon musklar lazım ,steve jobslar lazım .. riski alabilicek adamlar lazım.

bizde öyle adamlar olsa biz marsa astronot bile yollarız bırakın motoru falanı filanı.. çünkü o bir ruhdur ve o ruhun sonu odur..

Adam motorsiklet motoru üretir yahu der şu jet motoru zormu onun yapısı nasıl der ufak ufak onun üstünde çalışmalar yapar jet motorunu yapar yahu der bunu yörüngeye yollayabilirmiyiz acaba sonra yahu der bununla bir şeyler taşıyabilirmiyiz uzaya sonra yahu der taşıyoruz madem marsa niye gitimyelim marsa gidebilirmiyiz der yani bu bir ruhdur o ruhun sonu yoktur..
    tommygun, bursalıali ve YasinC bunu beğendiler.

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BatuhanK@

Helikopter üretirsin ama önüne %100 yerli ibaresi koyarsan orada gülünür. Mikroçip üretemezken helikopter panelinin nasıl %100 yerli olarak üretiyorsun ? Metal aksam ve birkaç kalemi kendin üretiyorsun diğer parçaları dışarıdan alıp birleştiriyorsun o kadar.. General Mobile da yerli telefon üretiyorum diyor Vestel de.. Ama dışarıdan alıyor ve Türkiye'de birleştiriyorlar..
    Bak ben sana vahim bir şey söyleyeyim Türkiye yüksek teknoloji gerektiren kamera lensi dahi üretemiyor bırak kamerayı, dışarıdan alıyor..
    Bence konu ne kadarının yerli üretim olduğu değil,bu üretilen ürünün ne kadarının yurt dışına satılabildiği,ne kadar katma değer katıldığıdır ürüne.
    Şu an bir kaç şirket hariç yüksek ölçekte işlemci üreten şirket mi var allah aşkına?(androide yapılan işlemciler,windows,apple vs.)
    Bu noktada yerel şirketler ne durumda orasını merak edip ilgilenmedim açıkçası.

Motosikleti
    Artık Yok...
    %100 yerli üretim diye bir şey dünyada yok ki türkiyede nasıl olsun.. cep telefonu,tablet ,bilgisayar üretsen koca dünyada 3-4 tane işlemci üreten firma var ve bunlardan sadece 2 tanesi satıyor diğerleri kendilerine özel satmıyor apple gibi..

ram desen koca dünyada 4-5 tane ram üreten firma var , ekran desen gene dünyada ekran paneli üreten 10 firma var yada yok apple bile ekranını lg ve sharp dan alıyor kendi üretmiyor..

yazılım desen bir windows var mobildede android var .. başka yok koca dünyada linux falan kullanan çok extreme bir kesim onları katmıyorum.

bmw gidiyor brezilyada üretim yapıyor mercedes gidiyor güney afrikadar üretim yapıyor markaların çoğu çinde fason üretim yaptırıyorlar..

önemli olan üretebilmekdir o melaikeye sahip olabilmektir..
    bursalıali bunu beğendi.

Bir de motosiklet üretmek devlet işiymiş gibi siyasi dokundurmacalı yorumlar falan yapılıyor. Aklınızı kullanın rica ediyorum.
    Evet motosiklet üretmek devletin işine gelmiyor dışarıdan ithal edip vergi almak “çıkarına” daha uygun. Dahiyane

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:27 ----------

Vergiyle motosiklet üretiminin ne alakası var hocam? Sen fabrika kurmak istedin de olmaz biz vergi alıyoruz mu dediler?
    Hangi devirde yaşıyorsun birader? Kredi oranlarından haberin var mı? Sanki 1 kişinin istemesiyle mi kurulacak fabrika? TR ilk 100 içindeki menkul kıymetler, liman işletmeciliği, enerji ve gayrimenkul alanında faaliyet gösteren holdingde çalışıyorum. Bu kadar adam 2019 euro öngörüsü riskinden dolayı milyon euroluk yatırımları durdurmuş. Hırsızlık, sahtekarlık, dolandırıcılık yapmadan emeğinle çalışarak para kazanıyorsun onda bile gelir vergisi var. Böyle bir ülkede yaşıyorsun Norveçte değil.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Mustafa Kemal Atatürk

Yatırımların durduğunu, şirketlerin zarar ettiğini söylemek için “TR ilk 100 içindeki menkul kıymetler, liman işletmeciliği, enerji ve gayrimenkul alanında faaliyet gösteren holdingde” çalışmaya gerek yok.

Bu holding önceden milyon euroluk yatırımlar yaparken hatta kurulurken hangi devlet teşviklerinden faydalanmış bir sor bakalım birader.

Ben motosiklet üreticem, al sana fabrika hooop başlasın ithalat diye bir şey yok. Kuru, vergiyi, yurtdışından gelen araçlardan alınan vergileri falan bahane etmekten vazgeçin de gerçekleri konuşalım artık.

Bir facebook kurmak için milyon dolarlık yatırım gerekmiyor.
    bursalıali bunu beğendi.
    Az silindir, çok iş

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    BatuhanK

Kimsenin yazdığını beğenmiyorsun ama...

E çıkar ağzındaki baklayı o zaman. Anlat gerçekleri bize de öğrenek...

Yatırımların durduğunu, şirketlerin zarar ettiğini söylemek için “TR ilk 100 içindeki menkul kıymetler, liman işletmeciliği, enerji ve gayrimenkul alanında faaliyet gösteren holdingde” çalışmaya gerek yok.

Bu holding önceden milyon euroluk yatırımlar yaparken hatta kurulurken hangi devlet teşviklerinden faydalanmış bir sor bakalım birader.

Ben motosiklet üreticem, al sana fabrika hooop başlasın ithalat diye bir şey yok. Kuru, vergiyi, yurtdışından gelen araçlardan alınan vergileri falan bahane etmekten vazgeçin de gerçekleri konuşalım artık.

Bir facebook kurmak için milyon dolarlık yatırım gerekmiyor.
    Gerçekleri anlatmaya çalışan benim farkında mısın? Üretim yapılmasın vergi alınsın diyen mi var burada? Devletin mantığı bu şekilde bunu anlatmaya çalışıyoruz. Biraz detay vereyim: Şirket hiçbir devlet teşviğinden yararlanmadı. DEVLET POLİTİKASI GEREĞİ: %90 verimle çalışan elektrik ve ısı üreten tesislere teşvik yok. %35 verimli yerli kömür yalanıyla satılan ithal linyit(kömür artığı) ile 3-5 yandaşa peşkeş çekme amacıyla elektrik üretmeye çalışan çevreye zararlı yakıtla elektrik üretmeye çalışan tesislere teşvik var. Ekonomik beceriksizliğin sorumluluğunu doğalgazla çalışan tesislerde (Türkiye' nin elektrik üretiminin %35 i doğalgaz kaynaklı olduğunu düşünürsen) gece gündüz çalışan evine ekmek götürmeye çalışan insanlara yükleyen zihniyetle yönetiliyorsun. Konuyla ilgili yazacak çok şey var da belli ki daha yaşın genç. Daha fazla ekonomik sorumluluk sahibi olduğun zaman anlarsın bu işleri.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:22 ----------

Özetle bu iş bu ekonomik şartlarda mümkün değil. Yerli otomobil furyası yıllardır var. Bu teknolojiye rağmen yapılamıyor ama yıllar önce Anadol yapıldı. O zaman daha mı teknolojiktik? Yerli otomobil için ortaya çıkan BABAYİĞİT ler bi güzel hisse değerlerini arttırdı. Ellerinden hisselerini çıkaranlar parayı cebe indirdi. Şimdi yerlerdeler..

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı valeros46 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .......

DEVLET POLİTİKASI GEREĞİ: %90 verimle çalışan elektrik ve ısı üreten tesislere teşvik yok.

..........
    %90 verimle elektrik, ısı üreten tesis nedir?
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)