Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suçlu hep başkası mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Genel bir motosikletli algısı var ki çoğu zaman da doğru. Motosikletlilere trafikte dikkat edilmiyor, saygı gösterilmiyor. Diğer araçlar dört tekerlekli biz iki, biz daha korumasızız. Dikkat etmeleri lazım vs vs. Sitede okuduğum çoğu konuda hıza vurgu yapıldığını görüyorum. Konuyla alakalı ya da alakasız. Genellikle de yaşı genç arkadaşlar. Bir üst sınıf ya da hacim motosiklete geçme amacı da genellikle hız. O motosiklet ne kadar hızlı, bu motosiklet neden şu hıza ulaşmıyor? Hız tutkusunu anlayabilirim ama verilen örnekler hep şehir içinde neredeyse. İzlediğim videolarda da benzer şeyler var. Kullanan arkadaşlar emniyet şeridini de yüksek süratle kullanıyorlar. Ben aynı zamanda aktif olarak otomobil de kullandığım için iki tarafın da gözüyle bakabiliyorum. Dün izlediğim bir videoda kendince güvenli sürüşü anlatan bir arkadaş emniyet şeridinden yüksek süratle gitmenin nasıl çok güvenli olduğundan bahsediyordu. Uyarıldığı gibi emniyet şeridinden giderken otomobiller neden aniden sağa kırsaymış, neden aniden dursaymış ki falan. Kendisi de bir kez (sadece bir kez) otomobil kullanmış da biliyormuş bu işleri. Bu arada iki aynası da kapalı. Videolarına birileri neden aynaların kapalı demiş diye de sayıp sövüyordu. O soranlar ne bilirmiş motosiklete binmeyi. Bu arada da trafikte araçların arasında sağlı sollu slalom yapıyor. Yanından daha hızlı geçen bir motosikletin peşine takıldı. 'Sen o motosikletle beni geçebilir misin? Seninki şu cc, benimki bu cc' deyip E-5'te yapıştırdı 170'e. Anlamadığım şey madem hız yapmak istiyorsun bunu neden uygun boş bir yolda yapmıyorsun? Ben kendi adıma motosikletle keyif için geziyorum ve yine forumlarda üstüne sürekli vurgu yapılan güvenlik konusuna takılmış durumdayım. Üzüldüğüm bir nokta özellikle de 'Yitirdiklerimiz', 'Kazalar', 'Andıklarımız' gibi konu başlıklarına rağmen bunları hiç umursamayan büyük bir grubun olması. 'Motosikletlileri fark etmiyorlar', 'Trafikte motosikletlilere saygı göstermiyorlar' gibi yakınmalar da ayrı mesele. Bir çok sosyal medya ortamında bu tür sürücüler yüzünden motosiklet kullanıcılarına karşı paylaşımlar var. İzlediklerimin çoğunda da eleştiriler haklı maalesef. Motosiklet kullanıcıları için çok fazla olumsuz paylaşım var. Motosikletli kuryeler ve servis motosikletlerini ayrı tutuyorum. Onların işleriyle ilgili haksız baskıya kaldıklarını biliyorum. Haklı bulmuyorum ama bu nedenle de çoğu mecbur kaldığı için kural kanun tanımadan trafikte sürat yapıyor. Ama onun dışında kalanları anlamakta zorlanıyorum. Motosiklet sevdası, motosiklet hobisi ya da adına ne derseniz deyin kuralsızca ve özellikle aşırı hızlı kullanmanın amacı ne anlayamıyorum. Sanki yazılı olmayan bir kural var 'Motosikletin şu cc, şu beygir ise sürat yapacaksın'. Bir de 'Hakkını vereceksin' diye bir laf var. Usain Bolt hızlı koşuyor diye yarışların dışında kalan hayatında sokaklarda sürekli sprint mi atıyor hakkını vermek için? Ya da bizim dünya şampiyonu karatecimiz Alpaslan Yamanoğlu sokakta yürürken önüne gelenin ağzını burnunu mu kırıyor hakkını vermek için? Bu işlerin yeri başka olmalı. Ben her trafiğe çıktığımda belki motosikletli kardeşlerimin imajına düzgün bir katkım olur diye gerekince yol da veriyorum, diğer sürücülere ve yayalara da saygı gösteriyorum. Dilerim ilerleyen zamanlarda herkes biraz daha dikkatli ve duyarlı olsun. Yoksa daha çok yakınırız.
    badircik bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Siz rahat olun, doğal seleksiyon hallediyor bu sorunları.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz rahat olun, doğal seleksiyon hallediyor bu sorunları.
    Keşke öyle olmasa.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Üstadım her nedense memleketimizde araba, motosiklet vs taşıtlara kutsal bir anlam yüklendiğini düşünüyorum. Haberlerde izledim 2 tane inatçı Doblo türevi araç sürücüsü yolda kapışıyor ve otoban gişelerine girerken 2'si de aynı gişeye girmeye çalışıp sıkışıyorlar. Yahu hadi kapıştın, seni geçse ne olacak? madalya mı takacaklar? İlginç olan şu ki; direksiyon başına geçen kendini F1 pilotu, motosiklete binen de kendini Rossi sanıyor. Tabii ki sözüm herkese değil ama birçok kişi böyle.

Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstadım her nedense memleketimizde araba, motosiklet vs taşıtlara kutsal bir anlam yüklendiğini düşünüyorum. Haberlerde izledim 2 tane inatçı Doblo türevi araç sürücüsü yolda kapışıyor ve otoban gişelerine girerken 2'si de aynı gişeye girmeye çalışıp sıkışıyorlar. Yahu hadi kapıştın, seni geçse ne olacak? madalya mı takacaklar? İlginç olan şu ki; direksiyon başına geçen kendini F1 pilotu, motosiklete binen de kendini Rossi sanıyor. Tabii ki sözüm herkese değil ama birçok kişi böyle.
    Çok doğru tespit bence de.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Özellikle can kaybı olmayan o tarz kazalar hoşuma gidiyor. Anlatsan anlamazlar öteki önce geçse maksimum 30sn zaman kaybedeceğini. Ama 30sn için 3-4 saat kaybetmeleri iyi ders oluyor.
    Wing750 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler