Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Bajaj sonunda zamlarını açıkladı :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Sıkıntımız orada zaten millet kağıda yapılan zammı kitap alırken değil tuvalet kağıdı alırken fark ediyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Süt, Peynir, tereyağı fiyatları 2 katına çıkmış. Sorun bakalım ineklere dolarla mı maaş alıyorlarmış yoksa dolar mı otluyorlarmış, niye fiyatlar 2 katına çıkmış?

Millet böyle cahil olunca semer vuran çok oluyor tabi, siz daha 3 ay önce başkanlık gelecek uçuşa geçeceğiz diyenlerden değil de firmalardan hesap sormaya çalışın. Daha uçuşa yeni başlıyoruz az sabırlı olun bakalım bu fiyatları mumla arayacak mısınız..
    wing41 bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Memlekette herşeyin fiyatı sabit, bir tek Ekrem Ata zam yapmış sanki.
    Tuvalet kağıdı üreten fabrikalarda dolarla mı maaş veriyor acaba işçilerine ? 50 lira olmuş 24'lü wc kağıdı zira.

Forumda var mı Honda'nın müdürü çemkirebileceğiniz ?
    Yada Yamahanın herhangi bir yetkilisine hesap sorabiliyormusun ?
    60 bin liraya aldığın araba 110 bin lira olmuş renonun, fiatın müdürüne fırça atabiliyor musun ?
    Önce yazdıklarımı tekrar okuyun lütfen.
    Neden zam yaptınız diyen yok, isterse 50.000 'e satsın dominar'ı.
    İtiraz; zammın kur ile açıklanma şeklineydi. Yazdıklarımı okursanız göreceksiniz.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    tek yorumum : allah bu memleketin yardımcısı olsun.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu cümleyi anlayamamış olman nedeniyle tekrar yazıyorum "Yani özeti şu ki kabul edersiniz etmezsiniz.. Bir markanın başarı hikayesinin karlılık odaklı iş yapmakla olmayacağını Türkiye gibi zor bir pazarda daha fazla fedakarlık yada orta/uzun vadeli stratejiler gerektirdiğini söylemeye çalışıyoruz."

R25 te yağ pompası sorunu Japonya tarafından resmi açıklama ile kabul edilmiş ve motosikletler geri çağırılmış..Senin BAJAJ ın bunu ne burada kabul etti nede resmi olarak bunu yayımladı.. Sadece sorun yaşayan arkadaşlar servise gitsin denildi yuvarlak bir sözle ve sorunlar devam etti.. Buda Türkçe anlıyosan tabiki..

Bak kardeşim senin yada böyle gerçekçi olmayan savunmalarda bulunan diper kişilerin piyasa gerçekliğşnden uzak yorumları Bajaj a fayda sağlamaz..

İlerleyen dönemlerde zaten müşteri arzı doğrultusunda BAJAJ markasının satış adedini belirleyecektir. Kaliteli ürün pahalıya satılır. Olmayan satılamaz..2019 yılı bunu net olarak gösterir..
    Anlaşılan japonlara karşı bir bağlılığın var baksana laf söyletmiyorsun.
    Kardeş sende bunu iyi oku motosiklete adam akıllı binersen sıkıntı çıkartmaz benim bajaj olan iki motosikletimdede böyle sorun ve sıkıntılar yoktu bu sıkıntıları yaşmayan birçok arkadaşım daha var kaldıki yaşayanlarda var herkesin yaptığı iş dört dörtlük olacak değil kimse dört dörtlük değildir (((dört dörtlük türk müziğinde bir ritimdir ayrıca buna sebarede denir))) sen ister kabul et ister etme ama bunu zaten herkes biliyor bajaj firması japon markalarına tarihin en büyük tokatını 4 sene önce vurdu hala daha acısı geçmedi emin olabilirsin

Bak şehirde gezen kurye arkadaşlara hepsi cbf-ybr modellerine binerken şimdi hepsinin altında pulsar200Ns var neden var bi sor bakalım kendine ?
    Kurye adamın motosikletinde şu artılar olmalı ;

az yakacak
    çok kaçacak
    yedek parçaları çok pahalı olmayacak
    Sıkıntı çıkartan bir motosiklet olmayacak
    Gerçek güç sıçrayışta değil , sarsılmaz duruştadır .

