Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bobinajcılar statörü neden sarmak istemez?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Geçende bizim küçük makinelerden birinin marş motorunu sardırdık. Yanlış anlaşılmasın, motosikletin marş motorundan az biraz daha irice olur kendileri. Yenisi 280TL+KDV ancak gelmesi bir ayı geçiyordu. Sardırdık, yenisi gibi olmadı tabi ki. Hem yapılışı da hayli kolay. 5 dk' lık işlemden ibaret. Verdiğimiz para 350 TL! Başka bir arkadaşa vermiştim yaptırıp getirsin diye, o da sormadan yaptırınca şemsiye açıldı tabi.

Ya kendiniz yapın, ya da yenisini alın. Bunlara dükkan kapatma da iflas da mübahtır!

Yapılan iş için biraz elektrik bilgisi, biraz el becerisi, biraz da epoksi gerekiyor hepsi budur. Tek sorun uygun kalınlıkta bakır teli bulup sökerken de kaç tur (turn) ve kat sarım yapıldığını üşenmeden bir kağıda yazmak.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçende bizim küçük makinelerden birinin marş motorunu sardırdık. Yanlış anlaşılmasın, motosikletin marş motorundan az biraz daha irice olur kendileri. Yenisi 280TL+KDV ancak gelmesi bir ayı geçiyordu. Sardırdık, yenisi gibi olmadı tabi ki. Hem yapılışı da hayli kolay. 5 dk' lık işlemden ibaret. Verdiğimiz para 350 TL! Başka bir arkadaşa vermiştim yaptırıp getirsin diye, o da sormadan yaptırınca şemsiye açıldı tabi.

Ya kendiniz yapın, ya da yenisini alın. Bunlara dükkan kapatma da iflas da mübahtır!

Yapılan iş için biraz elektrik bilgisi, biraz el becerisi, biraz da epoksi gerekiyor hepsi budur. Tek sorun uygun kalınlıkta bakır teli bulup sökerken de kaç tur (turn) ve kat sarım yapıldığını üşenmeden bir kağıda yazmak.
    İflas yok iflas , konkordato var ne iflası
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emekli falan olmuş hobi ve iş olsun diye kafasına göre dükkan açıp kapatan ustalar oluyor. Dukkanlari da kıyıda köşede kalmiş köhne bi ortamdir genelde..Aylak yakalarsan sarar.

Fakat bunların bazısı da biri gelse de kaziklasam kafasinda oluyor onlardan kaçmak lazım.
    Acelen varsa yenisini alip geç bence.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bizim de dalgıç pompa yandı. Onu da bobinajcıya götürdük adamın hiçbir şeyden anladığı yok. Tek derdi elindeki dalgıç pompaları bize satmak. Bilmiyorlar ki hiçbir şey.

Ben çocukken pilli bir oyuncağım vardı. Bir araba gezinip gezinip, bir yere çarparsa geri geri gidip sonra başka yöne doğru ileri gidiyordu. Sürekli oynadığım için pili birkaç saatte gidiyordu. Babam mahalledeki elektrikçiye götürdü. Adam oyuncağa 3 volt elektrik girişi yaptı. Uzuzn bir kablosu olan adaptör verdi. Bütün gün elimde kablo oyuncakla oynayabilmenin mutluluğunu yaşamıştım. Şimdi bakıyorum da adam gerçekten dahiymiş. Şimdiki elektrikçiler ancak ampul değiştiriyor. Alet edevat olsa her şeyimi kendim yapacam da işte evi de nalbura çevirmem lazım.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    vakti zamanında ismi lazım değil (gaccall) bir arkadaş motorunun lastiğini değiştirmek için lastikçi lastikçi gezer,
    herkes geri çevirir, kovar, horgörür.
    bir yigit lastikçi hariç,
    eleman der ki; "yav lastik değil mi sonuçta, uğraşır muğraşır değiştiririz, maksat işin görülsün"
    gaccall sevinir, lastikçiyi yanaklarından öper...
    bizim kahraman lastikçi hiç motor lastiği söküp takmadığından levyelerle epey uğraşır,
    takarken de levyeye kıstırıp iç lastiği yırtar,
    yunus üzülür, yunus ağlar, lastiğinin parasını ister,
    lastikçi iki saat uğraştığına mı yansındır, 40 lira iç lastik parası verdiğine mi?
    lastikçi de ağlar...
    bursalıali ve zeynelhazan bunu beğendiler.

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karşılık, ürünün yeni fiyatına yakınsa, gereksiz yere "yuh, yenisi zaten ne kadar" tepkisiyle karşılaşma riskini alıp söyler misiniz?

Bu tip reklam sayılabilecek zararına işler, belki sizin piyasada bir ihtimal dahi olsa ciddi getiri sağlayabilir. Pek siz bir daha bobinajcıyı ne zaman göreceksiniz? Kaç kişinin bobinajcıya ciddi para kazandıracak işi düşer?

Bence şikayet etmeye gerek yok. İnsanların karşılığını alamayacakları işe isteksiz olmaları kadar normal bir şey yok. Bu fırsatçılık değil.
    Bu ürünün yenisi üretilmiyor Çin malı kalitesizleri var. Bende orjinal bir şey olsun diye uğraşıyorum.daha fiyat aşamasına gelemedim yapamayız biz diye gönderiyorlar. He beni kazıklamaya çalışırsa söylerim tabi. hakkı neyse o.

Herkes bu şekilde düşünürse esnaflığın bir anlamı kalmıyor. Kapıya yazı alsınlar o zaman 500 tlden aşşağıya iş yapmıyoruz diye.

Karşılığını alamamakla ilgisi yok bedavaya yapmayacak sonuçta.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Bunu makina ile saramaz. Elle sarması gerekli. Onun için de zamanı yoksa uğraşmaz. Ama 500 lira veriyorum dersen sarar elbet

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Bu sargı işi lanet bir iş. Motosiklet sargıyı yaktıysa bir değişiklik yapmadan kullanırsanız yenisini yine yakabilir. Sarmayı bırakın yenisini bile taksanız sıkıntı devam edebilir. Millet motosikletine ne bulursa takıyor. Yok el ısıtma yok bacak ısıtma yok radyolar pervaneler .. Adam bilmem kaç liraya bunu sarsa iş 2 3 kez döner dolaşır eline gelir, bir iş yerine 3 4 iş yapar. Motosikletlerde tesisat akü konjektör sargı işleri önemli fakat kimse tesisatın gücüne bakmıyor sis farı ıvır zıvır bağlıyor. Bir artı bir eksi utanmasa buzdolabı bağlayacak. Yani ustalar arkasını dönüyorsa bilmediğiniz şeyleri tecrübe etmiş olabilirler..

Sıkıntınızı çözmek amaçlı kendinize iyi bir tesisat ustası bulun sistemi gözden geçirip bu aleti sardırsın. Siz uğraşmayın.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı rebeka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ürünün yenisi üretilmiyor Çin malı kalitesizleri var. Bende orjinal bir şey olsun diye uğraşıyorum.daha fiyat aşamasına gelemedim yapamayız biz diye gönderiyorlar. He beni kazıklamaya çalışırsa söylerim tabi. hakkı neyse o.

Herkes bu şekilde düşünürse esnaflığın bir anlamı kalmıyor. Kapıya yazı alsınlar o zaman 500 tlden aşşağıya iş yapmıyoruz diye.

Karşılığını alamamakla ilgisi yok bedavaya yapmayacak sonuçta.
    Motosiklet marka model nedir?

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    zamanında bende meraktan bozuk hoparlörün mıknatısı dışında her şeyini söküp attım ve mıknatısı için yeni bir bobin sargısı ve hoparlör tabağı yapmıştım ve sonuç olarak hoparlörümden ses geliyordu...

böyle gereksiz şeylere ara sıra uğraştığım oluyor, en son "tesla bobini" yapmıştım ama ufak bir devre bulamadığım için başka bir devre kullandım ve çalışmamıştı.

tesla bobinin resmi, çalışmadıktan sonra biraz yamuldu yumuldu sağda solda, gerçi ilk yaptığımda da pek düzgün değildi.

şimdi statör sargısında kaç tur ve kaç kat sarıldığı diğer bobinler ile uymazsa elektrik akımı çok ve az karışık mı gider konjektöre? kablo kalınlığı da tutmaz ise ince olduğunda yine yanar yada kalın olduğunda az mı elektrik üretir?