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İtiraz; zammın kur ile açıklanma şeklineydi. Yazdıklarımı okursanız göreceksiniz.
    Memlekette iğneden ipliğe zamlanan herşeyin, fiyat artışlarının sebebinin mevcut dolar kuru nedeniyle olmadığını mı düşünüyorsunuz ?
    Ülkedeki tüm sektörler yaptıkları zammı KUR farkı ile açıklarken Bajaj küresel ısınmadan dolayı, kutup ayılarının nesli tükenmesin diye mi zam yaptı sizce?

Şimdi bu zamları neyle açıklasalar memnun olursunuz ? Cidden merak ettiğim için soruyorum?
    myagdi bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Konu farklı farklı yorumlanıyor daha özet ne net algılanabilmesi için bir başka bir şekilde izah etmeye çalışayım..

1) Bajaj ve/veya x bir markanın zam yapması tamamen kendi tasarrufudur. İster yapar ister yapmaz kimseyede açıklama yapmak zorunluluğu yoktur. Piyasada arz talep değerlemesine göre satış gerçekleşir.

2) Kişisel yorum ve analizim bu zamları Türkiyede kaldırabilecek 3 marka vardır. 1) Honda 2) Yamaha 3) BMW bu markaların bu zamları taşıyabilmesinin farklı potansiyel müşteri kitlesi ve/veya marka yapılanması / değeri yada genel olarak ürün kalitesine olan güven unsuru vs. birçok sebep ihtiva eder.

3) Bu ülkede SYM vardı Hyosung vardı Kymco vardı vs vs vardı ve bunlarda vakti zamanında çok sattı.Ancak Distiribütorlerin yanlış fiyat politikalarından dolayı bu markalar jet hızıyla satış performanslarını kaybettiler.

Bu konuda daha uzar. Ancak özellikle 3. maddedeki öngörü Türkiye pazar ve müşteri davranış potansiyelini birebir yansıtmaktadır. Bu nedenle konu Bajaj ın zam yapması değil piyasa ve müşteri algısının bu markayla yeni fiyatları sindirme / kabullenme sürecidir...

Burada daha önce yaşanmış örnekleri ile bir tespit söz konusu... Önümüzdeki günlerde neler olacağını birlikte yaşayıp görebiliriz.

Türkiye motosiklet sektöründe yukarıda yazdığım 3 marka hariç rijit fiyat artışlarını taşıyamaz.. Örneği yoktur ancak tecrübe edilir sonucu görülür...

Herkese iyi forumlar..

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Dolar ile gelen ürün dolar ile satılır. İşçinin maaşıyla ne ilgisi var.

Dolar ile alıyorsun, dolar kurundan hesaplayıp TL ile satıyorsun, daha çok TL kazanıyorsun demeye çalışıyorsunuz galiba. Fark etmiyor. Tekrar ürün almak istediğinizde yine dolarla almanız gerekecek, elinizdeki TL kaç dolar ediyor o önemli. Ayrıca işçilerin maaşına her yıl belli oranda zam alıyor o da önemli değil. Bu ürünlerin depolanması zamlanıyor, nakliyesi zamlanıyor, ofis kiraları zamlanıyor, elektrik bile zamlanıyor. Bu ürünü satan bayinin masrafları da aynı şekilde artıyor, bayinin karının da arttırılması gerekiyor. Ne oluyor sonunda hepsi tüketiciye yansıtılıyor.

Ben e-ticaret sektöründe çalışıyorum. Son 2 haftada kaç tane fiyat güncellemesi yaptığımı bilmiyorum. Herşeyin fiyatı yükseliyor, aynı kalan tek şey bizim maaşlar.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Motosikleti
    MH Drift 125
    Bu 150 NS Eskiden 7000 TL değil miydi?

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster

işçilerin maaşına her yıl belli oranda zam alıyor o da önemli değil. Bu ürünlerin depolanması zamlanıyor, nakliyesi zamlanıyor, ofis kiraları zamlanıyor, elektrik bile zamlanıyor. Bu ürünü satan bayinin masrafları da aynı şekilde artıyor, bayinin karının da arttırılması gerekiyor. Ne oluyor sonunda hepsi tüketiciye yansıtılıyor.

Herşeyin fiyatı yükseliyor, aynı kalan tek şey bizim maaşlar.
    Ben de onu diyorum işte.
    Saydığınız bu kalemler, dolar gibi 2 katına çıkmadı.
    Ama motorun satış fiyatı direkt olarak dolar gibi iki katına çıktı. ( ya da dolar kadar işte)
    Ürün maliyeti 2 katına çıktı diyelim
    Diğer maliyetler

10 mal+10 diğer maliyet+10kâr =satış fiyatı (30)
    Mal 2 katına çıktı.
    20 mal
    Diğer maliyet TL üzerinden %25 arttı diyelim.
    12.5 diğer
    Kârı da %50 arttıralım.
    15 Kâr
    Toplam 47.5 yerine;

"Açıklamaya göre"
    Satış fiyatı 100 dolar karşılığı 30 birimdi.
    Şimdi 100 dolar karşılığı 60 birim ediyor. Onun için benim de satış fiyatım 60 birim.

Birileri anlamıştır umarım. Bunu daha açık anlatmanın bir yolunu bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:14 ----------

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Memlekette iğneden ipliğe zamlanan herşeyin, fiyat artışlarının sebebinin mevcut dolar kuru nedeniyle olmadığını mı düşünüyorsunuz ?
    Ülkedeki tüm sektörler yaptıkları zammı KUR farkı ile açıklarken Bajaj küresel ısınmadan dolayı, kutup ayılarının nesli tükenmesin diye mi zam yaptı sizce?

Şimdi bu zamları neyle açıklasalar memnun olursunuz ? Cidden merak ettiğim için soruyorum?
    Umarım izah edebilmişimdir.
    Bajajın ne için zam yaptığı beni ilgilendirmiyor. İşçiler maaşlarını dolarla almıyorsa, o tablo hatalı diyorum. Ve bu hataya istinaden ya hesap bilmiyorsun, ya da bizi yiyorsun diyorum.

Yukarıda belirttiğim gibi. Daha açık nasıl anlatabilirim onu da bilmiyorum.

Dolar artıgı kadar artmaz kelamı ...
    Bu tip açıklamalar , Candaşları savununur..

Bizim milletde hep bahane vardır , aslında biz 1 dünya savaşını kaybetmedik eeeee ne oldu Almanlar kaybetti diye bizde kaybettik sayıldık....(yok ya sadece kutul amare ve çanakkale dışında girdigin tüm savaşları kaybettin )

Siz bu tip açıklamalar yaparak bilerek veya bilmiyerek candaşları savunuyorsunuz ....Bilerek savunuyor iseniz CANDAŞ iseniz bir şey diyemem sonuç ta nemalanan tayfadansınız hortum ucu kesilmesin.. Ama candaş değil iseniz bilmeyerek candaşları savunuyorsunuz esas sorunu görmeyip konuyu başka mecraya taşımış oluyorsunuz..

KArdeşim sorun şu neden ehonomi çok iyi de dolar artıyor???Yoksa candaşların dediği gibi ehonomi çok iyi değil mi acaba?
    Neden fiyatlar artıyor değil neden dolar bu seviyede onun peşine düşün..