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor marka,model,yıl ne?
    ??. .

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ??. .
    Honda cgl 125

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:35 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet marka model nedir?
    Honda Cgl 125

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:36 ----------

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sargı işi lanet bir iş. Motosiklet sargıyı yaktıysa bir değişiklik yapmadan kullanırsanız yenisini yine yakabilir. Sarmayı bırakın yenisini bile taksanız sıkıntı devam edebilir. Millet motosikletine ne bulursa takıyor. Yok el ısıtma yok bacak ısıtma yok radyolar pervaneler .. Adam bilmem kaç liraya bunu sarsa iş 2 3 kez döner dolaşır eline gelir, bir iş yerine 3 4 iş yapar. Motosikletlerde tesisat akü konjektör sargı işleri önemli fakat kimse tesisatın gücüne bakmıyor sis farı ıvır zıvır bağlıyor. Bir artı bir eksi utanmasa buzdolabı bağlayacak. Yani ustalar arkasını dönüyorsa bilmediğiniz şeyleri tecrübe etmiş olabilirler..

Sıkıntınızı çözmek amaçlı kendinize iyi bir tesisat ustası bulun sistemi gözden geçirip bu aleti sardırsın. Siz uğraşmayın.
    Ben öyle saçma sapan şeyler takmadım takmamda. motosiklet eski olduğu için artık ömrünü doldurmuş ölçümlerini yaptım kendim ondan elektrik gelmiyor zaten simsiyah olmuş. İşte sorunumuz usta bulmak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:43 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu makina ile saramaz. Elle sarması gerekli. Onun için de zamanı yoksa uğraşmaz. Ama 500 lira veriyorum dersen sarar elbet
    zamanı yok gördüm tavla oynuyordu çoğu...
    Dediğin gibi yapacağım abi bunu yapar mısın diyeceğim yok biz yapamayız derse 500 tl göstereceğim belki bu yapmana yardımcı olur diyeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:46 ----------

Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emekli falan olmuş hobi ve iş olsun diye kafasına göre dükkan açıp kapatan ustalar oluyor. Dukkanlari da kıyıda köşede kalmiş köhne bi ortamdir genelde..Aylak yakalarsan sarar.

Fakat bunların bazısı da biri gelse de kaziklasam kafasinda oluyor onlardan kaçmak lazım.
    Acelen varsa yenisini alip geç bence.
    Doğru söylüyorsun tok hepsi. Yenisini bulsam ah yokki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:49 ----------

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vakti zamanında ismi lazım değil (gaccall) bir arkadaş motorunun lastiğini değiştirmek için lastikçi lastikçi gezer,
    herkes geri çevirir, kovar, horgörür.
    bir yigit lastikçi hariç,
    eleman der ki; "yav lastik değil mi sonuçta, uğraşır muğraşır değiştiririz, maksat işin görülsün"
    gaccall sevinir, lastikçiyi yanaklarından öper...
    bizim kahraman lastikçi hiç motor lastiği söküp takmadığından levyelerle epey uğraşır,
    takarken de levyeye kıstırıp iç lastiği yırtar,
    yunus üzülür, yunus ağlar, lastiğinin parasını ister,
    lastikçi iki saat uğraştığına mı yansındır, 40 lira iç lastik parası verdiğine mi?
    lastikçi de ağlar...
    O lastikçi değilmiş o zaman 200, 300 tlsini kazıklamadan müşteri bırakılır mı hiç. En azından takarken balatalara zarar ver hidrolikleri boşalt 100 tl cepte.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)

Motosikleti
    xt 600
    demem o ki; böyle değişik, cins işleri haklı olarak kimse sevmez,
    adam 300 lira istese o kadarcık işe 300 mü istenir diye zıplayacaklar,
    bizim sanayi bölgesinde 100.000 kişi çalışıyor, sabah zevkine işe gelen görmedim daha,
    hasılı; meslek geçim için yapılır.
    taleplerinizde bunu gözönüne alınız.

bizim burda müşteri çevirmeyen kendi halinde bir elektronikçi abi var,
    adam derviş gibidir, ne götürsen uğraşır ilgilenir,
    2 saat uğraştığı işe borcumuz ne kadar dedik, herif "20 istesek çok mu olur" dedi mahçup mahçup,
    adam dükkanda yatıp kalkıyor, bu kadar fedakarlık akla zarar.