Verdiginiz oylardan mesulsunuz ...Ben bizi bu halde bırakan ve onu destekleyenlere hakkımı helal etmiyorum..Bu dünyda yapacagım bir şey yok ama öbür dünyada yakalarına yapışacagım ,
    Hakkımı olacagım o kadar çok kişi var ki...

Yaş 42 benim. Rahmetli Özal vs birçok başbakan hükümet görmüşlüğüm var..

Ekonomi hiçbir parti döneminde iyi olmadı , değildi.. Biz çözümü siyasi partilerin değişmesinde arıyorsak yandık. A parti değilde B parti gelseydi yine ekonomi kötü olacaktı. Ha bu parti daha kötü hale getirdi. İyide 2001 krizinde bu parti yoktu diğeri vardı .. Yılan hikayesi gibi değil mi?

Bu memleket insanımızın birkaç ağır sorunu var. Bunlar;

1) Herhangi bir siyasetçi değiştiğinde işlerin daha iyiye gitmesini ummak. ( saçma sapan birşeydir örneği görülmemiştir bu ülkede her siyasi parti kendi çıkarlarını düşünmekten vatandaşı düşünemez. )

2) Türk milletinin zeki çevik ve ahlaklı olduğu ( buda adi suç, dolandırıcılık vs. birçok istatistik verilerde dünya sıralamasında hiç böyle bir yerde olmadığımızı matematik bilmediğimizden anlamamızdan kaynaklı )

3) Futbolcu ve populer sanatçıların çok para kazanmasını ama asgari ücretin 1.600 TL olmasını normal karşılamak.. ( Buda sıradışı bir durumdur, gelişmiş ülkelerde çok para kazanan çok vergi verir.. Bizdeki gibi üç kuruş maaşa çalışana yüklenilmez )

Bu sebepler ve birçok sayamadığım nedenlerden dolayı elma ve armutu karıştıran , adaleti istiyor gibi görünen ancak her türlü torpil yapma, sokağa çöp atma, bir fırsatını bulduğunda ticarette tüm müşterilerini kazıklama, karşılıksız çek yazma vs tüm olayları hergün binlerce, yüzbinlerce kez yaşayan bir milletiz biz..

Motosiklet firması zam yapmış..Az yapmış..Ancak bu zam ve motosiklet firmasını ne de bizi kurtarır..Akıl, Adalet ve İyi niyetten yoksun olan milletler ne yaşıyor ise bizde bunu yaşıyoruz.. Hakedilmiş olan budur. Diğer hakedilmişler örneği Japonya, Finlandiya, Kanada , Danimarka, İsveç vs. örnek gösterilebilri.

Sokağına çöp atmaktan imtina etmeyen ve motosikletine soba borusu takıp çevreyi rahatsız etmekten çekinmeyen bir millet için herşey müstehaktır..
    Alper_tim bunu beğendi.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ürün maliyeti 2 katına çıktı diyelim
    Diğer maliyetler
    Peki ya diğer maliyetleri de $ olarak hesaplıyorlarsa! O zamanda diyeceksin ki bunlar neden işçiliğe zam yapmıyor! Dur bakalım Siemens %10 zam yaptı çalışanlarına belki Kuralkan'da yapar!

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki ya diğer maliyetleri de $ olarak hesaplıyorlarsa! O zamanda diyeceksin ki bunlar neden işçiliğe zam yapmıyor! Dur bakalım Siemens %10 zam yaptı çalışanlarına belki Kuralkan'da yapar!
    Personel maaşlarını dolarla veriyorsan, o ayrı diye belirttim daha önceki mesajlarımda.
    Ama vatana ihanet olmasın diye TL tercih ediyorlar sanırım.
    Üst düzey yönetime serbesttir gerçi.
    Biz de malum üst makamlara herşey serbest.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaş 42 benim. Rahmetli Özal vs birçok başbakan hükümet görmüşlüğüm var..

Ekonomi hiçbir parti döneminde iyi olmadı , değildi.. Biz çözümü siyasi partilerin değişmesinde arıyorsak yandık. A parti değilde B parti gelseydi yine ekonomi kötü olacaktı. Ha bu parti daha kötü hale getirdi. İyide 2001 krizinde bu parti yoktu diğeri vardı .. Yılan hikayesi gibi değil mi?

Bu memleket insanımızın birkaç ağır sorunu var. Bunlar;

1) Herhangi bir siyasetçi değiştiğinde işlerin daha iyiye gitmesini ummak. ( saçma sapan birşeydir örneği görülmemiştir bu ülkede her siyasi parti kendi çıkarlarını düşünmekten vatandaşı düşünemez. )

2) Türk milletinin zeki çevik ve ahlaklı olduğu ( buda adi suç, dolandırıcılık vs. birçok istatistik verilerde dünya sıralamasında hiç böyle bir yerde olmadığımızı matematik bilmediğimizden anlamamızdan kaynaklı )

3) Futbolcu ve populer sanatçıların çok para kazanmasını ama asgari ücretin 1.600 TL olmasını normal karşılamak.. ( Buda sıradışı bir durumdur, gelişmiş ülkelerde çok para kazanan çok vergi verir.. Bizdeki gibi üç kuruş maaşa çalışana yüklenilmez )

Bu sebepler ve birçok sayamadığım nedenlerden dolayı elma ve armutu karıştıran , adaleti istiyor gibi görünen ancak her türlü torpil yapma, sokağa çöp atma, bir fırsatını bulduğunda ticarette tüm müşterilerini kazıklama, karşılıksız çek yazma vs tüm olayları hergün binlerce, yüzbinlerce kez yaşayan bir milletiz biz..

Motosiklet firması zam yapmış..Az yapmış..Ancak bu zam ve motosiklet firmasını ne de bizi kurtarır..Akıl, Adalet ve İyi niyetten yoksun olan milletler ne yaşıyor ise bizde bunu yaşıyoruz.. Hakedilmiş olan budur. Diğer hakedilmişler örneği Japonya, Finlandiya, Kanada , Danimarka, İsveç vs. örnek gösterilebilri.

Sokağına çöp atmaktan imtina etmeyen ve motosikletine soba borusu takıp çevreyi rahatsız etmekten çekinmeyen bir millet için herşey müstehaktır..
    hocam elinize sağlık, güzel özetlemişsiniz.

insanlar değişmedikçe hangi siyasi parti gelirse gelsin sorunlar düzelmez. önce toplumun kabuğunu kırıp değişmesi gerekiyor...
    newmoto76 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Haklısınız, insanların siyasal,toplumsal ve dinsel bakış açılarında bir devrim gerekiyor, devrimleri tamamlayamamanın kötü sonuçları bu toplum yapısı .
    Eskinin lonca vs. düzgün işleyen kurumları ve yardımlaşan toplumu değişen teknoloji ve ekonomi nedeniyle gitti , yerine de bir şey gelmedi."Anadolu irfanı" dediğimiz şeyin aslında içi boş bir balon olduğunu son 10 sene bize gösterdi. Bunun yerini bir şeyin doldurması gerekir, önümüzdeki yıllarda da bunu göreceğiz diye umuyorum.
    _chaotic_ ve newmoto76 bunu beğendiler.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısınız, insanların siyasal,toplumsal ve dinsel bakış açılarında bir devrim gerekiyor, devrimleri tamamlayamamanın kötü sonuçları bu toplum yapısı .
    Eskinin lonca vs. düzgün işleyen kurumları ve yardımlaşan toplumu değişen teknoloji ve ekonomi nedeniyle gitti , yerine de bir şey gelmedi."Anadolu irfanı" dediğimiz şeyin aslında içi boş bir balon olduğunu son 10 sene bize gösterdi. Bunun yerini bir şeyin doldurması gerekir, önümüzdeki yıllarda da bunu göreceğiz diye umuyorum.
    newmoto76 bunu beğendi.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)