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmaz çünkü giriş bağlantıları farklı büyük ihtimalle Çin malı bu bobinleri de ince yanar.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem çin malı diye güvenmiyorum diyorsun. Ben olsam bundan 2tane alırım. Yandıkça kullanırım. Adamlar ilgilenmemekte haklılar sanki...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

Olmaz çünkü giriş bağlantıları farklı büyük ihtimalle Çin malı bu bobinleri de ince yanar.
    Deneme yanılma için 1tanesi feda edilebilir bence. Hemde işin görülür mü die bakarsın.

demem o ki; böyle değişik, cins işleri haklı olarak kimse sevmez,
    adam 300 lira istese o kadarcık işe 300 mü istenir diye zıplayacaklar,
    bizim sanayi bölgesinde 100.000 kişi çalışıyor, sabah zevkine işe gelen görmedim daha,
    hasılı; meslek geçim için yapılır.
    taleplerinizde bunu gözönüne alınız.

bizim burda müşteri çevirmeyen kendi halinde bir elektronikçi abi var,
    adam derviş gibidir, ne götürsen uğraşır ilgilenir,
    2 saat uğraştığı işe borcumuz ne kadar dedik, herif "20 istesek çok mu olur" dedi mahçup mahçup,
    adam dükkanda yatıp kalkıyor, bu kadar fedakarlık akla zarar.
    Ben şöyle söyleyeyim işini bilen adam şunu 1 saate çıkartır öyle atla deve teknoloji yok bana dese yaparım bunu 100 liranı alırım kabulüm. yani 100 lirayı beğenmeyen batsın bir zahmet.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:31 ----------

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem çin malı diye güvenmiyorum diyorsun. Ben olsam bundan 2tane alırım. Yandıkça kullanırım. Adamlar ilgilenmemekte haklılar sanki...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

Deneme yanılma için 1tanesi feda edilebilir bence. Hemde işin görülür mü die bakarsın.
    Yalnış düşünüyorsun o işler öyle olmuyor yandımı konjektör, beyin, tesisat, akü diye gidiyor biliyorum çünkü hepsini değiştirdim statörün yüzünden.

Motosikleti
    xt 600
    Ben şöyle söyleyeyim işini bilen adam şunu 1 saate çıkartır öyle atla deve teknoloji yok bana dese yaparım bunu 100 liranı alırım kabulüm. yani 100 lirayı beğenmeyen batsın bir zahmet.
    abi çok mu zor diye bize soruyorsun, sonra da ben bile yaparım diyorsun.
    buyur yap abicim,
    bizim tezgaha adam küçük iş getirir,
    fiyatı kırmak için de "alt tarafı şurdan cırt cırt iki talaş alacan yav" der,
    lan bunun programlaması, takım bağlaması, sıfırlaması mıfırlaması, en basit işe 2 saatin gider,
    kim kime ne mecbur iki saatini vermeye?
    kolay diyen buyursun kendi yapsın madem.

abi çok mu zor diye bize soruyorsun, sonra da ben bile yaparım diyorsun.
    buyur yap abicim,
    bizim tezgaha adam küçük iş getirir,
    fiyatı kırmak için de "alt tarafı şurdan cırt cırt iki talaş alacan yav" der,
    lan bunun programlaması, takım bağlaması, sıfırlaması mıfırlaması, en basit işe 2 saatin gider,
    kim kime ne mecbur iki saatini vermeye?
    kolay diyen buyursun kendi yapsın madem.
    Ben yaparım demiyorum. bana lütuf edip dese abi yaparım ama 100 lira masrafı olur eyvallah onu bile demiyor.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Yahu arkadaş,emre abinin onerdigi siteden kendi motorum yamaha crypton ve cbf,ybr,motorlara stator,beyin,konjektor aldim 2 senedir kullanirim tık demedi..30-40bin yapan motorlarda var iclerinde..

Konyada duzgun esnaftir.

Sen istiyorsun usta, 10-20 tl ye sarmak..
    Yok öyle bir durum...

Bir hikaye vardir bilinmi?

1 lira malzeme,99 lira ustalık diyeh..

Sanayide öz dayım aks tamiratı yapar,ustaligini alır,eş dost işide hikaye..neyse o

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)